*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183266 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2956
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Συνάντηση της Ένωσης Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ειδικής Αγωγής (ΕΝΕΛΕΑ) με την Υφυπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων Σοφία Ζαχαράκη

Κατά την προγραμματισμένη σημερινή συνάντηση του ΔΣ της Ενωσης Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ειδικής Αγωγής (ΕΝΕΛΕΑ) με την Υφυπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων κα Σοφία Ζαχαράκη, ανάμεσα σε άλλα, προέκυψαν τα ακόλουθα:

Προσλήψεις Αναπληρωτών 2019-20

Θα γίνουν με τους περσινούς Πίνακες τους λεγόμενους «Παλιούς«, σύμφωνα με την Παράγραφο 1.β, Αρθρου 66*, του νόμου 4589/2019. 
Η εν λόγω διάταξη, ως Μεταβατική υπερισχύει της διάταξης της Παραγράφου 6, του άρθρου 63, του Νόμου 4589/2019 για χρήση Προσωρινών Πινάκων ΑΣΕΠ για πρόσληψη Αναπληρωτών.
Επίσης για την εφαρμογή της διάταξης αυτής, της χρήσης Προσωρινών Πινάκων για πρόσληψη Αναπληρωτών, χρειάζεται νομοθετική ρύθμιση για να ισχύσει.
Οι περσινοί Πίνακες που θα ισχύσουν δεν δύνανται να επικαιροποιηθούν με νέα στοιχεία.
Οι υποψήφιοι θα μπορούν ν αλλάξουν τις προτιμήσεις τους. Οι του ΕΕΠ και ΕΒΠ εντός της οικείας ΠΔΕ.
Για το θέμα της ένταξης των συναδέλφων που απορρίφθηκαν για τυπικούς λόγους στους Περσινούς Πίνακες (Τροπολογία ΠΟΣΕΕΠΕΑ), κατατέθηκε ερώτημα, εκ μέρους της κας Υφυπουργού, στους Νομικούς του Υπουργείου.

Μόνιμοι διορισμοί

Οταν εκδοθούν οι Οριστικοί Πίνακες από το ΑΣΕΠ και υπάρξουν μόνιμοι διορισμοί:
Οσοι εκ των διορισθέντων έχουν προσληφθεί ως Αναπληρωτές παραμένουν στη θέση τους και αναλαμβάνουν υπηρεσία ως μόνιμοι τον Ιούνιο του 2020.
Οσοι δεν έχουν προσληφθεί ως Αναπληρωτές αναλαμβάνουν υπηρεσία ως μόνιμοι άμεσα.
Η ΕΝΕΛΕΑ πρότεινε στο Υπουργείο να προβεί σε κατάργηση της διάταξης που προβλέπει  την ισχύ των νέων Πινάκων επί τριετία. Η Υφυπουργός δεσμεύθηκε να εξετάσει σοβαρά το θέμα.

Πορεία έκδοσης Προσωρινών Πινάκων ΑΣΕΠ

Σύμφωνα με πληροφορίες από υπηρεσίες του Υπουργείου:

Αρχεία με τα στοιχεία των εκπαιδευτικών της Προκήρυξης 3ΕΑ/2019 δεν έχουν αποσταλεί στο ΑΣΕΠ και βρίσκονται στο Υπουργείο.

Το αρχείο με με τα στοιχεία του ΕΒΠ απεστάλη στο ΑΣΕΠ την προηγούμενη Παρασκευή 26/07/2019  και θα ακολουθήσουν συντόμως και τα αρχεία μελών ΕΕΠ.

Κατανομή 4.500 θέσεων για μόνιμους διορισμούς στην ΕΑΕ

Η ΕΝΕΛΕΑ ζήτησε μια δίκαιη κατανομή με βάση τις προσλήψεις Αναπληρωτών, τα Οργανικά κενά και τις ανάγκες της Ειδικής Αγωγής.

Η κα Υφυπουργός δήλωσε πως το Υπουργείο προσανατολίζεται να προβεί στην κατανομή σύμφωνα με τις προσλήψεις Αναπληρωτών της τελευταίας διετίας, λαμβάνοντας υπόψη τα Οργανικά κενά και φυσικά τις ανάγκες τις ΕΑΕ.

Η ΕΝΕΛΕΑ ζήτησε για λόγους διαφάνειας, η κατανομή να κοινοποιηθεί εκ μέρους του Υπουργείου πριν την έκδοση των Προσωρινών Πινάκων.

