*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3329489 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #938 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 11:49:09 μμ »
Γιατί γράφετε κάποιοι ότι επικυρώνεται το ecdl;Λέει όχι επικύρωση στην προκήρυξη...πραγματικά διαβάζουμε τη προκήρυξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:17 »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #939 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 12:46:11 πμ »
Γιατί γράφετε κάποιοι ότι επικυρώνεται το ecdl;Λέει όχι επικύρωση στην προκήρυξη...πραγματικά διαβάζουμε τη προκήρυξη;

Πού να δεις τί γίνεται στο Facebook. Οι μισοί και παραπάνω λένε για επικύρωση του ecdl. Αφού έχω αρχίσει να αμφιβάλλω. Κάποιοι μάλιστα λένε ότι ρώτησαν στον ΑΣΕΠ και τους είπαν ότι θέλει.

Εγώ το πιστοποιητικό που έχω μου το είχαν εκδώσει εις διπλούν. Το ένα λέει πάνω ΕΟΠΠΕΠ και το άλλο ΕΣΥΔ. Ποιο δίνω;

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #940 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 03:25:27 πμ »
Πού να δεις τί γίνεται στο Facebook. Οι μισοί και παραπάνω λένε για επικύρωση του ecdl. Αφού έχω αρχίσει να αμφιβάλλω. Κάποιοι μάλιστα λένε ότι ρώτησαν στον ΑΣΕΠ και τους είπαν ότι θέλει.

Εγώ το πιστοποιητικό που έχω μου το είχαν εκδώσει εις διπλούν. Το ένα λέει πάνω ΕΟΠΠΕΠ και το άλλο ΕΣΥΔ. Ποιο δίνω;

Επειδη με προβληματισαν αυτες οι διαρκεις ερωτησεις, καλου κακου ξανα εψαξα το επιμαχο σημειο.
Λεει λοιπον η 1ΓΕ (και για Δευτεροβαθμια τα ιδια ειναι)
"ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ για το σύνολο των δικαιολογητικών του παρόντος Κεφαλαίου:
(...) γ) Φωτοαντίγραφα πιστοποιητικών και βεβαιώσεων απόδειξης γνώσης Η/Υ γίνονται αποδεκτά χωρίς επικύρω-
ση από δικηγόρο ή θεώρηση από δημόσια υπηρεσία"

ΑΡΑ το ECDL (και ό,τι παρόμοιο), το κάνεις μια απλη φωτοτυπία στο εκτυπωτή στο σπίτι σου! Εκτός και αν είμαι χαζός.

Ααα πάνω δεξιά γράφει ΕΟΠΠΕΠ σωστα? Και σε μένα. Τοχα κανει το 2015. Λογικά το Εοππεπ βάζουμε ε? Πιο επισημο μου φαινεται. Λεει και Υπουργειο Παιδειας πανω.

Το άλλο με μικρα γραμματα στο κατω μερος της σελιδας που λεει ΕΣΥΔ δεν νομιζω...Σε μια ομαδα στο Facebook ειδα να το ρωτανε και ενα σχόλιο ελεγε πως αυτο που γραφει ΕΣΥΔ ειναι για εξωτερικό και το άλλο για εντός Ελλάδος.

Οποιος ξερει ας πει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2020, 09:36:33 πμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #941 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 04:03:42 πμ »
Μπορεί οποιοσδήποτε δικός σου να πάει με το πρωτότυπο πτυχίο. Όμως, πρέπει να πας σε δικηγόρο που βεβαιώνει ότι έχει άριστη γνώση της γλώσσας του πτυχίου που θέλεις να μεταφράσεις. Στην επαρχία 20 -25 ευρώ παίρνουν.

Eυχαριστώ για την απάντηση. Καπου εκει φανταστηκα και εγω. Στην προκηρυξη ειδα το εξης να αναφερεται:
"σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπου-
δών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φω-
τοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις
οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα
αντίγραφα των τίτλων."

Μπερδευτηκα τωρα. Μπορείς να πας και σε απλό μεταφραστή δηλαδή? Ο οποίος ξερω γω συνεργάζεται με δικηγόρο και του επικυρώνει τη μετάφραση? Και πρεπει δηλαδη να λεει και αυτο οτι του προσκομιστηκε το πρωτοτυπο και οτι ξερει την γλωσσα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:17 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #942 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 12:36:42 μμ »

Μπερδευτηκα τωρα. Μπορείς να πας και σε απλό μεταφραστή δηλαδή? Ο οποίος ξερω γω συνεργάζεται με δικηγόρο και του επικυρώνει τη μετάφραση? Και πρεπει δηλαδη να λεει και αυτο οτι του προσκομιστηκε το πρωτοτυπο και οτι ξερει την γλωσσα?

Γιατί έχετε μπερδευτεί τόσο πολύ βρε συνάδελφοι;

Η διαδικασία έχει ως εξής. Βγάζουμε φωτοτυπία το πτυχίο των ξένων γλωσσών και το πάμε σε έναν δικηγόρο. Εκεί ο δικηγόρος γράφει ότι του δείξαμε το πρωτότυπο και μετά το επικυρώνει, δηλαδή ότι είναι ακριβές αντίγραφο. Μετά το πάμε στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών για μετάφραση. Το μεταφρασμένο χαρτί που μας δίνουν εκεί δεν χρειάζεται επιπλέον επικύρωση.

Η δεύτερη option είναι να βγάλουμε φωτοτυπία το πτυχίο των ξένων γλωσσών και το πάμε σε έναν δικηγόρο ο οποίος είναι πιστοποιημένος για να κάνει την μετάφραση. Μας το μεταφράζει, γράφει ότι του δείξαμε το πρωτότυπο και μας επικυρώνει την μετάφραση.

