*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183192 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Καλημέρα . Θεωρώ ότι το θέμα με το παραπάνω μέλος έχει φτάσει στα όρια του !! Όσοι μπαίνουν να ενημερωθούν καταλήγουν απλά να βλέπουν ένα μέλος να παραληρεί και να βγάζει όποια αγανάκτηση έχει για όλους και για όλα . Παρακαλώ τους διαχειριστές να κάνουν κάτι ώστε το παρόν θέμα να γίνει πιο αποδοτικό στην ενημέρωση και ας κάνουν αυτό που είπε ο συνάδελφος πιο πάνω να ανοίξουν άλλο θέμα στο οποίο να βγάζει τα εσωψυχα του οποίος το έχει ανάγκη . Υπάρχει και αυτού του είδους η ψυχοθεραπεία .... Ευχαριστώ .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Ούτε εγώ έχω κακή διάθεση. Όσο όμως "ξεκουραζομουν", κάποιοι έκαναν συναλλαγές με την εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν είναι ανεκτό να διεκδικούν το "δίκιο" τους. Αναγκαστικά θα πρέπει να συνέλθουν. Ούτε το υπουργείο αφήνουν "ήσυχο", ούτε όσους προσφυγαμε στη δικαιοσύνη. Προκαλούν. Και απαντώ σε συγκεκριμένες ομάδες , οι οποίες ενοχλούνται για ευνόητους λόγους. Δε με απασχολεί αν θα "επιζήσουν" αυτές οι ομάδες στις οποίες προφανώς ανήκεις. Με την apri για παράδειγμα δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις, αλλά δεν προκαλεί όταν εκφράζει την άποψη της. Εσύ και κάποια άλλα μέλη ενοχλειστε. Αυτό όμως είναι δικό σας πρόβλημα.
Πάντα με καλή διάθεση.

Υ.Γ Έκανα τον κόπο να διαβάσω προηγούμενα μηνύματα σου:
Αρχές Ιουνίου έκανες προπαγάνδα και διεδιδες, ειρωνευομενος άλλους συναδέλφους, ότι η προκήρυξη Γαβρογλου για τη γενική αγωγή βγει. Και ένας από αυτούς δεν είναι εριστικός και διαθέτει μεταπτυχιακό. Είναι προφανές ότι ήσουν από εκείνους που θα βολεύονταν ή νόμιζαν, με το νόμο Γαβρογλου. Σαφώς δεν ανήκεις στους νέους πτυχιούχους με μηδενική προϋπηρεσία, γιατί και αυτοί προσέφυγαν κατά του εν λόγω νόμου. Ούτε στους επιτυχόντες ΑΣΕΠ τους οποίους αγνόησε επιδεικτικά.
Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να ηρεμήσεις και να κάνεις πλέον υπομονή.
Φιλικά
Τα δικά σου μηνύματα να διαβάσεις, οχι τα δικά μου. Ακόμα και σε αυτό δυσκολεύεσαι? Εκεί να δεις κόπο που θέλει. Η αποψη μου είναι ξεκάθαρη. Πρέπει να ξεκινήσουν διορισμοί με κάθε τρόπο με όποιο σύστημα. Το καθεστώς της αναπλήρωσης με τον τρόπο πλέον που γίνεται θυμίζει συνθήκες εργασίας τριτοκοσμικών χωρών. Τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει πόσα πτυχία έχω και σε τι διαγωνισμούς συμμετείχα. Οι δακρύβρεχτες ιστορίες με τους απανταχού αδικημένους...ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ. Ενημέρωση θέλουμε. Εχεις κανένα νέο. Μια καινούργια πρόταση? Γράψε να σε διαβάσουμε. Μέχρι εκεί για να μη κουράζουμε.
Υ.Γ Κάνε διακοπές σου λέω τις χρειάζεσαι. Ξέρεις ομπρελίτσα, παραλία, φραπεδάκι και το αγόρι σου. Να γεμίσεις μπαταρίες για του χρόνου...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Με ποιο νόμο θα παίρνει μόνο αναπληρωτές;

Με το νόμο Γαβρόγλου, όσο δεν φέρνει άλλη νομοθετική ρύθμιση.

https://www.google.com/amp/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/294738_proslipseis-me-basi-toys-palioys-pinakes-anapliroton-poioi-tha-apokleistoyn%3famp

