*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]  (Αναγνώστηκε 267553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 05:49:17 μμ »
Ποσο μα ποσο θα συμφωνησω. Αυτή η διάχυτη προσκόλληση στην αντίληψη πως αυτό που κάνει ο εκπαιδευτικός, συνιστά λειτούργημα, και όχι επάγγελμα. Εξαιτίας αυτής της αντίληψης, αναρίθμητοι κ. Κήτιν, ξεχύνονταν καθημερινά στα σχολεία, επιθυμώντας "να καούν σαν λαμπάδες" για να φωτίσουν τους μαθητές τους και να διαπλάσσουν τον χαρακτήρα τους. Εξαιτίας αυτής της αντίληψης άνθρωποι τυφλωμένοι από τη βεβαιότητα των ιδεολογικοπολιτικών προκαταλήψεών τους, προσπαθούσαν "να ρίξουν φως στα σκοτάδια των μαθητών", συχνά παραμελώντας το καθαυτό έργο τους, πολλές φορές και ελλείψει γνωστικών και άλλων, προϋποθέσεων ώστε να το ασκήσουν.
Ποτέ δεν πέρασε από το μυαλό όλων όσοι ασπαστήκαμε αυτή την αντίληψη, πόσο ελάχιστα περιθώρια επιλογής άφηνε στους μαθητές μας, ο ... ανιδιοτελής αυτοπυρπολισμός μας, και οι βεβαιότητες των πεποιθήσεών μας.
Θυμάμαι μερικούς από τους δασκάλους μου. Όχι όμως αυτούς που αποπειράθηκαν να διαπλάσσουν ενσυνείδητα και πιεστικά τον χαρακτήρα μου. Αλλά αυτούς, που χωρίς πολλά, πολλά έκαναν με επαγγελματικό τρόπο τη δουλειά τους, αφήνοντας πίσω τους ένα ανεξίτηλο χνάρι, επάρκειας, ηθικής, αισθητικής και αξιοπρέπειας.
+100000000
Επιτέλους ακούγονται τα πράγματα με το όνομά τους. 30 χρόνια μέσα σε τάξεις εξακολουθώ ν' αγαπώ τη δουλειά μου, αλλά ποτέ δεν βαυκαλιζόμουν ότι ασκώ λειτούργημα. "Λειτούργημα" το βαφτίζουν όλοι όσοι έχουν στηρίξει τα σχολεία στις πλάτες μας γιατί δεν μπορούν να χρηματοδοτήσουν το οικοδόμημα της Παιδείας και εμείς καταπίνουμε το τυράκι και αγνοούμε τη φάκα.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:10 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 07:04:22 μμ »
Λίγα από τα παραπάνω θα ειπώνονταν ΑΝ γνωρίζαμε το ρόλο της εκπαίδευσης στην κοινωνία:

Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης

ΟΧΙ, όχι, μη κουραστείτε πολύ, απλά τι λέει στην αρχή.
Καθόλου "αθώα" η εκπ/ση, όπως και η ιστορία της ως θεσμός, όπως την ευαγγελίζουμε νυχθημερόν.
Πχ να επιμένουμε όλοι να τελειώνουν το γυμνάσιο: "Μα να πάει , έστω, σε ΣΔΕ!!" : Καθόλου έτσι δεν ήταν πριν 200 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 09:08:36 μμ »
Θυμάμαι μερικούς από τους δασκάλους μου. Όχι όμως αυτούς που αποπειράθηκαν να διαπλάσσουν ενσυνείδητα και πιεστικά τον χαρακτήρα μου. Αλλά αυτούς, που χωρίς πολλά, πολλά έκαναν με επαγγελματικό τρόπο τη δουλειά τους, αφήνοντας πίσω τους ένα ανεξίτηλο χνάρι, επάρκειας, ηθικής, αισθητικής και αξιοπρέπειας.
[/quote] Ακριβώς! Πράττουν και πράττοντας ασυναίσθητα διαπαιδαγωγούν. Με την καθημερινότητά τους και τη στάση τους απέναντι σε αυτή. Το σχολείο χρειάζεται ανθρώπους για να δουλέψει. Διορισμοί απαιτούνται! Πώς όμως θα επιλεγούν οι πιο επαγγελματίες εξ όσων επιδιώκουν τον διορισμό τους στο δημόσιο σχολείο; Κι όσοι φροντίζουν να αυτοβελτιώνονται, να εξελίσσονται είναι καλύτεροι επαγγελματίες από τους άλλους. Κι όσοι μελετούν σταθερά και επίμονα και ενημερώνονται για τις νέες τάσεις, τις νέες ανακαλύψεις στις επιστήμες κλπ άξιοι κι αυτοί! Πώς θα τους εντοπίσουμε; Για εμένα η λύση είναι μία, δεν την επαναλαμβάνω. Η εμπειρία σημαντική, αλλά όλοι ξεκινήσαμε χωρίς να έχουμε πρότερη εμπειρία. Δεν γεννιέσαι με αυτή. Δεν σου τη δίνουν έτοιμη με το πτυχίο. Και από τους νέους πτυχιούχους (όπως κι εγώ προ ετών ήμουν νέος) πολλοί αξίζουν και πρέπει να έχουν την ευκαιρία τους, εφόσον το θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 09:22:48 μμ »

Θυμάμαι μερικούς από τους δασκάλους μου. Όχι όμως αυτούς που αποπειράθηκαν να διαπλάσσουν ενσυνείδητα και πιεστικά τον χαρακτήρα μου. Αλλά αυτούς, που χωρίς πολλά, πολλά έκαναν με επαγγελματικό τρόπο τη δουλειά τους, αφήνοντας πίσω τους ένα ανεξίτηλο χνάρι, επάρκειας, ηθικής, αισθητικής και αξιοπρέπειας.

++++
Από τα καλύτερα σχόλια που έχω διαβάσει στο pde.

Πάντως για το θέμα μας, η υπουργός μας είπε την προηγούμενη Τρίτη ότι εκτός από τους διορισμούς της ειδικής αγωγής, που έχουν ήδη δρομολογηθεί και θα γίνουν μέχρι το τέλος του χρόνου, δεν μπορεί να εγγυηθεί για τη γενική. Για να δούμε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:10 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 09:36:08 μμ »
Όταν το αμέσως παραπάνω post μου απ'το ένα μπαίνει και απ'το άλλο βγαίνει (€τσι μάθαμε και αδυνατούμε παντελώς να ξεμάθουμε)


++++
Από τα καλύτερα σχόλια που έχω διαβάσει στο pde.

Πάντως για το θέμα μας, η υπουργός μας είπε την προηγούμενη Τρίτη ότι εκτός από τους διορισμούς της ειδικής αγωγής, που έχουν ήδη δρομολογηθεί και θα γίνουν μέχρι το τέλος του χρόνου, δεν μπορεί να εγγυηθεί για τη γενική. Για να δούμε....

Είναι αναμενόμενο η παραίτηση της νυν υφυπουργού ως το καλοκαίρι 2020 , λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης υπόσχεσης (και "κάποιος πρέπει να την πληρώσει"),
ΕΝΩ άλλοι λόγοι κρύβονται από πίσω,
είναι αναμενόμενο να έεεεεεερχεται (και να μην κατέουμε που πάμε).

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 09:37:15 μμ »
Όταν το αμέσως παραπάνω post μου απ'το ένα μπαίνει και απ'το άλλο βγαίνει (€τσι μάθαμε και αδυνατούμε παντελώς να ξεμάθουμε)


Είναι αναμενόμενο η παραίτηση της νυν υφυπουργού ως το καλοκαίρι 2020 , λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης υπόσχεσης (και "κάποιος πρέπει να την πληρώσει") να μη μπορεί να κατανοηθεί με κανένα τρόπο,
ΕΝΩ άλλοι λόγοι κρύβονται από πίσω,
είναι αναμενόμενο να έεεεεεερχεται (και να μην κατέουμε που πάμε).

