*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 320298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 03, 2019, 09:44:21 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω : αν κάποιος παίρνει απόσπαση στην α΄ φάση και είναι να πάει στην 5η του επιλογή, αλλά θέλει περισσότερο να βρεθεί στην 1η και τη 2η επιλογή του, μπορεί να ζητήσει επανεξέταση της αίτησής του; Και πότε μπορεί να γίνει αυτό, τώρα μαζί με τις ενστάσεις που αρχίζουν από Δευτέρα; Και εν τω μεταξύ, αν η ΔΔΕ στην οποία αποσπάται, αρχίσει να καλεί τους αποσπαθέντες για αιτήσεις τοποθέτησεις, τι γίνεται (ήδη κάποιες ΔΔΕ το έχουν κάνει, ηλεκτρονικά  πάντα); Κι αν μετά την επανεξέταση, αλλάξει κάτι, δηλ. αποσπαστεί τελικά στην 1η του επιλογή, τι γίνεται; Θα έχει θέμα με την πρώτη ΔΔΕ;
Ευχαριστώ πολύ.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:39 »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 03, 2019, 09:50:07 πμ »
Εγώ έχω καταλάβει ότι στο θέμα των τοποθετήσεων κάνει κάθε διδε ό,τι θέλει. Σε άλλες διδε έχουν ζητήσει από χθες κιόλας να δηλώσουν οι αποσπασμένοι σχολεία, ενώ σε άλλες αργούν οι τοποθετήσεις και πάνε τον Σεπτέμβρη. Στη δεύτερη περίπτωση λογικά δηλώνουν μαζί οι αποσπασμένοι όλων των φάσεων.

Ένα τηλέφωνο στη διδε που σας ενδιαφέρει θα ήταν το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 03, 2019, 11:11:02 πμ »
Καλημέρα
Αντίστοιχη απορία έχω κ εγώ. Ζητάω απόσπαση σε επαρχία (αφού μεταθέσεις στους πληροφορικούς δεν υπάρχουν πλέον) κ δεν έχω πάρει μέχρι στιγμής. Πως γίνεται να φεύγουν 10 καθηγητές με απόσπαση από το συγκεκριμένο πυσδε κ να μην έρχεται κανένας, όταν πχ το Σεπτέμβρη (που πέρασε) έβγαζε ότι είχε έλλειμμα -70 ώρες; Με βάση αυτό κ τις αλλαγές στη Γ Λυκείου με το νέο σύστημα δε θα έπρεπε να πάρει κάποιον;
Σε άλλες ειδικότητες πχ για το ίδιο πυσδε βλέπω με απόσπαση να φεύγουν 3 κ να έρχονται 5. Κάνω κάτι λάθος; πως γίνεται;
To ίδιο συμβαίνει και στη δικιά μου περίπτωση, φεύγουν 10 εκπ/κοι της ειδικότητάς μου και δεν έρχεται κανένας, παρ' όλα αυτά δεν μου δίνει απόσπαση. Γιατί; Έστω κι αν δεν υπήρχαν κενά στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ, δεν δημιουργούνται με το που θα φύγουν οι συνάδελφοι; Ξέρει κανένας πως λειτουργεί το ΚΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 03, 2019, 11:54:09 πμ »
Εγώ έχω καταλάβει ότι στο θέμα των τοποθετήσεων κάνει κάθε διδε ό,τι θέλει. Σε άλλες διδε έχουν ζητήσει από χθες κιόλας να δηλώσουν οι αποσπασμένοι σχολεία, ενώ σε άλλες αργούν οι τοποθετήσεις και πάνε τον Σεπτέμβρη. Στη δεύτερη περίπτωση λογικά δηλώνουν μαζί οι αποσπασμένοι όλων των φάσεων.

Ένα τηλέφωνο στη διδε που σας ενδιαφέρει θα ήταν το καλύτερο.
Αυτό δεν παίζει. Δεν καλούν τους αποσπασμένους αλλά αυτούς που είναι στη διάθεση. Οι αποσπασμένοι από Σεπτέμβρη.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:39 »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 03, 2019, 11:58:32 πμ »
Αυτό δεν παίζει. Δεν καλούν τους αποσπασμένους αλλά αυτούς που είναι στη διάθεση. Οι αποσπασμένοι από Σεπτέμβρη.
κάπου κάπου παίζει...  ;)
http://dide.kyk.sch.gr/ypovoli-aitisis-topothetisis-apo-ekpaideytikoys-poy-apospastikan-stis-kyklades/

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 03, 2019, 12:06:47 μμ »
κάπου κάπου παίζει...  ;)
http://dide.kyk.sch.gr/ypovoli-aitisis-topothetisis-apo-ekpaideytikoys-poy-apospastikan-stis-kyklades/
!!!!!!!! Πιο παρανομία πεθαίνεις! Χωρίς πράξη ανάληψης ποιος έστειλε τέτοια αίτηση;;;; Εύκολα την προσβάλλεις το Σεπτέμβρη. Τι άλλο να δούμε!!!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 03, 2019, 12:28:53 μμ »
!!!!!!!! Πιο παρανομία πεθαίνεις! Χωρίς πράξη ανάληψης ποιος έστειλε τέτοια αίτηση;;;; Εύκολα την προσβάλλεις το Σεπτέμβρη. Τι άλλο να δούμε!!!
Δεν το ήξερα ότι είναι παράνομο. Δηλαδή εννοείς ότι όσοι αποσπάστηκαν πρέπει να πάνε πρώτα στη δευτεροβάθμια για πράξη ανάληψης στις 2 Σεπτέμβρη και μετά να διαλέξουν σχολεία;

