*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183332 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Δες τα μηνύματά μου.
Ακόμα πιο εξωτικό (και αντισυνταγματικό-παράνομο-απαράδεκτο-ανήθικο) είναι να μην μετράς την προυπηρεσία μιας χρονιάς μετά από πολλά χρόνια κατά τα οποία η προυπηρεσία μετρούσε κανονικά.
Δε διαφωνώ. Απλά λύσε μου το μυστήριο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Από ανακοίνωση ΠΑΣΑΔ:   Με τους περιγραφόμενους στο νόμο πίνακες του 2018 – 19 θα γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών στην Γενική και Ειδική Αγωγή.
Τονίζουμε εδώ πως προσπαθούμε να βρούμε ένα τρόπο ώστε να μπορούν να κάνουν αίτηση και οι νέοι απόφοιτοι καθώς κι όσοι έμειναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις.

Πως γκενειν αυτό;

Δηλαδή να ανοίξει το σύστημα να προσμετρηθούν τα πτυχία των νέων αποφοίτων, να προσμετρηθούν τα πτυχία όσων έμειναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις αλλά όχι η φετινή προυπηρεσία.
Χαχαχα το έχουμε τερματίσει εντελώς.
Βέβαια όλα τα έχουμε δει.
YΓ.1 Όπως πολύ εύστοχα λέει και ο ΚάποιοςΚάπουΚάποτε  τουλάχιστον μία προσφυγή ένας εκπαιδευτικός που σέβεται τον εαυτό του θα χρειαστεί να την κάνει κάποια στιγμή.
ΥΓ.2 Ποιοι με ποιους το προσπαθείτε, και με πιο δικαίωμα το προσπαθείτε για να αλλάξουν τα δεδομένα εις βάρος κάποιων;  Γιατί που ξέρω εγώ αν αυτοί που μείναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις ή δε κάνανε αίτηση δε θα τους βρω μπροστά μου φέτος και με πάει μία φάση αργότερα η αναπλήρωση;Eκτός κι αν κάποιοι επειδή έχουν ένα σύλλογο νομίζουν όti μπορούν να ρυθμίζουν καταστάσεις που αφορούν τη ζωή χιλιάδων άλλων εκπαιδευτικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 03:38:04 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Είχα γράψει σε παλιότερο μήνυμα μου ότι ένας πονηρός τρόπος να ξεπεράσεις πολλούς σκοπέλους είναι ο εξής:
Βγάζεις προκήρυξη αλά ειδικής (νόμος Γαβρό), καταθέτουν όλοι τα πάντα όλα, νέοι και παλιοί, προσμετρώνται προϋπηρεσίες και τα λοιπά.
Δεν προλαβαίνεις ούτε προσωρινούς να βγάλεις και τους λες καλά τα κάναμε όλα αλλά για να ανοίξουν τα σχολεία θα πάμε με το παλιό.
Όταν βγουν οι νέοι πίνακες, εν καιρώ δηλαδή, τα ξανασυζητάμε.
Ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Είναι το γνωστό δόγμα "ήθελα αλλά δεν μπορούσα, sorry".
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Είχα γράψει σε παλιότερο μήνυμα μου ότι ένας πονηρός τρόπος να ξεπεράσεις πολλούς σκοπέλους είναι ο εξής:
Βγάζεις προκήρυξη αλά ειδικής (νόμος Γαβρό), καταθέτουν όλοι τα πάντα όλα, νέοι και παλιοί, προσμετρώνται προϋπηρεσίες και τα λοιπά.
Δεν προλαβαίνεις ούτε προσωρινούς να βγάλεις και τους λες καλά τα κάναμε όλα αλλά για να ανοίξουν τα σχολεία θα πάμε με το παλιό.
Όταν βγουν οι νέοι πίνακες, εν καιρώ δηλαδή, τα ξανασυζητάμε.
Ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Είναι το γνωστό δόγμα "ήθελα αλλά δεν μπορούσα, sorry".


