*

Αποστολέας Θέμα: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 19207 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 06:58:37 μμ »
Πολλοί άνθρωποι δεν κάνουν οικογένεια γιατί τρέχουν από τόπο σε τόπο, δεν έχουν σταθέση ζωή, με ό,τι συνέπεια  έχει αυτό για το δημογραφικό και το επάγγελμα μας. Φανταστείτε δύο αναπληρωτές που είναι ζευγάρι τί πρόβλημα αντιμετωπίζουν στην οικογένεια τους .Ξέρω ζευγάρια που ο ένας έχει μαζί του το ένα παιδί και το άλλο ο άλλος.Τραγικό! Αν συνεχιστεί η ίδια υπογεννητικότητα σε λίγα χρόνια όχι διορισμοί δε θα υπάρχουν αλλά ούτε αναπληρωτές . Και μη μου πείτε να εργαστεί ο ένας γιατί τα λεφτά που παίρνει δεν φτάνουν ούτε για τον ίδιο.

Βέρα, διαβλέπω κατηγορία "μόνιμοι αναπληρωτές", χωρίς να είναι διορισμένοι, με όλα τα δικαιώματα των μονίμων (προϋπόθεση γάμος/παιδιά). Άρα λύνεται το πρόβλημα χωρίς διορισμούς!
Απορώ λοιπόν γιατί διεκδικούμε διορισμούς και γιατί να προχωρήσει σε τέτοια κίνηση το υπουργείο. Μήπως αυτοακυρωνόμαστε; Μήπως ορισμένοι προχωρήσουν σε τέτοιου είδους κινήσεις όχι από επιλογή, αλλά από συμφέρον; (έχει ήδη γίνει σε άλλη κατηγορία).
Υ.Γ Οι επιλογές του καθενός εκπαιδευτικού είναι προϊόν ελεύθερης προαίρεσης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2019, 07:35:40 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 07:25:48 μμ »
Αυτοί οι άνθρωποι που περιγράφεις την κατασταση τους πολύ πιθανό για διάφορους λογους να γουστάρουν αυτή τη νομάδικη ζωή, διαφορετικα θα ειχαν βρει αλλη δουλειά (ναι υπάρχουν κι αλλες εργασίες περα απο το αναπληρωματιλικι). Εξαλλου, οι ανθρωποι που θελουν οικογενεια, το θετουν ως στοχο και επαγγέλονται ο,τι τους φερνει κοντα σε αυτό τον στόχο. Μην λυπάστε λοιπόν κανέναν ουτε να βλεπουμε να προτείνονται λύσεις που θιγουν το δικαιωμα των ισων ευκαιριων των αγαμων (καποιοι ξεχασατε πως ηταν οταν ησασταν εργενιδες και τωρα ως εγγαμοι τα βλεπετε ολα αλλιως)

Πολλοί άνθρωποι δεν κάνουν οικογένεια γιατί τρέχουν από τόπο σε τόπο, δεν έχουν σταθέση ζωή, με ό,τι συνέπεια  έχει αυτό για το δημογραφικό και το επάγγελμα μας. Φανταστείτε δύο αναπληρωτές που είναι ζευγάρι τί πρόβλημα αντιμετωπίζουν στην οικογένεια τους .Ξέρω ζευγάρια που ο ένας έχει μαζί του το ένα παιδί και το άλλο ο άλλος.Τραγικό! Αν συνεχιστεί η ίδια υπογεννητικότητα σε λίγα χρόνια όχι διορισμοί δε θα υπάρχουν αλλά ούτε αναπληρωτές . Και μη μου πείτε να εργαστεί ο ένας γιατί τα λεφτά που παίρνει δεν φτάνουν ούτε για τον ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 07:35:06 μμ »
ΟΚ. Ας είναι αναπληρωτές λοιπόν μόνο οι αγαμοι γιατί οι παντρεμένοι αδυνατούν. Κάποτε όμως που από επιλογη, από τύχη κάνουν οικογένεια θα θυμηθούν και τους άλλους.Εκτός και αν βρουν άλλη δουλειά μετά την οικογένεια γιατί στην Ελλάδα ζούμε!

