*

Αποστολέας Θέμα: Τριτανακοπή- ασφαλιστικά μέτρα στην πρόσκληση του Υπουργείου κατά χαμηλόβαθμων  (Αναγνώστηκε 61324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Συνάδελφοι προσφύγατε στην δικαιοσυνη και σωστά πράξατε προκειμένου να πετύχετε τον διορισμό σας μετά από την επιτυχία στον γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Η δικαιοσυνη  αναγνώρισε παμψηφεί το δίκαιο αίτημα σας. Ήδη έχετε καταθέσει αιτήσεις και δηλωσεις προτίμησης και αναμένετε την τελική ανακοίνωση των διορισμών σας.
Παρατηρώ ότι ένα ποσοστό εκπαιδευτικών διαμαρτύρεται για όσα έγιναν και προσανατολίζεται για προσφυγή στην δικαιοσυνη. Αναφαίρετο δικαίωμα τους είναι να το πράξουν εφόσον  πιστεύουν ότι αδικούνται. Η δικαιοσυνη και πάλι θα αποφασίσει όπως έγινε και με εσάς. Χαρακτηρισμοί, ύβρεις και απειλές δεν ωφελούν. Χάνετε το αδιαμφισβήτητο δίκιο που σας αναγνώρισαν τόσο το ΣτΕ όσο και το ΔΕΑ.
Η όλη κατάσταση μου θυμίζει λίγο έως πολύ το καλοκαίρι του 2013 με τις υποχρεωτικές μετατάξεις που πολλοί δεν υπέβαλαν αίτηση γιατί φοβήθηκαν και μετά τις εκλογές του 2015 ζητούσαν τον ουρανό με τα αστέρια.....η συνέχεια είναι γνωστή.....
Επισημαίνω αυτό που είχα και τότε επισημάνει.

"Ποταμώ ουκ έστιν εμβήναι δις τω αυτώ" ....γιατί..... "Τα πάντα ρει και ουδέν μένει" (Ηράκλειτος)

Καλό Πάσχα σε όλους πιστεύοντες και μη πιστεύοντες με υγεία και γαλήνη.
Καλή τοποθέτηση και καλή σταδιοδρομία από τις νέες θέσεις.

ΥΓ. Η απόφαση του ΣτΕ δικαίωσε και όσους μόνιμους εκπαιδευτικούς πίστευαν ότι μόνο ένα σύστημα διορισμού πρέπει να υπάρχει και όχι παρεκκλίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2019, 12:05:34 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος joker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, καλώς σας βρήκα. Δεν σας ήξερα, αλλά σήμερα στο πλοίο μου μίλησε ένας φίλος που είμαστε μαζί αναπληρωτές για εσάς. Λοιπόν, απο τους πρώτους που έκαναν αυτήν την ιστορία με την τριτανακοπή, ήμουν εγώ. Είμαι αναπληρωτής φιλόλογος και το 2012 είχα προσφύγει μαζί με άλλους 21 συναδέλφους με τον Η.Θ γιατί δεν μας διορισαν με 75αρι στον ασεπ. Την δίκη την κερδίσαμε, όπως εσείς. Στην εφαρμογή όμως μας έσκισαν! Απο τους 21 διόρισαν τους 12 γιατί λέει δεν έβγαιναν τα νούμερα. Μην με ρωτήσετε παραπάνω, δεν ξέρω. Εσάς ρε Καρντάσια, με τα 65αρια, γιατί σας διόρισαν; Είναι αλήθεια πως κάθε μέρα ήσασταν στο υπουργείο και παρακαλούσατε; θέλω μια εξήγηση!
Το θέμα απο ότι είπε ο δικηγόρος είναι η εφαρμογή και όχι η απόφαση. Υπάρχει τρελό θέμα ισονομίας. Συγνώμη, αλλά αν δεν διοριστώ με το 75 εγώ και διοριστείτε εσείς με τα 65αρια, θα πέσουν μηνύσεις!!!Δεν το κατάλαβα αυτό γιατί έγινε. Αντι να πείτε τι παίχτηκε στο υπουργείο με την πάρτη σας συνάδελφοι, ζητάτε και τα ρέστα; Ποιά ονόματα μαζεύετε; Ο δικηγόρος λέει πως όποιος βγάλει το όνομα μου στην δημοσιότητα απο δικόγραφο εναντίον του Υπουργείου, είναι ποινικό αδίκημα. Μην με ρωτήσετε ποιό! Αλήθεια εγώ στρέφομαι νόμιμα εναντίον του Υπουργείου. Εσείς ρε παλικάρια, το όνομα μου απο που θα το μάθετε; Τόσο κολλητοί είσαστε με το Υπουργείο; Και στο κάτω-κάτω, ακόμα κι αν σας το πουν, παράνομο είναι. Πως θα το χρησιμοποιήσετε νόμιμα; πολύ θα ήθελα να το δω αυτό το σκηνικό.
Λοιπόν, πατριώτες εκεί στας Αθήνας, ηρεμήστε. Ο καθένας θα κάνει ό,τι προβλέπει ο νόμος και οι Δικαστές θα αποφασίσουν. Όλοι το συμφέρον μας κοιτάμε. Γιατί σας κακοφαίνετε πως και οι άλλοι κοιτάμε το δικό μας; Εδώ εσείς παρακαλέσατε θεούς και δαίμονες για να διοριστείτε. Τα μαθήματα ηθικής αλλού! Προσωπικά, θέλω να διοριστώ, όπως κι εσείς. Αφού έχετε τις γνωριμίες κάντε τα κονέ να διοριστούμε όλοι!!!Καλό Πάσχα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσύ έκανες τριτανακοπή στους νηπιαγωγούς ως φιλόλογος?