Ρύθμιση για τον κλάδο ΠΕ78 Κοινωνικών Επιστημών

Η ΕΝΕΛΕΑ ζήτησε από την κα Ζαχαράκη την απαλοιφή της ένταξης των αποφοίτων του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του ΠΑΜΑΚ στον κλάδο ΠΕ78 Κοινωνικών Επιστημών.

Η Υφυπουργός προτίθεται να αναλάβει νομοθετική πρωτοβουλία επί του θέματος σε προσεχές νομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας.

Ρύθμιση για συμπερίληψη ΚΕΣΥ στους μόνιμους διορισμούς

Ζητήθηκε και από την ΕΝΕΛΕΑ, μετά την ΠΟΣΕΕΠΕΑ, νομοθετική ρύθμιση από το Υπουργείο Παιδείας, με την οποία θα υπάρξει συμπερίληψη των θέσεων των ΚΕΣΥ στους μόνιμους διορισμούς.

Η κα Υφυπουργός ενημέρωσε πως στις 10 Αυγούστου 2019 θα έχει το Υπουργείο τη δυνατότητα να καταθέσει σε νομοσχέδιο ρυθμίσεις επί εκκρεμών θεμάτων.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/294989_synantisi-enelea-me-tin-yf-paideias-enimerosi-gia-proslipseis-anapliroton?amp&fbclid=IwAR11JB_ft2uqdoaRhxvkOR4HpsA4Fb6cQa5xBVzQFbuXDtD9TeoZs6POQoI

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
όχι δεν ειναι ετσι
σε έμενα και σε πολλούς άλλους θα έχει
θα περάσω κάτι τύπους που δηλώνουν και ΔΕΝ πάνε γτ βολεύονται με επασ οαεδ ιεκ κτλπ
δικαίωμά τους να δουλέψουν εκεί αλλα ρε φίλε απενεργοποίησε την αίτηση σου στις περιοχές που δε πρόκειται να πας
και δεν ειναι μια φορά, κάθε χρόνο το κάνουν, και κάθε χρόνο με καθυστερούν , και επειδή δεν υπάρχει και ποινή τους έχω ΚΑΘΕ χρόνο μπροστά μου
γιατί αν υπήρχε η ποινή και μέτραγαν την προϋπηρεσία δε θα πέρναγα 10, αλλά ουσιαστικά 20 γτ θα έβγαιναν απο το πίνακα και οι ''σε καίω''
καταλαβαίνεις πόσο πίσω στον πίνακα μας πάνε όλα αυτα?
και όσοι πήγαν σε δυσπρόσιτα γιατί πήγαν; Για την εμπειρία της διαβίωσης; Δεν μας τα λέγανε αυτά όταν δηλωναμε περιοχές πέρσυ.. να μετρήσει και να παραμετρησει δεν το κατάλαβα!!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
όχι δεν ειναι ετσι
σε έμενα και σε πολλούς άλλους θα έχει
θα περάσω κάτι τύπους που δηλώνουν και ΔΕΝ πάνε γτ βολεύονται με επασ οαεδ ιεκ κτλπ
δικαίωμά τους να δουλέψουν εκεί αλλα ρε φίλε απενεργοποίησε την αίτηση σου στις περιοχές που δε πρόκειται να πας
και δεν ειναι μια φορά, κάθε χρόνο το κάνουν, και κάθε χρόνο με καθυστερούν , και επειδή δεν υπάρχει και ποινή τους έχω ΚΑΘΕ χρόνο μπροστά μου
γιατί αν υπήρχε η ποινή και μέτραγαν την προϋπηρεσία δε θα πέρναγα 10, αλλά ουσιαστικά 20 γτ θα έβγαιναν απο το πίνακα και οι ''σε καίω''
καταλαβαίνεις πόσο πίσω στον πίνακα μας πάνε όλα αυτα?

