*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3342061 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #546 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 10:12:23 μμ »
Καλησπέρα.Περυσι ήμουν ΑΠΩ.Η προυπηρεσια από  5/6/2019 μεχρι 30/6/2019 πως θα την υπολογίσω;Επισης θελω να προσμετρήσω και την φετινη ΑΠΩ απο 11/11/2019 μεχρι την 24/2/2019.Μπορει να με βοηθήσει κανείς?Ευχαριστώ

Για την προϋπηρεσία από 5/62019 έως 30/62019 , θα ζητήσεις βεβαίωση από τη δευτεροβάθμια.
Η φετινή προϋπηρεσία θα περαστεί κανονικά στο ΟΠΣΥΔ από τις ΔΔΕ. Αν δε γίνει, πάλι ζητάς βεβαίωση από την δευτεροβάθμια.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι από τη δευτεροβάθμια και τον υπεύθυνο για τους αναπληρωτές.
Σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύεις να κάνεις λάθη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2020, 10:16:52 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος GeorgiaΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #547 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 10:39:40 μμ »
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση στον υπολογισμο της προυπηρεσιας! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟλΟΥΣ ΜΑΣ!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #548 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 10:42:38 μμ »
Για την προϋπηρεσία από 5/62019 έως 30/62019 , θα ζητήσεις βεβαίωση από τη δευτεροβάθμια.
Η φετινή προϋπηρεσία θα περαστεί κανονικά στο ΟΠΣΥΔ από τις ΔΔΕ. Αν δε γίνει, πάλι ζητάς βεβαίωση από την δευτεροβάθμια.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι από τη δευτεροβάθμια και τον υπεύθυνο για τους αναπληρωτές.
Σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύεις να κάνεις λάθη.
Οι δδε δεν χορηγούν προϋπηρεσία για το εν λόγω διάστημα. Θα προσμετρηθεί αυτόματα μαζί με την φετινή έως την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων. Ο κάθε υποψήφιος είναι υπεύθυνος για την αναγραφή του συνόλου μηνών στην αίτηση του. Τυχόν προϋπηρεσία που δεν έχει καταχωρηθεί στον οπσυδ για παράδειγμα σε ιδιωτικό κατατίθεται στην υποενότητα 2 συνημμένα.
Καλή χρονιά

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #549 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 11:58:43 μμ »
Από την 2ΓΕ κατάλαβα ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις προϋπηρεσία από έναν κλάδο σε άλλο...Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το διάβασα σωστά; Απλά απορώ γιατι στην ειδική αγωγή επιτρεπόταν η μεταφορά προϋπηρεσίας και στη γενική όχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #550 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 12:11:09 πμ »
Από την 2ΓΕ κατάλαβα ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις προϋπηρεσία από έναν κλάδο σε άλλο...Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το διάβασα σωστά; Απλά απορώ γιατι στην ειδική αγωγή επιτρεπόταν η μεταφορά προϋπηρεσίας και στη γενική όχι

Το αντίθετο λέει η 2ΓΕ , ότι μπορείς α μεταφέρεις προϋπηρεσία απο έναν κλάδο στον άλλο...!

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #551 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 12:22:58 πμ »
Το αντίθετο λέει η 2ΓΕ , ότι μπορείς α μεταφέρεις προϋπηρεσία απο έναν κλάδο στον άλλο...!
Δ11) Εκπαιδευτική προϋπηρεσία: εκατόν είκοσι (120) μονάδες κατ’ ανώτατο όριο, οι οποίες αναλύονται ως εξής:
μία (1) μονάδα ανά μήνα πραγματικής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας έως κατ’ ανώτατο όριο εκατόν είκοσι (120)
μήνες. Για τον υπολογισμό των μονάδων εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας λαμβάνεται υπόψη η συνολική διάρκεια της
πραγματικής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας προσωρινού αναπληρωτή, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 34 του
άρθρου 6 του ν. 3027/2002 (Α΄ 152), της παρ. 4 του άρθρου 41 του ν. 3762/2009 (Α΄ 75) και της παρ. 4 του άρθρου
23, σε συνδυασμό με την παρ. 2 του άρθρου 6 και την παρ. 1.β του άρθρου 17 του ν. 3699/2008, που έχει πραγμα-
τοποιηθεί σε κλάδο της ίδιας εκπαιδευτικής κατηγορίας (ΠΕ) με τον κλάδο για τον οποίο τίθεται η υποψηφιότητα

