*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3357423 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11676 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 01:22:28 μμ »
Θα τους μετέφεραν σε άλλες υπηρεσίες. Όπως έγινε δηλαδή και με άλλους που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα με τον ίδιο νόμο. Βλέπε για παράδειγμα τους σχολικούς φύλακες οι οποίοι δεν επέστρεψαν στις παλιές τους θέσεις αλλά μετατάχθηκαν σε άλλες θέσεις και άλλα υπουργεία. Απλά η διαδικασία για τους εκπαιδευτικούς καθυστέρησε πάρα (μα πάρα) πολύ και ευτυχώς οι άνθρωποι επέστρεψαν στις θέσεις τους.
Όχι Γιάννης....Γιαννάκης. Θα τους απέλυαν μετά από το διάστημα που μπορούσαν να είναι  σε διαθεσιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:57 »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11677 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 01:50:03 μμ »
Να πούμε ότι δεν επρόκειτο για "απολύσεις" αλλά για "διαθεσιμότητες". Το λέω γιατί πολλοί μπορεί να μη γνωρίζουν. Ήταν διαθεσιμότητες (δηλαδή δεν εργάζεσαι) με καταβολή του 3/4 του μισθού.
σωστά είχαν βγει σε  διαθεσιμότητα. Βέβαια για τους μόνιμους! Γιατί για τους αναπληρωτές.... Ήταν ότι χειρότερο έχω να θυμάμαι...  χωρίς εργασία μετέωροι και κάποιοι ως ωρομισθιοι να τρέχουν να καλύψουν το ωρολόγιο της τελευταίας τάξης των αποφοίτων, εφιάλτης! Αν και εκτός θέματος μια μικρή αναφορά δε βλάπτει... ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ συνάδελφοι και εύχομαι να μη ξαναζήσουμε τέτοιες εποχές...

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11678 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 02:29:15 μμ »
Δες το θετικά! Θα μπορούσε να του πει "δεν ερχεσαι να το παρεις;" :P
Περα απο την πλακα ομως αυτο που λες "παιδι για ολες τις δουλειες" εγω το λεω "αναγκαιοτητα" και ισως ειναι και ο λογος που θα πάρουν αρκετους ΠΕ86 στα σχολεια!

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αυτή η αναγκαιότητα να αποτελεί λόγο για παραπάνω νούμερα σε ΠΕ86 γιατί 1) Αυτή την αναγκαιότητα δεν ξέρω κατά πόσο την αντιλαμβάνονται στο Υπουργείο (στα σχολεία σίγουρα την αντιλαμβάνονται) και 2) Μια χαρά τρέχουν και οι αναπληρωτές για όλες τις δουλειές και πιο εύκολα μάλιστα από τους μόνιμους. Δυστυχώς για όλους εμάς τους ΠΕ86.

Συνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 579
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11679 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 03:33:12 μμ »
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αυτή η αναγκαιότητα να αποτελεί λόγο για παραπάνω νούμερα σε ΠΕ86 γιατί 1) Αυτή την αναγκαιότητα δεν ξέρω κατά πόσο την αντιλαμβάνονται στο Υπουργείο (στα σχολεία σίγουρα την αντιλαμβάνονται) και 2) Μια χαρά τρέχουν και οι αναπληρωτές για όλες τις δουλειές και πιο εύκολα μάλιστα από τους μόνιμους. Δυστυχώς για όλους εμάς τους ΠΕ86.
Αυτό ακριβώς. Όσο παλιωνεις και πόσο μάλλον αν μονιμοποιηθεις "βαραίνεις" σε σχέση με ενα νέο αναπληρωτή. Το υπουργείο το ξέρει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:57 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4008
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11680 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 06:40:42 μμ »
Στο τέλος δηλαδή εμείς οι ΠΕ86 θα πρέπει να χαιρόμαστε, που ενώ διδάσκουμε ένα ισότιμο μάθημα με όλα τα άλλα, σε μια εξίσου σημαντική επιστήμη, θα μας διορίσουν γιατί κάποιος θα πρέπει να φτιάχνει τσάμπα το φωτοτυπικό όταν δεν εκτυπώνει...

