*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3328780 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1610 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 10:12:26 πμ »

Αν μέχρι τον Απρίλιο καταχωρούν τα στοιχεία οι διευθύνσεις, ο ΑΣΕΠ πότε θα αρχίσει να τραβάει στοιχεια;  Να υποθέσω πως πάμε σίγουρα με παλιούς πίνακες και το 20-21, σωστα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:55 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1611 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:14:53 πμ »
Αν μέχρι τον Απρίλιο καταχωρούν τα στοιχεία οι διευθύνσεις, ο ΑΣΕΠ πότε θα αρχίσει να τραβάει στοιχεια;  Να υποθέσω πως πάμε σίγουρα με παλιούς πίνακες και το 20-21, σωστα;

Αυτο ειναι σχεδον σιγουρο για οριστικους. Και προσωρινους να βγαλουν Ιουνιο (τρομερα γρηγορα) με τοσες ενστασεις που θα γινουν  ( στην ειδικη ειναι 3.000 και μετα απο 3 μηνες δεν εχουν βγει)  θα καθυστερησει πολυ.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1612 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:36:07 πμ »
Εγώ πάντως, όταν τηλεφώνησα στην τοπική μου Διεύθυνση για να ρωτήσω πότε θα καταχωριστούν στον ΟΠΣΥΔ τα στοιχεία που έχω καταθέσει εδώ και περίπου 20 μέρες, μου είπαν ότι αυτό μπορεί να τραβήξει και μέχρι τον Απρίλιο, γιατί θα τα καταχωρίζουν σιγά-σιγά!!!

Οπότε, πείτε μου, σας παρακαλώ, εάν δεν καταχωριστεί κάτι σωστά, εγώ πώς να το αντιληφθώ για να ζητήσω διόρθωση, αφού θα γίνει σε μεταγενέστερο χρόνο; ΕΓΩ θα το χρεωθώ ή θα πρέπει να κάνω ένσταση μετά, εξαιτίας ενός πιθανού λάθους από υπάλληλο;

Ακούγεται πολύ τρελό, άδικο και απίστευτο εν τέλει! Παίρνω και στο Υπουργείο για να ρωτήσω, αλλά φωνή βοώντος εν ερήμω!

Θα ελέγξεις τα στοιχεία σου στο ΟΠΣΥΔ. Αν αντιληφθείς εγκαίρως οποιοδήποτε λάθος , δε θα χρειαστεί να κάνεις ένσταση. Απλώς θα πας ή θα καλέσεις τηλεφωνικώς τη δευτεροβάθμια για να διορθωθεί το λάθος. Για αυτό ακριβώς το λόγο είναι απαραίτητος ο έλεγχος των δικαιολογητικών στο ΟΠΣΥΔ , μετά την κατάθεση των εντύπων αιτήσεων.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:39:36 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1613 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 12:33:32 μμ »
Σίγουρα με τους παλιούς και του χρόνου. Το μόνο σίγουρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:55 »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1614 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 02:22:54 μμ »
Θα ελέγξεις τα στοιχεία σου στο ΟΠΣΥΔ. Αν αντιληφθείς εγκαίρως οποιοδήποτε λάθος , δε θα χρειαστεί να κάνεις ένσταση. Απλώς θα πας ή θα καλέσεις τηλεφωνικώς τη δευτεροβάθμια για να διορθωθεί το λάθος. Για αυτό ακριβώς το λόγο είναι απαραίτητος ο έλεγχος των δικαιολογητικών στο ΟΠΣΥΔ , μετά την κατάθεση των εντύπων αιτήσεων.

Ναι θα τα ελέγξει εγκαίρως και θα το αντιληφθεί εγκαίρως ΑΝ έχουν περαστεί εγκαίρως! Αυτό λέμε.

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1615 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 02:44:13 μμ »
Αναλόγως την ειδικότητα. Δεν γίνεται να απαντήσουμε σε τόσο εξειδικευμένες ερωτήσεις, χωρίς επαρκή δεδομένα.
Πάντως όσοι δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια θα έπονται στον πίνακα εκείνων που την έχουν.

