*

Αποστολέας Θέμα: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 19163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 11:54:55 μμ »
Θα ήθελες να μου πεις τι δικιά σου πρόταση έτσι για να καταλάβω πως πλησιάζεις εσύ το θέμα;;
Παντως ξανά ρωτάω: αν δεν θίγεται κανέναν που είναι μπροστά στον πίνακα γιατί να μην πηγαίνουν μαζί οι παντρεμένοι;
Όπως και να έχει εγώ δεν άνοιξα το θέμα αυτό για να τσακωθω. Απλά πιστεύω στην κοινή λογική. Αν μπορεί να γίνει κάτι για τις οικογένειες όχι όμως σε βάρος τρίτων γιατί να μην γίνει;;; Υπάρχει σε όλους τους φορείς του δημοσίου. Εκτός από την εκπαίδευση.Γιατι;


Να μη θίγεται κανένας δύσκολο! Μην ξεχνάτε ότι έχουμε και τους τριτεκνους! Στο υπόλοιπο δημόσιο 10% , στους εκπαιδευτικούς 20%!  Και οι υπόλοιποι μόνιμοι και αναπληρωτές πάντα τελευταίοι! Ούτε εγώ θέλω να τακωθω, αλλά δε γίνεται να συνεχίσει αυτή η ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 12:32:37 πμ »
Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις και να καταλάβεις τον τρόπο που ανέφερα στην αρχή, θα δεις ότι δεν θίγεται κανένας...
εγω το κατάλαβα, τα κενά όπως ξέρεις δεν ανοίγουν όλα με τη μία
αν το κενό ανοίξει τη στιγμή που έρχεται ο πίνακας στη σειρά του ανύπαντρου και ντόπιου γτ να χάσει το κενό ?

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 12:59:34 πμ »
εγω το κατάλαβα, τα κενά όπως ξέρεις δεν ανοίγουν όλα με τη μία
αν το κενό ανοίξει τη στιγμή που έρχεται ο πίνακας στη σειρά του ανύπαντρου και ντόπιου γτ να χάσει το κενό ?

Εύκολο: γιατί είναι ανύπαντρος. Βεβαίως αν αποφασίσει να παντρευτεί, υποχρεωτικά πάνω από τρία παιδιά!  Παντρεμένος και με δύο παιδιά , εκ πείρας, σε διαβεβαιώνω ότι δεν θα κερδίσεις τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 08:55:51 πμ »

Δεν φτάνει που

 1) ο Αθηναίος "παντρεμένος" στις τοτποθετσεις θα πάει πχ μέσα στη Λάρισσα με σειρά στον πίνακα 1,800 αλλά ο Αθηναίος ανύπαντρος με σειρά 18 στον πίνακα, θα πάει στα χωριά κ στα λαγκάδια!

τώρα ζητάτε, ο Αθηναίος "παντρεμένος" με σειρά πχ  2,800 στο πίνακα, έτσι και έχει παντρευτεί ή έχει κάνει ένα από τα ωραία "συμφωνα συμβιωσης" με τα οποία γίνεται ΧΑΜΟΣ αυτη τη στιγμή, να μην πάει πχ στη Σάμο, στην Ικαρία, Κάρπαθο, στη Μήλο κλπ αλλά να τον/την τραβήξει ο σύζυγος στη Λάρισα !

Ελλάντα φορ έβερ.

Ας βγάζουν την προκ των εκπαιδευτικών όπως της προκ ΥΕ που έχουν μόνο κοινωνικά κριτήρια να τελειώνουμε !!! ;D ;D ;D.

Τρεχάτε για σύμφωνα συμβίωσης όλοι αδέρφια!!!  ;D ;D

Θα γλιτώσετε χιλιάδες ευρω σε βενζίνες, εισητηρια, ταλαιπώρια και ακόμα και αν είναι ψεύτικο το σύμφωνο, μόνο έτσι παίζει να βρειτε κανονικό ταίρι γιατί θα είστε σε αστικό κέντρο , βασιλιάδες ενώ αλλιώς στο κουρφοβούνι εσείς κ αλλοι 200 χωριανοί δύσκολοοοοοοοοοοοοοοο  ;D ;D ;D ;D










Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:26:54 πμ »
Δεν θα το χάσει. Θα πάει ο ανύπαντρος και ο ντόπιος όπως λες αν είναι η θέση του. Σου ξανά γράφω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις. 
Πχ: Είναι ο Στέφανος αναπληρωτης καθηγητής αγγλικών σειρά 200. Είναι παντρεμένος με την Μαρίκα που και αυτή είναι αναπληρώτρια μηχανολογίας σειρά 150. Δηλώνουν ότι είναι παντρεμένοι και τις κοινές επιλογές περιοχών. ( Άσε πούμε ότι δηλώνουν όλη την Ελλάδα.)
Τρέχει η Α φάση και ο πίνακας φτάνει στον Στέφανο και είναι να τον πάρουν στην Αθήνα. Η Μαρίκα όμως είναι άτυχη γιατί ενώ την έφτασε ο πίνακας την Αθήνα την πήρε ο Βαγγέλης μηχανικός και αυτός θέση 130. Οπότε δεν θα προσληφθεί ούτε ο Στέφανος ούτε η Μαρίκα.  Αυτό μπορεί να συνεχιστεί για 2-3 φάσης. Στη 4 φάση που λογικά  έχουν φύγει αρκετα ατομα από μπροστά ξανά τρέχει ο πίνακας. Η Μαρίκα πιάνει δ Δωδεκανήσου και και την πιάνει και ο στεφανος αφού κανένας μπροστά του δεν το έχει δηλώσει. Οπότε γίνεται η πρόσληψη και των δύο εκεί. Δηλαδή εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο αλγόριθμος που τρέχει θα βλέπει σαν ένα πακέτο τον Στέφανο και την Μαρίκα. Οπότε αν κάποιος άλλος προηγείται δεν θα πάει ούτε ο Στέφανος ούτε η Μαρίκα.. Δεν καταλαβαίνω που είναι η αδικια.;;;



εγω το κατάλαβα, τα κενά όπως ξέρεις δεν ανοίγουν όλα με τη μία
αν το κενό ανοίξει τη στιγμή που έρχεται ο πίνακας στη σειρά του ανύπαντρου και ντόπιου γτ να χάσει το κενό ?

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:31:51 πμ »
Δάφνη διάβασε πρώτα τι λέω και μετά γράφεις αυτά που γράφεις. Έγγραψα πουθενα εγώ στα προηγούμενα μηνύματα, ο ένας να τραβάει τον άλλο και να κλέβει θέσεις άλλων;;;;;;;



Δεν φτάνει που

 1) ο Αθηναίος "παντρεμένος" στις τοτποθετσεις θα πάει πχ μέσα στη Λάρισσα με σειρά στον πίνακα 1,800 αλλά ο Αθηναίος ανύπαντρος με σειρά 18 στον πίνακα, θα πάει στα χωριά κ στα λαγκάδια!

τώρα ζητάτε, ο Αθηναίος "παντρεμένος" με σειρά πχ  2,800 στο πίνακα, έτσι και έχει παντρευτεί ή έχει κάνει ένα από τα ωραία "συμφωνα συμβιωσης" με τα οποία γίνεται ΧΑΜΟΣ αυτη τη στιγμή, να μην πάει πχ στη Σάμο, στην Ικαρία, Κάρπαθο, στη Μήλο κλπ αλλά να τον/την τραβήξει ο σύζυγος στη Λάρισα !

Ελλάντα φορ έβερ.

Ας βγάζουν την προκ των εκπαιδευτικών όπως της προκ ΥΕ που έχουν μόνο κοινωνικά κριτήρια να τελειώνουμε !!! ;D ;D ;D.

Τρεχάτε για σύμφωνα συμβίωσης όλοι αδέρφια!!!  ;D ;D

Θα γλιτώσετε χιλιάδες ευρω σε βενζίνες, εισητηρια, ταλαιπώρια και ακόμα και αν είναι ψεύτικο το σύμφωνο, μόνο έτσι παίζει να βρειτε κανονικό ταίρι γιατί θα είστε σε αστικό κέντρο , βασιλιάδες ενώ αλλιώς στο κουρφοβούνι εσείς κ αλλοι 200 χωριανοί δύσκολοοοοοοοοοοοοοοο  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:43:43 πμ »
Εγώ θα πρότεινα και κάτι άλλο. Γιατί να είναι και οι δύο άνεργοι μέχρι την 3-4 φάση; Θα μπορούσε ο πρώτος να προσληφθεί και από την α,β φάση, οποιαδήποτε τελοσπάντων, και από τη στιγμή που θα προσληφθεί ο πρώτος, να μπορεί ο δεύτερος να αφαιρέσει όλες τις άλλες περιοχές προτίμησης από τον ΟΠΣΥΔ και να αφήσει μόνο την περιοχή του πρώτου. Έτσι, όταν έρθει η σειρά του θα προσληφθεί στην ίδια περιοχή, αν βέβαια υπάρχουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:56:26 πμ »
Εγώ θα πρότεινα και κάτι άλλο. Γιατί να είναι και οι δύο άνεργοι μέχρι την 3-4 φάση; Θα μπορούσε ο πρώτος να προσληφθεί και από την α,β φάση, οποιαδήποτε τελοσπάντων, και από τη στιγμή που θα προσληφθεί ο πρώτος, να μπορεί ο δεύτερος να αφαιρέσει όλες τις άλλες περιοχές προτίμησης από τον ΟΠΣΥΔ και να αφήσει μόνο την περιοχή του πρώτου. Έτσι, όταν έρθει η σειρά του θα προσληφθεί στην ίδια περιοχή, αν βέβαια υπάρχουν κενά.
Αυτό ισχύει ήδη για τους παντρεμένους αναπληρωτές!