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11681 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 06:56:07 μμ »
Στο τέλος δηλαδή εμείς οι ΠΕ86 θα πρέπει να χαιρόμαστε, που ενώ διδάσκουμε ένα ισότιμο μάθημα με όλα τα άλλα, σε μια εξίσου σημαντική επιστήμη, θα μας διορίσουν γιατί κάποιος θα πρέπει να φτιάχνει τσάμπα το φωτοτυπικό όταν δεν εκτυπώνει...

Συναδελφε οτι και να πούμε το κακο πας να βρεις. Ελπίζω να τρολάρεις φυσικά, αλλιως αυτό δείχνει μεγάλη ψυχολογική κόπωση.
Να αρχισουν να γκρινιάζουν και οι ΠΕ02 που γραφουν πρακτικά και οι ΠΕ04 που κανουν τα προγράμματα κλπ κλπ
Λογικό δεν ειναι οταν λες οτι τα πας καλα με την τεχνολογία κάποιος να σε ρωτάει για αυτα τα θέματα;
Αν θελεις φτιαξε το φωτοτυπικο αν δεν θελεις μην το φτιάχνεις δεν νομίζω να σταματήσει η γη να γυρίζει και δεν νομίζω στα σχολεία που δεν εχουν ΠΕ86 να μην λειτουργούν.
Στην τελική αν δεν θελεις να βοηθήσεις κάπου πες δεν ξερω η δεν θελω, επίσης αν νομίζεις οτι μειώνουν την προσφορά σου στο δημόσιο σχολείο υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας. Γκρινια για την γκρίνια μονο
Ειδα και στα γκρουπ στο φβ για την τηλεκπαίδευση ποιος απαντάει στις ερωτήσεις, δάσκαλοι, μαθηματικοί και φυσικοί ειναι το 90%
οι αλλοι μονο το όνομα εχουν
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11682 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 07:17:14 μμ »
Συναδελφε οτι και να πούμε το κακο πας να βρεις. Ελπίζω να τρολάρεις φυσικά, αλλιως αυτό δείχνει μεγάλη ψυχολογική κόπωση.
Να αρχισουν να γκρινιάζουν και οι ΠΕ02 που γραφουν πρακτικά και οι ΠΕ04 που κανουν τα προγράμματα κλπ κλπ
Λογικό δεν ειναι οταν λες οτι τα πας καλα με την τεχνολογία κάποιος να σε ρωτάει για αυτα τα θέματα;
Αν θελεις φτιαξε το φωτοτυπικο αν δεν θελεις μην το φτιάχνεις δεν νομίζω να σταματήσει η γη να γυρίζει και δεν νομίζω στα σχολεία που δεν εχουν ΠΕ86 να μην λειτουργούν.
Στην τελική αν δεν θελεις να βοηθήσεις κάπου πες δεν ξερω η δεν θελω, επίσης αν νομίζεις οτι μειώνουν την προσφορά σου στο δημόσιο σχολείο υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας. Γκρινια για την γκρίνια μονο
Ειδα και στα γκρουπ στο φβ για την τηλεκπαίδευση ποιος απαντάει στις ερωτήσεις, δάσκαλοι, μαθηματικοί και φυσικοί ειναι το 90%
οι αλλοι μονο το όνομα εχουν
Πρακτικά γράφουν κι άλλες ειδικότητες (οποίος ξέρει ελληνικά επιπέδου α γυμνασίου και κάνει ωραία γράμματα, τα περισσότερα πρακτικά είναι copy-paste) και προγράμματα κάνει οποίος έχει γερά νεύρα και όρεξη να ακούει γκρίνιες, δεν γίνονται οι αναθέσεις βάσει ειδικότητας, μην τρελαίνεστε....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2021, 07:19:03 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11683 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 07:29:40 μμ »
Πρακτικά γράφουν κι άλλες ειδικότητες (οποίος ξέρει ελληνικά επιπέδου α γυμνασίου και κάνει ωραία γράμματα, τα περισσότερα πρακτικά είναι copy-paste) και προγράμματα κάνει οποίος έχει γερά νεύρα και όρεξη να ακούει γκρίνιες, δεν γίνονται οι αναθέσεις βάσει ειδικότητας, μην τρελαίνεστε....

