*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183210 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδη δεν εχω καταλαβει, όταν λέμε πως θα πάει με τους παλιούς πίνακες, εννοούμε πως δε θα γίνει φέτος πρόσκληση αναπληρωτών; Θα τραβήξει από τους ήδη υπάρχοντες; Ουσιαστικά, δηλαδή, είναι κλειδωμένοι; Προσωπικά, είμαι εγγεγραμμένη στο οπσυδ αλλά έχω τρία χρόνια να κάνω αίτηση για αναπληρώτρια, μιας και είμαι στους μηδενικής και θεώρησα πως δεν έχω πιθανότητες. Όπως πάνε τα πράγματα, επομένως, σημαίνει πως θα είμαι εκτός; Αυτός που πήρε πτυχίο φέτος, δηλαδή; Δε θα μπορέσει να το αξιοποιήσει; Και αν είναι κλειδωμένοι οι πίνακες, για πόσο, δηλαδή, υποτίθεται, πως θα μείνουν κλειδωμένοι; Πολλές οι ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει!
Δεν πρέπει να απογοητεύεσαι. Όλα τα ενδεχόμενα είναι "ανοιχτά" από τη στιγμή που θα γίνουν εκλογές. Απλώς να παρακολουθείς το site του υπουργείου παιδείας, ώστε αν προσκληθούν αναπληρωτές να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες.
YΓ. Οι αιτήσεις για την ενισχτυτική διδασκαλία και ΔΥΕΠ, ΖΕΠ αργούν. Δε βγαίνει η πρόσκληση μαζί με των αναπληρωτών, που και αυτές ακολουθούν πολλές φάσεις μέχρι και  Απρίλιο- ΜΆΪΟ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 11:49:11 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Δεν πρέπει να απογοητεύεσαι. Όλα τα ενδεχόμενα είναι "ανοιχτά" από τη στιγμή που θα γίνουν εκλογές. Απλώς να παρακολουθείς το site του υπουργείου παιδείας, ώστε αν προσκληθούν αναπληρωτές να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες.
YΓ. Οι αιτήσεις για την ενισχτυτική διδασκαλία και ΔΥΕΠ, ΖΕΠ αργούν. Δε βγαίνει η πρόσκληση μαζί με των αναπληρωτών, που και αυτές ακολουθούν πολλές φάσεις μέχρι και  Απρίλιο- ΜΆΪΟ
Για ΔΥΕΠ και ΖΕΠ δε βγαίνει ξεχωριστα .. υπάρχει κουτάκι να τσεκαρεις στην αιτηση αναπληρωτων

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για ΔΥΕΠ και ΖΕΠ δε βγαίνει ξεχωριστα .. υπάρχει κουτάκι να τσεκαρεις στην αιτηση αναπληρωτων
Σ' ευχαριστώ για τη διόρθωση. Επειδή δε με ενδιαφέρουν δε το θυμόμουν.

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Δεν θεωρώ δεδομένο ότι "θα" κλειδώσουν. Έχουν κλειδώσει με νόμο. Αν ξεκλειδώσουν θα είναι το διαφορετικό.

Άσχετο: Τελικά η πληροφορία που είχα για το ΣτΕ δεν αφορούσε στη γενική αλλά στα ΔΕΠ του Πανεπιστημίου. Έγινε άρση αναστολής διαδικασιών από το ΣτΕ για μέλη ΔΕΠ και έκτακτο εκπαιδευτικό προσωπικό και στο καπάκι το υπουργείο υπέγραψε απόφαση για την κατανομή 500 θέσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν θεωρώ δεδομένο ότι "θα" κλειδώσουν. Έχουν κλειδώσει με νόμο. Αν ξεκλειδώσουν θα είναι το διαφορετικό.

Άσχετο: Τελικά η πληροφορία που είχα για το ΣτΕ δεν αφορούσε στη γενική αλλά στα ΔΕΠ του Πανεπιστημίου. Έγινε άρση αναστολής διαδικασιών από το ΣτΕ για μέλη ΔΕΠ και έκτακτο εκπαιδευτικό προσωπικό και στο καπάκι το υπουργείο υπέγραψε απόφαση για την κατανομή 500 θέσεων.
Μα οι νόμοι τροποποιούνται ή και καταργούνται αν υπάρξει έκτακτη ανάγκη. Έτσι πιστεύω. Θα υπάρξουν αντιδράσεις και αυτό δεν εξυπηρετεί οποιαδήποτε κυβέρνηση. Ήδη σχεδόν όλη η εκπαιδευτική κοινότητα βρίσκεται στα δικαστήρια.