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 09:39:24 μμ »
...
Θυμάμαι μερικούς από τους δασκάλους μου. Όχι όμως αυτούς που αποπειράθηκαν να διαπλάσσουν ενσυνείδητα και πιεστικά τον χαρακτήρα μου. Αλλά αυτούς, που χωρίς πολλά, πολλά έκαναν με επαγγελματικό τρόπο τη δουλειά τους, αφήνοντας πίσω τους ένα ανεξίτηλο χνάρι, επάρκειας, ηθικής, αισθητικής και αξιοπρέπειας.
[/quote]
+++

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 09:43:49 μμ »
++++
Από τα καλύτερα σχόλια που έχω διαβάσει στο pde.

Πάντως για το θέμα μας, η υπουργός μας είπε την προηγούμενη Τρίτη ότι εκτός από τους διορισμούς της ειδικής αγωγής, που έχουν ήδη δρομολογηθεί και θα γίνουν μέχρι το τέλος του χρόνου, δεν μπορεί να εγγυηθεί για τη γενική. Για να δούμε....
Ο επαγγελματισμός= διδακτική επάρκεια,η αξιοπρέπεια,το δημοκρατικό μοντέλο εκπαίδευσης  η ηθική και η αγάπη προς τους μαθητές,είναι ακριβώς τα στοιχεία που συνιστούν τον εκπαιδευτικό λειτουργό. Δεν υπάρχει καμία αντίφαση.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 09:50:30 μμ »
Ποσο μα ποσο θα συμφωνησω. Αυτή η διάχυτη προσκόλληση στην αντίληψη πως αυτό που κάνει ο εκπαιδευτικός, συνιστά λειτούργημα, και όχι επάγγελμα. Εξαιτίας αυτής της αντίληψης, αναρίθμητοι κ. Κήτιν, ξεχύνονταν καθημερινά στα σχολεία, επιθυμώντας "να καούν σαν λαμπάδες" για να φωτίσουν τους μαθητές τους και να διαπλάσσουν τον χαρακτήρα τους. Εξαιτίας αυτής της αντίληψης άνθρωποι τυφλωμένοι από τη βεβαιότητα των ιδεολογικοπολιτικών προκαταλήψεών τους, προσπαθούσαν "να ρίξουν φως στα σκοτάδια των μαθητών", συχνά παραμελώντας το καθαυτό έργο τους, πολλές φορές και ελλείψει γνωστικών και άλλων, προϋποθέσεων ώστε να το ασκήσουν.
Ποτέ δεν πέρασε από το μυαλό όλων όσοι ασπαστήκαμε αυτή την αντίληψη, πόσο ελάχιστα περιθώρια επιλογής άφηνε στους μαθητές μας, ο ... ανιδιοτελής αυτοπυρπολισμός μας, και οι βεβαιότητες των πεποιθήσεών μας.
Θυμάμαι μερικούς από τους δασκάλους μου. Όχι όμως αυτούς που αποπειράθηκαν να διαπλάσσουν ενσυνείδητα και πιεστικά τον χαρακτήρα μου. Αλλά αυτούς, που χωρίς πολλά, πολλά έκαναν με επαγγελματικό τρόπο τη δουλειά τους, αφήνοντας πίσω τους ένα ανεξίτηλο χνάρι, επάρκειας, ηθικής, αισθητικής και αξιοπρέπειας.
Τα είπες όλα. Όταν ακούς πολλά ευχολόγια, ρομαντισμούς και αοριστίες κάποιον λάκκο έχει φάβα. Ακούς εκεί παιδαγωγικος έρωτας, τί άλλο θα βρουν για να μην αλλάξουν μυαλά?

