*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 322138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1316 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 02:34:39 μμ »
Αν τροποποιηθεί η απόσπαση κάποιου που έχει ήδη πάρει τότε πρέπει να εξετάσεις και όλους με λιγότερα μόρια. Δηλαδή να ξανατρέξει από την αρχή το σύστημα αλλά με ποια κενά; Γι' αυτό δεν θα εξεταστούν. Επίσης, ένα άλλο επιχείρημα είναι ότι έχουν ήδη ξεκινήσει τα σχολεία και δε γίνεται να μετακινήσεις κάποιον που έχει πάρει ήδη απόσπαση. Στη φάση αυτή νομίζω θα δώσουν μόνο σε σοβαρές και δύσκολες περιπτώσεις ανεξαρτήτως κενών.

... 4.ΔΕΝ θα ληφθούν υπόψη οι αιτήσεις/επανεξετάσεις που έχουν υποβληθεί εκτός του ηλεκτρονικού
συστήματος ΟΠΣΥΔ.


Αυτό προφανώς δεν αφορά στις ανακλήσεις;; Δηλ θα μπορούμε να κάνουμε ανάκληση και μετά χειρόγραφη;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 03:39:20 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1317 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 03:02:02 μμ »
Αν τροποποιηθεί η απόσπαση κάποιου που έχει ήδη πάρει τότε πρέπει να εξετάσεις και όλους με λιγότερα μόρια. Δηλαδή να ξανατρέξει από την αρχή το σύστημα αλλά με ποια κενά; Γι' αυτό δεν θα εξεταστούν. Επίσης, ένα άλλο επιχείρημα είναι ότι έχουν ήδη ξεκινήσει τα σχολεία και δε γίνεται να μετακινήσεις κάποιον που έχει πάρει ήδη απόσπαση. Στη φάση αυτή νομίζω θα δώσουν μόνο σε σοβαρές και δύσκολες περιπτώσεις ανεξαρτήτως κενών.
Θα εξετάσει τώρα κι όσους έχουν λιγότερα μόρια, αν φυσικά οι τελευταίοι ζητήσουν απόσπαση.
Τα κενά είναι τα λειτουργικά που έχουν απομείνει στις Διευθύνσεις, ύστερα κι από την α΄ φάση αναπληρωτών. (εδώ κάποιος συνάδελφος είπε τις προηγούμενες μέρες ότι προηγείται ο μόνιμος του αναπληρωτή κι ότι είναι δυνατό να του πάρει τη θέση στο λειτουργικό κενό, αλλά εγώ ρώτησα στο Υπουργείο και μου είπαν ότι δε γίνεται έτσι. Επί των κενών που έχουν απομείνει οι αποσπάσεις).
Αν πάρει τώρα με τη β΄ φάση αποσπάσεων κάποιος συνάδελφος για άλλη ΔΔΕ απόσπαση, εξυπακούεται πως θα φύγει άμεσα (δεν έχει άλλωστε την υποχρέωση να παραμείνει) και το κενό που θα δημιουργηθεί έτσι θα καλυφθεί με τη β΄φάση αναπληρωτών, στα τέλη του μήνα.
Το ότι έχουν ξεκινήσει τα σχολεία κι έχουν κληθεί αναπληρωτές, συμφέρει το Υπουργείο, γιατί θα είναι σαφώς λιγότεροι όσοι συνάδελφοι θα προχωρήσουν τώρα στη διαδικασία της β΄φάσης αποσπάσεων σε επανεξετάσεις και τροποποιήσεις.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1318 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 03:30:40 μμ »
Δευτέρα πρωί όλοι τηλέφωνο στα 210 344 2256, 210 344 2126, 210 344 2750,  210 344 2192, 210 344 2116,  210 3442120,
210 3442335, 210 3442167 που έχει πάνω η εγκύκλιος.

Όποιος λάβει σαφή απάντηση απάντηση από το Υπουργείο παρακαλώ ας τη μεταφέρει και εδώ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1319 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 03:52:51 μμ »
Προσωπικά, ρώτησα αιρετό κι αυτό που μου είπε είναι ότι τόσα χρόνια έτσι γινόταν δηλ. όσοι έχουν πάρει απόσπαση, μπορούν να ζητήσουν τροποποίηση/επανεξέταση, δηλώνοντας άλλες περιοχές, εκτός φυσικά της ΔΔΕ στην οποία βρίσκονται ήδη ως αποσπασμένοι. Επιπλέον, αφού, μου είπε, το σύστημα ανοίγει κανονικά, προχωρούμε και δηλώνουμε.
Καλή συνέχεια & καλή επιτυχία σε όλους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1320 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:02:24 μμ »
Ο Κόρδης είχε πει

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

   Ενημερωθήκαμε ότι την ερχόμενη Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου προγραμματίζεται συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ με διάφορα θέματα μεταξύ των οποίων και εξέταση αιτήσεων επανεξέτασης και ενστάσεων επί των αποσπάσεων.


