*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για κατανομή μαθημάτων  (Αναγνώστηκε 23296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 03:28:31 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πραγματικά πολλοί μπερδεύουν το καλύπτει με το διαλέγει. Ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να υπάρξει μια πιο συγκεκριμένη οδηγία πχ να διαλέγουν από ένα μάθημα κυκλικά, γιατί οι συνάδελφοι που είναι στη διάθεση χρόνια ολόκληρα δεν είναι δεύτερης κατηγορίας. Μόνο στις υποχρεώσεις είμαστε ίσοι....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:27:52 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 08:51:44 μμ »
nefeli, αν το δεις ποτέ αυτό θα είσαι τυχερή, εγώ περιμένω 13 χρόνια μπας και ... αλλά...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 09:12:50 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πραγματικά πολλοί μπερδεύουν το καλύπτει με το διαλέγει. Ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να υπάρξει μια πιο συγκεκριμένη οδηγία πχ να διαλέγουν από ένα μάθημα κυκλικά, γιατί οι συνάδελφοι που είναι στη διάθεση χρόνια ολόκληρα δεν είναι δεύτερης κατηγορίας. Μόνο στις υποχρεώσεις είμαστε ίσοι....

Μεταξύ ενηλίκων επιστημονων που διδάσκουν μαθητες κανονικά τέτοιες οδηγίες είναι περιττές. δλδ μας υποτιμά η ύπαρξη οδηγίας. αλλά δυστυχώς προκύπτουν θέματα πάντα. εμένα πάντως με οργανική στο σχολείο φέτος με τούμπαρε αποσπασμένη καινούργια στο σχολειο. της έδινα μαθήματα που είχα μόλις συμπληρώσει στο κουτάκι στο όνομα μου (σ εμάς διαλέγει η παλιά πάντα τα ιδθα κ μετά μοιράζουμε σχεδον κυκλικά). δεν ειναο θέμα παλαιότητας/οργανικότητας μόνο, είναι κ θέμα χαρακτήρα. Αυτοί που τα κάνουν με τη δικαιολογία του παλιού ή του οργανικού κλπ, πιο παλιά έβρισκαν άλλη δικαιολογία για να τα κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος vaso90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 22, 2021, 06:25:48 μμ »
Γυμνάσιο με 40 (10 x 4) ώρες μαθηματικών και δύο μαθηματικούς, εκ των οποίων ο Α είναι "παλιός" και ο Β "νέος", με 23 ώρες ο καθένας. Τι προβλέπεται και τι είθισται;
Παίρνουν από 20 ώρες και τους στέλνει η διεύθυνση σε λύκεια για συμπλήρωση;
Παίρνουν από 20 ώρες και συμπληρώνουν με φυσική ή γεωγραφία;
Παίρνει ο Α 24 (1 υπερωρία) και στέλνει η διεύθυνση μόνο τον Β για συμπλήρωση 7 ώρες (3 + τις 4 που του "πήρε" ο Α);
Στο σχολείο υπάρχει φυσικός και γεωλόγος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:27:52 »

Αποσυνδεδεμένος missathens

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02!
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 22, 2021, 07:36:57 μμ »
Κανονικά συμπληρώνει το ωράριό του ο Α και ο Β πρέπει να διατεθεί σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου. Εκτός αν οι ΠΕ04 έχουν συμπληρώσει και περισσεύουν ώρες, οπότε μπορεί να τις πάρει ο Β. Για την υπερωρία που βγαίνει αναγκαστικά λόγω των μονών-ζυγών αριθμών προσωπικά δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος vaso90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 07:49:45 μμ »
Κανονικά συμπληρώνει το ωράριό του ο Α και ο Β πρέπει να διατεθεί σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου. Εκτός αν οι ΠΕ04 έχουν συμπληρώσει και περισσεύουν ώρες, οπότε μπορεί να τις πάρει ο Β. Για την υπερωρία που βγαίνει αναγκαστικά λόγω των μονών-ζυγών αριθμών προσωπικά δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις, ωστόσο εξακολουθώ να έχω τον προβληματισμό.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 08:42:41 μμ »
Γυμνάσιο με 40 (10 x 4) ώρες μαθηματικών και δύο μαθηματικούς, εκ των οποίων ο Α είναι "παλιός" και ο Β "νέος", με 23 ώρες ο καθένας. Τι προβλέπεται και τι είθισται;
Παίρνουν από 20 ώρες και τους στέλνει η διεύθυνση σε λύκεια για συμπλήρωση;
Παίρνουν από 20 ώρες και συμπληρώνουν με φυσική ή γεωγραφία;
Παίρνει ο Α 24 (1 υπερωρία) και στέλνει η διεύθυνση μόνο τον Β για συμπλήρωση 7 ώρες (3 + τις 4 που του "πήρε" ο Α);
Στο σχολείο υπάρχει φυσικός και γεωλόγος.
Μπορείς να πεις αριθμό τμημάτων ανά τάξη;

