*

Αποστολέας Θέμα: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων  (Αναγνώστηκε 50304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος celtic77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ70 (Δασκάλων) & ΠΕ11 (Φυσικής Αγωγής).
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 30, 2020, 06:24:12 μμ »
Εγώ δεν κάθομαι γιορτές να κάνω μάθημα στον τόπο που με έστειλαν..εξαλλου πολλοί έχουν φύγει ήδη κρυφά..η απορία μου είναι ότι πως γίνεται ότι αναπαράγεται ως χαζομάρα ή απλή συζήτηση στο διαδίκτυο μετά γίνεται πραγματικότητα....σχετικά με τη σμίκρυνση των εορτών των Χριστουγέννων κτλ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 30, 2020, 06:47:14 μμ »
Εγώ δεν κάθομαι γιορτές να κάνω μάθημα στον τόπο που με έστειλαν..εξαλλου πολλοί έχουν φύγει ήδη κρυφά..η απορία μου είναι ότι πως γίνεται ότι αναπαράγεται ως χαζομάρα ή απλή συζήτηση στο διαδίκτυο μετά γίνεται πραγματικότητα....σχετικά με τη σμίκρυνση των εορτών των Χριστουγέννων κτλ..

Νομίζω απλα το λεει για τους γονεις! Οτι και καλα ενδιαφέρεται για τα μαθηματα!
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 30, 2020, 07:38:41 μμ »
Εμείς δεν θα μετακινηθούμε για να δούμε τους γονείς μας. Έχω να δω τους γονείς μου, την αδερφή μου, τον κουνιάδο μου κ τα ανίψια μου από πέρσι τα Χριστούγεννα κ στην καλύτερη θα τους δω το Πάσχα. Μένω σε νησί κ σε αυτό το λοκνταουν δεν έχουν κοπεί δρομολόγια, άρα υπάρχει κόσμος που μετακινείται. Έχω όμως τη στοιχειώδη διακριτικότητα να μην απαιτώ να μείνει μακριά από την οικογένεια του ένας εργαζόμενος που βλέπει το παιδί του μόνο στις διακοπές Χριστουγέννων και Πάσχα. Φυσικά κ έτρεμα κάθε φορά που έφευγε συνάδελφος για Αθήνα, όπως κ έτρεμα για τους μαθητες που ταξίδευαν κ ελπιΩ να μην επιτρέψουν ταξιδάκια αναψυχής στις γιορτές, όμως δεν μπορούμε να μιλάμε για υπευθυνότητα στο να μην πάει ο εργαζόμενος στο μόνιμο σπίτι του. άνθρωποι είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Zen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 30, 2020, 07:49:08 μμ »
σωστά
Εμείς δεν θα μετακινηθούμε για να δούμε τους γονείς μας. Έχω να δω τους γονείς μου, την αδερφή μου, τον κουνιάδο μου κ τα ανίψια μου από πέρσι τα Χριστούγεννα κ στην καλύτερη θα τους δω το Πάσχα. Μένω σε νησί κ σε αυτό το λοκνταουν δεν έχουν κοπεί δρομολόγια, άρα υπάρχει κόσμος που μετακινείται. Έχω όμως τη στοιχειώδη διακριτικότητα να μην απαιτώ να μείνει μακριά από την οικογένεια του ένας εργαζόμενος που βλέπει το παιδί του μόνο στις διακοπές Χριστουγέννων και Πάσχα. Φυσικά κ έτρεμα κάθε φορά που έφευγε συνάδελφος για Αθήνα, όπως κ έτρεμα για τους μαθητες που ταξίδευαν κ ελπιΩ να μην επιτρέψουν ταξιδάκια αναψυχής στις γιορτές, όμως δεν μπορούμε να μιλάμε για υπευθυνότητα στο να μην πάει ο εργαζόμενος στο μόνιμο σπίτι του. άνθρωποι είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 30, 2020, 08:30:12 μμ »
Εγώ δεν κάθομαι γιορτές να κάνω μάθημα στον τόπο που με έστειλαν..εξαλλου πολλοί έχουν φύγει ήδη κρυφά..η απορία μου είναι ότι πως γίνεται ότι αναπαράγεται ως χαζομάρα ή απλή συζήτηση στο διαδίκτυο μετά γίνεται πραγματικότητα....σχετικά με τη σμίκρυνση των εορτών των Χριστουγέννων κτλ..

Εννοείται...+++ τρομολαγνεία και διασπορά ψευδών ειδήσεων από Αλφαβήτα και τυχάρπαστους. Έλεος άνθρωποι είμαστε και εμείς!!!