Είτε έχουμε ακολουθήσει την πρώτη διαδικασία, είτε την δεύτερη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Στην αίτηση εν προκειμένω καταθέτουμε απλά φωτοαντίγραφα από τα πτυχία και τις μεταφράσεις τους, ΔΕΝ χρειάζεται κάποια επιπλέον επικύρωση. Οι μεταφράσεις στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών κοστίζουν λιγότερα χρήματα, απλά καθυστερούν περισσότερο. Στους δικηγόρους κατά το δοκούν φαντάζομαι πάει η τιμή.

Επίσης στην προκήρυξη αναφέρεται με σαφήνεια ότι τα πτυχία για απόδειξη γνώσεων χρήσης Η/Υ δεν χρειάζονται ΚΑΜΙΑ επικύρωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2020, 12:38:32 μμ από bloodymary195 »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #943 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 12:42:51 μμ »
Εμένα οι δικηγόροι που πήγα τα πτυχία ξένων γλωσσών (αγγλικά, γαλλικά) δεν δέχονταν φωτοτυπία. Ήθελαν να δουν τα πρωτότυπα για να τα μεταφράσουν.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #944 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 12:45:52 μμ »
Εμένα οι δικηγόροι που πήγα τα πτυχία ξένων γλωσσών (αγγλικά, γαλλικά) δεν δέχονταν φωτοτυπία. Ήθελαν να δουν τα πρωτότυπα για να τα μεταφράσουν.

Ε δεν είναι προφανές;; Αν δεν δει το πρωτότυπο τι ακριβές αντίγραφο θα επικυρώσει;; Ρίξε μιά ματιά σ'αυτά που αναφέρω παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #945 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 01:03:40 μμ »
Το διευκρίνησα γιατί όπως το διάβασα παραπάνω δίνεται η εντύπωση ότι θα πάει τη φωτοτυπία στον δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #946 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 01:45:25 μμ »
Έλεος. Με το πρωτότυπο στο δικηγόρο. Μετάφραση και επικύρωση αντιγράφων από το πρωτότυπο. Μετά να έχετε αντίγραφα και τέλος.
Πάντως μου αρέσει η νέα προκήρυξη. Φαίνεται ο καθένας τι πτυχία έχει και τι διαθέτει. Θα μου πείτε γιατί το λέω αυτό. Θέλω να γελάσω διότι πολλοί λένε πολλά αλλά...άνθρακας ο θησαυρός.  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2020, 01:47:44 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #947 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 02:18:37 μμ »
Έλεος. Με το πρωτότυπο στο δικηγόρο. Μετάφραση και επικύρωση αντιγράφων από το πρωτότυπο. Μετά να έχετε αντίγραφα και τέλος.
Πάντως μου αρέσει η νέα προκήρυξη. Φαίνεται ο καθένας τι πτυχία έχει και τι διαθέτει. Θα μου πείτε γιατί το λέω αυτό. Θέλω να γελάσω διότι πολλοί λένε πολλά αλλά...άνθρακας ο θησαυρός.  ;D ;D ;D

Κάτι σαν και εσένα δηλαδή που δηλώνεις ότι έχεις 3 πτυχία 

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #948 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 04:38:30 μμ »
https://porto-rafti.gr/πάνω-από-100-000-ίσως-και-150-000-αιτήσεις-εκπαιδε/?fbclid=IwAR3a9zJdLIlEQ3GwNd-X9D3iTTu3ajVut_XQkT_ZkIwZNMncinFYjDw8ZiQ
Πάνω από 100.000 ίσως και 150.000 αιτήσεις εκπαιδευτικών αναμένει το ΑΣΕΠ για τις 5.250 θέσεις εκπαιδευτικών
Πηγή άρθρου: Πάνω από 100.000 ίσως και 150.000 αιτήσεις εκπαιδευτικών αναμένει το ΑΣΕΠ για τις 5.250 θέσεις εκπαιδευτικών | porto-rafti

Με καμία ελπίδα

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #949 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 04:57:24 μμ »
Κάτι σαν και εσένα δηλαδή που δηλώνεις ότι έχεις 3 πτυχία
;D ;D ;D
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #950 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 05:09:35 μμ »
https://porto-rafti.gr/πάνω-από-100-000-ίσως-και-150-000-αιτήσεις-εκπαιδε/?fbclid=IwAR3a9zJdLIlEQ3GwNd-X9D3iTTu3ajVut_XQkT_ZkIwZNMncinFYjDw8ZiQ
Πάνω από 100.000 ίσως και 150.000 αιτήσεις εκπαιδευτικών αναμένει το ΑΣΕΠ για τις 5.250 θέσεις εκπαιδευτικών
Πηγή άρθρου: Πάνω από 100.000 ίσως και 150.000 αιτήσεις εκπαιδευτικών αναμένει το ΑΣΕΠ για τις 5.250 θέσεις εκπαιδευτικών | porto-rafti

Με καμία ελπίδα

Μα για τους συναδέλφους που αναμένουν, υποθέτω  είναι σαφές ότι πρόκειται για μια θέση στους πίνακες αναπληρωτών.
Οι διορισμοί θα είναι "φωτογραφικοί". Απλώς θα γίνουν μέσω προκήρυξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2020, 05:11:48 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #951 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 05:49:41 μμ »
Οι μεγάλες προυπηρεσιες προηγούνται. Πως ξέρουμε όμως τα ακαδημαϊκά του καθενος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.