*

Αποστολέας Θέμα: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ  (Αναγνώστηκε 126654 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:07:07 μμ »
Δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπλοκή με την υπόθεση. Είμαι ο απλός λαός.
Σας ενδιαφέρει η γνώμη του απλού λαού, ή όχι;
ΌΧΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:00 »

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:14:38 μμ »
Ο λαός που δεν εμπλέκεται στην υπόθεση των επιτυχόντων , όποια γνώμη και αν σχηματίσει δε θα βοηθήσει στην αποκατάσταση της δικαιοσύνης για τους επιτυχόντες. Ελπίζω ότι το κατανοείς.

Δεν είναι τόσο απλά όσο τα βλέπεις, τα πράγματα.
 
Η δική μου προσωπική γνώμη σίγουρα δεν έχει καμία αξία από μόνη της. Αλλά αν μια γνώμη σαν την δικιά μου την έχουν πολλοί (ή αν την διαμορφώσουν πολλοί, μετά από συζήτηση/ενημέρωση) αυτό σίγουρα ενδιαφέρει τους πολιτικούς (και ίσως και όσους δικαστές είναι επιρρεπείς σε πολιτικές πιέσεις, αν υπάρχουν τέτοιοι βέβαια).

Μην ξεχνάς ότι δύο στάδια χρειάζονται για να διοριστείς. Και το ΣΤΕ να συμφωνήσει, και η κυβέρνηση να εφαρμόσει την απόφαση του ΣΤΕ (κάτι που δεν κάνουν πάντα οι κυβερνήσεις).
π.χ.
https://www.insider.gr/eidiseis/oikonomia/110757/syntaxioyhoi-boyleytes-zitoyn-anadromika-eos-kai-360000-eyro
Παράθεση
Οι βουλευτές προσέφυγαν στο Ελεγκτικό Συνέδριο που τους δικαίωσε με την εφετειακή απόφαση 2643/2016, η οποία είναι άμεση εκτελεστή από το Ελληνικό Δημόσιο, εν προκειμένω από το υπουργείο Οικονομικών. Η δικαστική απόφαση δεν εφαρμόστηκε και οι συνταξιούχοι βουλευτές προχώρησαν σε αγωγές κατά των υπαλλήλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:32:05 μμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:27:17 μμ »
Δεν είναι τόσο απλά όσο τα βλέπεις, τα πράγματα.
 
Η δική μου προσωπική γνώμη σίγουρα δεν έχει καμία αξία από μόνη της. Αλλά αν μια γνώμη σαν την δικιά μου την έχουν πολλοί (ή αν την διαμορφώσουν πολλοί, μετά από συζήτηση/ενημέρωση) αυτό σίγουρα ενδιαφέρει τους πολιτικούς (και ίσως και όσους δικαστές είναι επιρρεπείς σε πολιτικές πιέσεις, αν υπάρχουν τέτοιοι βέβαια).

Μην ξεχνάς ότι δύο στάδια χρειάζονται για να διοριστείς. Και το ΣΤΕ να συμφωνήσει, και η κυβέρνηση να εφαρμόσει την απόφαση του ΣΤΕ (κάτι που δεν κάνουν πάντα οι κυβερνήσεις).
Δεν είναι δυνατόν να σε ενδιαφέρει μόνο για τους λόγους που επικαλεισαι. Υπάρχει κάτι περισσότερο που σε συνδέει με αυτή την υπόθεση και δε θέλεις να το αποκαλύψεις. Αυτό θα ήθελα να το μάθω.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:27:35 μμ »
μας κούρασες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:00 »

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:35:36 μμ »
Δεν είναι δυνατόν να σε ενδιαφέρει μόνο για τους λόγους που επικαλεισαι. Υπάρχει κάτι περισσότερο που σε συνδέει με αυτή την υπόθεση και δε θέλεις να το αποκαλύψεις. Αυτό θα ήθελα να το μάθω.

