*

Αποστολέας Θέμα: ο υπουργος Κωστας Γαβρογλου ειναι κατα των φροντιστηριων  (Αναγνώστηκε 6620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
ο υπουργος Κωστας Γαβρογλου ειναι κατα των φροντιστηριων και των ιδιαιτερων μαθηματων.

Αυτη την εντυπωση μου εδωσε ακουγωντας την παρακατω συνεντευξη
(βαλτε το βιντεο στο 8:50 )

Συγγνωμη αλλα εμεις οι αδιοριστοι Μαθηματικοι ΠΕ03 τι θα κανουμε, θα μεινουμε ανεργοι;  λογω των ιδεολογικων πεποιθησεων της αριστερας που ειναι κατα της ιδιωτικης εκπαιδευσης και γενικα εναντιον του ιδιωτικου τομεα;

Μας απαξιωνει ετσι πληρως το πτυχιο μας με αυτα που λεει . Αυτος και η παρεα του ειναι η κυβερνηση των μηδενικων μονιμων προσληψεων ενω ο Φίλης άλλα έλεγε το 2016.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2022, 07:20:42 πμ από giannisn1991 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:39:22 πμ »
Ανεργος θα μεινεις ουτως η αλλως λογω του δημογραφικου και της εντεινομενης μεταναστευσης ...Εκτιμω οτι 1 στους 5 που εργαζεται στην φροντιστηριακη εκπαιδευση θα μεινει χωρις δουλεια σε μια δεκαετια....Και δεν εχω υπολογισει τι επιπτωση που θα εχει η ελευθερη προσβαση στα ΑΕΙ χωρις εξετασεις.... :'(

ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων και των ιδιαιτερων μαθηματων.

Αυτη την εντυπωση μου εδωσε ακουγωντας την παρακατω συνεντευξη (βαλτε το βιντεο στο 8:50 )

Συγγνωμη αλλα εμεις οι αδιοριστοι Μαθηματικοι ΠΕ03 τι θα κανουμε, θα μεινουμε ανεργοι;  λογω των ιδεολογικων πεποιθησεων της αριστερας που ειναι κατα της ιδιωτικης εκπαιδευσης και γενικα εναντιον του ιδιωτικου τομεα;

Μας απαξιωνει ετσι πληρως το πτυχιο μας με αυτα που λεει . Αυτος και η παρεα του ειναι η κυβερνηση των μηδενικων μονιμων προσληψεων ενω ο Φίλης άλλα έλεγε το 2016.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2019, 09:51:28 μμ »
Όλοι έχουμε περάσει από τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια και αλίμονο κανείς εκπαιδευτικός δεν μπορεί να καταφέρεται εναντίον συναδέλφου του που καλύπτει μια ανάγκη δική του και των μαθητών.
 Από εκεί και πέρα είναι απόλυτα λογικό ο όποιος Υπουργός Παιδείας να είναι ενάντια στην Παραπαιδεία, αφού η ύπαρξή της και μόνο είναι για την κοινωνία απόδειξη της ανεπάρκειας του συστήματος εκπαίδευσης της χώρας. Λέω για την κοινωνία, γιατί όσοι εργαζόμαστε σε σχολεία γνωρίζουμε ότι αρκεί και με το παραπάνω η προετοιμασία στο σχολείο, αν ο μαθητής είναι επιμελής (πράγμα που είναι η βασική προυπόθεση και για να επιτύχει είτε κάνει είτε όχι φροντιστήρια) και αν οι καθηγητές είναι στην ώρα τους στο σχολείο (αυτό είναι το βασικό έλλειμμα του δημοσίου σχολείου). Από κει και πέρα καταλήψεις, απεργίες μειώνουν τις διδακτικές ώρες, αλλά ελάχιστα επηρεάζουν την προετοιμασία ενός μαθητή, επαναλαμβάνω, μαθητή που μελετά. Γιατί αν δεν μελετά όσα μαθήματα κι αν κάνει σε σχολείο ή φροντιστήριο πάλι 3-5 θα γράψει!!!!