Αποσυνδεδεμένος vaso90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 11:37:28 μμ »
Μπορείς να πεις αριθμό τμημάτων ανά τάξη;

Α 3, Β 3 και Γ 4.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 11:51:21 μμ »
Γυμνάσιο με 40 (10 x 4) ώρες μαθηματικών και δύο μαθηματικούς, εκ των οποίων ο Α είναι "παλιός" και ο Β "νέος", με 23 ώρες ο καθένας. Τι προβλέπεται και τι είθισται;
Παίρνουν από 20 ώρες και τους στέλνει η διεύθυνση σε λύκεια για συμπλήρωση;
Παίρνουν από 20 ώρες και συμπληρώνουν με φυσική ή γεωγραφία;
Παίρνει ο Α 24 (1 υπερωρία) και στέλνει η διεύθυνση μόνο τον Β για συμπλήρωση 7 ώρες (3 + τις 4 που του "πήρε" ο Α);
Στο σχολείο υπάρχει φυσικός και γεωλόγος.
Πρώτος θα πάρει ώρες ο αρχαιότερος στην οργανική. Ακολουθεί ο αμέσως νεότερος... αν του υπολείπονται ώρες και περισσεύουν ώρες από άλλες ειδικότητες π.χ. Φυσική, Γεωγραφία τότε τις παίρνει ο νεότερος μαθηματικός ως δεύτερη ανάθεση... αλλιώς θα περιμένει να βγάλει κενά το ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση ωραρίου έτσι ώστε να δηλώσει όσο το δυνατόν κοντινά σχολεία στα οποία θα διατεθεί. Η σειρά είναι πρώτα παίρνει ώρες ο αρχαιότερος με μαθήματα α ανάθεσης. Ακολουθεί ο νεότερος, παίρνοντας ώρες με μαθήματα α ανάθεσης. Από κει και έπειτα, αφού έχουν πάρει ώρες α ανάθεσης οι ΠΕ04 και περισσεύουν κάποιες, τις διεκδικεί ο ΠΕ03 ως β ανάθεση... Υ.Γ... Οι σειρές που ανέφερα όμως αφορούν τους ΟΡΓΑΝΙΚΑ ανήκοντες στην σχολική μονάδα και ΜΟΝΟΝ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2021, 11:52:52 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος vaso90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 06:39:29 μμ »
Πρώτος θα πάρει ώρες ο αρχαιότερος στην οργανική. Ακολουθεί ο αμέσως νεότερος... αν του υπολείπονται ώρες και περισσεύουν ώρες από άλλες ειδικότητες π.χ. Φυσική, Γεωγραφία τότε τις παίρνει ο νεότερος μαθηματικός ως δεύτερη ανάθεση... αλλιώς θα περιμένει να βγάλει κενά το ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση ωραρίου έτσι ώστε να δηλώσει όσο το δυνατόν κοντινά σχολεία στα οποία θα διατεθεί. Η σειρά είναι πρώτα παίρνει ώρες ο αρχαιότερος με μαθήματα α ανάθεσης. Ακολουθεί ο νεότερος, παίρνοντας ώρες με μαθήματα α ανάθεσης. Από κει και έπειτα, αφού έχουν πάρει ώρες α ανάθεσης οι ΠΕ04 και περισσεύουν κάποιες, τις διεκδικεί ο ΠΕ03 ως β ανάθεση... Υ.Γ... Οι σειρές που ανέφερα όμως αφορούν τους ΟΡΓΑΝΙΚΑ ανήκοντες στην σχολική μονάδα και ΜΟΝΟΝ...

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νομίζω πως οργανική στο συγκεκριμένο σχολείο έχει μόνο ο Α (οπότε δεν αλλάζει κάτι στη σειρά που ανέφερες). Παίρνει τον Α να διεκδικήσει +4 ώρες για Μαθηματικά, ώστε να έχει 24 σύνολο (με 1 ώρα υπερωρία δηλαδή) ή αναγκαστικά μένει με 20 ώρες μαθηματικά και 3 ώρες μαθήματα β' ανάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος maestraa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 05:34:07 μμ »
Μεταξύ δυο αναπληρωτών, εκ των οποίων στον εναν έχει δοθεί Γ αναθεση ( μαθηματικός στον οποίο ανατεθηκε Γεωγραφία) προηγουμαι εγώ ως ΠΕ04 που έχω τη γεωγραφία ως Β' αναθεση; Δηλαδή μπορώ να διεκδικήσω τις ωρες Γεωγραφίας που μου λείπουν για να συμπληρώσω ωραριο;