Αυτό γράφει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #552 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 12:44:25 πμ »
Οι δδε δεν χορηγούν προϋπηρεσία για το εν λόγω διάστημα. Θα προσμετρηθεί αυτόματα μαζί με την φετινή έως την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων. Ο κάθε υποψήφιος είναι υπεύθυνος για την αναγραφή του συνόλου μηνών στην αίτηση του. Τυχόν προϋπηρεσία που δεν έχει καταχωρηθεί στον οπσυδ για παράδειγμα σε ιδιωτικό κατατίθεται στην υποενότητα 2 συνημμένα.
Καλή χρονιά

Από τη στιγμή που θα προσμετρηθεί ως τη λήξη της ημερομηνίας των αιτήσεων (για τη δημόσια εκπαίδευση), δεν υπάρχει πρόβλημα. Η προϋπηρεσία θα έχει καταχωρηθεί, οπότε ο υποψήφιος θα μπορεί να τη δει στο σύστημα. Επομένως, όντως δε χρειάζεται βεβαίωση. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.
Καλή χρονιά και σε σένα.

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #553 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 12:49:43 πμ »
Από το Βρετανικό Συμβούλιο στο τηλ απάντησε μια κυρία ΓΑΛΑΝΗ και μου έδωσε αυτήν την πληροφορία. Όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα, ούτε η Πρωτοβάθμια έδωσε ξεκάθαρη απάντηση ούτε το ΑΣΕΠ, στο οποίο έτρεχα την Παρασκευή. Ήταν δυο υπάλληλοι στο γκισέ πληροφοριών, που δε μπορούσαν να εγγυηθούν τίποτα. Είπαν ''Δεν υπάρχει κανένας υπεύθυνος εδώ που να σου δώσει σαφή απάντηση για τα δικαιολογητικά''. Όπως επίσης ανέφερα στο ίδιο μήνυμα, μίλησα και με το Υπουργείο, του οποίου η απάντηση ήταν η εξής: ''Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σχετικά με την παλαιότητα των μεταφράσεων. Πάντως το ΑΣΕΠ έχει πολλές ασάφειες, για τις οποίες το ίδιο είναι υπεύθυνο''. Προσωπικά θα επαναλάβω τη διαδικασία μετάφρασης-επικύρωσης του LOWER, ώστε να έχει πρόσφατη ημερομηνία και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου. Στο ΑΣΕΠ θα κάνουν ό,τι γουστάρουν στο τέλος και θα σου πούνε ''ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΗΤΑΝ'' Ξαναλέω. Ζούμε στη διεφθαρμένη Ελλάδα...
Συναδελφε περυσι που είχα κάνει τα χαρτιά μου για την προκυρηξη της Ειδικής Αγωγής , το πτυχίο ξένης γλώσσας το δέχτηκαν κανονικά παρόλο που είναι  15 χρόνια μεταφρασμένο

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #554 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 12:50:58 πμ »
Δ11) Εκπαιδευτική προϋπηρεσία: εκατόν είκοσι (120) μονάδες κατ’ ανώτατο όριο, οι οποίες αναλύονται ως εξής:
μία (1) μονάδα ανά μήνα πραγματικής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας έως κατ’ ανώτατο όριο εκατόν είκοσι (120)
μήνες. Για τον υπολογισμό των μονάδων εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας λαμβάνεται υπόψη η συνολική διάρκεια της
πραγματικής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας προσωρινού αναπληρωτή, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 34 του
άρθρου 6 του ν. 3027/2002 (Α΄ 152), της παρ. 4 του άρθρου 41 του ν. 3762/2009 (Α΄ 75) και της παρ. 4 του άρθρου
23, σε συνδυασμό με την παρ. 2 του άρθρου 6 και την παρ. 1.β του άρθρου 17 του ν. 3699/2008, που έχει πραγμα-
τοποιηθεί σε κλάδο της ίδιας εκπαιδευτικής κατηγορίας (ΠΕ) με τον κλάδο για τον οποίο τίθεται η υποψηφιότητα

Αυτό γράφει.


Αυτό γράφει, ναι. Που λέει ότι δε μπορείς να τη μεταφέρεις? Άν έχεις δυο πτυχία που ανήκουν στην ίδια  βαθμίδα εκπαίδευσης (Τριτοβάθμια) μεταφέρεται .Αν έχεις ένα πτυχίο ΔΕ και ένα ΠΕ δεν μεταφέρεται.Ποιό σημείο σε μπερδεύει?