Όσο για τον κίνδυνο να μείνουν άνεργοι όσοι κάνουν φροντιστηριακά μαθήματα, δεν υπάρχει αυτός λόγω της αλλαγής συστημάτων πρόσβασης στα πανεπιστήμια, αλλά λόγω των πάρα πολλών αποφοίτων καθηγητικών σχολών.

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2019, 10:26:23 μμ »
Ο μαθητικος πληθυσμος θα μειωθει κατα 20% την επομενη δεκαετια πως δεν θα επηρεασθει η ιδιωτικη εκπαιδευση ?

Οσο για την δουλεια που (δεν) γινεται στα σχολεια ρωτηστε την κοινωνια καλυτερα....Τα παρακατω νουμερα ειναι τι μπορει να πληρωνει μια μεση ελληνικη οικογενεια στα φροντιστηρια....

Παράθεση
Αγγλικά φροντιστήριο 1200 το χρόνο.
Αρχαία φροντιστήριο 600 το χρόνο.
Μαθηματικά φροντιστήριο 600 το χρόνο.

Πως εξηγειται το παρακατω ?

https://www.notioi.gr/sto-frontistirio-apo-to-dimotiko-sxoleio/


Όλοι έχουμε περάσει από τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια και αλίμονο κανείς εκπαιδευτικός δεν μπορεί να καταφέρεται εναντίον συναδέλφου του που καλύπτει μια ανάγκη δική του και των μαθητών.
 Από εκεί και πέρα είναι απόλυτα λογικό ο όποιος Υπουργός Παιδείας να είναι ενάντια στην Παραπαιδεία, αφού η ύπαρξή της και μόνο είναι για την κοινωνία απόδειξη της ανεπάρκειας του συστήματος εκπαίδευσης της χώρας. Λέω για την κοινωνία, γιατί όσοι εργαζόμαστε σε σχολεία γνωρίζουμε ότι αρκεί και με το παραπάνω η προετοιμασία στο σχολείο, αν ο μαθητής είναι επιμελής (πράγμα που είναι η βασική προυπόθεση και για να επιτύχει είτε κάνει είτε όχι φροντιστήρια) και αν οι καθηγητές είναι στην ώρα τους στο σχολείο (αυτό είναι το βασικό έλλειμμα του δημοσίου σχολείου). Από κει και πέρα καταλήψεις, απεργίες μειώνουν τις διδακτικές ώρες, αλλά ελάχιστα επηρεάζουν την προετοιμασία ενός μαθητή, επαναλαμβάνω, μαθητή που μελετά. Γιατί αν δεν μελετά όσα μαθήματα κι αν κάνει σε σχολείο ή φροντιστήριο πάλι 3-5 θα γράψει!!!!

Όσο για τον κίνδυνο να μείνουν άνεργοι όσοι κάνουν φροντιστηριακά μαθήματα, δεν υπάρχει αυτός λόγω της αλλαγής συστημάτων πρόσβασης στα πανεπιστήμια, αλλά λόγω των πάρα πολλών αποφοίτων καθηγητικών σχολών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 10:30:09 μμ από kpet »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:23:39 μμ »
Επικρατεί η νοοτροπία του Έλληνα: ό.τι πληρώνω εγώ είναι το καλύτερο. Σε κοινωνίες επαρχιακές χωρίς δυνατότητα για φροντιστηριακά μαθήματα παιδιά που ενδιαφέρονται έχουν πετύχει ακόμη και ιατρική!! Χωρίς ώρα ιδιαίτερου.
Και πολλά άλλα παιδιά τα κατάφεραν μόνα τους - με την καθοδήγηση των καθηγητών των σχολείων τους- περίφημα. Πέτυχαν σε σχολές που τους ταίριαξαν. Όπως και πολλά άλλα που έχουν δώσει περιουσίες δεν πέτυχαν πουθενά. Ό.τι κι αν λέμε, αν δεν διαβάσει ο μαθητής τίποτα δεν πετυχαίνει.