Σε εμάς είπαν απλά να παρουσιαστούμε στις 2 Σεπτέμβρη και οι τοποθετήσεις μας μάλλον θα πάνε τέλη Σεπτέμβρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2019, 12:32:39 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 03, 2019, 12:53:18 μμ »
Δεν το ήξερα ότι είναι παράνομο. Δηλαδή εννοείς ότι όσοι αποσπάστηκαν πρέπει να πάνε πρώτα στη δευτεροβάθμια για πράξη ανάληψης στις 2 Σεπτέμβρη και μετά να διαλέξουν σχολεία;

Σε εμάς είπαν απλά να παρουσιαστούμε στις 2 Σεπτέμβρη και οι τοποθετήσεις μας μάλλον θα πάνε τέλη Σεπτέμβρη.
Σαφώς και είναι παράνομο. Μέχρι Σεπτέμβρη ανήκουμε στην οργανική μας. Και που ξέρουν αν εγώ κάνω ανάκληση απόσπασης ή αν αποσπαστούν και άλλοι αργότερα ωστόσο πριν το Σεπτέμβρη; Χωρίς πράξη ανάληψης δεν νομιμοποιούνται για καμιά ενέργεια.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 03, 2019, 01:21:41 μμ »
Σαφώς και είναι παράνομο. Μέχρι Σεπτέμβρη ανήκουμε στην οργανική μας. Και που ξέρουν αν εγώ κάνω ανάκληση απόσπασης ή αν αποσπαστούν και άλλοι αργότερα ωστόσο πριν το Σεπτέμβρη; Χωρίς πράξη ανάληψης δεν νομιμοποιούνται για καμιά ενέργεια.

Και μάλιστα στη συγκεκριμένη διδε κυκλάδων καλουνται οι αποσπασμένοι να κάνουν αίτηση στα τυφλά αφού δεν έχουν βγάλει  ακόμα τα λειτουργικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 03, 2019, 01:30:24 μμ »
Και μάλιστα στη συγκεκριμένη διδε κυκλάδων καλουνται οι αποσπασμένοι να κάνουν αίτηση στα τυφλά αφού δεν έχουν βγάλει  ακόμα τα λειτουργικά κενά.
Ακριβώς. Εγώ στη θέση των αποσπασμένων θα έπαιρνα τηλέφωνο και δε θα έκανα καμία αίτηση. Πολύ πιθανόν να πρόκειται για λάθος γιατί δε δίνουν καν προθεσμία ( αυθημερόν μέχρι τις 10). Είναι όλο παράλογο.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 03, 2019, 01:47:09 μμ »
κάπου κάπου παίζει...  ;)
http://dide.kyk.sch.gr/ypovoli-aitisis-topothetisis-apo-ekpaideytikoys-poy-apospastikan-stis-kyklades/

http://www.didepellas.gr/

Η αιτήσεις ίσως γίνονται στις ίδιες ημερομηνίες (ούτε εγώ ήξερα ότι είναι παράνομο) αλλά δημιουργούνται διαφορετικοί πίνακες για αποσπασμένους και διαθεσίτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2019, 01:50:34 μμ από loulou »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 03, 2019, 03:04:11 μμ »
http://www.didepellas.gr/

Η αιτήσεις ίσως γίνονται στις ίδιες ημερομηνίες (ούτε εγώ ήξερα ότι είναι παράνομο) αλλά δημιουργούνται διαφορετικοί πίνακες για αποσπασμένους και διαθεσίτες.

Το ερώτημα της συναδέρφου νομίζω ήταν για αποσπασμένους α και β φάσης, και όχι για τους  διαθεσίτες. Ὀσοι είναι στη διάθεση νομίζω πως  προηγούνται στις τοποθετήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 03, 2019, 03:07:29 μμ »
Ακριβώς. Εγώ στη θέση των αποσπασμένων θα έπαιρνα τηλέφωνο και δε θα έκανα καμία αίτηση. Πολύ πιθανόν να πρόκειται για λάθος γιατί δε δίνουν καν προθεσμία ( αυθημερόν μέχρι τις 10). Είναι όλο παράλογο.

το μόνο που ίσως δικαιολογεί αυτή τη κατάσταση είναι η ιδιαιτερότητα των νησιών. Όποιος δηλαδή ζητάει εκέι απόσπαση στοχεύει συνήθως σε συγκεκριμένο νησί. Αν δε το 'πιάσει' κάνει ανάκληση.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 03, 2019, 03:43:41 μμ »
Οι αιτήσεις επανεξετασης-τροποποιησης μέχρι πότε είναι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.