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 10:00:00 μμ »
Διακοπές θα έχουμε κανονικά προφανώς, αλλά αλλιώς φυσικά. Ανεπίτρεπτες οι μετακινήσεις σε μια τέτοια φάση! Δεν χρειάζεται καν να απαγορευτούν, κατά τη γνώμη μου. Έχουμε συναίσθηση της κατάστασης και θα παραμείνουμε στα μέρη εργασίας μας και χωρίς να μας ζητηθεί.
Το θεωρώ αυτονόητο πάντως ότι θα απαγορευτούν οι μετακινήσεις από νομό σε νομό.

Να υποθέσω ότι έχουμε την ίδια συναίσθηση της κατάστασης, όπως ο πρωθυπουργός και η γυναίκα του που κάνουν βολτούλες στη Πάρνηθα;;;;;;


Αποσυνδεδεμένος lemon2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 12:33:00 πμ »
Εγώ δεν κάθομαι γιορτές να κάνω μάθημα στον τόπο που με έστειλαν..εξαλλου πολλοί έχουν φύγει ήδη κρυφά..η απορία μου είναι ότι πως γίνεται ότι αναπαράγεται ως χαζομάρα ή απλή συζήτηση στο διαδίκτυο μετά γίνεται πραγματικότητα....σχετικά με τη σμίκρυνση των εορτών των Χριστουγέννων κτλ..

Εγώ έχω καταλάβει ότι τους δίνουμε ιδέες και έτοιμες λύσεις και αυτοί τις υλοποιούν (δηλαδή μας παρακολουθούν)...Για αυτό καλύτερα να προσέχουμε τι λέμε...Στη Γερμανία θα αυξήσουν τις ημέρες των γιορτών, που  το lockdown τους, δεν είναι τόσο περιοριστικό όπως εδώ με βεβαιώσεις εξόδου και sms (λες και είμαστε ανήλικα να λογοδοτούμε...) και εδώ στην Ελλάδα, κάποιοι "πειραγμένοι" μιλούν για σμίκρυνση.... Μας έχουν "αλλάξει τα φώτα" με την τηλεκπαίδευση, δεν είναι και ότι ευκολότερο-σπαταλάμε ώρες για να προετοιμαστούμε επαρκώς, και θα μας στερήσουν τη ξεκούραση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς; Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να συμβεί αυτό...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 09:37:10 πμ »
Να υποθέσω ότι έχουμε την ίδια συναίσθηση της κατάστασης, όπως ο πρωθυπουργός και η γυναίκα του που κάνουν βολτούλες στη Πάρνηθα;;;;;;
Δεν θέλω να μοιάσω σε αυτό που απεχθάνομαι.

Αποσυνδεδεμένος sogood

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 12:11:14 μμ »
Να υποθέσω ότι έχουμε την ίδια συναίσθηση της κατάστασης, όπως ο πρωθυπουργός και η γυναίκα του που κάνουν βολτούλες στη Πάρνηθα;;;;;;
Κάτι δείχνει όλο αυτό ....Ο πρωθυπουργός της χώρας λέει σε μας τους υπόλοιπους: μάσκα κ άσκηση κοντά στο σπίτι σας και αυτός" βολτάρει " πολύ πιο μακριά από το σπίτι του και χωρίς μάσκα παρακαλώ!Τα συμπεράσματα  δικά σας!!