Για τις ξένες γλώσσες βέβαια έχεις δίκιο. Υπάρχει πρόβλημα συνέχειας στο σχολείο. Ίσως αν εφαρμόζονταν τα επίπεδα εξ αρχής και με σχεδιασμό να άλλαζε η κατάσταση. Υπάρχουν κ πάλι αρκετοί που πήραν ακόμη και c2 χωρίς μαθήματα!

Όποιος ξέρει πώς να μαθαίνει πετυχαίνει όσα χρειάζονται γνώσεις για να πετύχεις. Πάντως σε όσα σχολεία έχω πάει ποτέ καθηγητής δέν αρνήθηκε βοήθεια και καθοδήγηση σε μαθητή που του το ζήτησε.

Αν αλλάξει η νοοτροπία τα φροντιστήρια θα πάψουν να έχουν αξία. Βολεύει το σύνολο όμως της εκπαιδευτικής κοινότητας αυτή η κατάσταση. Οι γονείς αν ξέρουν τι παιδί έχουν μπορούν να κάνουν το πρώτο βήμα για την αλλαγή. Για τα φροντιστήρια τα παιδιά είναι πελάτες και προωθούν ελκυστικά το προιόν τους κυρίως ενισχύοντας το ναρκισσισμό των παιδιών και των γονιών τους. Έχω δει κι έχω ακούσει πολλά εμπορικά τσιτάτα!!!!

Για εμένα το πρόβλημα το σοβαρό υπάρχει στην αβάθμια!

Αποσυνδεδεμένος Giplak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2019, 01:18:53 πμ »

 Από εκεί και πέρα είναι απόλυτα λογικό ο όποιος Υπουργός Παιδείας να είναι ενάντια στην Παραπαιδεία, αφού η ύπαρξή της και μόνο είναι για την κοινωνία απόδειξη της ανεπάρκειας του συστήματος εκπαίδευσης της χώρας. Λέω για την κοινωνία, γιατί όσοι εργαζόμαστε σε σχολεία γνωρίζουμε ότι αρκεί και με το παραπάνω η προετοιμασία στο σχολείο,

Μάλλον αστειεύεσαι.. Αν όχι, δεν ξέρω σε ποια κοινωνία ζεις αλλά στην δική μου οι καθηγητές των δημόσιων σχολείων θεωρούνται υπόδειγμα δημοσίων υπαλλήλων. Δλδ πληρώνονται από το κράτος και προσφέρουν ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ υπηρεσίες. Για το μάθημα στα σχολεία η σωστή περιγραφή είναι πως όλα γίνονται ΧΑΛΑΡΑ... Στην δική μου κοινωνία η ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑ (εγώ τα βάζω όλα κεφαλαία ) είναι το σχολείο, ..στα ιδιαίτερα κ τα φροντιστήρια γίνεται το ΣΟΒΑΡΟ ΜΑΘΗΜΑ.

Αποσυνδεδεμένος Giplak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2019, 01:28:53 πμ »


Αν αλλάξει η νοοτροπία τα φροντιστήρια θα πάψουν να έχουν αξία. Βολεύει το σύνολο όμως της εκπαιδευτικής κοινότητας αυτή η κατάσταση. Οι γονείς αν ξέρουν τι παιδί έχουν μπορούν να κάνουν το πρώτο βήμα για την αλλαγή. Για τα φροντιστήρια τα παιδιά είναι πελάτες και προωθούν ελκυστικά το προιόν τους κυρίως ενισχύοντας το ναρκισσισμό των παιδιών και των γονιών τους. Έχω δει κι έχω ακούσει πολλά εμπορικά τσιτάτα!!!!

Να συμφωνήσουμε ότι θα ήταν καλή αρχη να βρεθεί, έστω ένας, καθηγητής σχολείου που δεν κάνει ιδιαίτερα?? ΕΝΑΣ..!! Αφού είναι τόσο πλήρες το μάθημα στο σχολείο... και όλα γίνονται λόγω μάρκετινγκ(!!) μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατί ΟΛΟΙ τους κάνουν ιδιαίτερα?? Τι διαβάζω βραδιατικα...