ΥΓ Σημαντικό είναι επίσης ότι έχουν γίνει προσφυγές και για το κλείδωμα και ό,τι άλλο "πάει πακέτο" με το νόμο Γαβρογλου. Ο νόμος ψηφίστηκε μεν , εκκρεμεί η εφαρμογή του δε. Προς το παρόν, πάντα κατά τη γνώμη μου , και μεχρι το αποτέλεσμα των εκλογών, ο νόμος παραμένει "στον αέρα" τουλάχιστον για τη γενική αγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 10:13:59 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα οι νόμοι τροποποιούνται ή και καταργούνται αν υπάρξει έκτακτη ανάγκη. Έτσι πιστεύω. Θα υπάρξουν αντιδράσεις και αυτό δεν εξυπηρετεί οποιαδήποτε κυβέρνηση. Ήδη σχεδόν όλη η εκπαιδευτική κοινότητα βρίσκεται στα δικαστήρια.

Ναι φυσικά. Δε διαφωνώ σ αυτό. Απλά δε βλέπω που είναι η φοβερή ανάγκη να μετρήσει η φετεινή προϋπηρεσία.  Όσο δουλέψαμε γράψαμε πάνω-κάτω τα ίδια μόρια. Στον πίνακά μου που βλέπω όλοι πάνω και κάτω από μένα έγραψαν μόρια. Δεν αλλάζει η θέση μου.

Αποσυνδεδεμένος NILM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι όμως και της μηδενικής κάποιοι που δούλεψαν και αλλάζουν πίνακα.

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στους εκπαιδευτικούς των ΣΔΕ εκκρεμμεί υπόθεση μη προσμέτρησης όλων των ωρών τους από το 2016. Δεν μου υπολογίζουν εκατοντάδες ώρες προϋπηρεσίας και χάνω ολόκληρα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι φυσικά. Δε διαφωνώ σ αυτό. Απλά δε βλέπω που είναι η φοβερή ανάγκη να μετρήσει η φετεινή προϋπηρεσία.  Όσο δουλέψαμε γράψαμε πάνω-κάτω τα ίδια μόρια. Στον πίνακά μου που βλέπω όλοι πάνω και κάτω από μένα έγραψαν μόρια. Δεν αλλάζει η θέση μου.
κάποιοι περνάμε αρκετούς στον πίνακα, και περνάμε και αυτούς που δηλώνουν και ΔΕΝ πάνε
ΕΛΕΟΣ επαναφορά της ποινής
και δεν πάνε , και δε τους περνάμε και παραμένουν στον πίνακα αφου δεν υπάρχει ποινή
και ενώ θα μπορούσες να περάσεις έναν Α αριθμό στον πίνακα, θα μπορούσαμε να περάσουμε 2χΑ αν υπήρχε η ποινή
αντί αυτού εκεί μπροστά απο πάνω μας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 06:27:37 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δούλεψα τις σχολικές χρονιές 2010-2011 , 2011-2012 και οι πίνακες ήταν κλειδωμένοι, άρα δεν προσμετρήθηκε η προϋπηρεσία μου ( η μία χρονιά σε δυσπρόσιτο)

Αποφάσισα ότι η οικογένειά μου δε 'σηκώνει¨ να  εργάζομαι σε άλλον τόπο και έτσι οικοιοθελώς έμεινα εκτός δημόσιας εκπαίδευσης για 5 χρόνια.

Εζησα το τραγελαφικό να "μισανοίξουν" οι πίνακες, δηλαδή να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία για όλα τα χρόνια εκτός από αυτές τις δύο χρονιές που δούλεψα και να με προσπεράσει κόσμος και λαός.

Φέτος, εντελώς αναπάντεχα με κάλεσαν σε όμορο νομό , οπότε αποδέχθηκα τη θέση ( που σημαίνει ότι διένυα 1000 χιλιόμετρα την εβδομάδα ) .

Οταν σε μια συζήτηση στο σχολείο έπεσε η πιθανότητα να " ξανακλειδώσουν " οι πίνακες , έπρεπε να είστε από μια μεριά να βλέπατε τους   συναδέλφους που σοκαρίστηκαν , καθώς  κόντεψα να πάθω το εγκεφαλικό.

Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, αν τελικά συμβεί το απευκταίο:

1) θα διεκδικήσω  το Πανελλήνιο Βραβείο Καντεμιάς
2) θα ψάξω το γενεαλογικό μου δέντρο να βρω τη συγγένεια με την οικογένεια Μητσοτάκη ( που δε μπορεί θα υπάρχει) μήπως μου φανεί  και χρήσιμη.

Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2956
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Δούλεψα τις σχολικές χρονιές 2010-2011 , 2011-2012 και οι πίνακες ήταν κλειδωμένοι, άρα δεν προσμετρήθηκε η προϋπηρεσία μου ( η μία χρονιά σε δυσπρόσιτο)

Αποφάσισα ότι η οικογένειά μου δε 'σηκώνει¨ να  εργάζομαι σε άλλον τόπο και έτσι οικοιοθελώς έμεινα εκτός δημόσιας εκπαίδευσης για 5 χρόνια.

Εζησα το τραγελαφικό να "μισανοίξουν" οι πίνακες, δηλαδή να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία για όλα τα χρόνια εκτός από αυτές τις δύο χρονιές που δούλεψα και να με προσπεράσει κόσμος και λαός.

Φέτος, εντελώς αναπάντεχα με κάλεσαν σε όμορο νομό , οπότε αποδέχθηκα τη θέση ( που σημαίνει ότι διένυα 1000 χιλιόμετρα την εβδομάδα ) .

Οταν σε μια συζήτηση στο σχολείο έπεσε η πιθανότητα να " ξανακλειδώσουν " οι πίνακες , έπρεπε να είστε από μια μεριά να βλέπατε τους   συναδέλφους που σοκαρίστηκαν , καθώς  κόντεψα να πάθω το εγκεφαλικό.

Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, αν τελικά συμβεί το απευκταίο:

1) θα διεκδικήσω  το Πανελλήνιο Βραβείο Καντεμιάς
2) θα ψάξω το γενεαλογικό μου δέντρο να βρω τη συγγένεια με την οικογένεια Μητσοτάκη ( που δε μπορεί θα υπάρχει) μήπως μου φανεί  και χρήσιμη.

Καλό καλοκαίρι!
Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D Συναδέλφισσα με το χιούμορ και τον (αυτο)σαρκασμό σου μας έκαμες και λυθήκαμε στα γέλια με τα τραγελαφικά που περιγράφεις!!! Να είσαι γερή και δυνατή κι όλες μου τις ευχές για καλό καλοκαίρι!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι φυσικά. Δε διαφωνώ σ αυτό. Απλά δε βλέπω που είναι η φοβερή ανάγκη να μετρήσει η φετεινή προϋπηρεσία.  Όσο δουλέψαμε γράψαμε πάνω-κάτω τα ίδια μόρια. Στον πίνακά μου που βλέπω όλοι πάνω και κάτω από μένα έγραψαν μόρια. Δεν αλλάζει η θέση μου.
Τα μόρια τα είδες στο ΟΠΣΥΔ; Αν έχουν περαστεί, είναι έτοιμα και μπορούν να προστεθούν. Η "ανάγκη" αφορά περισσότερο τους αναπληρωτές μηδενικής προϋπηρεσίας.
Το ίδιο θα ισχύει για τη θέση όλων μας: δε θα αλλάξει. Μην ξεχνάμε  όμως ότι έχουμε προσφύγει πολλοί συνάδελφοι κατά του νόμου Γαβρογλου. Αν αλλάξει η κυβέρνηση, δε βλέπω το λόγο να "υποστεί" τις συνέπειες των προσφυγών της προηγούμενης.

Αποσυνδεδεμένος marcha7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Γραπτος μεχρι να σβησει...ο ηλιος... 8)


Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 666
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας απαντήσω και εγώ με βάση τη "λογική" πολλών στο φόρουμ.

Η λογική είναι η παρακάτω:

Θέλω γραπτό διαγωνισμό γιατί μπορώ.

Θέλω αξιολόγηση και κατά προτίμηση με απολύσεις γιατί μπορώ.

Θέλω 30 ώρες διδασκαλίας γιατί μπορώ.

Θέλω 30 παιδιά στην τάξη γιατί μπορώ.

Ουσιαστικά θέλω αν γίνουν διορισμοί να διοριστώ εγώ και όχι οι άλλοι. Αλλιώς καλύτερα να μην γίνουν διορισμοί."

Δυστυχώς αυτή είναι η "λογική" όσων εναντιώθηκαν στο σύστημα Γαβρόγλου. Και όταν υπάρχει αυτή η λογική πάει περίπατο η επιστήμη, η παιδαγωγική και όλα...

Ας μείνουμε όμως στο θέμα που είναι τα νέα δεδομένα. Δηλαδή μηδέν διορισμοί.

Καλό γραπτό διαγωνισμό λοιπόν για λίγη αναπλήρωση.
Συγχαρητήρια!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160935
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.