*

Αποστολέας Θέμα: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 19153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας..

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν συνάδελφοι αναπληρωτές, οι οποίοι είναι παντρεμένοι και έχουν ανακαλύψει κάποιον τρόπο συνυπηρέτησης. Γνωρίζω ότι στις αιτήσεις δεν υπάρχει κάτι που να το εξασφαλίζει αυτό. Όμως στην περίπτωση που δεν θίγονται τρίτα άτομα γιατί να μην υπάρχει κάτι τέτοιο;
Αρκετοί λένε δηλώστε ένα μέρος. Αυτό θέτει μεγάλους κινδύνους για να μην δουλέψει κάποιος από το ζευγάρι.
Ξέρει κάποιος-α κάτι παραπάνω; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι στο άμεσο μέλλον (του χρόνου);
Αν υπάρχουν πολλά ζευγάρια μήπως πρέπει να στείλουμε μια ομαδική επιστολή στην υπουργό; Μπορεί να μην έχουν γνώση του θέματος.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 12:56:04 μμ »
Καλημέρα σας..

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν συνάδελφοι αναπληρωτές, οι οποίοι είναι παντρεμένοι και έχουν ανακαλύψει κάποιον τρόπο συνυπηρέτησης. Γνωρίζω ότι στις αιτήσεις δεν υπάρχει κάτι που να το εξασφαλίζει αυτό. Όμως στην περίπτωση που δεν θίγονται τρίτα άτομα γιατί να μην υπάρχει κάτι τέτοιο;
Αρκετοί λένε δηλώστε ένα μέρος. Αυτό θέτει μεγάλους κινδύνους για να μην δουλέψει κάποιος από το ζευγάρι.
Ξέρει κάποιος-α κάτι παραπάνω; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι στο άμεσο μέλλον (του χρόνου);
Αν υπάρχουν πολλά ζευγάρια μήπως πρέπει να στείλουμε μια ομαδική επιστολή στην υπουργό; Μπορεί να μην έχουν γνώση του θέματος.
Ευχαριστώ!
Δυστυχως γνωση εχουν ...καλη θεληση δεν εχουν.Το προνομιο αυτο δεν το εχουν ουτε οι μονιμοι...Kατηγοριες που εχουν :ειδικες κατηγοριες...σωματα ασφαλειας-στρατιωτικοι-λιμενικοι-αστυνομικοι-εκλεγμενοι περιφερειακοι συμβουλοι-δημαρχοι-δημοτικοι συμβουλοι-τοπικοι συμβουλοι-εκκλησιαστικοι λειτουργοι-μελη ΔΕΠ-ΕΥΠ-δικαστικοι λειτουργοι-μελη συστηματος υγειας ΕΣΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2019, 01:31:50 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 01:43:41 μμ »
Μήπως πρέπει να όλοι εκπαιδευτικοί να κάνουμε κάτι για αυτό;; Δεν γίνεται να υπάρχουν σε όλους και όχι σε εμάς. Πιστεύω ότι αν μαζευτούμε όλοι μαζί, μόνιμοι και αναπληρωτές κάτι μπορεί να αλλάξει. Ίσως με κάποιο αίτημα προς το υπουργείο με υπογραφές από όλους μας. Στους μόνιμους δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αλλά στους αναπληρωτές θα μπορούσε να γίνει ως εξής:
κατά την επιλογή των περιοχών να δηλωνόταν ότι
 ο Α είναι παντρεμένος με την Β (ΜΕ ΚΆΠΟΙΟ ΧΑΡΤΊ ΣΤΟΝ OPSYD)
 Μετά να δηλωνόντουσαν οι περιοχές από τον κάθε ένα ξεχωριστά (λογικά κοινές περιοχές).
Όταν θα τρέξει το σύστημα (Α φάση) ο Α πιάνει κάποια περιοχή από αυτές που έχει δηλώσει αλλά δεν την πιάνει ο Β (γιατί δυστυχώς δεν είναι καλή θέση) οπότε δεν παίρνουν κανέναν.
Β φάση: Ο Α ξαναπιάνει μια θέση σε μια από τις περιοχές που έχει δηλώσει αλλά πάλι ο Β δεν την πιάνει γιατί πήραν άλλον με περισσότερα μόρια σε αυτήν την θέση. Οπότε ούτε σε αυτήν την φάση τους πήραν.
Γ φάση: Διαπιστώνεται ότι και ο Α και ο Β είναι πρώτη σε ένα από τα μέρη που έχουν δηλώσει.
ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Απλά πιστεύω ότι έτσι δεν θίγεται κανένας από αυτούς που προηγούνται. Αντιθέτως υπάρχει μεγάλο κίνδυνος να μην δουλέψει ούτε ο Α ούτε ο Β.