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 08:45:38 μμ »
Κωνσταντινε μάλλον έχεις μπει στο θέμα αυτό απλά για να αντιδράσεις. Να σου θυμίσω ότι το θέμα αφορά την συνυπηρετηση πρώτων και δεύτερον το πρώτο - δεύτερο μήνυμα μου λέει να βρεθεί μια φόρμουλα ώστε οι παντρεμένοι να πάνε μαζί όχι όμως σε βάρος αυτών που προηγούνται. Οποίοι Και να είναι αυτοί. Και ναι, γιατί να μην το προτείνουμε στο υπουργείο;; Αλλά εσύ δεν μπήκες καν στον κόπο να τα διαβάσεις, απλά ήθελες να γράψεις κάτι και το έγραψες. Αν θες να μηλισουμε για τις τοποθετήσεις, μπορούμε να το κάνουμε αλλά σε άλλο θέμα.. Σε αυτό το θέμα όποιος έχει όρεξη να σκεφτεί και να προτείνει μια λύση η έναν τρόπο για το πώς μπορεί να γίνει συνυπηρετηση χωρίς να θίγονται αυτοί που προηγούνται  τότε να το γράψουν. Το να τα βάζεις με τον sikat η όποιον άλλον δεν συμφωνείς δεν είναι πρέπων. Αν θες να βοηθήσεις με τις γνώσεις σου κάντο..


Έχει δίκο ο χρήστης ΡΕΑ.Τ. Εξάλλου, στην εποχή μας οδεύουμε σε άλλα πρότυπα οικογένειας και το να μιλά κανείς για συν-υπηρέτηση μεταξύ παντρεμένων εκπαιδευτικών ειναι τουλάχιστον αναχρονιστικό. Οι παντρεμένοι καναμε μια προσωπική επιλογή για γάμο η οποία σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να επηρεάζει τους άγαμους, δηλαδή να αδικούνται ως προς τις τοποθετήσεις τους. Αυτή ήταν και εξακολουθεί να είναι η προσωπική μου στάση ως προς τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών. Δεν πιστεύω στα κοινωνικά κριτήρια ως προς τις τοποθετήσεις για κανέναν. Οποιος προηγείται ως προς τη μοριοδότηση γενικά, αυτός να τοποθετείται οπου μπορεί και θέλει να τοποθετηθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:04:31 μμ »
Ένα μεγάλο μπράβο όχι γιατί συμφωνούμε αλλά γιατί υπάρχει λογική στην σκέψη σου παρόλο που δεν είσαι παντρεμένη. Όλοι εμείς δουλεύουμε χάρη σε αρκετούς παντρεμένους που αποφάσισαν να κάνουν 3-4 παιδια. 3 τέτοια ζευγάρια δημιουργούν μια ωραιότατη τάξη που θα δουλέψει 1 δασκαλος, και 2-3 ειδικότητες (αγγλικα, γυμναστής, καλλιτεχνικά κλπ). Αντί να παρακαλάμε να κάνουν κάτι για τους παντρεμένους ( ξανά λέω χωρίς να αδικούμε τρίτους), ώστε να κάνουν περισσότερα παιδιά, περισσότερες τάξης, περισσότεροι δάσκαλοι και καθηγητές, κάποιοι πέφτουν να τους φάνε. Μπράβο και πάλι fasvil.

Δε γίνεται να μη σου πω ότι κάποιοι ΔΕΝ δουλεύουμε λόγω τριτεκνων και πολύτεκνων. Τριτεκνοι με μηδενική προϋπηρεσία βρίσκονται μπροστά μας, απλώς επειδή γέννησαν τρία παιδιά! Είναι προσόν;(ας μην ξεχνάμε ότι το 20% ισχύει μόνο στους εκπαιδευτικούς).