Συνάδελφε καποιοςκαπουκαποτε κοντεύεις δεκαετία εδώ στο pde και είσαι από τις λογικές φωνές, ή τουλάχιστον από αυτές που θα τις διαβάσεις με ευχαρίστηση.
Υπάρχει περίπτωση δε ξέρω εγώ με τι είδους τρόπο στους περυσινούς κλειδωμένους πίνακες να μην προσμετρηθεί η φετινή προυπηρεσία αλλά επαναλαμβάνω στους περυσινούς κλειδωμένους πίνακες να μπουν νεα πτυχία και πτυχία όσων δε κάνανε αίτηση πέρυσι;
Δε νομίζω να βγάλει προκήρυξη για αναπληρωτές γενικής με νόμο 4589 ούτε για του χρόνου. Πιο πιθανό βλέπω να πάμε με κλειδωμένους πίνακες με τροπολογίες του 4589 μέχρι να φέρει η νέα κυβέρνηση το δικό της σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΥΓ.2 Ποιοι με ποιους το προσπαθείτε, και με πιο δικαίωμα το προσπαθείτε για να αλλάξουν τα δεδομένα εις βάρος κάποιων;  Γιατί που ξέρω εγώ αν αυτοί που μείναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις ή δε κάνανε αίτηση δε θα τους βρω μπροστά μου φέτος και με πάει μία φάση αργότερα η αναπλήρωση;Eκτός κι αν κάποιοι επειδή έχουν ένα σύλλογο νομίζουν όti μπορούν να ρυθμίζουν καταστάσεις που αφορούν τη ζωή χιλιάδων άλλων εκπαιδευτικών.
Με την ιδια λογικη αυτος που δεν θα καταθεσει το μεταπτυχιακο του θα βρεθει σπιτι και θα δουλευει ενας με σεμιναριο.Για τη τριετια την κλειστη τι εχεις να πεις? Αυτη να καταργηθει ή αυτο οχι?
Και εννοειται αν μπουν μεταπτυχιακα πρεπει να μπει και προυπηρεσια

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Με την ιδια λογικη αυτος που δεν θα καταθεσει το μεταπτυχιακο του θα βρεθει σπιτι και θα δουλευει ενας με σεμιναριο.Για τη τριετια την κλειστη τι εχεις να πεις? Αυτη να καταργηθει ή αυτο οχι?
Και εννοειται αν μπουν μεταπτυχιακα πρεπει να μπει και προυπηρεσια

Δε με κατάλαβες η μόνη ένστασή μου είναι στο ότι αν μπουν τα πτυχία των νέων αποφοίτων και εκείνοι που δε κάνανε αίτηση πέρυσι, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να προσμετρηθεί και η φετινή προυπηρεσία. Ή και τα 3 αυτά ή κανένα. Το να μετρήσει το ένα ή τα δύο από αυτά τα 3 εσένα σου φαίνεται λογικό και δίκαιο;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε με κατάλαβες η μόνη ένστασή μου είναι στο ότι αν μπουν τα πτυχία των νέων αποφοίτων και εκείνοι που δε κάνανε αίτηση πέρυσι, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να προσμετρηθεί και η φετινή προυπηρεσία. Ή και τα 3 αυτά ή κανένα. Το να μετρήσει το ένα ή τα δύο από αυτά τα 3 εσένα σου φαίνεται λογικό και δίκαιο;
Μα και βεβαια ολα.Αυτο ελειπε

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Μα και βεβαια ολα.Αυτο ελειπε


Αυτό έλειπε ναι αλλά στην ανακοίνωση αφού αρχικά λέει ότι θα πάμε... Με τους περιγραφόμενους στο νόμο πίνακες του 2018 – 19 θα γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών στην Γενική και Ειδική Αγωγή. Πιο κάτω λέει οτι... Τονίζουμε εδώ πως προσπαθούμε να βρούμε ένα τρόπο ώστε να μπορούν να κάνουν αίτηση και οι νέοι απόφοιτοι καθώς κι όσοι έμειναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις.
Δ λέει πουθενά ότι προσπαθούμε να βρούμε ένα τρόπο να μετρήσει και η φετινή προυπηρεσία.
Αν μετρήσουν και τα 3 και κυρίως η προυπηρεσία τότε κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ


Συνάδελφε καποιοςκαπουκαποτε κοντεύεις δεκαετία εδώ στο pde και είσαι από τις λογικές φωνές, ή τουλάχιστον από αυτές που θα τις διαβάσεις με ευχαρίστηση.
Υπάρχει περίπτωση δε ξέρω εγώ με τι είδους τρόπο στους περυσινούς κλειδωμένους πίνακες να μην προσμετρηθεί η φετινή προυπηρεσία αλλά επαναλαμβάνω στους περυσινούς κλειδωμένους πίνακες να μπουν νεα πτυχία και πτυχία όσων δε κάνανε αίτηση πέρυσι;
Δε νομίζω να βγάλει προκήρυξη για αναπληρωτές γενικής με νόμο 4589 ούτε για του χρόνου. Πιο πιθανό βλέπω να πάμε με κλειδωμένους πίνακες με τροπολογίες του 4589 μέχρι να φέρει η νέα κυβέρνηση το δικό της σύστημα.
Σχετικά με το πρώτο Boldάρισμα, το θεωρώ αδιανόητο.
Όσον αφορά το δεύτερο, φαίνεται και λογικό και πιθανό.