Δεν τρελένομαι καθόλου, και το φωτοτυπικό το κανει οποιος ξερει δυο βασικά πραγματα και το μπλογκ του σχολείου το ίδιο δεν γράφει στο κούτελο κανενος οτι πρεπει να το κανει η μια η αλλη ειδικοτητα. Αλλα δεν μπορει να ερχεται καποιος και οτι και να λες να το βλέπει λες και το λες για κακο!
Στην τελική αν θελετε να δούμε τους αριθμούς οι αριθμοί λενε 12οργανικά κενα σε βθμια και 15σε αθμια με πανω απο 1000 υπεράριθμους, σχεδον μηδενικές συνταξιοδοτήσεις. Με αυτούς τους αριθμους αν το υπουργειο δεν δει οτι οι ΠΕ86 μπορουν να βαλουν πλάτη για την σωστη λειτουργια του σχολείου, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να διορισει, να τους κανει τι;
Οποτε εγω δινω την μοναδική λογικη εξηγηση γιατι πρεπει να κανει διορισμους και σου την λενε κι ολας!

Αλλα λογικό ειναι ισως μερικοι δεν θελουν να γινουν και διορισμοι σε ΠΕ86 σου λεει να γινουμε παραπανω; Γιατι για να μην μπορώ να πάρω μετάσθεση η απόσπαση; Βολεύει καλύτερα ουτε οργανικές να συσταθούν ουτε τιποτα
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11684 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 07:42:53 μμ »
Ότι θες λες

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11685 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 07:48:43 μμ »
Ευτυχώς που δεν κάνω καλα γράμματα αλλα ειλικρινά  εχω δει να «χώνουν» πολλούς συναδελφους γι αυτές τις βαρετές εργασίες,το γράψιμο πρακτικων κ.λ.π.Παντα αναρωτιόμουν τα πρακτικά ποιοι πρέπει να τα γράφουν όμως; Υπαρχει καπου επίσημα ποιος πρέπει να γράφει τα πρακτικά; Εκπαιδευτικός δηλαδη ή στέλεχος; Απο περιέργεια...
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11686 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 08:28:48 μμ »
Να αρχισουν να γκρινιάζουν και οι ΠΕ02 που γραφουν πρακτικά και οι ΠΕ04 που κανουν τα προγράμματα κλπ κλπ
οι ΠΕ86 έχουμε ζήσει παρεκτροπικές καταστάσεις, ειδικά τώρα με την τηλεκπαίδευση αλλά και παλαιότερα, που δε συγκρίνονται με τα εξωδιδακτικά άλλων ειδικοτήτων. Προσωπικά άνοιξα λογαριασμό webex  σε 20 απ΄τους 40 καθηγητές (είτε άνοιξα, είτε έκανα ανάκτηση σε συναδέλφους που δεν είχαν ιδεα για τον κωδικό τους και τους εξήγησα πώς να μπαίνουν. να τους ρωτάς ποιο e-mail είχες δηλώσει για ανάκτηση και να σου λένε δε ξέρω τι είναι αυτό, δε θυμάμαι). Δε θυμαμαι σε πόσους κατέβασα το webex στο tablet, δε ξέρω απ αυτά και δε ξέρω απ αυτά, το smartphone μια χαρά το χειρίζονται όλοι όμως.
Πολλά τηλέφωνα μες τη μέρα, μέχρι 20' στις 9 το βράδυ το tablet του γιου μου δε δουλευει κάτι πάτησε και πώς θα κάνει μάθημα αύριο (όταν έκλεισαν και τα δημοτικά), ώσπου ξέσπασα γύρω στις 16/11 κ κάλεσα το Δ/ντη Β-βαθμιας όταν με διέκοψε -από κατεύθυνση- συνάδελφος γιατί διέγραψε το εικονίδιο απ την επιφάνεια και να περάσει απ το σπίτι (!!!) να της το ξαναφτιάξω!! 3 μήνες δεν ακούστηκαν, τώρα που πήραν ωρομίσθιους μόνο με ενόχλησαν για να τους φτιάξω το webex.
Από 2 συναδέλφους εδώ σε άλλα δύο ΓΕΛ στο νησί ακούω τα ίδια.
Κατά τα άλλα δε πιστεύω πως υπάρχει μόνιμος ή αναπληρωτής που δε θέλει να γίνουν διορισμοί ΠΕ86 serraios. Ίσως να κάνω λάθος, δε ξέρω.