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:20:22 μμ »
Σκοπός δεν είναι μόνο να συζητάμε απλά εδώ για να βρεθεί μία καλύτερη λύση στο θέμα των ζευγαριών των αναπληρωτών. Καλά θα ήταν να προκριθεί και να καθαρογραφεί μία πρόταση η οποία θα δοθεί για υπογραφές μέσω μίας εκ των γνωστών ηλεκτρονικών πλατφορμών. Φυσικά για να έχει αποδοχή η πρόταση ΔΕΝ θα πρέπει να θίγει τα δικαιώματα των υπολοίπων. Όχι βέβαια να υιοθετήσουμε και απόψεις του στυλ, είσαι παντρεμένος τί τη θέλεις την αναπλήρωση, άστην για τους ελεύθερους. Ούτε και την άποψη διορισμοί ή καλά να πάθετε. Αναπληρωτές θα υπάρχουν πάντοτε ακόμα και να πέσει το ποσοστό από 14% στο 5%. Βελτίωση στην ΄΄συνυπηρέτηση΄΄ μπορεί να υπάρξει ακόμη και για τους λίγους στο μέλλον αν υπάρξουν διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:22:52 μμ »
Δε γίνεται να μη σου πω ότι κάποιοι ΔΕΝ δουλεύουμε λόγω τριτεκνων και πολύτεκνων...............................

Δεν έχει σχέση ο τρόπος διορισμού με αυτό το θέμα. Το έγραψα και πριν. Θα πρέπει να σεβόμαστε τους όρους του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:25:52 μμ »
Αυτό που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με αυτό το θέμα που έχω ανοίξει. Αν θες άνοιξε ένα θέμα σχετικό με αυτό που γράφεις και σε προβληματίζει και θα σου απαντήσω εκεί. Αλήθεια θα σου απαντήσω..


Παράθεση από: ΡΕΑ.Τ
link=topic=35169.msg1043751#msg1043751 date=1570385071
Δε γίνεται να μη σου πω ότι κάποιοι ΔΕΝ δουλεύουμε λόγω τριτεκνων και πολύτεκνων. Τριτεκνοι με μηδενική προϋπηρεσία βρίσκονται μπροστά μας, απλώς επειδή γέννησαν τρία παιδιά! Είναι προσόν;(ας μην ξεχνάμε ότι το 20% ισχύει μόνο στους εκπαιδευτικούς).

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:36:39 μμ »
Sikat κατά καιρούς μου έρχονται στα e mail μου καθαρογραμμενα κείμενα με διάφορες προτάσεις για υπογραφή. Οπότε μπορουμε να το ξεκινήσουμε και εμείς κάτι τέτοιο (να ξανά πούμε πρόταση όχι σε βάρος τρίτων) άι να την προοθησουμε παντού. Να ορίσουμε μια ημερομηνία λήξης και να το προοθησω εγώ στην υφυπουργό... Τι λες;; Θα χαρώ πολύ να βοηθήσουν και να υπογράψουν και οι άγαμοι αφού είπαμε η πρόταση δεν θα έχει σκοπό να φάει θέσεις αυτών προηγούνται και που είναι άγαμοι.


Σκοπός δεν είναι μόνο να συζητάμε απλά εδώ για να βρεθεί μία καλύτερη λύση στο θέμα των ζευγαριών των αναπληρωτών. Καλά θα ήταν να προκριθεί και να καθαρογραφεί μία πρόταση η οποία θα δοθεί για υπογραφές μέσω μίας εκ των γνωστών ηλεκτρονικών πλατφορμών. Φυσικά για να έχει αποδοχή η πρόταση ΔΕΝ θα πρέπει να θίγει τα δικαιώματα των υπολοίπων. Όχι βέβαια να υιοθετήσουμε και απόψεις του στυλ, είσαι παντρεμένος τί τη θέλεις την αναπλήρωση, άστην για τους ελεύθερους. Ούτε και την άποψη διορισμοί ή καλά να πάθετε. Αναπληρωτές θα υπάρχουν πάντοτε ακόμα και να πέσει το ποσοστό από 14% στο 5%. Βελτίωση στην ΄΄συνυπηρέτηση΄΄ μπορεί να υπάρξει ακόμη και για τους λίγους στο μέλλον αν υπάρξουν διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 09:58:11 μμ »
Sikat κατά καιρούς μου έρχονται στα e mail μου καθαρογραμμενα κείμενα με διάφορες προτάσεις για υπογραφή. Οπότε μπορουμε να το ξεκινήσουμε και εμείς κάτι τέτοιο (να ξανά πούμε πρόταση όχι σε βάρος τρίτων) άι να την προοθησουμε παντού. Να ορίσουμε μια ημερομηνία λήξης και να το προοθησω εγώ στην υφυπουργό... Τι λες;; Θα χαρώ πολύ να βοηθήσουν και να υπογράψουν και οι άγαμοι αφού είπαμε η πρόταση δεν θα έχει σκοπό να φάει θέσεις αυτών προηγούνται και που είναι άγαμοι.
Προφανώς και συμφωνώ giadim. Ξεκίνα αν έχεις χρόνο την διατύπωσή της, ανέβασέ την εδώ αρχικά για να ανταλλάξουμε κάποιες απόψεις προς τελική μορφή και όπου μπορώ και εγώ θα βοηθήσω για την προώθηση της ψήφισής της. Η προώθηση προς την υπουργό θα συμπέσει και με την συνάντηση με τα στελέχη της εκπαίδευσης όπου λογικά αναμένεται να ζητηθούν μέτρα για την δυσλειτουργία της διαδικασίας της αναπλήρωσης και τα κενά στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:15:45 μμ »
Αυτό που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με αυτό το θέμα που έχω ανοίξει. Αν θες άνοιξε ένα θέμα σχετικό με αυτό που γράφεις και σε προβληματίζει και θα σου απαντήσω εκεί. Αλήθεια θα σου απαντήσω..


