*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 321604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος el_lilith

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαστε αυτό που κάνουμε για να αλλάξουμε αυτό που
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1106 στις: Αύγουστος 31, 2019, 05:08:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Το θέμα είναι να οργανωθούμε, να καταγράψουμε τις αυθαιρεσίες που γίνονται και να τις καταγγείλουμε και να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα: διαφάνεια και εφαρμογή του νόμου.
Και δεν πρέπει να επικρατήσει το διαίρει και βασίλευε και να στρεφόμαστε εναντίον των αναπληρωτών. Πρέπει όλοι μαζί να διεκδικήσουμε δυστυχώς τα αυτονόητα. Και επιτέλους να μπει μοριοδότηση στις αποσπάσεις στους φορείς. Να τελειώσει αυτό το τσίρκο.
Προτείνω λοιπόν να ξεκινήσουμε από εδώ μέσα αρχικά να συλλέγουμε στοιχεία για αυθαιρεσίες και στη συνέχεια να κινηθούμε πιο οργανωμένα.
Προς όφελος όλων μας και κυρίως της δημόσιας εκπαίδευσης, η οποία απειλείται σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:46 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1107 στις: Αύγουστος 31, 2019, 05:18:37 μμ »
Νταξ δεν μπορώ να πω ότι δεν με συγκινεί και ο αγώνας των μόνιμων να έρθουν σπίτι τους. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι συμβαίνει και δεν τους συμφέρει και να μάθουν.
Αλλά το να χάσουν όλοι δεν είναι λογικό. Κοιτάξτε να πιέσετε για το καλό σας, αλλά καλό είναι να υπάρχει και μια αντιστάθμιση, να βλέπουμε και την άλλη πλευρά.
Να διαφάνεια και ισονομία, όχι μόνο όταν συμφέρει νομίζω θα έλυνε κάποια θέματα. Όχι ολα. Κάποιοι θα βρισκόταν σε δυσκολη θέση..... Για αυτό και η πλειοψηφία των μονιμων και μια ισχυρή μειοψηφία των αναπληρωτών δεν τα θέλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2019, 05:46:17 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1108 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 11:51:04 πμ »
Δεν μπορω να καταλάβω γιατί μερικοί άσχετοι με το θέμα των αποσπάσεων γράφουν σε αυτό το θέμα. Τι δουλεία έχουν οι αναπληρωτές βιολόγοι και ασχολούνται με τις αποσπάσεις; Έχουν τα δικα τους θέματα όπου μπορούν να αναρτούν ότι θέλουν. Όταν μάλιστα αυτά που γράφουν είναι λόγια του αέρα και ειρωνειες τη στιγμη που πολλοι συνάδελφοι αγωνιούν για το που θα περάσουν την χρονιά τους. Να σοβαρευτούμε λίγο ......

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1109 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 12:28:04 μμ »
Δεν μπορω να καταλάβω γιατί μερικοί άσχετοι με το θέμα των αποσπάσεων γράφουν σε αυτό το θέμα. Τι δουλεία έχουν οι αναπληρωτές βιολόγοι και ασχολούνται με τις αποσπάσεις; Έχουν τα δικα τους θέματα όπου μπορούν να αναρτούν ότι θέλουν. Όταν μάλιστα αυτά που γράφουν είναι λόγια του αέρα και ειρωνειες τη στιγμη που πολλοι συνάδελφοι αγωνιούν για το που θα περάσουν την χρονιά τους. Να σοβαρευτούμε λίγο ......
πως θα φαινόταν στον gvasilis αν έμπαινε ένας μόνιμος στο topic για τις προσλήψεις αναπληρωτών( που έχει πάρει φωτιά αυτές τις μέρες), πεταγοταν σαν τη γριά από την κοφινα, μην πω τίποτα χειρότερο, και έλεγε αμπελοφιλοσοφιες;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2019, 03:49:55 μμ από uty »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:46 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1110 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 03:57:49 μμ »
πως θα φαινόταν στον gvasilis αν έμπαινε ένας μόνιμος στο topic για τις προσλήψεις αναπληρωτών( που έχει πάρει φωτιά αυτές τις μέρες), πεταγοταν σαν τη γριά από την κοφινα, μην πω τίποτα χειρότερο, και έλεγε αμπελοφιλοσοφιες;
1. Ναι! Γράφουν και μόνιμοι στα topic αναπληρωτών και έχουν άποψη (γεγονός που και εγώ δεν καταλαβαίνω).
2. Συνάδελφος (μόνιμος) έγραψε εδώ ότι πρέπει να καθυστερήσει η πρόσληψη αναπληρωτών. Αυτό νομίζω μας αφορά.
3. Υπάρχουν συνάδελφοι αναπληρωτές που ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος sfou13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1111 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 04:20:07 μμ »
Νομίζω ότι το φλέγον θέμα αφορά αν θα γίνει β φάση και πως πρέπει να γίνει. Ας μη μπούμε σε άλλες λογικές. Κάτι τελευταίο κατά την άποψή μου: Το ποιος τραβάει περισσότερα και ποιος λιγότερα δεν είναι θέμα αναπληρωτή ή μόνιμου. Υπήρχαν και υπάρχουν μόνιμοι και αναπληρωτές που εκτελούν στρατιωτική θητεία μακριά από τα παιδιά τους χρόνια ολόκληρα και μόνιμοι και αναπληρωτές που κάθε χρόνο είναι δίπλα στο σπίτι τους. Οι ευνοούμενοι των υπουργών και των συμβουλίων καθώς και τα κολιτιλίκια είναι πολλά χρόνια γνωστά και ευνοούν μερίδα μόνιμων και αναπληρωτών σε βάρος υπολοίπων. Εγώ πάντως δε θα ξανασχολιάσω κάτι άλλο εδώ που δε θα αφορά τη β φάση.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1112 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 05:51:38 μμ »
Παραθέτω ένα παράδειγμα και όποιος θέλει ας το μελετήσει μήπως κάνω κάποιο λάθος . Δεν αναφέρω όνομα για ευνόητους λόγους. Όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει στους πίνακες.