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2019, 07:23:58 πμ »
Γενικεύεις. Επικίνδυνα! Δεν κάνουν όλοι. Όσοι κάνουν αποφεύγουν να κάνουν σε μαθητές τους κ κάνουν γιατί δεν τους φτάνουν τα λεφτά.
Ρε συνάδελφε, είχα μαθήτρια του 19 στο γυμνάσιο, της οποίας η μητέρα μου ζητούσε επίμονα να κάνουμε ιδιαίτερα για να φτάσει στο 20 που χε η ξαδέλφη!! Μα τι λέμε τώρα!! Όλα ξεκινάνε από τους γονείς. Στο δημοτικό τα στέλνουν με λυμένες εργασίες και φυλλάδια που χουν κάνει αυτοί οι ίδιοι!!! Μη και το παιδάκι τους παρουσιαστεί χωρίς απαντημένη άσκηση. Μετά πώς! Πώς θα αυτοδιδάσκεται; Πώς θα μάθει να μαθαίνει το όποιο παιδί;

Μεγάλη κουβέντα...κι εγω αυτά έλεγα κι έτσι νόμιζα πριν δουλέψω σε σχολείο, αν κ το δικό μου με προετοίμασε πολύ καλά, ώστε να μην κάνω κανένα μάθημα επιπλέον για να περάσω τις πανελλήνιες, όταν ο ίδιος δούλεψα στα φροντιστήρια από τα λόγια μαθητών κ γονιών είχα αυτή την εικόνα: άχρηστοι καθηγητές που εκβιαζουν για ιδιαίτερα και μάθημα δεν κάνουν!! Ξεκινώντας στο δημόσιο σχολείο διαπίστωσα πως είναι τόσο λίγοι αυτοί! Αμελητέα ποσότητα! Οι περισσότεροι κάνουν ό.τι καλύτερο μπορούν για τους μαθητές τους και κάνουν ποιοτικότατο μάθημα. Είναι επίσης αρκετά καταρτισμένοι: με μεταπτυχιακά και διδακτορικά ακόμη!
Ναι, ιδιαίτερα κάνουν ιδίως όσοι έχουν παιδιά...πόσα παίρνει ένας καθηγητής; Μη γελιόμαστε! Για αυτό το Υπουργείο είναι υποκριτικά εναντίον των ιδιαίτερων και των φροντιστηρίων!

Τέλος, με άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου δεν είναι παράνομο να κάνεις ιδιαίτερα ή να δουλεύεις ακόμη κ σε φροντιστήριο για κάποιες ώρες! Με περιορισμούς, αλλά μπορείς...
Παιδιά με μαθησιακές ανάγκες δεν βοηθιούνται όπως θα έπρεπε στο δημόσιο σχολείο. Και κακώς. Για όλα τα άλλα δεν υπάρχει δικαιολογία... ας έκαναν τα μισά από όσα τους λένε οι καθηγητές τους...θα αρίστευαν!

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2019, 08:28:12 πμ »
Επικρατεί η νοοτροπία του Έλληνα: ό.τι πληρώνω εγώ είναι το καλύτερο. Σε κοινωνίες επαρχιακές χωρίς δυνατότητα για φροντιστηριακά μαθήματα παιδιά που ενδιαφέρονται έχουν πετύχει ακόμη και ιατρική!! Χωρίς ώρα ιδιαίτερου.
Και πολλά άλλα παιδιά τα κατάφεραν μόνα τους - με την καθοδήγηση των καθηγητών των σχολείων τους- περίφημα. Πέτυχαν σε σχολές που τους ταίριαξαν. Όπως και πολλά άλλα που έχουν δώσει περιουσίες δεν πέτυχαν πουθενά. Ό.τι κι αν λέμε, αν δεν διαβάσει ο μαθητής τίποτα δεν πετυχαίνει.