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 10:56:23 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χωρίς νέους πίνακες;;αφού οι παλιοί είναι μόνο για μια χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Eφόσον δε βγήκε προκήρυξη στη γενική και δεν αναμένονται πίνακες εξ' αυτού του γεγονότος νομιμοποιείται να πάει με παλιούς στη γενική; Ή πρέπει να κάνει νομοθετική ρύθμιση; Ο νόμος Γαβρόγλου που είναι σε ισχύ δε προβλέπει παλιούς πίνακες ή πρόσληψη από προσωρινούς εφόσον δε βγήκαν οριστικοί; Εφόσον ποτέ δε βγήκε προκήρυξη για να αναμένονται οριστικοι ποιο καθεστώς είναι "νόμιμα" βάσιμο;;; Δε ξέρω αν το άρθρο 66 παρ. 1β είναι εφαρμοστέο στη γενική απουσία εκδοθείσα προκήρυξης...Προβληματισμό καταθέτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 11:43:10 πμ από teacher80 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να προσληφθούν προσωρινοί αναπληρωτές, πάλι βάσει του νόμου Γαβρόγλου (άρθρο 63 παρ.6).
https://www.google.com/amp/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/294414_proslipseis-stin-eidiki-agogi-me-palioys-i-prosorinoys-pinakes-asep-oi%3famp

Πάντως, κάτι επίσημα δεν έχει ειπωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 11:44:52 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να προσληφθούν προσωρινοί αναπληρωτές, πάλι βάσει του νόμου Γαβρόγλου.
https://www.google.com/amp/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/294414_proslipseis-stin-eidiki-agogi-me-palioys-i-prosorinoys-pinakes-asep-oi%3famp

Πάντως, κάτι επίσημα δεν έχει ειπωθεί.

Δηλαδή; Να κάνει πρόσκληση αναπληρωτών στη γενική βάσει συστήματος Γαβρόγλου; Αναρωτιέμαι όπως προανέφερα πως θα πάει με παλιο σύστημα στη γενική όταν υπάρχει σε ισχύ άλλος νομος. Η δυνατότητα για χρήση περσινών πινάκων είναι εφαρμοστέα στην ειδική λόγω εκδοθείσαε προκήρυξης...Το σκεπτικό μου έχει λογική; Γιατί κι εγώ έχω μπερδευτεί...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Eφόσον δε βγήκε προκήρυξη στη γενική και δεν αναμένονται πίνακες εξ' αυτού του γεγονότος νομιμοποιείται να πάει με παλιούς στη γενική; Ή πρέπει να κάνει νομοθετική ρύθμιση; Ο νόμος Γαβρόγλου που είναι σε ισχύ δε προβλέπει παλιούς πίνακες ή πρόσληψη από προσωρινούς εφόσον δε βγήκαν οριστικοί; Εφόσον ποτέ δε βγήκε προκήρυξη για να αναμένονται οριστικοι ποιο καθεστώς είναι "νόμιμα" βάσιμο;;; Δε ξέρω αν το άρθρο 66 παρ. 1β είναι εφαρμοστέο στη γενική απουσία εκδοθείσα προκήρυξης...Προβληματισμό καταθέτω.

Όπως καταλαβαίνω το νόμο, το γεγονός ότι δεν έχει βγει προκήρυξη δεν αποτελεί πρόβλημα. Το νόημα αυτής της πρόβλεψης (για τους περσινούς πίνακες) είναι για να υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας ωστε να μπορούν τα σχολεία να λειτουργήσουν χωρίς προβλήματα τον Σεπτέμβρη. Ακριβώς αυτό που θα συμβεί τώρα δηλαδή. Φαντάζομαι ότι αν ήταν προϋποθεση να έχει βγει προκήρυξη, αυτό θα αναφερόταν ρητά.

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άλλη πρόταση: Κάθε θέμα να έχει δύο επιλογές: 1. Ανακοινώσεις και 2. Συζήτηση.

Σε ξένα forums,  στην αρχική σελίδα του κάθε thread (θέλει πολύ δουλειά) υπήρχαν συντομεύσεις για σημαντικά σχόλια-ενημερώσεις (λ.χ. υπολογισμός μορίων- μετατροπή ωρών- σημαντικά φεκ κτλ. π.χ. στην 363 σελ., ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνεις 1000 σελίδες) και ένα μαγικό κουμπί ''ignore'' (δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι τεχνικά) για οποιοδήποτε χρήστη θέλεις να μην διαβάζεις τα σχόλιά του (διφορούμενη επιλογή κατ' εμέ).

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Όπως καταλαβαίνω το νόμο, το γεγονός ότι δεν έχει βγει προκήρυξη δεν αποτελεί πρόβλημα. Το νόημα αυτής της πρόβλεψης (για τους περσινούς πίνακες) είναι για να υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας ωστε να μπορούν τα σχολεία να λειτουργήσουν χωρίς προβλήματα τον Σεπτέμβρη. Ακριβώς αυτό που θα συμβεί τώρα δηλαδή. Φαντάζομαι ότι αν ήταν προϋποθεση να έχει βγει προκήρυξη, αυτό θα αναφερόταν ρητά.

