*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 320212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1330 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 05:47:58 μμ »
Είναι 100% βέβαιο ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ. Τα κενά δόθηκαν στο Υπουργείο σε 2 φάσεις: Μία φορά πριν τις πρώτες αποσπάσεις και δεύτερη φορά πριν τις προσλήψεις αναπληρωτών. Μετά από αυτά μπορεί να έχουν προκύψει κενά κάπου για 100 λόγους: άδειες, αποσπάσεις στο εξωτερικό, αύξηση τμημάτων κ.λ.π.
Και πάμε τώρα στην ουσία με παράδειγμα: Έχω πάρει απόσπαση στη Β ΑΘΗΝΑΣ (5η επιλογή). Αν δεχτεί τώρα την αίτησή μου και με πάει π.χ. στη 2η επιλογή θα πρέπει να δει αν στην 5η μου επιλογή πάει τώρα άλλος. Και αν πάει ο άλλος μπορεί στη θέση του να πηγαίνει άλλος κ.ο.κ. Αυτό είναι αδύνατο να γίνει γιατί θα πρέπει να επανεξετάσει όλες τις αποσπάσεις από την αρχή. Θα πει κάποιος ότι μπορει να επανεξετάσει μόνο όσους το ζητάνε. Εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα με τα κενά. Πού θα τον αποσπάσει αν δεν γνωρίζει τα κενά;
Το Υπουργείο γνωρίζει ποιοι έχουν πάρει απόσπαση, κυρίως μέσω MySchool. Αν εμφανίζεσαι ήδη αποσπασμένος αλλού τότε δεν εξετάζεται η αίτησή σου. Τέλος. Τώρα θα εξετάσουν αιτήσεις όσων δεν πήραν απόσπαση (και δηλώσουν τώρα επανεξέταση ώστε να δείξουν ότι επιθυμούν ακόμα την απόσπαση) και όσων κάνουν αίτηση τώρα (χωρίς να έχουν κάνει πριν, κάτι σπάνιο νομίζω). Αυτό λέει η εγκύκλιος.
Και εκτιμώ ότι θα δει τις αιτήσεις μία-μία και όπου υπάρχει σοβαρός λόγος θα προχωρήσει στην απόσπαση, ανεξαρτήτως κενών. Το μόνο που μπορεί να κάνει για να εκτιμήσει τα κενά κάποιος είναι να δει τα κενά που δηλώθηκαν για αναπληρωτές και να αφαιρέσει αριθμητικά τις προσλήψεις αναπληρωτών (όπου υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν αναλάβει υπηρεσία!). Μύλος δηλαδή.
Αν έχεις πάρει απόσπαση αλλά ανηκεις στις ειδικές περιπτώσεις που αναφέρει η εγκύκλιος λογικά θα πρέπει να εξεταστεί η αιτηση.
Μην ξεχνάμε ότι λεει σαφωςοτι θα γίνουν κατά προτεραιότητα άρα δεν θα υπάρχει μοριοδοτηση άρα δεν υπάρχει θέμα με αυτούς που έχουν περισσότερα μόρια ....

Δηλ αν κάποιος είναι π..Χ. ΑΜΕΑ και πηγε στη 5η επιλογή του δε θα εξεταστει η επανεξέταση ενώ ένας με παρόμοια περίπτωση αλλά λιγότερα μόρια που απορρίφθηκε ή που έτυχε και δεν είχε κάνει αίτηση πριν για απόσπαση θα εξεταστει η αίτηση του? :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 05:57:29 μμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:27 »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1331 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 05:59:07 μμ »
Και αυτή η πρόταση είναι προβληματική:

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να τροποποιήσουν τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ προτίμησης τους πρέπει να
επιλέξουν επανεξέταση της αίτησης τους (Επιλογές Αίτησης  Επανεξέταση) και στη συνέχεια να προβούν
σε αλλαγή των περιοχών προτίμησής τους (Επιλογές Αίτησης  Τροποποίηση περιοχών προτίμησης).