Eυχαριστω πολύ ..  ΠΕ 88 ..Ακουσα οτι παιρνουν κ χωρις προυπηρεσια αλλα τωρα  χωρις επαρκεια λογικο ειναι αφου θα μπουμε στο τελος ..τελοσπαντων  κανουμε αιτηση και βλεπουμε

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1616 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 02:52:53 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω αν έτυχε κάποιος να καταθέσει βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου άνω των 300 ωρών και 7 μηνών και απάντησαν από τη Διεύθυνση ότι δε μετρούν τα μόρια. Εγώ κατέθεσα και έτσι μου είπαν. Πώς δεν έχει ακόμα τελειώσει το σεμινάριο και δεν ξέρουν αν έχει τελειώσει επιτυχώς.
Από το Πανεπιστήμιο μας έδωσαν μια Βεβαίωση, γιατι δεν είδαν εκδώσει Πιστοποιητικά ακόμα. Όμως, μας την έδωσαν για κατάθεση στις Προκηρύξεις. Και το αστείο είναι ότι όταν τα κατέθεσα μου είπαν ΟΚ και πως θα μετρήσει. Ενώ τώρα που περνούν στον opsyd τα προσόντα, δεν το πέρασαν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1617 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 03:01:30 μμ »
Ναι θα τα ελέγξει εγκαίρως και θα το αντιληφθεί εγκαίρως ΑΝ έχουν περαστεί εγκαίρως! Αυτό λέμε.

Στη χειρότερη περίπτωση, όπως γνωρίζουμε όλοι, ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος babis_pe03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1618 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 03:16:12 μμ »
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει δύο ειδικότητες για τις οποίες ισχύει η προκήρυξη πρέπει να κάνει 2 ηλεκτρονικές αιτήσεις (μία για την κάθε ειδικότητα) στον ΑΣΕΠ ή μία;

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1619 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 03:40:20 μμ »
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει δύο ειδικότητες για τις οποίες ισχύει η προκήρυξη πρέπει να κάνει 2 ηλεκτρονικές αιτήσεις (μία για την κάθε ειδικότητα) στον ΑΣΕΠ ή μία;

Μία, αν πρόκειται για την ίδια προκήρυξη

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1620 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 03:46:01 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω αν έτυχε κάποιος να καταθέσει βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου άνω των 300 ωρών και 7 μηνών και απάντησαν από τη Διεύθυνση ότι δε μετρούν τα μόρια. Εγώ κατέθεσα και έτσι μου είπαν. Πώς δεν έχει ακόμα τελειώσει το σεμινάριο και δεν ξέρουν αν έχει τελειώσει επιτυχώς.
Από το Πανεπιστήμιο μας έδωσαν μια Βεβαίωση, γιατι δεν είδαν εκδώσει Πιστοποιητικά ακόμα. Όμως, μας την έδωσαν για κατάθεση στις Προκηρύξεις. Και το αστείο είναι ότι όταν τα κατέθεσα μου είπαν ΟΚ και πως θα μετρήσει. Ενώ τώρα που περνούν στον opsyd τα προσόντα, δεν το πέρασαν αυτό.

Μα αν δεν εχει τελειωσει οπως λες συναδελφε δεν γινεται να στο μετρησουν.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1621 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 05:20:20 μμ »
Nαι σωστό αλλά τα χαρτιά εγώ τα πήγα 1 μήνα πριν και δεν έχει περαστεί τιποτα.... και όσες φορές πήρα τηλ στη δευτεροβάθμια δεν απάντησε κανείς... δηλαδη τώρα τι θα κάνω αν δεν περαστεί τπτ ή αν τα δω τη τελευταία μέρα και δεν προλαβαίνω να διορθώσω κάτι;
Δεν είναι πολύ περίεργο αυτό; Αγχωτικό κτλ ...
Περίμενε να τελειώσουν οι ουρές για τις καταθέσεις και παρτους τότε αν δεν εχει γίνει