Όχι , δεν υπάρχει τίποτα που να με συνδέει με αυτή την υπόθεση.  Είμαι απλά φορολογούμενος, πολίτης και εκπαιδευτικός.
Το κίνητρό μου είναι, εκτός από το ότι ενδιαφέρομαι ως έχοντας τις παραπάνω τρεις ιδιότητες,  να μάθω επίσης  πως (και αν) λειτουργεί (σωστά) το ΔΕΑ, γιατί έχω κάτι άλλες (άσχετες με το θέμα σας) εκπαιδευτικές υποθέσεις και δεν θέλω να τα σκάσω τζάμπα και βερεσέ σε δικηγόρους.

Άσχετο, αυτό το είδατε;
Παράθεση
οι αγωγές των Βουλευτών στρέφονται εναντίον δημοσίων υπαλλήλων, γιατί όπως ορίζουν οι νόμοι αυτοί καθίστανται, εκ της θέσεως ευθύνης που κατέχουν, υπεύθυνοι για την εφαρμογή αμετάκλητων δικαστικών αποφάσεων.
Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να έχει εφαρμογή και στην περίπτωση σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:47:21 μμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2019, 12:10:55 πμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 03:39:13 πμ »
Δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπλοκή με την υπόθεση. Είμαι ο απλός λαός.
Σας ενδιαφέρει η γνώμη του απλού λαού, ή όχι;
Σαν ενδιαφέρει η γνώμη κάποιου ο οποίος είναι ουδέτερος/μη εμπλεκόμενος;
Ρε παιδιά, στο συγκεκριμένο τουλάχιστον θέμα, δε μας ενδιαφέρει η γνώμη του απλού λαού, του ουδέτερου, του μη εμπλεκόμενου, γιατί πολύ απλά δεν έχουν να προσφέρουν κάτι στην όλη υπόθεση, πέρα από άγνοια στην καλύτερη και καχυποψία ή παραπληροφόρηση στη χειρότερη. Δε γίνεται όλοι να έχουμε γνώμη και άποψη για όλα. Πώς να το κάνουμε. Είναι αδύνατον. 
Βλέπω θέμα με την 527 και λέω να μπω μπας και διαβάσω τίποτα ενδιαφέρον και διαβάζω άλλα ντ΄άλλα της Παρασκευής το γάλα. Και δεν ισχύει μόνο για εδώ αλλά και για τόσα άλλα θέματα που έχουν ανοίξει.
Κούρασε η όλη η υπόθεση. Δεν είναι τυχαίο που πλέον εδώ και καιρό συγκεκριμένα άτομα γράφουν απ' το πρωί μέχρι το βράδυ. Οι περισσότεροι κούνησαν μαντήλι.
Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2019, 05:13:22 πμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 06:53:31 πμ »
Σοβαρά? Δε σας νοιάζει αν η δικαιοσύνη της οποίας τις αποφάσεις περιμένουμε είναι έρμαιο πολιτικών πιέσεων και αν χρησιμοποιείται για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες ατόμων?
Εμένα με ενδιαφέρει και η γνώμη του kr και του καθένα βασικά. Όλες οι απόψεις με ενδιαφέρουν για το θέμα. Αυτή τη στιγμή πληρώνω 4 διαφορετικούς δικηγόρους για 4 διαφορετικά εκπαιδευτικά θέματα. Φυσικά και με ενδιαφέρει το πόσο ανεξάρτητη είναι η δικαιοσύνη. Όποιος δεν ενδιαφέρεται να μη διαβάζει αν κουράστηκε. Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος giapap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 08:05:17 πμ »
Ποια ομάδα χειραγωγεί την δικαιοσύνη ? Μάλιστα αφήνεις υπόνοιες για την δικαιοσύνη την στιγμή που είσαι σε 4 δικαστήρια... ;D