Αποσυνδεδεμένος joker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσύ έκανες τριτανακοπή στους νηπιαγωγούς ως φιλόλογος?
Σόρυ,τι δουλεία έχουν οι νηπιαγωγοί; Τριτανακοπή έκανα την περασμένη Δευτέρα ως φιλόλογος. Το δικαστήριο την δέχτηκε, κάπως έτσι. θα τα πουν λέει, κάτι σαν δίκη, την Μ. Τετάρτη. Οι νηπιαγωγοί τραβάνε ζόρι; Για πες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Aν δεν ευοδωθεί η τριτανακοπή, δε θα υπάρχει καμία βλάβη ούτε και αποζημίωση προφανώς. Δυσκολεύομαι να καταλάβω το σκεπτικό σου.
Τι δυσκολεύεσαι να καταλάβεις; Η πρόσκληση των νηπιαγωγών καθυστερεί και οι άνθρωποι χάνουν χρόνο από τον διορισμό τους και μισθούς εξαιτίας της τριτανακοπής που έκαναν συγκεκριμένα υποκείμενα και όχι κάποια αφηρημένη οντότητα. Μόλις λοιπόν απορριφθεί λόγω έλλειψης εννόμου συμφέροντος τα συγκεκριμένα υποκείμενα θα είναι υπόλογα για ηθική, επαγγελματική και οικονομική βλάβη το λιγότερο που επέφεραν σε τουλάχιστον 40 δικαιωθέντες, των οποίων την πρόσκληση διορισμού με δόλο προσπάθησαν να ματαιώσουν. Τι δεν καταλαβαίνεις;;;

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αμφιβάλλω ότι υπάρχει δικηγόρος που ανέλαβε να κάνει τριτανακοπή εκ μέρους ατόμων που δεν έχουν έννομο συμφέρον.

Αποσυνδεδεμένος lost snow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Σόρυ,τι δουλεία έχουν οι νηπιαγωγοί; Τριτανακοπή έκανα την περασμένη Δευτέρα ως φιλόλογος. Το δικαστήριο την δέχτηκε, κάπως έτσι. θα τα πουν λέει, κάτι σαν δίκη, την Μ. Τετάρτη. Οι νηπιαγωγοί τραβάνε ζόρι; Για πες.

αν δε με πολυαρέσει σαν ατάκα αλλά τώρα ταιριάζει γάντι...ξύδι...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Τι δυσκολεύεσαι να καταλάβεις; Η πρόσκληση των νηπιαγωγών καθυστερεί και οι άνθρωποι χάνουν χρόνο από τον διορισμό τους και μισθούς εξαιτίας της τριτανακοπής που έκαναν συγκεκριμένα υποκείμενα και όχι κάποια αφηρημένη οντότητα. Μόλις λοιπόν απορριφθεί λόγω έλλειψης εννόμου συμφέροντος τα συγκεκριμένα υποκείμενα θα είναι υπόλογα για ηθική, επαγγελματική και οικονομική βλάβη το λιγότερο που επέφεραν σε τουλάχιστον 40 δικαιωθέντες, των οποίων την πρόσκληση διορισμού με δόλο προσπάθησαν να ματαιώσουν. Τι δεν καταλαβαίνεις;;;