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1622 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 06:59:59 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω αν έτυχε κάποιος να καταθέσει βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου άνω των 300 ωρών και 7 μηνών και απάντησαν από τη Διεύθυνση ότι δε μετρούν τα μόρια. Εγώ κατέθεσα και έτσι μου είπαν. Πώς δεν έχει ακόμα τελειώσει το σεμινάριο και δεν ξέρουν αν έχει τελειώσει επιτυχώς.
Από το Πανεπιστήμιο μας έδωσαν μια Βεβαίωση, γιατι δεν είδαν εκδώσει Πιστοποιητικά ακόμα. Όμως, μας την έδωσαν για κατάθεση στις Προκηρύξεις. Και το αστείο είναι ότι όταν τα κατέθεσα μου είπαν ΟΚ και πως θα μετρήσει. Ενώ τώρα που περνούν στον opsyd τα προσόντα, δεν το πέρασαν αυτό.

Τα Πανεπιστήμια έδωσαν αυτές τις βεβιώσεις διότι ο κόσμος τις ζήτησε.  Δε σημαίνει ότι επειδή τις έδωσαν ντε κ καλά προσμετρώνται κιόλας. Απο τη βθμια της περιοχής μου  ύστερα απο επικοινωνια με το Υπουργείο μου απάντησαν κατηγορηματικά πως αυτές οι βεβαιώσεις δεν μετρούν . Πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το σεμινάριο για να μετρήσουν μου είπαν, πράγμα το οποίο θεωρώ απολύτως λογικό διότι οι προϋποθέσεις που αφορούν τη μοριοδότηση τέτοιων σεμιναρίων είναι σαφέστατες: 300 ώρες κ 7μηνο. Εφόσο το πρόγραμμα δεν έχει ολοκληρωθεί οι προϋποθέσεις αυτές δεν καλύπτοται. Επομένως πώς να μοριοδοτηθεί μια τέτοια βεβαίωση;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1623 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:09:42 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω αν έτυχε κάποιος να καταθέσει βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου άνω των 300 ωρών και 7 μηνών και απάντησαν από τη Διεύθυνση ότι δε μετρούν τα μόρια. Εγώ κατέθεσα και έτσι μου είπαν. Πώς δεν έχει ακόμα τελειώσει το σεμινάριο και δεν ξέρουν αν έχει τελειώσει επιτυχώς.
Από το Πανεπιστήμιο μας έδωσαν μια Βεβαίωση, γιατι δεν είδαν εκδώσει Πιστοποιητικά ακόμα. Όμως, μας την έδωσαν για κατάθεση στις Προκηρύξεις. Και το αστείο είναι ότι όταν τα κατέθεσα μου είπαν ΟΚ και πως θα μετρήσει. Ενώ τώρα που περνούν στον opsyd τα προσόντα, δεν το πέρασαν αυτό.

Τα Πανεπιστήμια έδωσαν αυτές τις βεβιώσεις διότι ο κόσμος τις ζήτησε.  Δε σημαίνει ότι επειδή τις έδωσαν ντε κ καλά προσμετρώνται κιόλας. Απο τη βθμια της περιοχής μου  ύστερα απο επικοινωνια με το Υπουργείο μου απάντησαν κατηγορηματικά πως αυτές οι βεβαιώσεις δεν μετρούν . Πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το σεμινάριο για να μετρήσουν μου είπαν, πράγμα το οποίο θεωρώ απολύτως λογικό διότι οι προϋποθέσεις που αφορούν τη μοριοδότηση τέτοιων σεμιναρίων είναι σαφέστατες: 300 ώρες κ 7μηνο. Εφόσο το πρόγραμμα δεν έχει ολοκληρωθεί οι προϋποθέσεις αυτές δεν καλύπτοται. Επομένως πώς να μοριοδοτηθεί μια τέτοια βεβαίωση;