@math22
Οι νόμοι μπορεί να είναι άδικοι, παράλογοι, ανήθικοι και ότι άλλο θες, αλλά βάσει αυτών ή των τροποποιήσεων ή των μεταβατικών τους κινείται το πράγμα.

@trofh_gia_skepsh
Ναι, το σωστό είναι να προσμετρηθούν όλα. Το θέμα είναι αν θα προσμετρηθούν με το νόμο Γαβρό που τα προσμετρά όλα ή αν θα γίνει το ΕΞΩΤΙΚΟ, να προσμετρηθούν όλα με το προηγούμενο σύστημα που αντικαταστάθηκε και το ΣΤΕ να χάνει για άλλη μια φορά την αξιοπιστία του δίνοντας εσαεί παρατάσεις.

Υ.Γ. Προσπαθώ να γράφω όχι για αυτά που πιστεύω ότι θα ήταν τα ιδανικά για μένα ή για εκείνα που με συμφέρουν αλλά για να ερμηνεύσω τα τεκτενόμενα, να πληροφορήσω ή να κάνω κάποιες εικασίες σχετικά λογικές.
Υ.Γ.2. Αν θέλετε τη γνώμη μου, η ΝΔ δεν διαφωνεί πραγματικά σε τίποτα με το νόμο Γαβρό. Η μέλλουσα πορεία της ας με διαψεύσει.
Υ.Γ.3 Όποιος/α ακόμη πιστεύει ότι μόνιμοι διορισμοί δεν έχουν γίνει λόγω της δυσκολίας εξεύρεσης δίκαιου νόμου, έχει καρδιά μωρού παιδιού.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Παιδιά, η λογική της χρήσης των παλιών κλειστών πινάκων στηρίζεται στο ότι είναι ΕΤΟΙΜΟΙ, ώστε να μην υπάρχουν δυσλειτουργίες στα σχολεία τον Σεπτέμβρη. Οποιαδήποτε μεταβολή των πικάκων, ανοίγει διαδικασίες που απαιτούν χρόνο και ως εκ τούτου παραβιάζει αυτή τη λογική.

(Προπαντώς στην ειδική, αυτό δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, διότι άμα είναι ν' ανοίξεις νέες διαδικασίες και να μην είναι οι αναπληρωτές στις θέσεις τους τον Σεπτέμβη, απλά περιμένεις τα οριστικά αποτελέσματα!)


Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ


Αυτό έλειπε ναι αλλά στην ανακοίνωση αφού αρχικά λέει ότι θα πάμε... Με τους περιγραφόμενους στο νόμο πίνακες του 2018 – 19 θα γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών στην Γενική και Ειδική Αγωγή. Πιο κάτω λέει οτι... Τονίζουμε εδώ πως προσπαθούμε να βρούμε ένα τρόπο ώστε να μπορούν να κάνουν αίτηση και οι νέοι απόφοιτοι καθώς κι όσοι έμειναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις.
Δ λέει πουθενά ότι προσπαθούμε να βρούμε ένα τρόπο να μετρήσει και η φετινή προυπηρεσία.
Αν μετρήσουν και τα 3 και κυρίως η προυπηρεσία τότε κομπλέ.
Επιμένω. Γιατί να το κάνει βγάζοντας πρόσκληση παλιού συστήματος και όχι αξιοποιώντας το νέο νόμο που έτσι κι αλλιώς τον χρησιμοποιεί αυτούσιο, χωρίς την παραμικρή αλλαγή;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Παιδιά, η λογική της χρήσης των παλιών κλειστών πινάκων στηρίζεται στο ότι είναι ΕΤΟΙΜΟΙ, ώστε να μην υπάρχουν δυσλειτουργίες στα σχολεία τον Σεπτέμβρη. Οποιαδήποτε μεταβολή των πικάκων, ανοίγει διαδικασίες που απαιτούν χρόνο και ως εκ τούτου παραβιάζει αυτή τη λογική.

(Προπαντώς στην ειδική, αυτό δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, διότι άμα είναι ν' ανοίξεις νέες διαδικασίες και να μην είναι οι αναπληρωτές στις θέσεις τους τον Σεπτέμβη, απλά περιμένεις τα οριστικά αποτελέσματα!)
Στη γενική ποια είναι η διαφορά;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Στη γενική ποια είναι η διαφορά;

Ουσιαστικα καμία, σε ότι αφορά το άνοιγμα τον Σεπτέμβρη. Αλλά στην ειδική μου φαίνεται παράλογη η συζήτηση, όταν περιμένεις οριστικούς το Νοέμβρη. Στη γενική δεν έχουμε να περιμένουμε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 34
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.