Συνάδερφος  Χ πε02 στις πρώτες αποσπάσεις με 35 περίπου μόρια πήρε απόσπαση για Ημαθία. Στις πρώτες αποσπάσεις το τελευταίο από τα 20 άτομα που πήραν απόσπαση για Λαρισα είχε 42,250 περίπου μόρια. Ο Κόρδης στη λίστα του μας είπε ότι στη Λάρισα έχει 0 λειτουργικά κενά.
Η συνάδερφος Χ παίρνει τώρα τροποποίηση από Ημαθία σε Λάρισα. Πως έγινε αυτό;;;;;;
Έκανε ένσταση για λάθος προσμέτρηση μορίων;  Που ξέρουμε εμείς ότι είχε πάνω από τα 42,250 μόρια του τελευταίου αποσπασθέντα;
Προέκυψε το κενό μετά; Μα πριν από τη συνάδερφο αυτή μπορεί να υπήρχαν 10 και 20 και 30 άτομα με περισσότερα μόρια που να ήθελαν να πάνε Λάρισα αλλά περίμεναν να ανοίξει το σύστημα για επενεξέταση ή τροποποίηση.

Εκεί έγκειται η παρανομία. Αυτά τα γνωρίζουν καλά οι αιρετοί. Το Υπουργείο μπορεί να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Καλό είναι να ενημερωθεί άμεσα το Υπουργείο ότι ουσιαστικά κάποιοι κάνανε β φάση αποσπάσεων από τη πίσω πόρτα για λίγους.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2019, 06:15:10 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1113 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 06:02:44 μμ »
παράδειγμα β:
Συνάδερφος Ψ πε06 με 27 μόρια πήρε στη πρώτη φάση απόσπαση για Κιλκίς (πρωτοβάθμια). Στις νέες αποσπάσεις πήρε τροποποίηση απόσπασης για Α Θεσσαλονίκης. Η Α Θεσσαλονίκης νομίζω δεν πήρε κανένα πε06 (εκτός από τους κατά προτερ.)
Πως έγινε αυτό; 
Δεν υπήρχαν άλλοι συνάδερφοι πε06 με παραπάνω μόρια που να θέλουν να πάνε Α Θεσσαλονίκης;;;;

Περιμένουμε απάντηση κ.Κόρδη!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2019, 06:07:40 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος sfou13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1114 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 06:30:40 μμ »
Δυστυχώς δε βλέπω φως με άλλη φάση αποσπάσεων. Να πιέσουμε τους αιρετούς μήπως γίνει. Να απαιτήσουμε   να δώσουν εξηγήσεις για ότι έγινε μέχρι τώρα. Εγώ θα στείλω και στους δυο mail αν και σε προηγούμενο δε πήρα απάντηση. Θέλω να ευχηθώ καλό ταξίδι σε όσους φεύγουν, υπομονή και καλή χρονιά. Συνεχίζουμε να ελπίζουμε. :)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1115 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 06:52:02 μμ »
Αν είναι να γίνει κάτι με τη β΄ φάση αποσπάσεων, πρέπει να γίνει αύριο, μεθαύριο, το πολύ μέχρι την Τετάρτη. Μετά οι συνάδελφοι θα αρχίσουν μετακομίσεις και το Υπουργείο θα κάνει την α΄ φάση αναπληρωτών, δηλ. δεν έχει κανένα νόημα!
Πάντως, μου φαίνεται, αδιανόητο να έγινε η β΄ φάση μόνο για λίγους εκλεκτούς.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1116 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 09:33:45 μμ »
Πελαγονία, αλήθεια τώρα!! Το υπουργείο δεν γνωρίζει και έγιναν εν άγνοια του;;; Χαχα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1117 στις: Σεπτέμβριος 01, 2019, 09:51:16 μμ »
Αν είναι να γίνει κάτι με τη β΄ φάση αποσπάσεων, πρέπει να γίνει αύριο, μεθαύριο, το πολύ μέχρι την Τετάρτη. Μετά οι συνάδελφοι θα αρχίσουν μετακομίσεις και το Υπουργείο θα κάνει την α΄ φάση αναπληρωτών, δηλ. δεν έχει κανένα νόημα!
Πάντως, μου φαίνεται, αδιανόητο να έγινε η β΄ φάση μόνο για λίγους εκλεκτούς.

Δεν το πιστεύεις ε? Πονηρούύλααααα....

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1118 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 08:17:21 πμ »
G
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2019, 09:18:02 πμ από uty »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1119 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 02:04:14 μμ »
Γιατί οι νέες και "Εκλεκτές" αποσπάσεις δεν έχουν μοριοδότηση;;; Γιατιιιιι;;;;

Δεν μου αρέσουν αυτά καθόλου... δεν ξέρω πως το κυνηγάς αν θέλεις για την περίπτωση που υπάρχει δόλος.

Ξέρει κανείς; Πως για παράδειγμα ρωτάς στο υπουργείο, "Αυτή εκεί που πήρε απόσπαση, στην Β' φάση, πόσα μόρια είχε και δεν είχα πάρει εγώ στην α' φάση;"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 258
Σύνολο: 258

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.