Σε αυτήν την ζωή κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.
 

Αποσυνδεδεμένος zarco1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 03:58:36 μμ »
Καλησπέρα.
Είναι ένα θέμα που ταλαιπωρεί εκατοντάδες οικογένειες αναπληρωτών εκαπιδευτικών, οι οποίες κάθε χρόνο αναγκάζονται να χωρίζονται με τις γνωστές σε όλους συνέπειες...
Πιστεύω πως αν υπήρχε διάθεση θα βρίσκονταν και ο τρόπος για να πραγματοποιηθεί η συνυπηρέτηση.
 Το είχα γράψει και στη Δημόσια διαβούλευση παλιότερα χωρίς φυσικά καμία ανταπόκριση.
Πιστεύω πως είναι ευκαιρία να γίνει μία ομαδική προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1205
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 05:29:02 μμ »
Η συνυπηρέτηση αδικεί στους ανύπαντρους. Γιατί κάποιος να βρεθεί σε μια δεύτερη επιλογή του;

Οι παντρεμένοι διαλέγουν πρώτοι σχολεία σε κάθε φάση ακόμα και μακριά από τον τόπο τους χωρίς να έχω καταλάβει το όφελος από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος giapap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 05:54:59 μμ »
Για αυτό πρέπει να παντρευτείς κάποτε... ;) :P 8)
ΥΓ...Μην ξεχνας τι χρήσιμη που ειναι η βέρα στον πινακα...για να επιβαλλεις την ταξη... ;D


Η συνυπηρέτηση αδικεί στους ανύπαντρους. Γιατί κάποιος να βρεθεί σε μια δεύτερη επιλογή του;

Οι παντρεμένοι διαλέγουν πρώτοι σχολεία σε κάθε φάση ακόμα και μακριά από τον τόπο τους χωρίς να έχω καταλάβει το όφελος από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 07:24:27 μμ »
Δεν νομίζω ότι με το παράδειγμα που ανέφερα αδικείτε κάποιος από τον πίνακα. Αν το διαβάσετε θα καταλάβετε τι εννοώ. Τώρα για την επιλογή του σχολείου δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά θεωρώ ότι μια οικογένεια που έχει 2-3-4-5 παιδιά, να έχει την δυνατότητα να διαλέξει έτσι ώστε να είναι κοντά στην πόλη σε γιατρούς σε νηπιαγωγεία κλπ κλπ. Μην ξεχνάμε ότι χάρη σε αυτές τις οικογένειες και τα παιδιά έχουμε εμείς δουλειά.
Και όχι η βέρα δεν βοηθάει ώστε να διδάξεις καλύτερα. Όμως αναρωτιέμαι τι βοηθάει; Ο βαθμός της σχολής;; Που αρκετοί είχαν έτοιμα τα θέματα από τις διάφορες παρατάξεις; Τα μεταπτυχιακά που πολύ τα αγοράζουν όπως πολλές φορές έχω διαβάσει εδώ μέσα;; Ο ΑΣΕΠ; Σε 2 ώρες γραπτής εξέτασης δείχνει κάποιος τι καθηγητης-τρια είναι; Κλπ κλπ. Αν πάμε με αυτήν την λογική πιστεύω δεν πάμε πουθενά.