Απάντησα στην άποψη ότι δουλεύουν οι αναπληρωτές λόγω των εκπαιδευτικών που έχουν 3,4... παιδιά.(εσύ το έγραψες και ήταν ατυχές).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2019, 10:18:30 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:54:02 μμ »
Μήπως να βοηθήσει κάποιος φιλόλογος σε αυτό;; Το λέω γιατί δεν είμαι και πολύ καλός στο να συνθέσω ένα ωραίο κείμενο. Αν έχεις κάποιον που μπορεί να βοηθήσει πες του. Θα κοιτάξω και εγώ..

Προφανώς και συμφωνώ giadim. Ξεκίνα αν έχεις χρόνο την διατύπωσή της, ανέβασέ την εδώ αρχικά για να ανταλλάξουμε κάποιες απόψεις προς τελική μορφή και όπου μπορώ και εγώ θα βοηθήσω για την προώθηση της ψήφισής της. Η προώθηση προς την υπουργό θα συμπέσει και με την συνάντηση με τα στελέχη της εκπαίδευσης όπου λογικά αναμένεται να ζητηθούν μέτρα για την δυσλειτουργία της διαδικασίας της αναπλήρωσης και τα κενά στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 11:07:55 μμ »
Μήπως να βοηθήσει κάποιος φιλόλογος σε αυτό;; Το λέω γιατί δεν είμαι και πολύ καλός στο να συνθέσω ένα ωραίο κείμενο. Αν έχεις κάποιον που μπορεί να βοηθήσει πες του. Θα κοιτάξω και εγώ..
Ξεκίνα και γράψε το κείμενο όπως θες και θα διορθωθεί εδώ στο τόπικ. Προέχουν οι ιδέες και μετά η σύνταξη. Θα βοηθώ και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 12:44:18 πμ »
Υπάρχουν νομίζω πρακτικά προβλήματα στην προτεινόμενη συνυπηρέτηση. Δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν ήδη, αναφέρω μερικά που έρχονται αυθόρμητα:
1) Μιλάμε κατά κύριο λόγο στην περίπτωση πρόσληψης και των δύο στην ίδια φάση, χωρίς να θίγεται η προτεραιότητα στη σειρά του πίνακα, και αν μιλάμε για διαφορετικές ειδικότητες, σε διαφορετικούς πίνακες.
2) Πώς θα επιτυγχάνεται όταν η πρόσληψη γίνεται σε διαφορετικές φάσεις; Θα πηγαίνει ο 2ος στην περιοχή του 1ου ή αντίστροφα, και πως θα καλυφθεί μετά το κάθε κενό;
3) Θα πρέπει να δηλώνεται κάπου ειδικά κάθε χρόνο ή αυτόματα; Φαντάζομαι το πρώτο, αφού κάποιοι μπορεί να θέλουν και.. μακρυά κι αγαπημένοι  ;D

Γενικά το βλέπω δύσκολο να γίνει και δεν νομίζω να ασχοληθούν για αναπληρωτές με αυτό.. και πόσους θα αφορά; Έχουμε στατιστικά στοιχεία;

Υ.Γ. Για αυτό δεν παντρευόμαστε ομοειδείς  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.