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 03:14:52 μμ »
Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
Με τοποθετησαν σε σχολειο για 4 ωρες ωστε να συμπληρωσω ωραριο και...
Εχω Α αναθεση Γεωγραφια (ειμαι Γεωλογος) αλλα η Βιολογος του σχολειου για να συμπληρωσει ωραριο πηρε τις Γεωγραφιες και οχι χημειες ή φυσικες (φυσικα!!) που τα εχει και τα 3 μαθηματα Β αναθεση. Φυσικα και πρεπει να παρω εγω τη Γεωγραφια και αυτη να παρει τις ωρες των αλλων 2 μαθηματων (18 ωρες κενο εχει το σχολειο). Δεν το διαπραγματευομαι αυτο!!. Ωστοσο, μηπως εχετε προχειρο το νομο ή καποια εγκυκλιο που να αναφερει σχετικα με το θεμα αυτο?

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 30, 2023, 07:26:09 μμ »
Καλησπέρα,
την ερχόμενη Δευτέρα πρόκειται να τοποθετηθώ στην οργανική μου θέση σε γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις, (μετατέθηκα εκεί, αλλά ζήτησα απόσπαση σε άλλο σχολείο όπου και υπηρέτησα μέχρι τώρα. Στο μεταξύ, είχα ζητήσει ανάκληση της απόσπασης, η οποία εγκρίθηκε κι έτσι επιστρέφω στην οργανική μου).
Σε επικοινωνία με τον διευθυντή, ενημερώθηκα ότι τα μαθήματα (ΠΕ02) έχουν ήδη μοιραστεί και θα πάρω ό,τι απέμεινε (8 διδακτικά αντικείμενα, από τα οποία δεν έχω ξαναδιδάξει κανένα, 7 από το λύκειο κι 1 από το γυμνάσιο). Ζήτησα ανακατανομή (είτε ολική είτε τροποποίηση) μαθημάτων εξηγώντας ότι ο φόρτος εργασίας θα είναι ακραίος και άρα η προετοιμασία ανεπαρκής, αλλά ο διευθυντής δεν το δέχτηκε.
Τη Δευτέρα σκοπεύω να το συζητήσω με τους/ις συναδέλφους. Εάν αυτό αποδειχτεί άκαρπο, μπορώ να απευθυνθώ κάπου αλλού;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 30, 2023, 07:38:11 μμ »
Καλησπέρα,
την ερχόμενη Δευτέρα πρόκειται να τοποθετηθώ στην οργανική μου θέση σε γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις, (μετατέθηκα εκεί, αλλά ζήτησα απόσπαση σε άλλο σχολείο όπου και υπηρέτησα μέχρι τώρα. Στο μεταξύ, είχα ζητήσει ανάκληση της απόσπασης, η οποία εγκρίθηκε κι έτσι επιστρέφω στην οργανική μου).
Σε επικοινωνία με τον διευθυντή, ενημερώθηκα ότι τα μαθήματα (ΠΕ02) έχουν ήδη μοιραστεί και θα πάρω ό,τι απέμεινε (8 διδακτικά αντικείμενα, από τα οποία δεν έχω ξαναδιδάξει κανένα, 7 από το λύκειο κι 1 από το γυμνάσιο). Ζήτησα ανακατανομή (είτε ολική είτε τροποποίηση) μαθημάτων εξηγώντας ότι ο φόρτος εργασίας θα είναι ακραίος και άρα η προετοιμασία ανεπαρκής, αλλά ο διευθυντής δεν το δέχτηκε.
Τη Δευτέρα σκοπεύω να το συζητήσω με τους/ις συναδέλφους. Εάν αυτό αποδειχτεί άκαρπο, μπορώ να απευθυνθώ κάπου αλλού;
Ευχαριστώ πολύ

Μα που είναι το παράλογο που σου ειπε ο Διευθυντής σου; Δλδ ξεκίνησαν οι συνάδελφοι με συγκεκριμένα μαθήματα, έχουν μαζέψει υλικό κλπ κάνουν προετοιμασία και επειδή εσύ για δικούς σου λογους ζήτησες ανάκληση μετά από ένα μήνα απο το άνοιγμα του σχολειού, αυτοί θα αλλάξουν αντικείμενα; Αν θελει φυσικα καποιος συναδελφος για την ψυχη της μανας του να σε διευκολύνει να το κάνει μπορεί, αλλα σίγουρα δνε μπορεί ο Διευθυντής να υποχρεώσει κανέναν.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.