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #555 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 02:04:46 πμ »
Καλή χρονιά σε όλους,

Θα ήθελα να αποσαφηνίσω το εξής, προϋπηρεσία αποκτηθείσα από διδασκαλία σε Κέντρα Δια Βίου Μάθησης δεν προσμετράται, σωστά; Ή μήπως ναι; ??? Ρωτάω καθώς μέσα στην προκήρυξη γίνεται λόγος για ΚΔΒΜ αλλά και για εκπαίδευση ενηλίκων, ωστόσο δεν αναφέρεται πουθενά ως φορέας το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Επίσης βλέποντας ότι έχει γίνει πολύς λόγος για τα πιστοποιητικά ξένων γλωσσών (μετάφραση - επικύρωση) νομίζω ότι η προκήρυξη είναι σαφής και δεν υπάρχει καμία αιτία άγχους. Πουθενά δεν αναφέρεται ότι απαιτείται κάποιου είδους επικαιροποίηση της μετάφρασης ή εκ νέου επικύρωση. Έχω συμμετάσχει κατά το παρελθόν και σε άλλη προκήρυξη του ίδιου του ΑΣΕΠ και σε πολλές άλλες όπως και πολλοί συνάδελφοι και ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα. Ιδιαιτέρως δε η μεταφραστική υπηρεσία του ΥΠΕΞ τηρεί όλες τις προδιαγραφές, όπως φαντάζομαι και οι εξειδικευμένοι δικηγόροι.

Β. Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής: Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί και επικυρωθεί από τις αρμόδιες αλλοδαπές αρχές και πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα στην ελληνική γλώσσα. Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου Εξωτερικών ή την Πρεσβεία ή το Προξενείο της ξένης χώρας στην Ελλάδα ή από δικηγόρο. Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα των τίτλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2020, 03:26:03 πμ από bloodymary195 »

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #556 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 05:53:34 πμ »
rrrrrrrrrrrrrrrrrrr ότι θα κοπούν άτομα από παγίδες της αίτησης και από δικαιολογητικά δεν είναι δική μου αντίληψη καταστροφολογίας, αλλά το έχουν παραδεχτεί δικηγόροι και πολλοί άλλοι....Ακόμα κι από το Υπουργείο Παιδείας μου είπαν ότι υπάρχουν ασάφειες στην προκήρυξη και ο κόσμος είτε παίρνει τηλέφωνο είτε πηγαίνει από εκεί. Εύχομαι εσύ που δεν έχεις ''ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ'' να διοριστείς πρώτος! Επιπλέον, πάρε τηλέφωνο το Βρετανικό Συμβούλιο το οποίο μου είπε ότι χρειάζονται ανανεωμένες μεταφράσεις και πες τους ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ! Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #557 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 05:56:47 πμ »
elenifka, από την  Πρωτοβάθμια μου είπαν πως απλώς παραλαμβάνουν δικαιολογητικά και δεν κάνουν έλεγχο, διότι θα είναι πάρα πολλά τα άτομα και δε φέρουν καμία ευθύνη οι ίδιοι. Αυτό ακριβώς ειπώθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #558 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 06:13:46 πμ »
PEA.T, για το διάστημα 5/6/2019 έως 30/6/2019 έχει ήδη προσκομιστεί η βεβαίωση της προ'υ'΄πηρεσίας του Ιούνη, όταν έκαναν ανάληψη υπηρεσίας οι αναπληρωτές.  Κάθε χρόνο προσκομίζουμε όλες τις προ'υ'πηρεσίες, όταν παρουσιαζόμαστε.  Συνεπώς, δε χρειάζεται εκ νέου, εφόσον την έχουν στο φάκελο του εκάστοτε αναπληρωτή. Την ίδια απορία είχα και εγώ. Από τη Διεύθυνση μου είπαν ό,τι έγραψα παραπάνω. ''Όλα τα μόρια της προ'υ'πηρεσίας θα περαστούν αυτόματα στο OSPYD'', μου είπε ο υπάλληλος.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #559 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 06:30:41 πμ »
badtouch, επειδή πολλοί συνάδελφοι ανέφεραν αυτό που λες και εσύ, έχω αρχίσει να πιστεύω πως το Βρετανικό Συμβούλιο ψάχνει για κορόιδα, για να βγάλει χρήμα...Είμαι πολύ μπερδεμένη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.