Για τις ξένες γλώσσες βέβαια έχεις δίκιο. Υπάρχει πρόβλημα συνέχειας στο σχολείο. Ίσως αν εφαρμόζονταν τα επίπεδα εξ αρχής και με σχεδιασμό να άλλαζε η κατάσταση. Υπάρχουν κ πάλι αρκετοί που πήραν ακόμη και c2 χωρίς μαθήματα!
Συγνώμη κιόλας αυτά που λες τα πιστεύεις;;
Για ρώτα τα παιδάκια γιατί κάνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα και η απάντηση που θα λάβεις είναι μια και μοναδική: ''ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ των καθηγητών του σχολείου'' είτε σου αρέσει είτε όχι ΔΕΝ μπορούν ή ΔΕΝ θέλουν οι περισσότεροι καθηγητές στο σχολείο να βοηθήσουν τα παιδάκια..
Φταίει η νοοτροπία;; Φταίει η έλλειψη γνώσεων και εμπειρίας;; Φταίει ο ωχαδερφισμός;;
Μετρημένοι είναι αυτοί οι συνάδελφοι που και μπορούν και θέλουν να βοηθήσουν ουσιαστικά τους μαθητές...
Στο λέει συνάδελφος με 18 χρόνια στα φροντιστήρια και μετά σχολείο..
Όποιος ξέρει πώς να μαθαίνει πετυχαίνει όσα χρειάζονται γνώσεις για να πετύχεις. Πάντως σε όσα σχολεία έχω πάει ποτέ καθηγητής δέν αρνήθηκε βοήθεια και καθοδήγηση σε μαθητή που του το ζήτησε.

Αν αλλάξει η νοοτροπία τα φροντιστήρια θα πάψουν να έχουν αξία. Βολεύει το σύνολο όμως της εκπαιδευτικής κοινότητας αυτή η κατάσταση. Οι γονείς αν ξέρουν τι παιδί έχουν μπορούν να κάνουν το πρώτο βήμα για την αλλαγή. Για τα φροντιστήρια τα παιδιά είναι πελάτες και προωθούν ελκυστικά το προιόν τους κυρίως ενισχύοντας το ναρκισσισμό των παιδιών και των γονιών τους. Έχω δει κι έχω ακούσει πολλά εμπορικά τσιτάτα!!!!

Για εμένα το πρόβλημα το σοβαρό υπάρχει στην αβάθμια!

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρολου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2019, 08:30:02 πμ »

Συγνώμη κιόλας αυτά που λες τα πιστεύεις;;
Για ρώτα τα παιδάκια γιατί κάνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα και η απάντηση που θα λάβεις είναι μια και μοναδική: ''ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ των καθηγητών του σχολείου'' είτε σου αρέσει είτε όχι ΔΕΝ μπορούν ή ΔΕΝ θέλουν οι περισσότεροι καθηγητές στο σχολείο να βοηθήσουν τα παιδάκια..
Φταίει η νοοτροπία;; Φταίει η έλλειψη γνώσεων και εμπειρίας;; Φταίει ο ωχαδερφισμός;;
Μετρημένοι είναι αυτοί οι συνάδελφοι που και μπορούν και θέλουν να βοηθήσουν ουσιαστικά τους μαθητές...
Στο λέει συνάδελφος με 18 χρόνια στα φροντιστήρια και μετά σχολείο..quote]

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρογλου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2019, 03:13:22 μμ »
Με 7-10 έτη στα φροντιστηριακά μαθήματα και μια δεκαετία συν στο δημόσιο σχολείο, διαπιστώνω ότι και κανείς να μην παρακολουθούσε φροντιστήριο, θα περνούσαν στις ίδιες σχολές οι ίδιοι. Αν θα έπεφταν 10-100 μόρια....τι σημασία έχει! Θα περνούσαν οι ίδιοι στα ίδια τμήματα. Στους αριστούχους και τους καλούς τα ιδιαίτερα προσφέρουν απλώς ηθική και ψυχολογική στήριξη. Τη δουλειά ξέρουν και τη βγάζουν μόνοι τους! Στα υπόλοιπα παιδιά δίνεται απλώς η ψευδαίσθηση ότι παρακολουθώντας μια και δυο φορές τα ίδια κάτι θα κάνεις... τίποτα δεν κάνει κανείς αν δεν διαβάσει! Πώς εξηγούνται τα 600 ευρω για μαθηματικά που λέτε και αποτέλεσμα στις πανελλήνιες 0.5;;;