άρα μιλάμε για επανεξετασεις και ενστάσεις επί των δοθεισών αποσπάσεων;;

επίσης στην εγκύκλιο λέει
Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να τροποποιήσουν τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ προτίμησης τους πρέπει να
επιλέξουν επανεξέταση της αίτησης τους
(Επιλογές Αίτησης  Επανεξέταση) και στη συνέχεια να προβούν
σε αλλαγή των περιοχών προτίμησής τους (Επιλογές Αίτησης  Τροποποίηση περιοχών προτίμησης).

Άρα η τροποποίηση ισοδυναμεί με επανεξέταση;;
Άρα η επανεξέταση που λεει ο Κορδης  παραπάνω συμπεριλαμβάνει και την τροποποίηση...??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:31:25 μμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1321 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:05:23 μμ »
Μαζί σου και εγω αλλα χεστηκαν για την ειδικη...αλλωστε θα παρουν αναπληρωτες να μη γκρινιαζουν που δεν θα διοριστουν αμεσα.εγω εστειλα σε αιρετούς τον προβληματισμό μου...
Στην ειδική που υπηρετώ εγώ έχει γίνει ο κακός χαμός! Πήραν αναπληρωτές σε περιοχές που ζητούσαν μόνιμοι, όπως εγώ, απόσπαση! Μεγάλο σκάνδαλο που με βάζει σε προβληματισμό για το κατά πόσο υπάρχουν αναπληρωτές με μεγάλο δόντι! Εγώ ξέρω κάποιους/ες... Το θέμα έχει πολιτικές προεκτάσεις και το Υπουργείο πρέπει να δώσει σαφή απάντηση. Τα λειτουργικά κενά δηλώθηκαν κανονικά από τη ΔΔΕ, επικυρώθηκαν από την ΠΔΕ και χάθηκαν στην πορεία στους διαδρόμους του Υπουργείου! Εμπρός για πίσω...Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι στους αναπληρωτές, για να μην έχουν αντιδράσεις εκ μέρους τους!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1322 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:06:50 μμ »
Προσωπικά, ρώτησα αιρετό κι αυτό που μου είπε είναι ότι τόσα χρόνια έτσι γινόταν δηλ. όσοι έχουν πάρει απόσπαση, μπορούν να ζητήσουν τροποποίηση/επανεξέταση, δηλώνοντας άλλες περιοχές, εκτός φυσικά της ΔΔΕ στην οποία βρίσκονται ήδη ως αποσπασμένοι. Επιπλέον, αφού, μου είπε, το σύστημα ανοίγει κανονικά, προχωρούμε και δηλώνουμε.
Καλή συνέχεια & καλή επιτυχία σε όλους!

Λοιπόν αν είναι έτσι όπως τα λες και πάρω απόσπαση, σου χρωστάω κέρασμα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1323 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:10:37 μμ »
Αν δείτε τα λειτουργικά κενά που δόθηκαν για αποσπάσεις ήταν "κουτσουρεμένα" ...Μια σύγκριση με τα περσινά θα σας πείσει...Δυστυχώς επανερχόμαστε σε μαύρα χρόνια όπου μεγάλο πυσδε δήλωνε 1 λειτουργικό κενό ΠΕ03.50 και μετά προσλάμβανε 15 αναπληρωτές  μαθηματικούς

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1324 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:11:59 μμ »
Μα τι λέμε συνάδελφοι::::::!!!!!
Είναι δυνατόν να εννοεί η εγκύκλιος ότι δεν θα εξεταστεί αίτήση που θα κάνει κάποιος για το ΠΥΣΔΕ που πήρε απόσπαση;;;; Δηλαδή εγώ πήρα απόσπαση για Β αθήνας και πρέπει να ξέρω (δηλαδή να μου διευκρινιστεί από την εγκύκλιο) ότι αν ξανακάνω για Β αθήνας η αίτηση μου δεν θα εξεταστεί. Μιλάμε σοβαρά εδω μέσα επιστήμονες άνθρωποι;;; Είναι απλό . Το υπουργείο δεν θα εξετάσει τις αιτήσεις αυτών  που πήραν απόσπαση αναξάρτητα θέσης προτίμησης. Θα εξετάσει μόνο όσους δεν  πήραν στους οποίους και δίνει το δικαίωμα τροποποίησης των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Εχω εξηγήσει σε παραπάνω ανάρτηση γιατί συμβαίνει αυτό. Τώρα αν μέσα στην ημέρα το αλλάξουνε ή τελικά εξετάσουν (μετά από πιέσεις) και τις αιτήσεις αυτών που πήραν απόσπαση είναι κάτι που θα το δούμε στις αμέσως επόμενες ημέρες. Πάντως αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος είναι ξεκαθαρο σαφές και καλό θα ήταν μερικοί που γράφουν ότι εννοει κάτι άλλο να προσέξουν  γιατί ως εκπαιδευτικοί δεν ταιριαζει να μην μπορούν α καταλάβουν απλά Ελληνικά.
Υ.Γ. Ακριβώς επειδή το σύατημα δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιοι πήραν απόσπαση και να μην τους επιτρέψει να κάνουν νέα αίτηση (δεν είναι το myschool που παρακαολουθεί τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών) επιτρέπει σε όλους να κάνουν αίτηση και απλά σου λέει ότι και να κάνεις δεν θα εξεταστεί.