Η συνυπηρέτηση αδικεί στους ανύπαντρους. Γιατί κάποιος να βρεθεί σε μια δεύτερη επιλογή του;

Οι παντρεμένοι διαλέγουν πρώτοι σχολεία σε κάθε φάση ακόμα και μακριά από τον τόπο τους χωρίς να έχω καταλάβει το όφελος από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 07:26:31 μμ »
Πώς μπορεί να οργανωθεί κάτι τέτοιο;;




Καλησπέρα.
Είναι ένα θέμα που ταλαιπωρεί εκατοντάδες οικογένειες αναπληρωτών εκαπιδευτικών, οι οποίες κάθε χρόνο αναγκάζονται να χωρίζονται με τις γνωστές σε όλους συνέπειες...
Πιστεύω πως αν υπήρχε διάθεση θα βρίσκονταν και ο τρόπος για να πραγματοποιηθεί η συνυπηρέτηση.
 Το είχα γράψει και στη Δημόσια διαβούλευση παλιότερα χωρίς φυσικά καμία ανταπόκριση.
Πιστεύω πως είναι ευκαιρία να γίνει μία ομαδική προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 09:19:25 μμ »
Καλημέρα σας..

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν συνάδελφοι αναπληρωτές, οι οποίοι είναι παντρεμένοι και έχουν ανακαλύψει κάποιον τρόπο συνυπηρέτησης. Γνωρίζω ότι στις αιτήσεις δεν υπάρχει κάτι που να το εξασφαλίζει αυτό. Όμως στην περίπτωση που δεν θίγονται τρίτα άτομα γιατί να μην υπάρχει κάτι τέτοιο;
Αρκετοί λένε δηλώστε ένα μέρος. Αυτό θέτει μεγάλους κινδύνους για να μην δουλέψει κάποιος από το ζευγάρι.
Ξέρει κάποιος-α κάτι παραπάνω; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι στο άμεσο μέλλον (του χρόνου);
Αν υπάρχουν πολλά ζευγάρια μήπως πρέπει να στείλουμε μια ομαδική επιστολή στην υπουργό; Μπορεί να μην έχουν γνώση του θέματος.
Ευχαριστώ!
Και αυτοί που είναι παντρεμένοι και ο σύζυγός, για παραδειγμα, έχει δική του δουλειά σε ένα μέρος δεν μπορεί να ακολουθήσει εκεί που θα  παει η σύζυγος. Επομένως ένας από τους δύο δεν δουλεύει ή μένουν μακριά. Όσοι είναι παντρεμένοι με στρατιωτικούς ξέρω ότι κανονίζουν τις μεταθέσεις σε περιοχές με πολλά κενά οπότε δουλεύουν και οι δύο.

Αποσυνδεδεμένος zarco1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 09:40:57 μμ »
Νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί τρόπος ώστε να μην αδικούνται οι ανύπαντροι.

Έστω για παράδειγμα ότι πέρνουν τον ένα πρώτα στην Αθήνα και μετά από 1 μήνα τον άλλο στη Λακωνία. Θεωρείτε ότι είναι άδικο να μετακινήθει και ο πρώτος στη Λακωνία εφόσον υπάρχει κενό στην ειδικότητά του;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 10:08:56 μμ »
Νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί τρόπος ώστε να μην αδικούνται οι ανύπαντροι.

Έστω για παράδειγμα ότι πέρνουν τον ένα πρώτα στην Αθήνα και μετά από 1 μήνα τον άλλο στη Λακωνία. Θεωρείτε ότι είναι άδικο να μετακινήθει και ο πρώτος στη Λακωνία εφόσον υπάρχει κενό στην ειδικότητά του;

ναι γιατι π.χ. εγω θα ειμαι ανύπαντρος απο τη Λακωνια και δε θα χάσω το κενό στον τόπο μου να πάω Δωδεκάνησα

