*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 321727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #924 στις: Αύγουστος 23, 2019, 05:09:40 μμ »
Αν δεν υπάρχει άλλη λίστα, αυτό απαντά, ως ένα βαθμό, και στο ερώτημα για τη μη ύπαρξη β φάσης σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:42 »

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #925 στις: Αύγουστος 23, 2019, 05:45:39 μμ »
Ρε παιδιά διαβάστε λίγο την απόφαση. Αφορά στους υπαλλήλους που είχαν αποσπαστεί στη ΓΓΕΤ (που μεταφέρθηκε σε άλλο υπουργείο) και τους δόθηκε η δυνατότητα να επεκτείνουν την απόσπασή τους μέχρι το 2020.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #926 στις: Αύγουστος 23, 2019, 06:01:09 μμ »
https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A83%CE%9F%CE%974653%CE%A0%CE%A3-%CE%9E6%CE%A6
Μόνο  3 συνάδελφοι πήραν απόσπαση στο υπουργείο;
Ρε παιδιά διαβάστε λίγο την απόφαση. Αφορά στους υπαλλήλους που είχαν αποσπαστεί στη ΓΓΕΤ (που μεταφέρθηκε σε άλλο υπουργείο) και τους δόθηκε η δυνατότητα να επεκτείνουν την απόσπασή τους μέχρι το 2020.
Ακριβώς... Ήταν 20 αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί στη ΓΓΕΤ... Στις 8/7/2019 η ΓΓΕΤ πέρασε στο Ανάπτυξης (όπως ήταν και παλιότερα). Αρκετοί από αυτούς (όχι όλοι) είχαν ζητήσει ανανέωση της απόσπασής τους (τον Απρίλιο) στη ΓΓΕΤ, αλλά λόγω της αλλαγής, τους δόθηκε (με εγκύκλιο) η δυνατότητα να επιλέξουν αν θα πάρουν απόσπαση στην κεντρική υπηρεσία (όπως φαίνεται 3), αν θα παραμείνουν στη ΓΓΕΤ για άλλο ένα χρόνο, ή αν θα γυρίσουν στην οργανική τους.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #927 στις: Αύγουστος 23, 2019, 06:52:25 μμ »
Από την αρχή είχα υποψιαστεί ότι το πάνε για μία (α΄ φάση) αποσπάσεων και ότι η β΄ φάση αποσπάσεων ήταν μόνο στις προσδοκίες και τις εκκλήσεις των αιρετών.
Υπενθυμίζω όσα έγραψα για να καταφανεί ότι οι αιρετοί δεν εργάστηκαν με τρόπο πειστικό και μεθοδικό ώστε να γίνει κατανοητό στη νέα ηγεσία ότι μία β΄ φάση αποσπάσεων είναι δυνατόν να γίνει χωρίς να οδηγήσει σε καθυστερήσεις στη στελέχωση των σχολείων. Εάν τελικά πράγματι δεν γίνει β΄ φάση αποσπάσεων, όπως διαφαίνεται, θα υπάρξουν προσλήψεις αναπληρωτών σε περιοχές για τις οποίες υπήρχε ενδιαφέρον για απόσπαση μονίμων με πολλά χρόνια υπηρεσίας και άλλους λόγους (οικογενειακούς, υγείας κλπ) που πιθανόν μπορεί να αποτελέσει βάση για δικαστικές περιπέτειες του Υπουργείου (π.χ. αίτηση ακύρωσης και αίτηση προσωρινής άμεσης αναστολής της υπ. απόφασης πρόσληψης αναπληρωτών από μόνιμους αιτηθέντες και μη λαβόντες απόσπαση).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:42 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #928 στις: Αύγουστος 23, 2019, 07:21:00 μμ »
Υπενθυμίζω όσα έγραψα για να καταφανεί ότι οι αιρετοί δεν εργάστηκαν με τρόπο πειστικό και μεθοδικό ώστε να γίνει κατανοητό στη νέα ηγεσία ότι μία β΄ φάση αποσπάσεων είναι δυνατόν να γίνει χωρίς να οδηγήσει σε καθυστερήσεις στη στελέχωση των σχολείων. Εάν τελικά πράγματι δεν γίνει β΄ φάση αποσπάσεων, όπως διαφαίνεται, θα υπάρξουν προσλήψεις αναπληρωτών σε περιοχές για τις οποίες υπήρχε ενδιαφέρον για απόσπαση μονίμων με πολλά χρόνια υπηρεσίας και άλλους λόγους (οικογενειακούς, υγείας κλπ) που πιθανόν μπορεί να αποτελέσει βάση για δικαστικές περιπέτειες του Υπουργείου (π.χ. αίτηση ακύρωσης και αίτηση προσωρινής άμεσης αναστολής της υπ. απόφασης πρόσληψης αναπληρωτών από μόνιμους αιτηθέντες και μη λαβόντες απόσπαση).
Είναι οριστικό πως δε θα γίνει β΄ φάση αποσπάσεων;
Πότε θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση;
Σε λίγες ημέρες το Υπουργείο λέει ότι θα προσλάβει αναπληρωτές. Είναι δυνατόν να πάνε αναπληρωτές σε κενά που πρέπει να διατεθούν για τους μόνιμους; Κάτι τέτοιο θα είναι μεγάλη αδικία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #929 στις: Αύγουστος 23, 2019, 08:05:08 μμ »

