*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183202 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η προσφυγη στρεφεται κατα του νομου Γαβρογλου συνολικα και οχι ειδικα...Προφανως ο νομος εαν καταπεσει αφορα και την Γενικη και την ειδικη...Προσωπικη εκτίμηση οτι ο νομος θα καταπέσει πανηγυρικά...



Απο την ενημέρωση του δικηγόρου...
οδικηγόρος σου γιατί δεν σου λέει ότι  στους μοριοδοτικούς διαγωνισμούς η γραπτή επίδοση δεν μετράει, για όλα τα άλλα συζητάμε...η αποφαση του ΣτΕ θα είναι μια δυσάρεστη  έκπληξη και για τους ασεπίτες... σας είπε αυτό που θέλατε να ακούσετε..καλά δεν βρέθηκε ένας από εσας του ασεπιτες να τον ρωτήσει
ρε παιδί μου το άρθρο 103 παράγραφος 7 https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-107/ ομιλέι για 2 διακριτούς τρόπους
Παράθεση
**7. Η πρόσληψη υπαλλήλων στο Δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως αυτός καθορίζεται κάθε φορά, πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 5, γίνεται είτε με διαγωνισμό είτε με επιλογή σύμφωνα με προκαθορισμένα και αντικειμενικά κριτήρια και υπάγεται στον έλεγχο ανεξάρτητης αρχής, όπως νόμος ορίζει.
πως γινεται να μπουν κριτήρια από το ένα στο άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2019, 09:32:50 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Η προσφυγη στρεφεται κατα του νομου Γαβρογλου συνολικα και οχι ειδικα...Προφανως ο νομος εαν καταπεσει αφορα και την Γενικη και την ειδικη...Προσωπικη εκτίμηση οτι ο νομος θα καταπέσει πανηγυρικά...



Απο την ενημέρωση του δικηγόρου...

Επειδή προφανώς έχουμε τον ίδιο δικηγόρο, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι πχ για το τριετές κλείδωμα αφορά μόνο την ειδική. Το ξέρω γιατί το ρώτησα συγκεκριμένα, καθώς αρκετοί νομίζαμε ότι αφορούσε και τις δύο διαδικασίες. Επίσης, ένας νόμος δεν είναι ανάγκη να καταπεσει συνολικά, μπορεί να κριθούν κάποια άρθρα του αντισυνταγματικα, όπως είχε γίνει και με τον 3848. Βέβαια, φυσικά περιμένει κανείς ότι αν κριθεί το κλείδωμα αντισυνταγματικο, αυτό θα αλλάξει συνολικά, αλλά η προσφυγή είναι για την ειδική. Εδώ υπαρχει και το εξης ενδιαφέρον (και τρομακτικό) σενάριο. Πες ότι οι διορισμοι ειδικής πάνε για το 20 και εν τω μεταξύ πχ οι τριτεκνοι κερδίσουν την προσφυγή στην γενική. Τότε, τι θα γίνει...;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2019, 09:22:32 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οδικηγόρος σου γιατί δεν σου λέει ότι  στους μοριοδοτικούς διαγωνισμούς η γραπτή επίδοση δεν μετράει, για όλα τα άλλα συζητάμε...η αποφαση του ΣτΕ θα είναι μια δυσάρεστη  έκπληξη και για τους ασεπίτες... σας είπε αυτό που θέλατε να ακούσετε..καλά δεν βρέθηκε ένας από εσας του ασεπιτες να τον ρωτήσει
ρε παιδί μου το άρθρο 103 παράγραφος 7 https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-107/ ομιλέι για 2 διακριτούς τρόπους  πως γινεται να μπουν κριτήρια από το ένα στο άλλο;
Αν υπάρχουν δυσάρεστα νέα για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ , γνωρίζουν πώς ακριβώς θα τα αντιμετωπίσουν. Η παράνομη προϋπηρεσία δε θα χαρίσει διορισμούς πάντως. Αναπλήρωση (πιθανόν) εις το διηνεκές. Αυτά είναι τα δυσάρεστα για εσάς που πρέπει να σας απασχολούν.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν υπάρχουν δυσάρεστα νέα για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ , γνωρίζουν πώς ακριβώς θα τα αντιμετωπίσουν. Η παράνομη προϋπηρεσία δε θα χαρίσει διορισμούς πάντως. Αναπλήρωση (πιθανόν) εις το διηνεκές. Αυτά είναι τα δυσάρεστα για εσάς που πρέπει να σας απασχολούν.
αν γινει μια ζημία στο συστημα Γαβρόγλου θα ειναι από τριτεκνους,πολυτεκνους και νέους για τους οποίους δεν υπάρχε ποσόστωση εκτός αν το ΣτΕ μας εκπλήξει...ελπίζουμε να μην περάσει η ποσόστωση...
αν θέλατε οι ασεπιτες να κραταμε τα μόρια του γραπτόυ να μην πηγαίνατε κάποιοι να βγάλετε αντισυνταγματικό το 60/40 και το 24μηνο...τωρα θα ειχες διοριστει ΡΕΑ Τ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αμόλυντη για να είναι πρέπει να σε  έχουν καλέσει γενικά με εποπτεια ασεπ...γιατί στέλνει τους πίνακες στον ασεπ για τους εγκρίνει; άρα αυτό χρειαζόταν από συστάσεως ασεπ 1998 και εντέυθεν...αυτό ειναι το πρόβλημα
Η προϋπηρεσία άνευ επιτυχίας δεν ήταν εφικτό να είναι υπό τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και αναφέρεται στην έκθεση του το 2017. Γνωρίζουμε όλοι ότι η πολιτική βούληση ήταν υπεράνω όλων των θεσμών, εκτός εξαιρέσεων. Πώς θα μπορούσε δηλαδή το ΑΣΕΠ να ελέγξει την ΠΔΣ; Μόνο μία φορά αναρτήθηκαν πίνακες στην ιστορία της, επί Διαμαντοπούλου το 2009.
Και θίχτηκαν! όσοι μέχρι τότε πήγαιναν πελατειακως ή και όχι (γινόταν και εξ αποστάσεως), επειδή κριτήριο ήταν η ημερομηνία κτήσης πτυχίου. Αν μετρούσε η προϋπηρεσία θα γινόταν άλλη μια αδικία εις βάρος των επιτυχόντων. Αν μετρούσε η επιτυχία στο διαγωνισμό, θα είχαμε τα γνωστά περί "θυσιών". Εννοείται ότι από το 1998 έπρεπε να είναι κριτήριο διορισμου και πρόσληψης αναπληρωτών η επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Το μεταβατικό στάδιο αντί δύο χρόνια κρατά είκοσι!