Αν ήταν τα τμήματα ως 20 παιδιά στο δημόσιο σχολείο, όπως τυχαίνει να είναι σε επαρχιακά μέρη, όπου έχω εργαστεί, θα ήταν τέλεια! Αυτή είναι μεγάλη αδυναμία του σχολείου. Και πάλι βεβαια αν κάποιος μαθητής θέλει να ακούσει και 30 να ναι στην τάξη (όπως όταν ήμουν μια φορά κι έναν καιρό εγώ μαθητής) θα σε ακούσει! Θα σε βρει και στο διάλειμμα. Θα σε βρει στο κενό του. Θα σε ψάξει. Και εσύ είσαι στην διάθεσή του. Στα περισσότερα σχολεία που ήμουν μέχρι και προσομοίωση 3ωρου διαγωνίσματος Κυριακές έκαναν για τα παιδιά που ήθελαν!!!
Μιλώ πολύ σοβαρά και είναι κρίμα να μην στηρίζουμε το δημόσιο σχολείο όπως κι από όποια θέση είμαστε. Είναι για όλους μας και κυρίως για τα παιδιά μη ευνοημένων περιβάλλοντων. Το έχουμε ανάγκη όλοι. Οι γονείς καλά θα κάνουν να ναι δίπλα στα παιδιά τους κ να μην θεωρουν ότι πληρώνοντας για μαθήματα έχουν κάνει το καθήκον τους! Στο δημόσιο σχολείο διαπιστώνεις ότι αυτό που κυρίως λείπει από τα παιδιά είναι ασφάλεια. Κανείς μας αν δεν νιώθει ασφαλής δεν μπορεί να εξελιχθεί σε όποιο επίπεδο! Αλληλοβοηθιόμαστε και η κοινωνία μπορεί να προοδεύσει.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρογλου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2019, 03:21:25 μμ »
Τα παιδιά, συνάδελφε, μπορούν να κρίνουν την επάρκεια των καθηγητών τους; Αλήθεια; Στα φροντιστήρια δηλαδή οι καθηγητές που δε έχουν ιδέα πως αξιολογούνται στις πανελλήνιες τα αντικείμενα είναι επαρκέστεροι; Απλώς τα παιδιά κρίνονται, βαθμολογούνται από τους καθηγητές του σχολείου και φυσικά είναι για εκείνα πιο ευκολοχώνευτο να έχουν αξιολογηθεί από "ανεπαρκή" καθηγητή! Τον άλλον τον πληρώνουν και είναι τέλειος!!! Και κυρίως δεν τους βάζει βαθμό στα τετράμηνα...
Εσύ τα πιστεύεις αυτά που λες;; Τα παιδιά ως παιδιά θα δικαιολογούν πάντα τον εαυτό τους. Αν το δεχθούμε αυτό δεν τα βοηθάμε να βελτιώνονται. Κι από έναν λιγότερο επαρκή καθηγητή θα μάθεις κάτι. Ξέρει κάτι περισσότερο από εσένα τον μαθητή. Κι αν ο μαθητής ενδιαφέρεται ο καθηγητής θα δώσει κι άλλο κι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ο υπουργος Κωστας Γαβρογλου ειναι κατα των φροντιστηριων
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2019, 06:41:06 μμ »
JURE, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Ιδιαίτερα δεν κάνω από επιλογή οπότε δεν θέλω να σχολιάσω αυτούς που το κάνουν, αν και διαφωνώ κάθετα μαζί τους. Εν μέρει θα συμφωνήσω με τον Giplak στο εξής: Ναι, πολλοί και έκαναν και κάνουν ιδιαίτερα. Ε, ας τους καταγγείλουν οι γονείς, γιατί δεν το κάνουν; Επίσης, όντως υπάρχουν ανεπαρκείς καθηγητές για διάφορους λόγους, υγείας, νοοτροπίας, κλπ. Αυτοί δεν θα έπρεπε να διδάσκουν....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.