Αμάν βρε παιδιά... καταλαβαίνετε τί εννοεί εδώ ο ποιητής;  Αυτοἰ που θέλουν τροποποίηση επιλέγουν επανεξέταση ή τροποποίηση; Είναι δυνατόν να επιλέγουν επανεξέταση;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:07:29 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1332 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:06:52 μμ »
Μα τι λέμε συνάδελφοι::::::!!!!!
Είναι δυνατόν να εννοεί η εγκύκλιος ότι δεν θα εξεταστεί αίτήση που θα κάνει κάποιος για το ΠΥΣΔΕ που πήρε απόσπαση;;;; Δηλαδή εγώ πήρα απόσπαση για Β αθήνας και πρέπει να ξέρω (δηλαδή να μου διευκρινιστεί από την εγκύκλιο) ότι αν ξανακάνω για Β αθήνας η αίτηση μου δεν θα εξεταστεί. Μιλάμε σοβαρά εδω μέσα επιστήμονες άνθρωποι;;; Είναι απλό . Το υπουργείο δεν θα εξετάσει τις αιτήσεις αυτών  που πήραν απόσπαση αναξάρτητα θέσης προτίμησης. Θα εξετάσει μόνο όσους δεν  πήραν στους οποίους και δίνει το δικαίωμα τροποποίησης των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Εχω εξηγήσει σε παραπάνω ανάρτηση γιατί συμβαίνει αυτό. Τώρα αν μέσα στην ημέρα το αλλάξουνε ή τελικά εξετάσουν (μετά από πιέσεις) και τις αιτήσεις αυτών που πήραν απόσπαση είναι κάτι που θα το δούμε στις αμέσως επόμενες ημέρες. Πάντως αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος είναι ξεκαθαρο σαφές και καλό θα ήταν μερικοί που γράφουν ότι εννοει κάτι άλλο να προσέξουν  γιατί ως εκπαιδευτικοί δεν ταιριαζει να μην μπορούν α καταλάβουν απλά Ελληνικά.


Υ.Γ. Ακριβώς επειδή το σύατημα δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιοι πήραν απόσπαση και να μην τους επιτρέψει να κάνουν νέα αίτηση (δεν είναι το myschool που παρακαολουθεί τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών) επιτρέπει σε όλους να κάνουν αίτηση και απλά σου λέει ότι και να κάνεις δεν θα εξεταστεί.

Πλάτωνα με καλύπτεις απόλυτα. Αλλά έχω αρχίσει να ψυλλιάζομαι ότι όντως στο Υπουργείο κάποιοι που γράφουν τις εγκυκλίους δεν ξέρουν να εκφράζονται και δημιουργούν προβλήματα με τα εκφραστικά τους λάθη. Ίσως να μην ισχύει κανένα από τα σενάρια που είπαμε και να είναι όλα λάθος διατύπωση.