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Η προϋπηρεσία άνευ επιτυχίας δεν ήταν εφικτό να είναι υπό τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και αναφέρεται στην έκθεση του το 2017. Γνωρίζουμε όλοι ότι η πολιτική βούληση ήταν υπεράνω όλων των θεσμών, εκτός εξαιρέσεων. Πώς θα μπορούσε δηλαδή το ΑΣΕΠ να ελέγξει την ΠΔΣ; Μόνο μία φορά αναρτήθηκαν πίνακες στην ιστορία της, επί Διαμαντοπούλου το 2009.
Και θίχτηκαν! όσοι μέχρι τότε πήγαιναν πελατειακως ή και όχι (γινόταν και εξ αποστάσεως), επειδή κριτήριο ήταν η ημερομηνία κτήσης πτυχίου. Αν μετρούσε η προϋπηρεσία θα γινόταν άλλη μια αδικία εις βάρος των επιτυχόντων. Αν μετρούσε η επιτυχία στο διαγωνισμό, θα είχαμε τα γνωστά περί "θυσιών". Εννοείται ότι από το 1998 έπρεπε να είναι κριτήριο διορισμου και πρόσληψης αναπληρωτών η επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Το μεταβατικό στάδιο αντί δύο χρόνια κρατά είκοσι!

Η πρόσκληση πρόσληψης αναπληρωτών θα μπορούσε να είναι όπως τώρα υπό την εποπτεία του ΑΣΕΠ. Ερωτηση: Πέρα από την ΠΔΣ αν κάποιος ήταν στους πινακες δεν έχει δώσει ΑΣΕΠ κ καλείται ωρομισθιος ή αναπληρωτης. Η προϋπηρεσία του είναι παρανομη κ άδικα ληφθείσα υποψη;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η πρόσκληση πρόσληψης αναπληρωτών θα μπορούσε να είναι όπως τώρα υπό την εποπτεία του ΑΣΕΠ. Ερωτηση: Πέρα από την ΠΔΣ αν κάποιος ήταν στους πινακες δεν έχει δώσει ΑΣΕΠ κ καλείται ωρομισθιος ή αναπληρωτης. Η προϋπηρεσία του είναι παρανομη κ άδικα ληφθείσα υποψη;
Αν το πτυχίο του είναι μέχρι το 2007 , κατά τη γνώμη μου, ναι και αυτό γιατί εκτός από την ΠΔΣ υπήρχαν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Οι νέοι συνάδελφοι που δεν πρόλαβαν να εξεταστούν στο γραπτό και προσλαμβάνονται σε προγράμματα μέσω ΕΣΠΑ και πλέον αναρτώνται πίνακες με σειρά κατάταξης όχι. Δεν έχουν παρανομησει.