Αποσυνδεδεμένος KATRINA22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #930 στις: Αύγουστος 23, 2019, 09:51:04 μμ »
Εγω πραγματικα εχω προθεση να  το κυνηγησω δικαστικα διοτιαν δεν αποσπασθω θα πρεπει να ξοδευω 500 ευρω το μηνα για διαμονη
ενω θα υπαρχει αναπληρωτησ στην θεση που διεκδικουσα στην αποσπαση.
Να στειλουμε ισως ενα εξωδικο στο υπουργειο
οι θεσεις δεν ειναι τσιφλικι τους .... τις κερδίσαμε με πολύ κοπο

Αποσυνδεδεμένος KATRINA22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #931 στις: Αύγουστος 23, 2019, 09:53:32 μμ »
να στειλουμε το αρθρο με την διαμαρτυρια στην θεσσαλια στους αιρετους του κυσπε αι κυσδε
για να δουν οτι δεν κανουν τιποτε αυτοι

Αποσυνδεδεμένος KATRINA22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #932 στις: Αύγουστος 23, 2019, 09:55:06 μμ »
Πραγματικα θα υπάρξουν προσλήψεις αναπληρωτών σε περιοχές για τις οποίες υπήρχε ενδιαφέρον για απόσπαση μονίμων με πολλά χρόνια υπηρεσίας και άλλους λόγους (οικογενειακούς, υγείας κλπ) που αυτο  πιθανόν μπορεί να αποτελέσει βάση για δικαστικές περιπέτειες του Υπουργείου (π.χ. αίτηση ακύρωσης και αίτηση προσωρινής άμεσης αναστολής της υπ. απόφασης πρόσληψης αναπληρωτών από μόνιμους αιτηθέντες και μη λαβόντες απόσπαση
αυτο πρπει να το κοινοποιήσουμε οπου μπορουμε ο καθενας ,,,, μπας και πτοηθουν

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #933 στις: Αύγουστος 23, 2019, 10:43:07 μμ »
Εγω πραγματικα εχω προθεση να  το κυνηγησω δικαστικα διοτιαν δεν αποσπασθω θα πρεπει να ξοδευω 500 ευρω το μηνα για διαμονη
ενω θα υπαρχει αναπληρωτησ στην θεση που διεκδικουσα στην αποσπαση.
Να στειλουμε ισως ενα εξωδικο στο υπουργειο
οι θεσεις δεν ειναι τσιφλικι τους .... τις κερδίσαμε με πολύ κοπο
συνάδελφισσα είμαι μαζί σου, πρέπει να ρωτήσουμε άμεσα ένα νομικό για να δούμε αν έχει νομική βάση αυτό που πάμε να διεκδικησουμε. Μετά ένα εξώδικο μπορεί να ασκήσει πίεση. Κι εγώ είμαι διατεθειμένος (και θα) το διεκδικήσω νομικά καθότι η οργανική μου είναι 500χλμ μακριά από τον τόπο κατοικίας μου.