Αποσυνδεδεμένος sfou13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1333 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:11:33 μμ »
"ΔΕΝ θα  εξεταστούν  τυχόν  αιτήματα  που  υποβληθούν  για  επανεξέταση/τροποποίηση  του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ απόσπασης εκπαιδευτικών που έχουν ήδη αποσπαστεί." Αν καταλαβαίνω σωστά εγώ που έχω αποσπασθεί σε γειτονικό πυσδε να μην κάνω αίτηση για το πυσδε του νομού που μένω μια και δε θα εξεταστεί. Σωστά; Όσο για τα υπόλοιπα παιδιά σας εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορα στον τόπο σας :).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:27 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1334 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:16:00 μμ »
Είναι 100% βέβαιο ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ. Τα κενά δόθηκαν στο Υπουργείο σε 2 φάσεις: Μία φορά πριν τις πρώτες αποσπάσεις και δεύτερη φορά πριν τις προσλήψεις αναπληρωτών. Μετά από αυτά μπορεί να έχουν προκύψει κενά κάπου για 100 λόγους: άδειες, αποσπάσεις στο εξωτερικό, αύξηση τμημάτων κ.λ.π.
Και πάμε τώρα στην ουσία με παράδειγμα: Έχω πάρει απόσπαση στη Β ΑΘΗΝΑΣ (5η επιλογή). Αν δεχτεί τώρα την αίτησή μου και με πάει π.χ. στη 2η επιλογή θα πρέπει να δει αν στην 5η μου επιλογή πάει τώρα άλλος. Και αν πάει ο άλλος μπορεί στη θέση του να πηγαίνει άλλος κ.ο.κ. Αυτό είναι αδύνατο να γίνει γιατί θα πρέπει να επανεξετάσει όλες τις αποσπάσεις από την αρχή. Θα πει κάποιος ότι μπορει να επανεξετάσει μόνο όσους το ζητάνε. Εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα με τα κενά. Πού θα τον αποσπάσει αν δεν γνωρίζει τα κενά;
Το Υπουργείο γνωρίζει ποιοι έχουν πάρει απόσπαση, κυρίως μέσω MySchool. Αν εμφανίζεσαι ήδη αποσπασμένος αλλού τότε δεν εξετάζεται η αίτησή σου. Τέλος. Τώρα θα εξετάσουν αιτήσεις όσων δεν πήραν απόσπαση (και δηλώσουν τώρα επανεξέταση ώστε να δείξουν ότι επιθυμούν ακόμα την απόσπαση) και όσων κάνουν αίτηση τώρα (χωρίς να έχουν κάνει πριν, κάτι σπάνιο νομίζω). Αυτό λέει η εγκύκλιος.
Και εκτιμώ ότι θα δει τις αιτήσεις μία-μία και όπου υπάρχει σοβαρός λόγος θα προχωρήσει στην απόσπαση, ανεξαρτήτως κενών. Το μόνο που μπορεί να κάνει για να εκτιμήσει τα κενά κάποιος είναι να δει τα κενά που δηλώθηκαν για αναπληρωτές και να αφαιρέσει αριθμητικά τις προσλήψεις αναπληρωτών (όπου υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν αναλάβει υπηρεσία!). Μύλος δηλαδή.
Μα τι γράφεται εδώ μέσα;
Ασφαλώς και το Υπουργείο θα επανεξετάσει μόνο όσους το ζητήσουν. Κι όποιος τώρα πάρει απόσπαση για κάποια άλλη ΔΔΕ πιο κοντά στον τόπο του, το κενό που θα αφήσει πίσω του, θα καλυφθεί πιθανότερα από αναπληρωτή στα τέλη του μήνα. Τα λειτουργικά κενά είναι γνωστά και στις ΔΔΕ και στο Υπουργείο και θα ζητηθεί επικαιροποίησή τους στις 18/9, σύμφωνα με όσα υποστηρίζονται, ώστε να ακολουθήσει η επόμενη φάση των αναπληρωτών.
Δηλ. φέτος θα υπάρξει αυτό "το πρόβλημα"; Πέρυσι δε γινόταν κάτι αντίστοιχο; Γιατί δηλ. τώρα σας φαίνονται όλα απίθανα και μερικοί λέτε με περισσή σιγουριά πως δε θα υπάρξει επανεξέταση/τροποποίηση για όσους πήραν απόσπαση τον Αύγουστο;
Και επιπλέον, επαναλαμβάνω, ενστάσεις έπρεπε να είχαν ζητήσει όσοι δεν είχαν πάρει απόσπαση στα μέσα Αυγούστου, τότε που είχε ξανανοίξει το σύστημα και έπρεπε να είχαν διαμαρτυρηθεί για οποιαδήποτε παράλειψη και οποιοδήποτε λάθος είχαν εντοπίσει τότε. Τώρα, το σύστημα δε δίνει τη δυνατότητα της ένστασης!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:30:59 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1335 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:32:18 μμ »
Στην φετινή υπάρχει δυνατότητα:

Α) Συμπληρωματικών αιτήσεων απόσπασης
Β) Επανεξετάσεων αιτήσεων απόσπασης με δυνατότητα τροποποίησης των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ
προτίμησης.


Στην περσινή έλεγε:
Α) Επανεξέτασης αίτησης απόσπασης με δυνατότητα τροποποίησης των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ προτίμησης.
Β) Τροποποίησης απόσπασης. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη αποσπαστεί δύνανται να αιτηθούν τροποποίηση απόσπασης, ζητώντας την επανεξέταση της αίτησης τους και δηλώνοντας έως και 5 προτιμήσεις.
Γ)Νέων αιτήσεων απόσπασης
https://e-thessalia.gr/anoixe-to-systima-gia-v-fasi-apospaseon-ekpaideytikon/

Άρα στη φετινή λείπει το Β) Τροποποίησης απόσπασης. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη αποσπαστεί δύνανται να αιτηθούν τροποποίηση απόσπασης, ζητώντας την επανεξέταση της αίτησης τους και δηλώνοντας έως και 5 προτιμήσεις.

Άρα αν δινόταν και φέτος η δυνατότητα να κάνουν αίτηση επανεξέτασης/τροποποίησης όσοι έχουν αποσπασθεί γιατί δεν το λέει καθαρά και ξάστερα όπως πέρσι;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1336 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:43:36 μμ »
Στην φετινή υπάρχει δυνατότητα:

Α) Συμπληρωματικών αιτήσεων απόσπασης
Β) Επανεξετάσεων αιτήσεων απόσπασης με δυνατότητα τροποποίησης των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ
προτίμησης.


