*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183249 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
pp1970 από.το όνομα καταλαβαίνω πως είσαι της γενιάς μου. Μην περιμένεις μπέσα από τους ΑΣΕΠιτες αριστειομανεις. Θυμάμαι σαν άνθρωπος και εγώ είχα στο ψυγειακι στο σχολείο ένα βαζακι γλυκό κερασάκι της μάνας μου. Κάθε τόσο έβλεπα ότι λιγόστευε. Συνάδελφοι έφαγε κάποιος από το γλυκό μου? Τίποτα κανένας όλοι εκπληκτοι για το ότι συνάδελφος μπορεί να έκανε κάτι τέτοιο. Κάποια στιγμή 5η ώρα όσο έκανα μάθημα με έπιασε μια υπογλυκαιμία. Πάω στο ψυγείο και σκυμμένος να σου ο Τάσος ο ασεπιτης με το κουτάλι να τρώει από το βάζο μου. Δεν είπα τίποτα επειδή ντράπηκα, αλλά από κείνη τη μέρα κατάλαβα πολλά. Δεν έχουν μπέσα και είναι μοναχοφαηδες.
Μετά από την τελευταία σου "ανάλυση" για το συνάδελφό σου, ο οποίος "έφαγε κρυφά το γλυκό", επειδή ήταν επιτυχών στο ΑΣΕΠ, "σηκώνω τα χέρια ψηλά"! Από εδώ και πέρα ΝΑΙ σε όλα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Εάν από το μήνυμα μου καταλαβαίνεις ότι σκέφτομαι " κάτι θα γίνει" για τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ ,ότι είμαστε οι μόνοι άξιοι και ικανοί και επιθυμώ "μαστίγωμα" των υπολοίπων, τί να πω; Με "ξεπερνάει" το συμπέρασμα σου.
Υπάρχει πρόβλημα στην " κατανόηση κειμένου". Εκτός και αν πιστεύεις ότι δε γίνονται διορισμοί στη γενική αγωγή λόγω των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Απλώς η άποψη μου είναι ότι δε θα γίνουν διορισμοί με οποιοδήποτε κυβέρνηση! Τόσο απλό.
Αφησε στην άκρη τα περι κατανόησης και διάβασε ξανά αυτά που γράφεις. Οι διορισμοί πρέπει να απαιτηθούν απο την εκπαιδευτική κοινότητα και είναι αναγκαίοι. Αλλά ξέχασα εσύ είσαι επιτυχών στα δικαστήρια...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αφησε στην άκρη τα περι κατανόησης και διάβασε ξανά αυτά που γράφεις. Οι διορισμοί πρέπει να απαιτηθούν απο την εκπαιδευτική κοινότητα και είναι αναγκαίοι. Αλλά ξέχασα εσύ είσαι επιτυχών στα δικαστήρια...
Η εκπαιδευτική κοινότητα δε δύναται να κάνει κάτι για την εκπαιδευτική πολιτική. Είναι διασπασμένη και το γνωρίζουμε όλοι! Το ότι για ψηφοθηρικους λόγους υπόσχονται διορισμούς και οι εκπαιδευτικοί ψηφίζουν αναλόγως, δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Λυπηρό άλλα δυστυχώς μη αναστρέψιμο..
Αν όμως έχεις κάποια ιδέα πώς να απαιτήσουμε 30.000 διορισμούς προτεινε τη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 05:45:20 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Η εκπαιδευτική κοινότητα δε δύναται να κάνει κάτι για την εκπαιδευτική πολιτική. Είναι διασπασμένη και το γνωρίζουμε όλοι! Το ότι για ψηφοθηρικους λόγους υπόσχονται διορισμούς και οι εκπαιδευτικοί ψηφίζουν αναλόγως, δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Λυπηρό άλλα δυστυχώς μη αναστρέψιμο..
Αν όμως έχεις κάποια ιδέα πώς να απαιτήσουμε 30.000 διορισμούς προτεινε τη
Οπότε εγώ τον κ.λο μου και εσύ τον δικό σου. Και θα μπαίνουμε που και που σε αυτό το παλιοφόρουμ να βλέπουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...την "αξιοσύνη" .
Να σταματήσεις να γράφεις για το τι έχεις κάνει και τι έχεις υποστεί και να φωνάζεις για μόνιμους διορισμούς ΤΩΡΑ!!
Και εσυ και οι άλλοι με τις εσχατιές και οι μόνιμοι που το παίζουν τρελλίτσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 05:53:31 μμ από pp1970 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
την 5η ώρα ήταν η υπογλυκαιμία ή την 6η ; κερασάκι ήταν το γλυκό ή βύσσινο ; της μάνας σου ή της γιαγιά σου ;  8) 8) 8) να είσαι καλά με έκανες και γέλασα ... ίσως το δούλεμα να είναι κι αυτό μια λύση , τι να πω ....