Σοβαρά? Δε σας νοιάζει αν η δικαιοσύνη της οποίας τις αποφάσεις περιμένουμε είναι έρμαιο πολιτικών πιέσεων και αν χρησιμοποιείται για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες ατόμων?
Εμένα με ενδιαφέρει και η γνώμη του kr και του καθένα βασικά. Όλες οι απόψεις με ενδιαφέρουν για το θέμα. Αυτή τη στιγμή πληρώνω 4 διαφορετικούς δικηγόρους για 4 διαφορετικά εκπαιδευτικά θέματα. Φυσικά και με ενδιαφέρει το πόσο ανεξάρτητη είναι η δικαιοσύνη. Όποιος δεν ενδιαφέρεται να μη διαβάζει αν κουράστηκε. Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 08:27:06 πμ »
Ποια ομάδα χειραγωγεί την δικαιοσύνη ? Μάλιστα αφήνεις υπόνοιες για την δικαιοσύνη την στιγμή που είσαι σε 4 δικαστήρια... ;D

Αν μπορούσαμε να διαβάσουμε την απόφαση του ΔΕΑ που δικαίωσε τους '08 και απέρριψε τους '04 και '06, θα μπορούσαμε ευκολότερα να κρίνουμε αν η απόφαση αυτή ήταν προϊόν πολιτικής πίεσης, ή αν ήταν μια απόφαση σύμφωνη με τον νόμο ή/και την νομολογία. 
Όμως δυστυχώς ή ευτυχώς, κάποια πράγματα βρίσκονται στο σκοτάδι "γιατί έτσι πρέπει να γίνεται".


Η συνέχεια της συζήτησης εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2019, 11:32:25 πμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος giapap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 09:19:31 πμ »
Να την διαβασεις πως θα την κρινεις... εισαι νομικος ?

Αν μπορούσαμε να διαβάσουμε την απόφαση του ΔΕΑ που δικαίωσε τους '08 και απέρριψε τους '04 και '06, θα μπορούσαμε ευκολότερα να κρίνουμε αν η απόφαση αυτή ήταν προϊόν πολιτικής πίεσης, ή αν ήταν μια απόφαση σύμφωνη με τον νόμο ή/και την νομολογία. 
Όμως δυστυχώς ή ευτυχώς, κάποια πράγματα βρίσκονται στο σκοτάδι "γιατί έτσι πρέπει να γίνεται".

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 09:24:09 πμ »
Το έχω ξαναπεί και στο παρελθόν, τις δικαστικές αποφάσεις που αφορούν πολίτες δεν μπορεί να τις προμηθευτεί από το δικαστήριο κανένας άλλος πλην των διαδίκων. Δεν μπορείς να πας στο Διοικητικό Εφετείο και να πάρεις μια απόφαση που δεν σε αφορά. Εφ' όσον θεωρείτε ότι "κάτι" υπάρχει που "βρομάει" γιατί δεν μιλάτε με έναν δικηγόρο να σας συμβουλεύσει;
Έχω επίσης γράψει ότι μόνο αν συμφωνούσαν όλοι οι διάδικοι μιας απόφασης θα επιτραπόταν να αναρτηθεί.

Και εν πάση περιπτώση επειδή αυτή η "αναζήτηση" αφορά τις δικαιωτικές αποφάσεις και ακόμη περισσότερο επειδή δεν μπορώ να ανακατευτώ με τα νομικά καθώς δεν έχω σπουδάσει νομικά, παρακαλώ μεταφέρετε τη συζήτηση σε θέματα που αφορούν τις δικαιωτικές αποφάσεις.
Στο θέμα αυτό οι συνάδελφοι έχουν τις αγωνίες τους που απορρίφθηκαν λόγω "ευλόγου" και περιμένουν αποφάσεις και εφέσεις.


Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 12:20:16 μμ »
Δεν υπάρχουν άλλες δικαιωτικές αποφάσεις λόγω ευλόγου.Περιμένουμε το εύλογο για να έχουμε δικαιωτική απόφαση

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #279 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 10:32:37 μμ »
Υπάρχει καμία πληροφορία για το πότε θα βγει η απόφαση για το εύλογο; Μήπως δε θα βγει καθόλου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161210
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.