Είσαι σίγουρος ότι το σύστημα δεν μπορεί να ξεχωρισει ποιους πήραν απόσπαση??? Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται...

Θεωρώ δύο πιθανά σενάρια
Ή αυτός που έγραφε την εγκύκλιο δεν ξέρει καλά ελληνικά και εννοούσε αυτό που λέει η gia και εγώ
Ή υπάρχει δόλος και τάχα αφήσανε ανοιχτό το σύστημα για να μην καταλάβουμε ότι θα απορριφθουμε την Τρίτη με συνοπτικές διαδικασίες...
Άλλωστε οι αιρετοί το πρώτο  άφηναν να εννοηθεί τόσο καιρό!!! Ότι δηλ θα άνοιγε το συστημα για όσους θέλουν να κάνουν επανεξέταση και τροποποίηση ενώ έχουν πάρει ήδη απόσπαση.,.. Δεν θα ενδιαφέρονταν τόσο  για άτομα με ελάχιστα μόρια που δεν πήραν απόσπαση αφού και το ποσοστό των αποσπάσεων ήταν μεγάλο άρα αυτοι που απομειναν θα ηταν ισως με ελάχιστα μόρια για Αθήνα και αλλες μεγάλες πόλεις...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:20:48 μμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1325 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:12:35 μμ »
Λοιπόν αν είναι έτσι όπως τα λες και πάρω απόσπαση, σου χρωστάω κέρασμα...  ;D
Δεκτό! Πολύ ευχαρίστως!
Αλλά το αν θα πάρεις τώρα απόσπαση εσύ, Πελαγονία, ή κι ο κάθε συνάδελφος που ενδιαφέρεται, είναι άλλο θέμα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1326 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:17:19 μμ »
Ο Κόρδης είχε πει

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

   Ενημερωθήκαμε ότι την ερχόμενη Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου προγραμματίζεται συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ με διάφορα θέματα μεταξύ των οποίων και εξέταση αιτήσεων επανεξέτασης και ενστάσεων επί των αποσπάσεων.


άρα μιλάμε για επανεξετασεις και ενστάσεις επί των δοθεισών αποσπάσεων;;

επίσης στην εγκύκλιο λέει
Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να τροποποιήσουν τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ προτίμησης τους πρέπει να
επιλέξουν επανεξέταση της αίτησης τους
(Επιλογές Αίτησης  Επανεξέταση) και στη συνέχεια να προβούν
σε αλλαγή των περιοχών προτίμησής τους (Επιλογές Αίτησης  Τροποποίηση περιοχών προτίμησης).

Άρα η τροποποίηση ισοδυναμεί με επανεξέταση;;
Μα η ένσταση δεν ανοίγει στον opsyd.
Ανοίγουν μόνο η τροποποίηση, η επανεξέταση και η ανάκληση.
Και πολύ σωστά επισημαίνεις: επί των δοθεισών αποσπάσεων!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1327 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:23:31 μμ »
Μα τι λέμε συνάδελφοι::::::!!!!!
Είναι δυνατόν να εννοεί η εγκύκλιος ότι δεν θα εξεταστεί αίτήση που θα κάνει κάποιος για το ΠΥΣΔΕ που πήρε απόσπαση;;;; Δηλαδή εγώ πήρα απόσπαση για Β αθήνας και πρέπει να ξέρω (δηλαδή να μου διευκρινιστεί από την εγκύκλιο) ότι αν ξανακάνω για Β αθήνας η αίτηση μου δεν θα εξεταστεί. Μιλάμε σοβαρά εδω μέσα επιστήμονες άνθρωποι;;; Είναι απλό . Το υπουργείο δεν θα εξετάσει τις αιτήσεις αυτών  που πήραν απόσπαση αναξάρτητα θέσης προτίμησης. Θα εξετάσει μόνο όσους δεν  πήραν στους οποίους και δίνει το δικαίωμα τροποποίησης των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Εχω εξηγήσει σε παραπάνω ανάρτηση γιατί συμβαίνει αυτό. Τώρα αν μέσα στην ημέρα το αλλάξουνε ή τελικά εξετάσουν (μετά από πιέσεις) και τις αιτήσεις αυτών που πήραν απόσπαση είναι κάτι που θα το δούμε στις αμέσως επόμενες ημέρες. Πάντως αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος είναι ξεκαθαρο σαφές και καλό θα ήταν μερικοί που γράφουν ότι εννοει κάτι άλλο να προσέξουν  γιατί ως εκπαιδευτικοί δεν ταιριαζει να μην μπορούν α καταλάβουν απλά Ελληνικά.
Υ.Γ. Ακριβώς επειδή το σύατημα δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιοι πήραν απόσπαση και να μην τους επιτρέψει να κάνουν νέα αίτηση (δεν είναι το myschool που παρακαολουθεί τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών) επιτρέπει σε όλους να κάνουν αίτηση και απλά σου λέει ότι και να κάνεις δεν θα εξεταστεί.
Μα είναι δυνατό να γράφεται ότι το σύστημα δεν ξέρει ποιοι έχουν πάρει απόσπαση και ποιοι όχι;
Αφού από τη ΔΔΕ της οργανικής είχαν ειδοποιήσει τέλη Αυγούστου για την απόσπαση που πήραν όσοι πήραν και στις 2/9 έγινε ανάληψη υπηρεσίας από τους αποσπασμένους στη νέα ΔΔΕ.
Επιτρέψτε μου, αλλά ο συντάκτης της εγκυκλίου δεν ξέρει καλά ελληνικά και το έχει διατυπώσει έτσι όπως βλέπουμε κι έχει προκληθεί όλη αυτή η σύγχυση από το πουθενά!