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:03:48 πμ »
Υπάρχει αυτό fasvil, αλλά η αφαίρεση μπορει να γίνει μόνο 10 μέρες μετά την πρόσληψη του πρώτου και γενικά δεν βοηθάει και πολύ.. Απλά έτσι τους βλέπει το σύστημα ξεχωριστά και μπορεί τον έναν να τον πάνε στην χαλκη να κάνει αγγλικα αλλά εκει δεν υπάρχει επαλ για να διδάξει η γυναίκα του η μηχανολόγος. . Ενώ αν τους έβλεπε σαν πακέτο θα πήγαιναν κάπου όπου θα είχε κι τις δύο ειδικότητες και θα ήταν η σειρά και των δύο.


Εγώ θα πρότεινα και κάτι άλλο. Γιατί να είναι και οι δύο άνεργοι μέχρι την 3-4 φάση; Θα μπορούσε ο πρώτος να προσληφθεί και από την α,β φάση, οποιαδήποτε τελοσπάντων, και από τη στιγμή που θα προσληφθεί ο πρώτος, να μπορεί ο δεύτερος να αφαιρέσει όλες τις άλλες περιοχές προτίμησης από τον ΟΠΣΥΔ και να αφήσει μόνο την περιοχή του πρώτου. Έτσι, όταν έρθει η σειρά του θα προσληφθεί στην ίδια περιοχή, αν βέβαια υπάρχουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:09:20 πμ »
Το θέμα της συνυπηρέτησης των αναπληρωτών δεν λύνεται εύκολα άλλωστε αφορά διαχρονικά και τους μόνιμους. Παρόλο αυτό για τους αναπληρωτές μπορούν αν εφαρμοστούν σε πρώτη φάση κάποιες δικλείδες στο ΟΠΣΥΔ ώστε να αντιμετωπίσουν άδικες περιπτώσεις όπως αυτή της ταυτόχρονης κλίσης. Δεν ξέρω αν έχετε ήδη προτείνει παραπάνω το εξής απλό:

Στο σύστημα του ΟΠΣΥΔ να δηλώνεται η έγγαμη σχέση δύο αναπληρωτών.
Όταν οποία στιγμή ακόμη και στη ροή των προσλήψεων την ίδια μέρα προσληφθεί ο ένας, ο δεύτερος να μπορεί να προσληφθεί από εκείνη την στιγμή και πέρα ΜΟΝΟ εκεί που προσελήφθη ο πρώτος. Είτε την ίδια μέρα, είτε σε κάποια επόμενη φάση. Ακόμη και ΠΟΤΕ αν δεν βγει θέση στην περιοχή του συζύγου.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:19:17 πμ »
Δεν ήξερα ότι ήδη υπάρχει αυτό που πρότεινα ως φαεινή ιδέα. Αλλά αφού υπάρχει θα πρέπει να δηλώνουν τις περιοχές οι ίδιοι από την αρχή ως πακέτο, δηλαδή όχι όλη την Ελλάδα αλλά περιοχές που έχουν και τις δύο ειδικότητες. Καταλαβαίνω την πρότασή σου giadim και συμφωνώ, απλώς είπα κι εγώ την δική μου. Και με την sikat συμφωνώ. Γενικά πιστεύω ότι πρέπει να διευκολύνονται τα ζευγάρια για να δούμε και κανένα παιδί. ΔΕΝ είμαι παντρεμένη.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:23:10 πμ »
Δεν ήξερα ότι ήδη υπάρχει αυτό που πρότεινα ως φαεινή ιδέα. Αλλά αφού υπάρχει θα πρέπει να δηλώνουν τις περιοχές οι ίδιοι από την αρχή ως πακέτο, δηλαδή όχι όλη την Ελλάδα αλλά περιοχές που έχουν και τις δύο ειδικότητες. Καταλαβαίνω την πρότασή σου giadim και συμφωνώ, απλώς είπα κι εγώ την δική μου. Και με την sikat συμφωνώ. Γενικά πιστεύω ότι πρέπει να διευκολύνονται τα ζευγάρια για να δούμε και κανένα παιδί. ΔΕΝ είμαι παντρεμένη.
Αυτό που πρότεινα είναι στην ουσία μία βελτίωση στο υπάρχον. Είναι όμως σημαντική η νέα προσθήκη για τις μέρες μας. Πλέον λόγω της αύξησης του ρυθμού των προσλήψεων πολλά ζευγάρια που προσλαμβάνονται στην ίδια φάση (συνήθως 1η) δεν μπορούν να επωφεληθούν από το ισχύον και προσλαμβάνονται σε διαφορετικές περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:25:22 πμ »
Το θέμα της συνυπηρέτησης των αναπληρωτών δεν λύνεται εύκολα άλλωστε αφορά διαχρονικά και τους μόνιμους. Παρόλο αυτό για τους αναπληρωτές μπορούν αν εφαρμοστούν σε πρώτη φάση κάποιες δικλείδες στο ΟΠΣΥΔ ώστε να αντιμετωπίσουν άδικες περιπτώσεις όπως αυτή της ταυτόχρονης κλίσης. Δεν ξέρω αν έχετε ήδη προτείνει παραπάνω το εξής απλό:

Στο σύστημα του ΟΠΣΥΔ να δηλώνεται η έγγαμη σχέση δύο αναπληρωτών.
Όταν οποία στιγμή ακόμη και στη ροή των προσλήψεων την ίδια μέρα προσληφθεί ο ένας, ο δεύτερος να μπορεί να προσληφθεί από εκείνη την στιγμή και πέρα ΜΟΝΟ εκεί που προσελήφθη ο πρώτος. Είτε την ίδια μέρα, είτε σε κάποια επόμενη φάση. Ακόμη και ΠΟΤΕ αν δεν βγει θέση στην περιοχή του συζύγου.
Συνάδελφοι, ας μην κουραζόμαστε αδίκως: η λύση είναι να δημιουργηθούν από το υπουργείο καμία δεκαριά πίνακες (και με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου, γιατί όχι;), και στις προσλήψεις αναπληρωτών και τοποθετήσεις μόνιμων να ισχύουν ποσοστώσεις. Δεν πρόκειται όμως να γίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2019, 10:27:32 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:39:24 πμ »
Εμπιστευτικά σας αναφέρω πως το παρόν υπουργείο θα μελετήσει την επαναφορά του διετούς αποκλεισμού που ας μη ξεγελιόμαστε αυτό αποτέλεσε το κύριο παράγοντα για να φτάσουμε στο μεγάλο ποσοστό αρνήσεων πρόσληψης. Το υπουργείο και την κοινωνία την ενδιαφέρει να καλυφθούν τα κενά. Το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί αυτή τη στιγμή π.χ. Κυκλάδες και Δωδεκάνησα είναι τεράστιο με τις αρνήσεις.

Το πρόβλημα πάντως πρέπει να αντιμετωπιστεί συνολικά και όχι αποσπασματικά με την επαναφορά του διετούς αποκλεισμού. Είμαστε στην εποχή των ηλεκτρονικών-ψηφιακών συστημάτων και μπορούν να λυθούν προβλήματα

Ένα ακόμη παράδειγμα: Να βγαίνουν προσωρινά τα αποτελέσματα και στον ΟΠΣΥΔ να ενημερώνεται ο υποψήφιος αναπληρωτής σε ποια περιοχή καλείται. Αν δεν τον βολεύει ή άλλαξε γνώμη να ακυρώνει την πρόσληψη και οι πίνακες να ΄΄ξανατρέχουν΄΄ μόνο για τις θέσεις που δεν καλύπτονται. Ειδάλλως δίχρονος αποκλεισμός.

ΡΕΑΤ.  εγώ αναφέρομαι στη ροή των προσλήψεων που αφορούν και ζευγάρια. Όχι στον τρόπο διορισμών. Ανεξάρτητα δηλαδή πως θα διορίζονται. Σε άλλο θέμα άλλωστε συζητείται αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.