Όποιος προσφεύγει στην δικαιοσυνη...είναι υποκείμενο και έχει δόλο; Με το συμπάθειο δηλαδή...εσείς όταν προσφύγατε στην δικαιοσυνη   είχατε δόλο;

ΥΓ Δεν εχω καμία σχέση με την μια ή την άλλη ομάδα..απλά παρατηρώ τον κατήφορο ορισμένων....που υπάρχει κίνδυνος να συμπαρασύρει και πολλούς άλλους
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2019, 12:24:37 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλό Διορισμό λοιπόν σε όσους έκαναν τριτανακοπή!Συγχαρητήρια για τη λογική σας"Η καταστροφή του γείτονα η δική μου χαρα"!Αλλά μίλησαν τα δικαστήρια!!"

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλος μου ήταν μόνο το δίκαιο....σε παρακαλώ να σταματήσεις τις συκοφαντίες!Έλεος!και σου εύχομαι αφού έχεις το δίκιο με το μέρος σου να βρεθείς και εσύ στα σχολεία σύντομα

Αποσυνδεδεμένος joker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλος μου ήταν μόνο το δίκαιο....σε παρακαλώ να σταματήσεις τις συκοφαντίες!Έλεος!και σου εύχομαι αφού έχεις το δίκιο με το μέρος σου να βρεθείς και εσύ στα σχολεία σύντομα
Δίκιο έχεις.Δεν ήταν όλοι που έτρεχαν καθημερινά στο Υπουργείο.Μια μεγάλη ομάδα υπεράριθμων ήταν,όπως είπε ο δικηγόρος. Αν πρέπει να διοριστείς,να διοριστείς. Αλλά όχι και το 3000+!!!

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, καλώς σας βρήκα. Δεν σας ήξερα, αλλά σήμερα στο πλοίο μου μίλησε ένας φίλος που είμαστε μαζί αναπληρωτές για εσάς. Λοιπόν, απο τους πρώτους που έκαναν αυτήν την ιστορία με την τριτανακοπή, ήμουν εγώ. Είμαι αναπληρωτής φιλόλογος και το 2012 είχα προσφύγει μαζί με άλλους 21 συναδέλφους με τον Η.Θ γιατί δεν μας διορισαν με 75αρι στον ασεπ. Την δίκη την κερδίσαμε, όπως εσείς. Στην εφαρμογή όμως μας έσκισαν! Απο τους 21 διόρισαν τους 12 γιατί λέει δεν έβγαιναν τα νούμερα. Μην με ρωτήσετε παραπάνω, δεν ξέρω. Εσάς ρε Καρντάσια, με τα 65αρια, γιατί σας διόρισαν; Είναι αλήθεια πως κάθε μέρα ήσασταν στο υπουργείο και παρακαλούσατε; θέλω μια εξήγηση!
Το θέμα απο ότι είπε ο δικηγόρος είναι η εφαρμογή και όχι η απόφαση. Υπάρχει τρελό θέμα ισονομίας. Συγνώμη, αλλά αν δεν διοριστώ με το 75 εγώ και διοριστείτε εσείς με τα 65αρια, θα πέσουν μηνύσεις!!!Δεν το κατάλαβα αυτό γιατί έγινε. Αντι να πείτε τι παίχτηκε στο υπουργείο με την πάρτη σας συνάδελφοι, ζητάτε και τα ρέστα; Ποιά ονόματα μαζεύετε; Ο δικηγόρος λέει πως όποιος βγάλει το όνομα μου στην δημοσιότητα απο δικόγραφο εναντίον του Υπουργείου, είναι ποινικό αδίκημα. Μην με ρωτήσετε ποιό! Αλήθεια εγώ στρέφομαι νόμιμα εναντίον του Υπουργείου. Εσείς ρε παλικάρια, το όνομα μου απο που θα το μάθετε; Τόσο κολλητοί είσαστε με το Υπουργείο; Και στο κάτω-κάτω, ακόμα κι αν σας το πουν, παράνομο είναι. Πως θα το χρησιμοποιήσετε νόμιμα; πολύ θα ήθελα να το δω αυτό το σκηνικό.
Λοιπόν, πατριώτες εκεί στας Αθήνας, ηρεμήστε. Ο καθένας θα κάνει ό,τι προβλέπει ο νόμος και οι Δικαστές θα αποφασίσουν. Όλοι το συμφέρον μας κοιτάμε. Γιατί σας κακοφαίνετε πως και οι άλλοι κοιτάμε το δικό μας; Εδώ εσείς παρακαλέσατε θεούς και δαίμονες για να διοριστείτε. Τα μαθήματα ηθικής αλλού! Προσωπικά, θέλω να διοριστώ, όπως κι εσείς. Αφού έχετε τις γνωριμίες κάντε τα κονέ να διοριστούμε όλοι!!!Καλό Πάσχα.

