*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183147 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Έχει κορεστεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση και αυτό είναι άλλο ένα πρόβλημα, που μπλοκάρει τη δευτεροβάθμια.

Ε ναι αυτό είναι βασικό πρόβλημα. Αυξήθηκαν οι πτυχιούχοι, μειώθηκαν οι μαθητές.

Τη δεκαετία του '60 που είχε διοριστεί ο πατέρας μου, είχε τέτοια έλλειψη εκπαιδευτικών, που όχι απλώς τον κάλεσαν μόλις αποφοίτησε, αλλά είχε και την πολυτέλεια να απορρίψει τον πρώτο διορισμό και να περιμένει τον επόμενο. Κι όταν τη δεύτερη φορά τον έστειλαν στη Ρόδο, ήταν ο μοναδικός φυσικός του νησιού και τον διεκδικούσαν και τα γύρω νησιά. ;D
Βέβαια, το πρόβλημα τότε ήταν ότι ακριβώς επειδή υπήρχε έλλειψη, δούλευαν τρελά ωράρια....
Κάθε εποχή με τα προβλήματά της.


Θα είχε ενδιαφέρον ένα εξεταστικό σύστημα (υποθετικό σενάριο), στο οποίο να διορίζεται ή να θεωρείται επιτυχών, όποιος συνάδελφος περάσει τη βάση. Και τότε να μοριοδοτουνται οι τίτλοι σπουδών.

Δεν είναι κακή ιδέα.
Γενικώς, θα ήταν καλύτερο οι αδιόριστοι να καταθέτουν προτάσεις για βελτίωση του συστήματος αναζητώντας σημεία σύγκλισης, παρά να συνεχίζουν αυτόν τον ατελείωτο καβγά για το ποιος είναι καλύτερος. Δεν ωφελεί κανέναν αυτή η φαγωμάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 03:19:33 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα η συναλλαγή με τους πολιτικούς αυτά τα..."προσόντα" απαιτεί: υποκλίσεις, κλάμα και τεράστιο θράσος. Τί άλλο καθιστά ικανό τον εκπαιδευτικό; Απόλυτη συμμόρφωση στο "σάπιο" σύστημα. Αυτό επιθυμεί η εκάστοτε εξουσία να "διδάξει" και στους μαθητές.
Θα ήθελα να ανακαλέσες. Από 23 χρόνων παιδάκι είμαι πάνω στην έδρα, να τρέχω από δω και από κει 10-20 χιλιόμετρα από το σπίτι μου για ΠΔΣ και ΣΔΕ και μετά σε Λύκεια και γυμνάσια στις εσχατιές. Δεν μπορείς όποιος θέλει να ακυρώνει και να προσβάλει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Οι 2+1 αλήθειες της ημέρας.
1. Καμία επίσημη τοποθέτηση για τις προσλήψεις αναπληρωτών μέχρι σήμερα.
2. Αν γίνουν μόνιμοι διορισμοί εγώ θα γίνω αστροναύτης.
3. Ο  CBK είναι προβοκατορας :D Μην ψαρωνετε.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
CBK συγνώμη για το χαρακτηρισμό αυτό δημοσίως αλλά τα σχόλια σου αυτό δείχνουν.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ

Καλά κάνεις, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη σου μιλάω απο πείρα και εγώ ώς 3 φορές επιτυχών. Ένας που δεν έδωσε ΑΣΕΠ δεν μπορεί να ξέρει τι προετοιμασία χρειάζεται για να πετύχει αυτήν την έρμη την βάση, που δεν μπορούν να πιάσουν το 70-80% των εκπαιδευτκών. Ακριβώς επειδή δεν έδωσαν ορισμένοι ή επειδή δεν πέτυχαν κάποιοι άλλοι, προσπαθούν να τον απαξιώσουν....Οι απόψεις οτι ο καλός εκπαιδευτικός δεν είναι αυτός που πέρασε απο ΑΣΕΠ αλλά αυτός που το δείχνει στην αίθουσα, είναι γελοίες για να υποτιμηθούν και απαξιωθούν οι επιτυχόντες. Έχω διαβάσει εδω μέσα 100 φορές οτι τάχα οι χειρότεροι εκπαιδευτικοί που γνώρισαν κάποιοι, ανήκουν στους επιτυχόντες ΑΣΕΠ. Τι τους κάνει να πιστεύουν οτι ο καλός εκπαιδευτικός είναι αυτός που δεν έδωσε ποτέ ή έδωσε και πάτωσε και ο κακός είναι ο επιτυχών; Καλός και κακός εκπαιδευτικός μπορεί να είναι και απ τις δύο κατηγορίες, αυτό όμως που εξετάζουμε είναι κατά πόσο είναι σε θέση να διδάξει ένας που δεν γνωρίζει επαρκώς το γνωστικό αντικείμενο που θα κληθεί να διδάξει. Και αυτό δυστυχώς είναι το τραγικό της υπόθεσης να γράφουν πτυχιούχοι "επιστήμονες" 20 και 30 % στο γνωστικό τους αντικείμενο.....!!!!!!!! κατά τα άλλα οι χειρότεροι εκπαιδευτικοί που συνάντησαν οι συγκεκριμένοι, είναι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ  ;D ;D ;D
Έτσι ακριβώς!
Έχουμε φτάσει σε σημείο να κουνούν το δάχτυλο στους ΑΣΕΠίτες όσοι δεν έκατσαν ποτέ τους να μελετήσουν για να δώσουν ΑΣΕΠ κι όσοι δεν έπιασαν ποτέ τους τη βάση του 50 ή του 55%! Και ισχυρίζονται πως ο καλός εκπαιδευτικός φαίνεται μόνο μέσα στην τάξη! Μα πόσο καλός μπορεί να είναι ένας εκπαιδευτικός που δεν κατέχει ούτε το διδακτικό του αντικείμενο, ούτε 5 βασικές παιδαγωγικές θεωρίες, ούτε 5 βασικές γραμμές διδακτικής προσέγγισης; Έτσι, θα στέλνει κατευθείαν τους μαθητές στα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα, να μάθουν εκεί όσα ο ίδιος δε γνωρίζει!
Έχουν καταλάβει, αλήθεια, πολλοί απ' όσους σήμερα, αλλά και παλιότερα, κατηγορούν και κατηγορούσαν τους λεγόμενους ΑΣΕΠίτες, πώς οι ίδιοι μπαίνουν στις τάξεις λόγω των κάποιων ευνοικών ρυθμίσεων (τριτεκνίας π.χ.) και της διατήρησης των πινάκων των αναπληρωτών, που θα έπρεπε να έχουν αλλάξει άρδην, με πρόταξη φυσικά των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ; Το ξέρουν προφανώς, αλλά δεν το παραδέχονται!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Δεν ανησυχώ πλέον για τη δική μου γενιά επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Τα έχουμε "δει όλα". Βρισκόμαστε στα δικαστήρια. Δεν αρκεί; Αναπληρώτρια μειωμένου και ωρομισθια επίσης το είδα και το βλέπω (όχι σίγουρα βέβαια). Τέλος διορισμοί δε θα γίνουν στη γενική. Ελπίζω να το έχουν συνειδητοποιήσει άπαντες πλέον. Δεν θα ασχοληθούν καν. Οι νεότεροι (και όχι μόνο), θα βολευτουν με προγράμματα ΕΣΠΑ.
Αυτο τα λέει όλα. Επιτυχών ΑΣΕΠ στα δικαστήρια, κάτι θα γίνει βρε αδερφέ. Οι υπόλοιποι μαστίγωμα...
Διορισμοί δεν θα γίνουν. Μόνο εμείς οι "άξιοι" θα διοριστούμε. Και μετα ψάχνετε για κατανόηση. Ευτυχώς τα γραπτά μένουν. Για να καταλαβαίνουμε τι ρόλο παίζει ο καθένας εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτο τα λέει όλα. Επιτυχών ΑΣΕΠ στα δικαστήρια, κάτι θα γίνει βρε αδερφέ. Οι υπόλοιποι μαστίγωμα...
Διορισμοί δεν θα γίνουν. Μόνο εμείς οι "άξιοι" θα διοριστούμε. Και μετα ψάχνετε για κατανόηση. Ευτυχώς τα γραπτά μένουν. Για να καταλαβαίνουμε τι ρόλο παίζει ο καθένας εδώ μέσα.
pp1970 από.το όνομα καταλαβαίνω πως είσαι της γενιάς μου. Μην περιμένεις μπέσα από τους ΑΣΕΠιτες αριστειομανεις. Θυμάμαι σαν άνθρωπος και εγώ είχα στο ψυγειακι στο σχολείο ένα βαζακι γλυκό κερασάκι της μάνας μου. Κάθε τόσο έβλεπα ότι λιγόστευε. Συνάδελφοι έφαγε κάποιος από το γλυκό μου? Τίποτα κανένας όλοι εκπληκτοι για το ότι συνάδελφος μπορεί να έκανε κάτι τέτοιο. Κάποια στιγμή 5η ώρα όσο έκανα μάθημα με έπιασε μια υπογλυκαιμία. Πάω στο ψυγείο και σκυμμένος να σου ο Τάσος ο ασεπιτης με το κουτάλι να τρώει από το βάζο μου. Δεν είπα τίποτα επειδή ντράπηκα, αλλά από κείνη τη μέρα κατάλαβα πολλά. Δεν έχουν μπέσα και είναι μοναχοφαηδες.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
apri νομίζω πως κατέθεσα την άποψή μου ευκρινώς.Έγραψα πως δεν είμαι Α.Σ.Ε.Π.ολάγνος,είναι προσώρας ο καλύτερος τρόπος ο γραπτός(συγκριτικός βαθμός το καλύτερος),χωρίς να είναι ο τέλειος.Μην επαναλαμβανόμαστε.Στα λόγια σου δεν ήρθα ποτέ·ξέρω να εκφράζομαι στον γραπτό λόγο με επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
apri νομίζω πως κατέθεσα την άποψή μου ευκρινώς.Έγραψα πως δεν είμαι Α.Σ.Ε.Π.ολάγνος,είναι προσώρας ο καλύτερος τρόπος ο γραπτός(συγκριτικός βαθμός το καλύτερος),χωρίς να είναι ο τέλειος.Μην επαναλαμβανόμαστε.Στα λόγια σου δεν ήρθα ποτέ·ξέρω να εκφράζομαι στον γραπτό λόγο με επιτυχία.
Πιο troll πεθαινεις! 😁