Ας ξεκαθαριστούν ορισμένα πράματα με αφορμή και μόνο:
1. Ο υποψήφιος με την αίτησή του επικαλείται δικαιολογητικά τα οποία θεωρεί πως πρέπει να καταθέσει και να γίνουν δεκτά με βάση την Προκήρυξη. Μέχρι εκεί φτάνει η δικαιοδοσία του. Δεν σημαίνει πως η κρίση του είναι και η ορθή. Πέραν αυτού, και να είναι -για εξόφθαλμα ζητήματα- δεν έχει κανένα δικαίωμα να αποφασίζει, να απαιτεί/ζητά/προτρέπει, εκτός διαδικασίας των ενστάσεων, να περαστούν δικαιολογητικά του στο ΟΠΣΥΔ, τα οποία πρέπει ή δεν πρέπει να περαστούν και δεν έχουν καταχωριστεί από τη Δ/νση για τον οποιοδήποτε λόγο. Αυτό είναι δικαίωμά του στις ενστάσεις και μόνον!
2. Με βάση την παρούσα διαδικασία, όταν ένα δικαιολογητικό καταχωρίζεται στο ΟΠΣΥΔ, σημαίνει πως, στο πρώτο στάδιο, έχει ελεγχθεί από τη Δ/νση, και έχει κριθεί συναφές με την Προκήρυξη. Ο έλεγχος δεν είναι δουλειά του υποψηφίου!! Διότι έχουμε ξεχάσει τους ρόλους μας εδώ πέρα. Κανονικά τα δικαιολογητικά θα έπρεπε να καταχωρίζονται μετά τη λήξη και των 2 προθεσμιών ή ο υποψήφιος να μην μπορούσε να δει το τί έχει καταχωριστεί εν τέλει, μέχρι τη λήξη και των 2 προθεσμιών. Είναι φοβερό το αλισβερίσι που συμβαίνει μεταξύ των υποψηφίων και των Δ/νσεων. Κοινή συζήτηση, κοινό μαγείρεμα. Ο υποψήφιος αποφασίζει και βοηθάει στον έλεγχο. Πρωτάκουστα πράγματα!
3. Φυσικά κι εφ' όσον δεν έχει τελειώσει το εν λόγω σεμινάριο δεν θα μετρήσει. Επειδή επιμορφούμενοι ζήτησαν βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης θεματικών ενοτήτων του σεμιναρίου που παρακολουθούν, οι οποίες συμπληρώνουν 300 ώρες, αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν στα χέρια τους πιστοποιητικό σεμιναρίου που δεν έχει τελειώσει ακόμα! Λογικώς παράλογο. Ευτυχώς η Δ/νση πράττει ορθά. Μακάρι να το 'χουν πράξει όλες.
4. Εδώ, πέρσι στην ειδική, ΑΕΙ χορήγησαν σε υποψηφίους βεβαιώσεις για σεμινάρια περατωμένα από καιρό, τα οποία ανέγραφαν κάτι του τύπου: «Το σεμινάριο 400 ωρών ήταν διάρκειας πραγματοποίησης επτά (7) ή οκτώ ( 8 ) μηνών και πεντάμηνης (5ης) ή εξάμηνης (6ης) υλοποίησης»!! Ανήκουστο. Για να πιάσουμε και τον νέο νόμο βλέπεις, εφ' όσον το σεμινάριο τέλειωσε πια και δεν μπορούμε να γράψουμε και ψέματα ή να το παρατείνουμε πλέον πέραν των 5 ή 6 μηνών!! Και τέτοιο χαρτί, το κατέθεσαν υποψήφιοι! Νομιμοποιείται υποψήφιος να τηλεφωνεί σε διεύθυνση και να ζητά να τού περαστεί κάτι τέτοιο; Δεν μπορούν να καταλύονται τα πάντα στον βωμό τού να μετρήσουν όλα. Ας γίνει κατανοητό.
5. Σε μια τυπική διαδικασία μιας ευνομούμενης χώρας, δεν θα έπρεπε οι Δ/νσεις να επιτρέπουν σε κανέναν τέτοιο υποψήφιο να ζητά εντελώς παρασκηνιακά με τηλέφωνα και παρακλήσεις να περαστεί τέτοιο ή άλλο δικαιολογητικό στο ΟΠΣΥΔ, εκτός τυπικής διαδικασίας των ενστάσεων.

Παράγκα η φάση για ορισμένους. Υποψηφίους και υπαλλήλους ομού.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2020, 01:27:45 μμ από rrrrrr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.