Και για να γράψω και κάτι σχετικό με το τόπικ, εκτίμηση και μονο εκτίμηση. 5250 Αβαθμια (μέχρι 3500 δάσκαλοι και λέω πολλούς, μέχρι 1500 νηπιαγωγοί, 250 μουσικοί).
5250 Ββάθμια: εδώ θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον kindergarden, ενώ διαφωνώ παραπάνω με τους 650 μουσικούς. Μόνο ερωτηματικο, μου φαίνονται ίσως λίγοι, οι 200 γαλλικών/γερμανικών. Καλό διορισμό σε όλους και σύντομα.
Στη 2ΓΕ: Θεολόγοι 90, Φιλόλογοι (880), Μαθηματικοί (800), Φυσικοί (250), Χημικοί (200), Βιολόγοι (300), Γεωλόγοι (55), Αγγλικών (500), Πληροφορικοι (400), Γαλλικών/Γερμανικών (200), Οικονομολογοι (200), Κοινωνιολογοι (90), Γυμναστες (120), Καλλιτεχνικών (220) και οι Τεχνικές Ειδικότητες και Αλλες (συγχωρέστε μου που δεν τις αναφέρω) (945)

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11687 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 08:56:59 μμ »
Ευτυχώς που δεν κάνω καλα γράμματα αλλα ειλικρινά  εχω δει να «χώνουν» πολλούς συναδελφους γι αυτές τις βαρετές εργασίες,το γράψιμο πρακτικων κ.λ.π.Παντα αναρωτιόμουν τα πρακτικά ποιοι πρέπει να τα γράφουν όμως; Υπαρχει καπου επίσημα ποιος πρέπει να γράφει τα πρακτικά; Εκπαιδευτικός δηλαδη ή στέλεχος; Απο περιέργεια...
Εγώ ήμουν υπεύθυνη τμήματος και είχα το πρωτόκολλο και ξαφνικά φορτώθηκα και το πρακτικό λόγω καλλιγραφιας γιατί η φιλόλογος μας έγραφε ιερογλυφικά και δεν τα καταλάβαινε κανείς. Έκτοτε και για πολλά χρόνια το παντρεύτηκα το πρακτικό. Όσο για τους πε86 έχω δει κάποιους να τους τρέχουν απίστευτα και κάποιους να οριοθετούν τη θέση τους (και πολύ καλά κάνουν) από την αρχή και να κάνουν μόνο μάθημα και κάποια εξωδιδακτική όπως όλοι. Οποίος έχει πρόβλημα με το pc ας πάει εκεί που το αγόρασε, δεν είναι οι πε86 υπάλληλοι του Πλαισίου ή του Γερμανού, καθηγητές είναι και για αυτό πληρώνονται. Χώρια που οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί έχουν πλέον πιστοποίηση ΤΠΕ α επιπέδου, την οποία επικαλούνται μόνο όταν τους συμφέρει, όταν δεν συμφέρει την ξεχνάνε....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2021, 09:15:01 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος trelaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11688 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 09:25:04 μμ »
Σαν πρώην πε19 συγγνώμη και για το θάρρος αλλά αυτό που με νευριαζε εμένα ήταν που ήμουν ίσος με τους πε20 που πέρασαν με βαθμό 10 στο ΤΕΙ μαθήματα της πλάκας και ίδια δικαιώματα. Άκυρο απλά να πω το παράπονο μ.

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11689 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 09:49:57 μμ »
Σαν πρώην πε19 συγγνώμη και για το θάρρος αλλά αυτό που με νευριαζε εμένα ήταν που ήμουν ίσος με τους πε20 που πέρασαν με βαθμό 10 στο ΤΕΙ μαθήματα της πλάκας και ίδια δικαιώματα. Άκυρο απλά να πω το παράπονο μ.
Ο κάθε είδους ρατσισμός, ΕΞΩ από τα σχολεία.  ΕΞΩ ΕΞΩ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159890
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.