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτο τα λέει όλα. Επιτυχών ΑΣΕΠ στα δικαστήρια, κάτι θα γίνει βρε αδερφέ. Οι υπόλοιποι μαστίγωμα...
Διορισμοί δεν θα γίνουν. Μόνο εμείς οι "άξιοι" θα διοριστούμε. Και μετα ψάχνετε για κατανόηση. Ευτυχώς τα γραπτά μένουν. Για να καταλαβαίνουμε τι ρόλο παίζει ο καθένας εδώ μέσα.
Εάν από το μήνυμα μου καταλαβαίνεις ότι σκέφτομαι " κάτι θα γίνει" για τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ ,ότι είμαστε οι μόνοι άξιοι και ικανοί και επιθυμώ "μαστίγωμα" των υπολοίπων, τί να πω; Με "ξεπερνάει" το συμπέρασμα σου.
Υπάρχει πρόβλημα στην " κατανόηση κειμένου". Εκτός και αν πιστεύεις ότι δε γίνονται διορισμοί στη γενική αγωγή λόγω των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Απλώς η άποψη μου είναι ότι δε θα γίνουν διορισμοί με οποιοδήποτε κυβέρνηση! Τόσο απλό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 04:55:55 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τί εννοείς;Δεν προβόκαρα κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
apri νομίζω πως κατέθεσα την άποψή μου ευκρινώς.Έγραψα πως δεν είμαι Α.Σ.Ε.Π.ολάγνος,είναι προσώρας ο καλύτερος τρόπος ο γραπτός(συγκριτικός βαθμός το καλύτερος),χωρίς να είναι ο τέλειος.Μην επαναλαμβανόμαστε.Στα λόγια σου δεν ήρθα ποτέ·ξέρω να εκφράζομαι στον γραπτό λόγο με επιτυχία.

Είπα ότι ήρθες στα λόγια μου, επειδή συνέδεσες τον γραπτό διαγωνισμό με την ύπαρξη υπερπροσφοράς εκπαιδευτικών.
Τέλος πάντων, δεν έχει και μεγάλη σημασία. Δεν θα μαλώνουμε τώρα και για το αν συμφωνούμε ή όχι.


ΥΓ. Παρεμπιπτόντως, το ''ο καλύτερος τρόπος'' δεν είναι συγκριτικός βαθμός. Είναι σχετικός υπερθετικός.
Δεν το λέω ειρωνικά. Μάλλον εκ παραδρομής το είπες.  Απλώς, το σημειώνω για την ακρίβεια των πραγμάτων.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλα εντάξει apri.Ουδέν πρόβλημα!Δεν είμαι εδώ ούτε εγώ για να αντιδικώ!

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η λύση είναι μεταπτυχιακό η διδακτορικό  ειδικής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.