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράνομος δεν είναι αυτός που δούλεψε αλλά αυτός που τον προσέλαβε. Εγώ έπαιρνα δύο ώρες τη βδομάδα ΠΔΣ και οι άλλοι με πέντε χρόνια νεότερο πτυχίο 20 με το διπλασιασμό. Τίνος η προϋπηρεσία ήταν παράνομη?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
αν γινει μια ζημία στο συστημα Γαβρόγλου θα ειναι από τριτεκνους,πολυτεκνους και νέους για τους οποίους δεν υπάρχε ποσόστωση εκτός αν το ΣτΕ μας εκπλήξει...ελπίζουμε να μην περάσει η ποσόστωση...
αν θέλατε οι ασεπιτες να κραταμε τα μόρια του γραπτόυ να μην πηγαίνατε κάποιοι να βγάλετε αντισυνταγματικό το 60/40 και το 24μηνο...τωρα θα ειχες διοριστει ΡΕΑ Τ

Προσωπικά πιστεύω ότι κινδυνεύει γενικότερα από την κατανομή της μοριοδότησης. Η προσφυγή των ΑΣΕΠιτών θα είναι αφορμή να συζητηθεί στο ΣτΕ και το βάρος που μπορεί να έχει η προυπηρεσία έναντι των άλλων προσόντων (καθώς η προσφυγή θίγει και αυτό το ζήτημα). Anyway, από τη μια, μικρή σημασία έχει, γιατί το σύστημα του Γαβρόγλου -με την παρούσα του μορφή- δεν θα εφαρμοστεί ποτέ στην γενική, αλλά από την άλλη, η νομολογία που θα προκύψει μπορεί να ξεκαθαρίσει το ζήτημα για μελλοντικά συστήματα προσλήψεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2019, 02:36:32 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Αν το πτυχίο του είναι μέχρι το 2007 , κατά τη γνώμη μου, ναι και αυτό γιατί εκτός από την ΠΔΣ υπήρχαν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Οι νέοι συνάδελφοι που δεν πρόλαβαν να εξεταστούν στο γραπτό και προσλαμβάνονται σε προγράμματα μέσω ΕΣΠΑ και πλέον αναρτώνται πίνακες με σειρά κατάταξης όχι. Δεν έχουν παρανομησει.

Δηλαδή εγώ που πήρα πτυχίο το 2004 και το 2006 με πήραν πρώτη φορά αναπληρωτή στη Γ Φθιώτιδας χωρίς να έχω δώσει ΑΣΕΠ γιατί είχα κάνει τικ στο κουτάκι "Ναι σε όλη την Ελλάδα" είμαι παράνομος;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2019, 01:56:03 μμ από teacher80 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή εγώ που πήρα πτυχίο το 2004 και το 2006 με πήραν πρώτη φορά αναπληρωτή στη Γ Φθιώτιδας χωρίς να έχω δώσει ΑΣΕΠ γιατί είχα κάνει τικ στο κουτάκι "Ναι σε όλη την Ελλάδα" είμαι παράνομος;;;
Είχες μεγαλύτερη προϋπηρεσία ας πούμε από μένα για κάποιο λόγο, γιατί και εγώ έβαζα τικ σε όλη την Ελλάδα, αλλά ΔΕΝ.
Σε ποιο κλάδο ανήκεις, αν επιτρέπεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2019, 02:43:23 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράνομος δεν είναι αυτός που δούλεψε αλλά αυτός που τον προσέλαβε. Εγώ έπαιρνα δύο ώρες τη βδομάδα ΠΔΣ και οι άλλοι με πέντε χρόνια νεότερο πτυχίο 20 με το διπλασιασμό. Τίνος η προϋπηρεσία ήταν παράνομη?
Καταρχάς η παρανομία χρειάζεται δύο μέλη. Σίγουρα το ΑΣΕΠ έπρεπε να ασκεί στενό έλεγχο για να επικυρώνει τους πίνακες, κάτι το οποίο δεν έπραξε. Το υπουργείο Παιδείας απαράδεκτο. Όσοι δέχτηκαν τη συναλλαγή δεν μπορούν να μιλούν για βιοπορισμό και θυσίες. Οι δύο ώρες που πήρες σε φέρνουν μέχρι τώρα σε καλύτερη θέση στους πίνακες αναπληρωτών, με αποτέλεσμα να προσλαμβανομαι μετά βίας (και αν) ακόμα και στην Ενισχυτική διδασκαλία. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσύ δηλαδή αν σου έδιναν "2 ολόκληρες ωρες" τη βδομάδα δεν θα τις έπαιρνες? Θα έλεγες ό τι είναι παράνομο δεν τις θέλω? Τον καιρό του Νώε κάναμε αιτήσεις στη δδε και μας καλουσαν οι διευθυντές και ελεγαν: εσύ 2 ώρες, εσύ 10 γιατί ο μπαμπάς σου είναι διευθυντης σχολείου!

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Είχες μεγαλύτερη προϋπηρεσία ας πούμε από μένα για κάποιο λόγο, γιατί και εγώ έβαζα τικ σε όλη την Ελλάδα, αλλά ΔΕΝ.
Σε ποιο κλάδο ανήκεις, αν επιτρέπεται;

Είμαι ΠΕ87.01. Στο έχω ξαναπεί ότι η λογική σου με καλύπτει όμως νιώθω ότι όταν εξειδικεύεται γινεται λίγο άδικη για κάποιους. Φιλικά πάντα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160933
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.