Αποσυνδεδεμένος giapap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 11:14:20 μμ »
Ε και ? Τα 1000 ευρώ  και τα ένσημα πέφτουν κάθε μήνα...Δεν ειδα καποιον απο αυτους να παραιτειται...εξαιτιας του ρουτινιασματος... ;D
ΥΓ...Θελουμε και τα λεμε αυτα τωρα...θα μας παρουν με τις πετρες οι "απεξω"

Όσοι βλέπουν το λειτούργημα του εκπαιδευτικού ως μια απλή εργασία, θα φτάσουν πολύ σύντομα να ρουτινιάσουν και να "εξοντωθούν"!

Αποσυνδεδεμένος giapap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 11:23:37 μμ »
Κανει λαθος...υπαρχει ΕΡΩΤΑς και μαλιστα μεγάλος...περίπου 30-40 ευρώ το κεφάλι.... ;D ;D ;D

Ακούς εκεί παιδαγωγικος έρωτας, τί άλλο θα βρουν για να μην αλλάξουν μυαλά?

Αποσυνδεδεμένος giapap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 11:28:20 μμ »
Θα παραιτηθει επειδη δεν θα βγαλει ο ΑΣΕΠ αποτελεσματα ? Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?
Ποιοι ειναι οι λογοι για πες μας... 8)

Είναι αναμενόμενο η παραίτηση της νυν υφυπουργού ως το καλοκαίρι 2020 , λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης υπόσχεσης (και "κάποιος πρέπει να την πληρώσει"),
ΕΝΩ άλλοι λόγοι κρύβονται από πίσω,
είναι αναμενόμενο να έεεεεεερχεται (και να μην κατέουμε που πάμε).

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 15, 2019, 11:57:51 μμ »
Λοιπόν. Ακούστε κύριοι καθηγητές. Ο δάσκαλος είν' ένα επάγγελμα. Όπως ακριβώς ο λογιστής, ο οικοδόμος, ο πατατοπαραγωγός κι ο καμαρότος. Τα περί λειτουργήματος είναι ψευτιές ασύστολες και γελοίες των συνδικαλιστών (να ένα ακόμη επάγγελμα) για να περιαυτολογούμε με μωρία. Λίγη ασκησιολογία λίγος χαβαλές λίγη βαθμολογία λίγη πειθαρχία λίγη νουθεσία και βγήκε το μεροκάματο. Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες ανέξοδες. Τζάμπα είν' εξ άλλου τα λόγια κι οι κουβέντες. Άμα θέλει κανείς ν' ασκήσει λειτούργημα (αληθινό κι όχι φωτεινή επιγραφή νέον σαν το λάμδα της ΟΛΜΕ) ν' ακολουθήσει το επάγγελμα του σκουπιδιάρη. Άμα δεν υπήρχαν αυτοί θα 'χαμε πάθει όλοι χολέρα. Κι ας αφήσομε τα υποκριτικά. Μεταξύ μας μιλάμε στο pde. Άμα θέλει ν' αναζητήσει κανείς τον Κήτινγκ δε θα τον εύρει στις τάξεις των εκπαιδευτικών. Αλλά στα σινεμασκόπ. Αυτά. Και τελεία από μένα. Τα ρέστα δικά σας.
Θεός!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 12:03:36 πμ »
Θα παραιτηθει επειδη δεν θα βγαλει ο ΑΣΕΠ αποτελεσματα ? Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?
Ποιοι ειναι οι λογοι για πες μας... 8)

Για τον ίδιο λόγο που εσύ ΔΕΝ έχεις καμιά σχέση με την asepoula από πέρσι (πού να'ναι τώρα άραγες; )
ΚΑΙ αδυνατεί το 90% να καταλάβει
γιατί ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤ€ (όπως κι εσύ έγραψες και δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθεί κανείς),
παρά να πάθει μπας και μάθει (ΑΝ και αυτό ΑΔΥΝΑΤΟΝ).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 240
Σύνολο: 242

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.