Μαζί σου! Αυτό είναι που με προβληματίζει και μάλλον πρόκειται για δημιουργικη ασαφεια...Για να αναμένω οριστικούς σημαίνει ότι έκανα προκήρυξη εφόσον μιλάω για σύστημα διορισμου...Βέβαια εσύ λες ότι δεν έχω οριστικους γιατι απλα δε βγήκε προκήρυξη. Έχει μια βάση! Η πρόβλεψη εντός ενός  μηνός για έκδοση προκήρυξης από τη δημοσίευση του νομου Γαβρόγλου πώς υπερκαλύφθηκε νομικά; Η μεν της ειδικής βγήκε μετά από 4 μήνες κ τη γενικη ποτέ...Το θέτω καθότι η ερμηνεία ενος νόμου κάνει τη δουλειά της Πυθίας να μοιάζει αστεια κάποιες φορές...Κι έτσι τα συμπεράσματα μας είναι επίφοβα θαρρώ.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Σε ξένα forums,  στην αρχική σελίδα του κάθε thread (θέλει πολύ δουλειά) υπήρχαν συντομεύσεις για σημαντικά σχόλια-ενημερώσεις (λ.χ. υπολογισμός μορίων- μετατροπή ωρών- σημαντικά φεκ κτλ. π.χ. στην 363 σελ., ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνεις 1000 σελίδες) και ένα μαγικό κουμπί ''ignore'' (δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι τεχνικά) για οποιοδήποτε χρήστη θέλεις να μην διαβάζεις τα σχόλιά του (διφορούμενη επιλογή κατ' εμέ).
Σίγουρα υπάρχουν επιλογές αλλά άλλοι πρέπει να αποφασίσουν. Είναι σημαντικό όπως λες να μπορεί κάποιος να έχει άμεση πρόσβαση στις σημαντικές πληροφορίες. Όμως και ο/η συνάδελφος πρωτύτερα που είπε πως μέσα από τις ατέρμονες συζητήσεις έμαθε για τις δικαστικές προσφυγές και διορίστηκε, έχει δίκιο. Να μην ξεχνούμε πως ζούμε σε μία χώρα άλλου δικαίου. Γι αυτό έκανα την πρόταση (ανακοινώσεις-συζήτηση).

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Μαζί σου! Αυτό είναι που με προβληματίζει και μάλλον πρόκειται για δημιουργικη ασαφεια...Για να αναμένω οριστικούς σημαίνει ότι έκανα προκήρυξη εφόσον μιλάω για σύστημα διορισμου...Βέβαια εσύ λες ότι δεν έχω οριστικους γιατι απλα δε βγήκε προκήρυξη. Έχει μια βάση! Η πρόβλεψη εντός ενός  μηνός για έκδοση προκήρυξης από τη δημοσίευση του νομου Γαβρόγλου πώς υπερκαλύφθηκε νομικά; Η μεν της ειδικής βγήκε μετά από 4 μήνες κ τη γενικη ποτέ...Το θέτω καθότι η ερμηνεία ενος νόμου κάνει τη δουλειά της Πυθίας να μοιάζει αστεια κάποιες φορές...Κι έτσι τα συμπεράσματα μας είναι επίφοβα θαρρώ.

Είχε αναφερθεί (από το υπουργείο νομίζω) ότι η συγκεκριμένη χρονική προθεσμία δεν ήταν δεσμευτική. Πράγμα λογικό, αφού το ΑΣΕΠ είναι μια ανεξάρτητη αρχή με δικό του προγραμματισμό που αφορά το σύνολο του δημοσίου (και όχι μόνο το υπ. παιδείας) και δεν στέκει να του πεις 'θα βγαλεις αυτήν την προκήρυξη σε ένα μήνα.'

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Φαντάζομαι ότι αν ήταν προϋποθεση να έχει βγει προκήρυξη, αυτό θα αναφερόταν ρητά.

Δεν είναι προυπόθεση όταν λέει στο άρθρο 61 ''Το Α.Σ.Ε.Π. καταρτίζει κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στην οικεία προκήρυξη τους προσωρινούς αξιολογικούς πίνακες κατάταξης Α΄, Β΄ και Γ ΄ (Γ1΄ και Γ2΄), καθώς και τον προσωρινό επικουρικό αξιολογικό πίνακα της παραγράφου 4 του άρθρου 58,....'' ;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Δεν είναι προυπόθεση όταν λέει στο άρθρο 61 ''Το Α.Σ.Ε.Π. καταρτίζει κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στην οικεία προκήρυξη τους προσωρινούς αξιολογικούς πίνακες κατάταξης Α΄, Β΄ και Γ ΄ (Γ1΄ και Γ2΄), καθώς και τον προσωρινό επικουρικό αξιολογικό πίνακα της παραγράφου 4 του άρθρου 58,....'' ;

Το σημείο που συζηταμε αφορά τις μεταβατικές διαταξεις.  Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω πως σχετίζεται με αυτό που γράφεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160931
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.