Έχω ξαναγράψει: ρωτήστε τους αιρετούς! Κανένας δεν είναι αποτρεπτικός!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος tufa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1328 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 04:51:56 μμ »
Ρε παιδια προχωρηστε σε τροποποίηση περιοχων και επανεξεταση και αν σας το ακυρωσουν κανετε ενσταση.πρεπει να δοθεί επιλογη σε ολους ανεξαρτητα αν πηραν ή οχι πριν.και εννοειται πως θα επρεπε να ανοιξει και ειδικη και εννοειται πως πρωτα πρεπει να διαλεξουμε εμεις περιοχες και μετα να τοποθετηθουν οριστικα οι αναπληρωτες

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1329 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 05:36:17 μμ »
Είναι 100% βέβαιο ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ. Τα κενά δόθηκαν στο Υπουργείο σε 2 φάσεις: Μία φορά πριν τις πρώτες αποσπάσεις και δεύτερη φορά πριν τις προσλήψεις αναπληρωτών. Μετά από αυτά μπορεί να έχουν προκύψει κενά κάπου για 100 λόγους: άδειες, αποσπάσεις στο εξωτερικό, αύξηση τμημάτων κ.λ.π.
Και πάμε τώρα στην ουσία με παράδειγμα: Έχω πάρει απόσπαση στη Β ΑΘΗΝΑΣ (5η επιλογή). Αν δεχτεί τώρα την αίτησή μου και με πάει π.χ. στη 2η επιλογή θα πρέπει να δει αν στην 5η μου επιλογή πάει τώρα άλλος. Και αν πάει ο άλλος μπορεί στη θέση του να πηγαίνει άλλος κ.ο.κ. Αυτό είναι αδύνατο να γίνει γιατί θα πρέπει να επανεξετάσει όλες τις αποσπάσεις από την αρχή. Θα πει κάποιος ότι μπορει να επανεξετάσει μόνο όσους το ζητάνε. Εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα με τα κενά. Πού θα τον αποσπάσει αν δεν γνωρίζει τα κενά;
Το Υπουργείο γνωρίζει ποιοι έχουν πάρει απόσπαση, κυρίως μέσω MySchool. Αν εμφανίζεσαι ήδη αποσπασμένος αλλού τότε δεν εξετάζεται η αίτησή σου. Τέλος. Τώρα θα εξετάσουν αιτήσεις όσων δεν πήραν απόσπαση (και δηλώσουν τώρα επανεξέταση ώστε να δείξουν ότι επιθυμούν ακόμα την απόσπαση) και όσων κάνουν αίτηση τώρα (χωρίς να έχουν κάνει πριν, κάτι σπάνιο νομίζω). Αυτό λέει η εγκύκλιος.
Και εκτιμώ ότι θα δει τις αιτήσεις μία-μία και όπου υπάρχει σοβαρός λόγος θα προχωρήσει στην απόσπαση, ανεξαρτήτως κενών. Το μόνο που μπορεί να κάνει για να εκτιμήσει τα κενά κάποιος είναι να δει τα κενά που δηλώθηκαν για αναπληρωτές και να αφαιρέσει αριθμητικά τις προσλήψεις αναπληρωτών (όπου υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν αναλάβει υπηρεσία!). Μύλος δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 05:39:42 μμ από mlm »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.