Στην περσινή έλεγε:
Α) Επανεξέτασης αίτησης απόσπασης με δυνατότητα τροποποίησης των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ προτίμησης.
Β) Τροποποίησης απόσπασης. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη αποσπαστεί δύνανται να αιτηθούν τροποποίηση απόσπασης, ζητώντας την επανεξέταση της αίτησης τους και δηλώνοντας έως και 5 προτιμήσεις.
Γ)Νέων αιτήσεων απόσπασης
https://e-thessalia.gr/anoixe-to-systima-gia-v-fasi-apospaseon-ekpaideytikon/

Άρα στη φετινή λείπει το Β) Τροποποίησης απόσπασης. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη αποσπαστεί δύνανται να αιτηθούν τροποποίηση απόσπασης, ζητώντας την επανεξέταση της αίτησης τους και δηλώνοντας έως και 5 προτιμήσεις.

Άρα αν δινόταν και φέτος η δυνατότητα να κάνουν αίτηση επανεξέτασης/τροποποίησης όσοι έχουν αποσπασθεί γιατί δεν το λέει καθαρά και ξάστερα όπως πέρσι;
Τη Δευτέρα που θα τηλεφωνήσετε στο Υπουργείο, ρωτήστε τους και πείτε μας.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1337 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 06:44:06 μμ »
Όντως η διατύπωση δίνει να καταλάβομε ότι δε θα εξεταστούν οι αιτήσεις όσων αποσπάσθηκαν στην α' φάση. Αλλά η γνώμη μου είναι να κάνετε τις αιτήσεις καλού κακού γιατί καμμιά φορά αυτά αλλάζουν (η πολιτική βούληση εννοώ γιατί περί αυτής πρόκειται) λόγω πιέσεων.

Αποσυνδεδεμένος Isabel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1338 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 07:50:34 μμ »
Μόλις έκανα την αίτηση επανεξέτασης. Δεν μου έδωσε καινούριο αριθμό πρωτοκόλλου,
άρα υποθέτω ισχύει ο αριθμός της αρχικής? Βγήκε μόνο ένα μήνυμα "επανεξέταση, ημ/νια-ώρα"
Το ίδιο και σε εσάς?

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1339 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 08:40:44 μμ »
Μόλις έκανα την αίτηση επανεξέτασης. Δεν μου έδωσε καινούριο αριθμό πρωτοκόλλου,
άρα υποθέτω ισχύει ο αριθμός της αρχικής? Βγήκε μόνο ένα μήνυμα "επανεξέταση, ημ/νια-ώρα"
Το ίδιο και σε εσάς?
Είχες πάρει απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος Isabel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1340 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 09:02:27 μμ »
Oχι, δεν είχα πάρει απόσπαση σε καμια από τις περιοχές που είχα δηλώσει. Είμαι

στην οργανική μου.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1341 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 09:20:57 μμ »
Χαχα...σας ευχαριστώ και τους δύο!
Γράφοντας στο κουτάκι την αιτιολογία και πατώντας ''καταχώριση'', μου βγάζει από κάτω ένα πράσινο πλαίσιο όπου αναγράφεται η λέξη ''Επανεξέταση'' και δίπλα η ημερομηνία, η ώρα και όλα όσα έγραψα στην ''Αιτιολογία''.Αυτό σημαίνει ότι είμαι οκ και έχει καταγραφεί οριστικά η αίτηση επανεξέτασης;;
Ρωτώ επειδή αν πατήσεις πάλι στην επιλογή της επανεξέτασης, σου δίνει το δικαίωμα να το ξαναεπεξεργαστείς και να το ξανακαταχωρίσεις ή να το διαγράψεις.Πέρυσι δε θυμάμαι να ήταν έτσι.
Μόλις έκανα την αίτηση επανεξέτασης. Δεν μου έδωσε καινούριο αριθμό πρωτοκόλλου,
άρα υποθέτω ισχύει ο αριθμός της αρχικής? Βγήκε μόνο ένα μήνυμα "επανεξέταση, ημ/νια-ώρα"
Το ίδιο και σε εσάς?
Τον ίδιο προβληματισμό είχα εκφράσει και εγώ πριν από δυο σελίδες αλλά δεν πήρα απάντηση, γι'αυτό κάνω quote και στο δικό μου μήνυμα.Υποθέτω πως έχει ήδη καταγραφεί κανονικά η αίτησή μας.
Σημείωση:ούτε εγώ είχα πάρει απόσπαση στην α' φάση.

Αποσυνδεδεμένος Isabel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1342 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 09:46:05 μμ »
Eλπίζω και εγώ πως έχει καταγραφεί κανονικά.. Δεν είδα να εμφανίζει κάπου κάτι τύπου
"οριστική υποβολή αίτησης επανεξέτασης".

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1343 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 10:50:09 μμ »
τελικα θα μας πει κανεις, τι κανουμε απο τα δυο για τροποποιηση των περιοχων αποσπασης?
Τι επιλεγουμε, επανεξεταση ή τροποποιηση? Ποιος το εκανε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.