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 666
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντάξει...αυτό με το γλυκό ήταν τρομερό....ρε τι συμβαίνει στα σχολεία!;!;!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 666
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οπότε εγώ τον κ.λο μου και εσύ τον δικό σου. Και θα μπαίνουμε που και που σε αυτό το παλιοφόρουμ να βλέπουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...την "αξιοσύνη" .
Να σταματήσεις να γράφεις για το τι έχεις κάνει και τι έχεις υποστεί και να φωνάζεις για μόνιμους διορισμούς ΤΩΡΑ!!
Και εσυ και οι άλλοι με τις εσχατιές και οι μόνιμοι που το παίζουν τρελλίτσα.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Μόνιμοι διορισμοί τώρα! Εδώ και 8-9 χρόνια τα ίδια λέμε και τίποτα δεν γίνεται.

Να έρθουμε και σε κάτι επίσης ουσιώδες στο θέμα αυτό: ο τρόπος επιλογής, και μην αρχίσουν διάφοροι τα περί "μαζικών διορισμών" και λοιπά λαϊκίστικα, γιατί η αντικειμενική πραγματικότητα είναι ότι ακόμα και αν αποφάσιζαν (σενάριο επιστημονικής φαντασίας για την ώρα) να κάνουν διορισμούς σύμφωνα με τις πραγματικές ανάγκες της ελληνικής εκπαίδευσης (με ταυτόχρονη μείωση μαθητών ανά τμήμα κλπ), πάλι η πλειοψηφία των πτυχιούχων των ειδικοτήτων αυτών θα ήταν εκτός.

Πώς πρέπει να γίνει η επιλογή; Στην ελληνική πραγματικότητα είναι: όπως βολεύει τον καθένα και όποια "ομάδα" μπορέσει να έχει περισσότερη πρόσβαση και επιρροή στο υπουργείο. Όπως δηλαδή γινόταν και στα προ κρίσης χρόνια περίπου. Θέλουμε κάτι τέτοιο να συνεχιστεί; Κάποιοι δεν θέλουμε, για να υπάρξει και σχετική αξιοκρατία κάποια στιγμή στον χώρο. Το ιδανικό θα ήταν 100% γραπτός ΑΣΕΠ (ο τρόπος και το περιεχόμενο του διαγωνισμού υπό συζήτηση) και τα λοιπά κριτήρια (προϋπηρεσία, ακαδημαϊκά κλπ) είτε να συνυπολογιστούν μετά τον διορισμό (σε ΜΚ, επιδόματα κλπ), είτε να αποτελούν επιπλέον προσαύξηση στην τελική επιλογή, με βασικό ποσοστό μοριοδότησης όμως στον γραπτό διαγωνισμό.

Στην πραγματικότητα τώρα.. επειδή δεν φαίνεται να γίνεται κανένας γραπτός διαγωνισμός στον ορίζοντα (ούτε μόνιμοι διορισμοί, για να λέμε την αλήθεια), ένας τρόπος επιλογής θα ήταν μια σούπα από κριτήρια (προϋπηρεσίες, ακαδημαϊκά κλπ), με κατάλληλο βάρος του κάθε κριτηρίου, ώστε να μην διορίζονται μόνο οι "γεωργοί και τουρίστες της εκπαίδευσης" ή οι "απολυμένοι των ιδιωτικών σχολείων" (σε ποιον άλλο ιδιωτικό τομέα απολυμένοι διορίζονται σχεδόν αυτόματα στο δημόσιο, στη θέση άλλων που περίμεναν με άλλα κριτήρια τον διορισμό;!!! ). Ιδανικά θα έπρεπε να επανέλθει και το τεστ δεξιοτήτων ως υποχρεωτικό κριτήριο, ώστε να μην διορίζεται ο κάθε "ιδιώτης" στην εκπαίδευση.

Τέλος, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.. Η εκπαίδευση είναι χώρος που απαιτεί διδάσκοντες με γνώση, αξίες και ήθος. Όποιος δεν τα διαθέτει, μπορεί να διαλέξει άλλο επάγγελμα (και οι "γεωργοί της εκπαίδευσης" προς θεού μην πάνε να γίνουν γεωργοί, γιατί μετά θα πεινάσουμε...  :D )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Οπότε εγώ τον κ.λο μου και εσύ τον δικό σου. Και θα μπαίνουμε που και που σε αυτό το παλιοφόρουμ να βλέπουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...την "αξιοσύνη" .
Να σταματήσεις να γράφεις για το τι έχεις κάνει και τι έχεις υποστεί και να φωνάζεις για μόνιμους διορισμούς ΤΩΡΑ!!
Και εσυ και οι άλλοι με τις εσχατιές και οι μόνιμοι που το παίζουν τρελλίτσα.
     