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 10:24:51 μμ »
Δεν νομίζω ότι με το παράδειγμα που ανέφερα αδικείτε κάποιος από τον πίνακα. Αν το διαβάσετε θα καταλάβετε τι εννοώ. Τώρα για την επιλογή του σχολείου δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά θεωρώ ότι μια οικογένεια που έχει 2-3-4-5 παιδιά, να έχει την δυνατότητα να διαλέξει έτσι ώστε να είναι κοντά στην πόλη σε γιατρούς σε νηπιαγωγεία κλπ κλπ. Μην ξεχνάμε ότι χάρη σε αυτές τις οικογένειες και τα παιδιά έχουμε εμείς δουλειά.
Και όχι η βέρα δεν βοηθάει ώστε να διδάξεις καλύτερα. Όμως αναρωτιέμαι τι βοηθάει; Ο βαθμός της σχολής;; Που αρκετοί είχαν έτοιμα τα θέματα από τις διάφορες παρατάξεις; Τα μεταπτυχιακά που πολύ τα αγοράζουν όπως πολλές φορές έχω διαβάσει εδώ μέσα;; Ο ΑΣΕΠ; Σε 2 ώρες γραπτής εξέτασης δείχνει κάποιος τι καθηγητης-τρια είναι; Κλπ κλπ. Αν πάμε με αυτήν την λογική πιστεύω δεν πάμε πουθενά.



Αφού λοιπόν δε βοηθάει τίποτα για να αναδειχθεί ο επαρκεστερος εκπαιδευτικός , ο καθένας συνεχίζει να διεκδικεί ο,τί τον βολεύει. Ποιός μπορεί να ξεχάσει την ανεκδιηγητη  Γιαννάκου, η οποία ΔΙΟΡΙΣΕ πολύτεκνους εκπαιδευτικούς, γιατί... το διεκδίκησαν! Κάποιοι άλλοι εξετάζονταν γραπτώς στο ΑΣΕΠ. Και αναρωτιέμαι: υπήρχε λόγος να προσπαθούν; Συμπέρασμα: η επετηρίδα, η οποία καταργήθηκε για να επικρατήσει υποτίθεται η αξιοκρατία, προφανώς καταργήθηκε για να συνεχιστεί το γνωστό πελατειακό κράτος.
Απογοήτευση.
Υ.Γ Όσοι συνάδελφοι αδυνατούν ή είναι επιλογή τους να μην τεκνοποιήσουν , τελευταίοι. Επιεικως απαράδεκτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2019, 10:27:09 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 11:03:54 μμ »
Θα ήθελες να μου πεις τι δικιά σου πρόταση έτσι για να καταλάβω πως πλησιάζεις εσύ το θέμα;;
Παντως ξανά ρωτάω: αν δεν θίγεται κανέναν που είναι μπροστά στον πίνακα γιατί να μην πηγαίνουν μαζί οι παντρεμένοι;
Όπως και να έχει εγώ δεν άνοιξα το θέμα αυτό για να τσακωθω. Απλά πιστεύω στην κοινή λογική. Αν μπορεί να γίνει κάτι για τις οικογένειες όχι όμως σε βάρος τρίτων γιατί να μην γίνει;;; Υπάρχει σε όλους τους φορείς του δημοσίου. Εκτός από την εκπαίδευση.Γιατι;


Αφού λοιπόν δε βοηθάει τίποτα για να αναδειχθεί ο επαρκεστερος εκπαιδευτικός , ο καθένας συνεχίζει να διεκδικεί ο,τί τον βολεύει. Ποιός μπορεί να ξεχάσει την ανεκδιηγητη  Γιαννάκου, η οποία ΔΙΟΡΙΣΕ πολύτεκνους εκπαιδευτικούς, γιατί... το διεκδίκησαν! Κάποιοι άλλοι εξετάζονταν γραπτώς στο ΑΣΕΠ. Και αναρωτιέμαι: υπήρχε λόγος να προσπαθούν; Συμπέρασμα: η επετηρίδα, η οποία καταργήθηκε για να επικρατήσει υποτίθεται η αξιοκρατία, προφανώς καταργήθηκε για να συνεχιστεί το γνωστό πελατειακό κράτος.
Απογοήτευση.
Υ.Γ Όσοι συνάδελφοι αδυνατούν ή είναι επιλογή τους να μην τεκνοποιήσουν , τελευταίοι. Επιεικως απαράδεκτο!

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παντρεμένοι αναπληρωτές και δικαιώματα συνυπηρέτησης
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 11:06:24 μμ »
Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις και να καταλάβεις τον τρόπο που ανέφερα στην αρχή, θα δεις ότι δεν θίγεται κανένας...

ναι γιατι π.χ. εγω θα ειμαι ανύπαντρος απο τη Λακωνια και δε θα χάσω το κενό στον τόπο μου να πάω Δωδεκάνησα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.