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μπει στην ομάδα. Ειδικά όσοι με τη χρήση παλιων πινακων θα αποκλειστουν για αλλη μια χρονιά.
https://www.facebook.com/groups/2487167818180244/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όχι δεν ειναι ετσι
σε έμενα και σε πολλούς άλλους θα έχει
θα περάσω κάτι τύπους που δηλώνουν και ΔΕΝ πάνε γτ βολεύονται με επασ οαεδ ιεκ κτλπ
δικαίωμά τους να δουλέψουν εκεί αλλα ρε φίλε απενεργοποίησε την αίτηση σου στις περιοχές που δε πρόκειται να πας
και δεν ειναι μια φορά, κάθε χρόνο το κάνουν, και κάθε χρόνο με καθυστερούν , και επειδή δεν υπάρχει και ποινή τους έχω ΚΑΘΕ χρόνο μπροστά μου
γιατί αν υπήρχε η ποινή και μέτραγαν την προϋπηρεσία δε θα πέρναγα 10, αλλά ουσιαστικά 20 γτ θα έβγαιναν απο το πίνακα και οι ''σε καίω''
καταλαβαίνεις πόσο πίσω στον πίνακα μας πάνε όλα αυτα?


Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα. Πως θα μπορούσαμε να κινηθούμε; Από τη στιγμή που πάμε με παλιούς και το ξερουν

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι πίνακες σε γενική και ειδική αγωγη θα κλειδώσουν τελικά για 3 χρόνια; Σκέφτομαι να κάνω επιλεκτική δήλωση για να είμαι με το στρατιωτικό σύζυγο μου. Έχετε κάποια ενημέρωση;
Σε ειδική που ισχύει ο νόμος Γαβρογλου πιθανόν. Η γενική είναι διαφορετική περίπτωση. Ο πανικός δε βοηθάει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έτσι ακριβώς. Μα ήδη έχει παρθεί η απόφαση. Θυμάστε την χθεσινή ανακοίνωση ΠΑΣΑΔ? Γενική και Ειδική με παλιούς πινακες. Και πάντα δυστυχώς πέφτουν μέσα. Δηλώσεις περιοχών πιθανόν από τις 20 -28.

Κυρια Ρέα δεν χαίρομαι για κάτι. Απλά εκείνη τη στιγμή ήμουν αναστάτωμενη και έγραψα παρορμητικά ένα σχόλιο. Με συγχωρείτε, δεν είναι του χαρακτήρα μου η στάση. "σας τα έλεγα εγώ". Απλά έχω κουραστεί.
Καταρχάς απλώς Ρέα. Κατανοώ απολύτως το άγχος σου. Όλοι σχεδόν είναι αναστατωμένοι.
Κανένα πρόβλημα από μένα. Απλώς δεν είχε σκοπό ούτε η προηγούμενη κυβέρνηση να διορίσει στη γενική αγωγή. Οπότε καλό είναι να μη γίνουν διορισμοί για συγκεκριμένους που είχαν συναλλαγές με το Γαβρογλου. Όσοι διαθέτουν μεταπτυχιακά ή και διδακτορικό χωρίς τεράστια προϋπηρεσία θα έμεναν ούτως ή άλλως εκτός. Αυτοί που θίγονται θέλουν να προσφύγουν για ένα νόμο προηγούμενης κυβέρνησης και χωρίς προκήρυξη. Είναι όσοι εκπροσωπούνται από την ΠΕΑΔ. Δεν χάνεις ούτε εσύ ούτε όσοι δεν προσπαθούν να προσεγγίσουν τη νέα υπουργό τίποτα. Ακόμα και αν αργότερα ψηφιστεί νέος νόμος, δύσκολο να γίνει χειρότερος. Εκτός από αυτούς που θέλουν να προσφύγουν για να εφαρμοστεί νόμος χωρίς προκήρυξη. Ψάξε ποιοί είναι. Ούτως ή άλλως ο νόμος δεν υπάρχει πια.
Υπομονή. Σε όλους μας χρειάζεται.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2019, 01:41:47 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καταρχάς απλώς Ρέα. Κατανοώ απολύτως το άγχος σου. Όλοι σχεδόν είναι αναστατωμένοι.
Κανένα πρόβλημα από μένα. Απλώς δεν είχε σκοπό ούτε η προηγούμενη κυβέρνηση να διορίσει στη γενική αγωγή. Οπότε καλό είναι να μη γίνουν διορισμοί για συγκεκριμένους που είχαν συναλλαγές με το Γαβρογλου. Όσοι διαθέτουν μεταπτυχιακά ή και διδακτορικό χωρίς τεράστια προϋπηρεσία θα έμεναν ούτως ή άλλως εκτός. Αυτοί που θίγονται θέλουν να προσφύγουν για ένα νόμο προηγούμενης κυβέρνησης και χωρίς προκήρυξη. Είναι όσοι εκπροσωπούνται από την ΠΕΑΔ. Δεν χάνεις ούτε εσύ ούτε όσοι δεν προσπαθούν να προσεγγίσουν τη νέα υπουργό τίποτα. Ακόμα και αν αργότερα ψηφιστεί νέος νόμος, δύσκολο να γίνει χειρότερος. Εκτός από αυτούς που θέλουν να προσφύγουν για να εφαρμοστεί νόμος χωρίς προκήρυξη. Ψάξε ποιοί είναι. Ούτως ή άλλως ο νόμος δεν υπάρχει πια.
Υπομονή. Σε όλους μας χρειάζεται.
Συγνώμη αν δεν υπάρχει νόμος τότε εξήγησε:
α. Πως προχωρούν οι προσλήψεις της ειδικής
β. Γιατί εφαρμόζεται η διάταξη του νόμου Γαβρογλου που προβλέπει τι γίνεται σε περίπτωση που δεν είναι έτοιμοι οι πίνακες.
Μπορεί να είσαι αντίθετη με το νόμο, αλλά να λες ότι δεν υπάρχει όταν τον βλέπεις να εφαρμόζεται μάλλον πρέπει να σε προβληματισει.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Ο νόμος Γαβρόγλου εφαρμόζεται στην ειδική γιατί έγινε η προκήρυξη ΑΣΕΠ που προέβλεπε ο νόμος αυτός. Ο νόμος Γαβρόγλου δεν εφαρμόζεται στη γενική γιατί δεν έγινε η προκήρυξη ΑΣΕΠ που προέβλεπε ο νόμος αυτός. Πιο απλά να το πω δεν νομίζω ότι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Yπάρχει κάποιος τρόπος να μάθουμε (η λέξη υπομονή μού φέρνει αλλεργία) τί σχέδιο υπάρχει για τους αναπληρωτές γενικής αγωγής;
Μέχρι τώρα ξέρουμε ΜΟΝΟ οτι στις 23/8 θα δηλώσουμε περιοχές.
Μου διαφεύγει κάτι άλλο;


Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Για να χρησιμοποιηθεί η διάταξη του νόμου για χρήση περσινών πινάκων στη γενική πρέπει να βγει προκήρυξη που θα τρέχει ώστε να ενεργοποιηθεί παράλληλα η ως άνω πρόβλεψη. Όταν δεν αναμενεις οριστικούς πινακες η ενεργοποίηση της πρόβλεψης για χρήση περσινών πινάκων στη γενική πάει περίπατο...Δε μοιάζει τόσο απλό όσο στην ειδική!

Αποσυνδεδεμένος marina6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Teacher80  σωστη η παρατήρησή σου!
Το θεμα ειναι οτι δε βγαινει καποια προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γενικη και ειδικη παμε με τους πινακες του 2018-2019.Τα ελεγα απο τον Απρίλιο ότι θα γίνει έτσι, αλλά σε μερικούς δεν συνέφερε να το αντιληφθούν...Δεν εχω παρε δωσε με υπουργεια, απλως σκεφτηκα με την απλη λογικη...Τωρα μενει να δουμε 2 Βασικα Πραγματα: 1. Ποιο θα ειναι το νεο συστημα που θα διαμορφωνει τους πινακες γενικης παιδειας και 2. Αν θα ισχυσει το 3ετες κλειδωμα πινακων στην ειδικη αγωγη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2019, 01:05:19 μμ από kapoios_300 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Για να χρησιμοποιηθεί η διάταξη του νόμου για χρήση περσινών πινάκων στη γενική πρέπει να βγει προκήρυξη που θα τρέχει ώστε να ενεργοποιηθεί παράλληλα η ως άνω πρόβλεψη. Όταν δεν αναμενεις οριστικούς πινακες η ενεργοποίηση της πρόβλεψης για χρήση περσινών πινάκων στη γενική πάει περίπατο...Δε μοιάζει τόσο απλό όσο στην ειδική!

Εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικα. Πιστεύω ότι η πρόθεση του νομοθέτη στο συγκεκριμένο σημείο του νόμου είναι   να μη μείνουν τα σχολεία χωρίς αναπληρωτες σε περίπτωση που κάτι θα καθυστερουσε. Θεωρώ ότι εάν ήταν να ισχύει αυτό που λες θα υπήρχε ρητή πρόβλεψη στο νόμο.

Βέβαια, δικηγόρος δεν είμαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2019, 01:06:04 μμ από mtsag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160941
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 645

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.