pp1970 μπήκα μόνο και μόνο να γράψω από το Γενάρη που τα λέγαμε σε άλλο θέμα επειδή είδα σχόλιο σου και εκτιμώ τα γραφόμενα σου από τότε που προσπαθούσαμε να μαντέψουμε σε ένα θέμα με 1700 σελίδες τι θα περιλαμβάνει το νέο σύστημα διορισμών/αναπληρωτών το οποίο δεν εφαρμόζεται?  τελικά. Τι βλέπεις για του χρόνου όσον αφορά τους αναπληρωτές γενικής; Βλέπεις να μετρά η φετινή προυπηρεσία ή εξαιρετικά δύσκολο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 07:46:28 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος sofia_98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το θέμα είναι τώρα τι λες
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, καλησπέρα! έχω μήνες να μπω στο φόρουμ και δεν έχω παρακολουθήσει τις συζητήσεις και η ερώτησή μου θα είναι λίγο άσχετη.
Αλλά, μήπως έχει κάποιος πληροφόρηση πότε θα γίνουν οι αιτήσεις αναπληρωτών γενικής για τη νέα χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, καλησπέρα! έχω μήνες να μπω στο φόρουμ και δεν έχω παρακολουθήσει τις συζητήσεις και η ερώτησή μου θα είναι λίγο άσχετη.
Αλλά, μήπως έχει κάποιος πληροφόρηση πότε θα γίνουν οι αιτήσεις αναπληρωτών γενικής για τη νέα χρονιά;

Δεν υπάρχει ενημέρωση συναδελφισσα ακόμη .

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οπότε εγώ τον κ.λο μου και εσύ τον δικό σου. Και θα μπαίνουμε που και που σε αυτό το παλιοφόρουμ να βλέπουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...την "αξιοσύνη" .
Να σταματήσεις να γράφεις για το τι έχεις κάνει και τι έχεις υποστεί και να φωνάζεις για μόνιμους διορισμούς ΤΩΡΑ!!
Και εσυ και οι άλλοι με τις εσχατιές και οι μόνιμοι που το παίζουν τρελλίτσα.
Δε γράφω φυσικά αλά Μάρθα Βούρτση! Αλλά πες μας εσύ σε ποιο "κύκλο" ανήκεις και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε! 30.000 διορισμούς όλοι θα θέλαμε! Και το συντονιστικό αναπληρωτών αυτό απαιτεί στις συναντήσεις με στελέχη του υπουργείου και δεν είναι ξεπουλημενο όπως η ΠΕΑΔ. Κανένα αποτέλεσμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 08:01:19 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
     

pp1970 μπήκα μόνο και μόνο να γράψω από το Γενάρη που τα λέγαμε σε άλλο θέμα επειδή είδα σχόλιο σου και εκτιμώ τα γραφόμενα σου από τότε που προσπαθούσαμε να μαντέψουμε σε ένα θέμα με 1700 σελίδες τι θα περιλαμβάνει το νέο σύστημα διορισμών/αναπληρωτών το οποίο δεν εφαρμόζεται?  τελικά. Τι βλέπεις για του χρόνου όσον αφορά τους αναπληρωτές γενικής; Βλέπεις να μετρά η φετινή προυπηρεσία ή εξαιρετικά δύσκολο;
Το πιθανότερο να πάμε με κλειδωμένους τους περσινούς πίνακες. Για την επόμενη χρονιά θα ισχύσει ο νέος νόμος μέχρι νεοτέρας. Θεωρώ αδύνατο να αλλάξουν το σύστημα και να κάνουν ΑΣΕΠ μέσα σε ένα χρόνο. Ακόμα και οι ίδιοι δεν γνωρίζουν τι θα κάνουν. Μέχρι να το αποφασίσουν και να σφυγμομετρήσουν αντιδράσεις θα φάμε τουλάχιστον τη διετία.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Δε γράφω φυσικά αλά Μάρθα Βούρτση! Αλλά πες μας εσύ σε ποιο "κύκλο" ανήκεις και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε! 30.000 διορισμούς όλοι θα θέλαμε! Και το συντονιστικό αναπληρωτών αυτό απαιτεί στις συναντήσεις με στελέχη του υπουργείου και δεν είναι ξεπουλημενο όπως η ΠΕΑΔ. Κανένα αποτέλεσμα!
Αυτό είναι που σε ενδιαφέρει? Να με κατατάξεις κάπου? Σε ποια κάστα ανήκω? Η ουσία είναι αυτό που γράφω.
Κανείς δεν θα κάνει 30.000 διορισμούς. Αλλά μπορεί άνετα να κάνει 5-6.000. Το θέμα είναι να ξεκολλήσει η κατάσταση. Να σπάσει το καθεστώς αναπλήρωσης που έχει διαλύσει την εκπαιδευτική κοινότητα. Δεν είμαστε κομάντο κύριοι ούτε τσιγγάνοι. Και αυτά που γράφουν κάποιοι για τα ζηλευτά 900-1000 ευρώ της αναπλήρωσης, φυσικά και δεν είναι έτσι. Αν αφαιρέσεις νοίκι, διατροφή και έξοδα μετακίνησης είναι χειρότερο από 400 ευρώ στο σπίτι σου. Το μοναδικό κίνητρο αναπλήρωσης είναι η πιθανότητα διορισμού. Εύχομαι να το καταλάβουν αυτό σύντομα όλοι.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160940
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.