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 12:18:35 μμ »
Φέτος  θα κάνουμε Χριστούγεννα στον τόπο που υπηρετούμε; Το έχω δεδομένο και κανένας δε θα πει λέξη. Δυστυχώς οι αναπληρωτές και ειδικά οι νεότεροι, με 2-3 χρόνια υπηρεσίας, ενδιαφέρονται για το πως θα ανέβουν στα μάτια του Διευθυντή, στην προσπάθεια να αποδείξουν την επιστημονική ανωτερότητά τους, έναντι κυρίως του συναδέλφου αναπληρωτή, παρά να ασχοληθούν με τα σοβαρά ζητήματα του κλάδου. Με την αξιολόγηση έχει γίνει χαμός στα σχολεία του χρόνου. Θα πάει το θάψιμο από αναπληρωτή σε αναπληρωτή... Και ο πιο πονηρός, κατ επίφαση κοινωνικός, yes sir θα επιβιώσει. Όχι ο πιο άξιος εκπαιδευτικός. Άσε που μπορεί και  ιδιότροποι μόνιμοι, αν δε σε γουστάρουν, να σου στήσουν και κανένα σκηνικό με γονείς... Χαράς ευαγγέλιο για ανάξιους διευθυντές με ποικίλα προβλήματα θα είναι η αξιολόγηση. Θα πηγαίνει το χώσιμο σε αναπληρωτή σύννεφο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2020, 12:24:16 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 12:26:23 μμ »
Φέτος  θα κάνουμε Χριστούγεννα στον τόπο που υπηρετούμε; Το έχω δεδομένο και κανένας δε θα πει λέξη. Δυστυχώς οι αναπληρωτές και ειδικά οι νεότεροι, με 2-3 χρόνια υπηρεσίας, ενδιαφέρονται για το πως θα ανέβουν στα μάτια του Διευθυντή, στην προσπάθεια να αποδείξουν την επιστημονική ανωτερότητά τους, έναντι κυρίως του συναδέλφου αναπληρωτή, παρά να ασχοληθούν με τα σοβαρά ζητήματα του κλάδου. Με την αξιολόγηση έχει γίνει χαμός στα σχολεία του χρόνου. Θα πάει το θάψιμο από αναπληρωτή σε αναπληρωτή... Και ο πιο πονηρός, κατ επίφαση κοινωνικός, yes sir θα επιβιώσει. Όχι ο πιο άξιος εκπαιδευτικός. Άσε που μπορεί και  ιδιότροποι μόνιμοι, αν δε σε γουστάρουν, να σου στήσουν και κανένα σκηνικό με γονείς... Χαράς ευαγγέλιο για ανάξιους διευθυντές με ποικίλα προβλήματα θα είναι η αξιολόγηση. Θα πηγαίνει το χώσιμο σε αναπληρωτή σύννεφο.

Γιατι να ανεβεις στα ματια του διευθυντη αν κατσεις στο σχολειο δεν καταλαβα; Αν υπάρχει απόφαση να κατσουμε θα κατσουμε! Αν δεν υπάρχει τετοια αποφαση δεν θα κατσουμε!
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 12:33:36 μμ »
τι σχέση έχει η αξιολόγηση κ η μοριοδότηση με το ποιος θα κάτσει στον τόπο που υπηρετεί; και γιατί μόνο αναπληρωτής; και μόνιμοι δεν είναι «ντόπιοι» και φεύγουν στις γιορτές. Φέτος οι μόνιμοι όντως μπορεί να κι φύγουν λόγω μέτρων, αλλά τι σχέση έχει αυτό με τους διευθυντές; της δευτεροβάθμιας καταρχάς έχουν φύγει οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 01:13:41 μμ »
Κάτι δείχνει όλο αυτό ....Ο πρωθυπουργός της χώρας λέει σε μας τους υπόλοιπους: μάσκα κ άσκηση κοντά στο σπίτι σας και αυτός" βολτάρει " πολύ πιο μακριά από το σπίτι του και χωρίς μάσκα παρακαλώ!Τα συμπεράσματα  δικά σας!!

Εγώ βγήκα με τα παιδιά μου βόλτα και πήραμε το αυτοκίνητο για να βγούμε λίγο πιο έξω από το κέντρο της πόλης, επειδή βαρέθηκαν την ίδια βόλτα κάθε μέρα. Με το αυτοκίνητο είναι δεν είναι 7 λεπτά δηλαδή εκεί που θέλαμε να πάμε. Μας σταμάτησε η αστυνομία και μας είπε να γυρίσουμε πίσω, να αφήσουμε το αυτοκίνητο και να πάμε για φυσική άσκηση όπου μπορούμε μόνο με τα πόδια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 01:36:52 μμ »
Εγώ βγήκα με τα παιδιά μου βόλτα και πήραμε το αυτοκίνητο για να βγούμε λίγο πιο έξω από το κέντρο της πόλης, επειδή βαρέθηκαν την ίδια βόλτα κάθε μέρα. Με το αυτοκίνητο είναι δεν είναι 7 λεπτά δηλαδή εκεί που θέλαμε να πάμε. Μας σταμάτησε η αστυνομία και μας είπε να γυρίσουμε πίσω, να αφήσουμε το αυτοκίνητο και να πάμε για φυσική άσκηση όπου μπορούμε μόνο με τα πόδια.
Αυτό είναι μόνο αυστηρή σύσταση. δλδ δεν σε γράφουν. αλλά ο καθένας το εφαρμόζει αλλιώς. κ εμείς επαρχία κ με πολύ φόβο μπήκαμε στο αυτοκίνητο μια φορά. δεν τολμάμε ούτε στην πόλη του νησιού γιατί πρέπει ως ένα σημείο να πάρουμε αυτοκίνητο κ φοβόμαστε. αλλά ούτε εγω είμαι υπέρκομψη, ούτε ο άντρας μου πρωθυπουργός, ούτε enduro έχουμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.