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #934 στις: Αύγουστος 23, 2019, 10:48:36 μμ »
Εγω πραγματικα εχω προθεση να  το κυνηγησω δικαστικα διοτιαν δεν αποσπασθω θα πρεπει να ξοδευω 500 ευρω το μηνα για διαμονη
ενω θα υπαρχει αναπληρωτησ στην θεση που διεκδικουσα στην αποσπαση.
Να στειλουμε ισως ενα εξωδικο στο υπουργειο
οι θεσεις δεν ειναι τσιφλικι τους .... τις κερδίσαμε με πολύ κοπο
συνάδελφισσα είμαι μαζί σου, πρέπει να ρωτήσουμε άμεσα ένα νομικό για να δούμε αν έχει νομική βάση αυτό που πάμε να διεκδικησουμε. Μετά ένα εξώδικο μπορεί να ασκήσει πίεση. Κι εγώ είμαι διατεθειμένος (και θα) το διεκδικήσω νομικά καθότι η οργανική μου είναι 500χλμ μακριά από τον τόπο κατοικίας μου.
Ένα απλό εξώδικο δεν νομίζω ότι θα τους συγκινήσει. Χρειάζεται ασφαλώς να κινηθεί κανείς μέσω δικηγόρου, έμπειρου σε διοικητικά δικαστήρια. Προφανώς είναι καλύτερη μαζική προσφυγή. Τα περαιτέρω νομικά βήματα δεν τα γνωρίζω αλλά σίγουρα θα τα ξέρει ένας καλός νομικός.
Γενικά υπάρχουν τα τελευταία χρόνια κάποια ζητήματα υπηρεσιακών μεταβολών που αφού το Υπουργείο δείχνει απρόθυμο να τα ρυθμίσει ίσως αναγκαστεί να το πράξει μέσω της δικαστικής οδού.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2019, 10:50:07 μμ από thriskeftika »

Αποσυνδεδεμένος Callio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #935 στις: Αύγουστος 23, 2019, 10:54:55 μμ »
Θα πρέπει να επαναληφθεί η α φάση, ως μη έγκυρη. Σαφώς στην εγκύκλιο των αποσπάσεων ορίζεται ότι πρώτα βγαίνουν οι φορείς και μετά τα σχολεία. Δεν τηρήθηκε η εγκύκλιος. Αυτό πρέπει να προσβάλουμε. Προσωπικά έκανα ένσταση με αυτή την αιτιολογία.

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #936 στις: Αύγουστος 23, 2019, 11:08:51 μμ »
Εκείνες οι αποσπάσεις από τη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΙΠ που είναι;

Αποσυνδεδεμένος tufa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #937 στις: Αύγουστος 24, 2019, 12:10:56 πμ »
 Παιδια οντως πρεπει κατι να κανουμε.δεν γινεται να ειμαστε 15 και 20 χρονια σε νησια,με ολα τα μορια πραγματικα δουλεμενα και να μη μπορουμε να μετακινηθουμε γιατι υπαρχουν τοοοοοοσοι πολλοι κατα προτεραιοτητα ή γιατι απλα θελουν να παρουν αναπληρωτες...και οι κατα προτεραιότητα τι ειναι;οι περισσοτεροι σύζυγοι δημοτικων συμβουλων....και η κουτση Μαρια δηλαδη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159622
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.