Λοιπόν joker, καλό το αστείο σου αλλά το θέμα μας είναι σοβαρό και καθόλου αστείο. Αφού λοιπόν διαμαρτύρεσαι γιατί δεν διορίστηκες με το 75άρι σου και τον δικηγόρο σου τον .....άτο, γιατί δεν μας λες και ότι διεκδικούσατε θέση αναδρομική προσφεύγοντας ονομαστικά εναντίον συγκεκριμένων εκπαιδευτικών και το υπουργείο διαφώνησε ως προς τους υπολογισμούς του δικηγόρου σας και διόρισε μόνο τους 12 από εσάς; Γιατί δεν λες, επομένως, ότι τώρα που ο δικηγόρος σου έχασε την υπόθεσή σου γιατί έκανε λανθασμένους υπολογισμούς, αποφάσισε ανήθικα να προσφύγει εναντίον των πελατών συναδέλφου του που κέρδισε την υπόθεσή του; Σε εμπόδισε κανείς να προσφύγεις και με άλλο δικηγόρο και να διοριστείς με αυτόν; Γιατί δεν λες ότι κάποιοι συνάδελφοί σου από τους 21 προσέφυγαν και με τον ΧΦ και τώρα διορίζονται, ενώ εσύ που δεν το έκανες προσπαθείς τώρα να σταματήσεις τον διορισμό τους; Γιατί προσπαθείς να ντύσεις με έναν μανδύα αξιοκρατίας και ανωτερότητας την αξιοθρήνητη προσπάθεια να εμποδίσεις έστω και κατόπιν εορτής, όπως θα αποδειχθεί, τον διορισμό συναδέλφων σου που απλώς έτυχε να κάνουν πιο σωστή επιλογή από εσένα; Επειδή λοιπόν εμείς διοριζόμαστε γιατί έχουμε αμετάκλητες δικαιωτικές αποφάσεις κι όχι επειδή παρακαλέσαμε, φρόντισε να το αποδεχθείς χωρίς ύβρεις και συκοφαντίες εναντίον των συναδέλφων σου που πέτυχαν νόμιμα και αξιοκρατικά τον διορισμό τους. Ίσως όμως εσύ, αν παρακαλέσεις το υπουργείο, να διοριστείς συμπληρωματικά, παρόλο που για λόγους που δεν γνωρίζω με λεπτομέρεια έχασες τη δικαστική σου υπόθεση...

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Όποιος προσφεύγει στην δικαιοσυνη...είναι υποκείμενο και έχει δόλο; Με το συμπάθειο δηλαδή...εσείς όταν προσφύγατε στην δικαιοσυνη   είχατε δόλο;

ΥΓ Δεν εχω καμία σχέση με την μια ή την άλλη ομάδα..απλά παρατηρώ τον κατήφορο ορισμένων....που υπάρχει κίνδυνος να συμπαρασύρει και πολλούς άλλους
Το υποκείμενο δεν το χρησιμοποιώ υποτιμητικά. Πρόσεξε καλύτερα τι γράφω, για να μην διαστρεβλώνεις τα λόγια μου. Όσο για τον δόλο, έχεις χάσει τη συνέχεια προηγούμενων επιχειρημάτων. Δεν πειράζει, γιατί δεν σε αφορά κιόλας. :)

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Αμφιβάλλω ότι υπάρχει δικηγόρος που ανέλαβε να κάνει τριτανακοπή εκ μέρους ατόμων που δεν έχουν έννομο συμφέρον.

Ναι, κι εγώ αμφιβάλλω ότι υπάρχει κάποιος έμπορος εκεί έξω που δε θέλει να πουλήσει το εμπόρευμά του...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.