*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3352120 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2520 στις: Μάιος 01, 2020, 11:06:26 πμ »
Έχει αποδείξει η Κεραμέως ότι οι δηλώσεις της είναι ακριβείς; Εμένα μου φαίνεται συνήθως ότι απαντάει σαν τον μαθητή που δεν έχει διαβάσει αλλά δεν θέλει και να φανεί ότι δεν έχει διαβάσει. Εμείς ως εκπαιδευτικοί πρέπει να δίξουμε κατανόηση στον μαθητή και σίγουρα να μην προσβάλλουμε τον μαθητή.

Στην Κεραμέως όμως γιατί να δίξουμε κατανόηση; Οφείλει να είναι "διαβασμένη" και τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) δείχνει επικίνδυνα "αδιάβαστη". Δεν θέλω να βάλω δόλο στην αφέλεια της. Δεν είναι πολιτικό το φόρουμ.

Όμως το να λέει η Κεραμέως εύκολα "Θα πάμε με προσωρινούς πίνακες" μου φαίνεται ότι εκείνη την ώρα σκέφτηκε "Αχ, που είναι οι σύμβουλοί μου που τα ξέρουν καλύτερα. Τέσπα, ας απαντήσω κάτι να φανώ ότι ξέρω. Εξάλλου οι εκπαιδευτικοί είναι ηλίθιοι, ξεχνούν εύκολα, τρώνε σανό και όλα καλά θα πάνε. Βγαίνω όμορφη στο γυαλί άραγε; Και αυτοί εδώ οι συνδικαλιστές τι δουλειά έχουν στο γραφείο μου;;; Δεν μπορεί κάποιος από αυτούς θα θέλει να γίνει πολιτικός, ας συνδιαλαγώ μαζί του".

Νομίζω ότι αυτά θα σκέφτηκε.

Κάποια στιγμή λίγο πριν τα Χριστούγεννα και ενώ όλες οι πληροφορίες συνέτειναν στο ότι θα αργούσε η προκήρυξη της γενικής, θα υπήρχαν αλλαγές στο σύστημα κλπ, η Κεραμεως αποφάσισε ότι είναι all in στο σύστημα διορισμού που ψήφισε ο ΣΥΡΙΖΑ και για το οποίο η ίδια η ΝΔ είχε εκφράσει αντιρρήσεις. Το χθεσινό νέο αναφορικά με την δηλωμένη πλεον πρόθεση του υπουργείου να πάει με προσωρινούς δεν είναι παρά η λογική συνέχεια του all in.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2020, 11:19:15 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:23:07 »

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2521 στις: Μάιος 01, 2020, 11:30:33 πμ »
Παίρνεις τηλέφωνο. Σε ποια δνση είναι;

Α Αθήνας είναι κι άλλοι στο ίντερνετ που λένε ότι τους τα πέρασε αυτή τη βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2522 στις: Μάιος 01, 2020, 11:55:30 πμ »
Κάποια στιγμή λίγο πριν τα Χριστούγεννα και ενώ όλες οι πληροφορίες συνέτειναν στο ότι θα αργούσε η προκήρυξη της γενικής, θα υπήρχαν αλλαγές στο σύστημα κλπ, η Κεραμεως αποφάσισε ότι είναι all in στο σύστημα διορισμού που ψήφισε ο ΣΥΡΙΖΑ και για το οποίο η ίδια η ΝΔ είχε εκφράσει αντιρρήσεις. Το χθεσινό νέο αναφορικά με την δηλωμένη πλεον πρόθεση του υπουργείου να πάει με προσωρινούς δεν είναι παρά η λογική συνέχεια του all in.

Τα θυμάμαι όλα αυτά που περιγράφεις. Λογική συνέχεια στο all in θα έχουμε αν τελικά γίνουν οι προσλήψεις (αναπληρωτών και διορισμοί μόνιμων μετά από ένα χρόνο) με αυτό το σύστημα. Αυτό που έλεγε ότι θα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ αν παρέμενε.

Μου φαίνεται τελείως παράλογο και ότι δεν συντρέχει ουσιαστικός λόγος να γίνουν προσλήψεις από τους προσωρινούς. Για να μην παρεξηγηθώ μου φαίνεται αδιανόητα άδικο να πηγαίνουμε για τρίτη χρόνια με τους πίνακες τους παλιούς. Αλλά δεν έχουμε άλλους οριστικούς πίνακες.  Οι προσωρινοί για να λέγονται προσωρινοί σημαίνει ότι δεν έχουν ελεγχθεί πλήρως και δεν έχουν ελεγχθεί οι ενστάνσεις.

Αυτές τις σκέψεις πιστεύω ότι αδυνατεί να τις κάνει η Κεραμέως, γιατί απλώς δεν την ενδιαφέρει. Θα κάνει εκείνη την ώρα ότι της πουνε οι σύμβουλοί της. Αυτή απλώς περιμένει να βγει 1/9 στο γυαλί να πει ότι πέτυχε (ε, ότι της πουν ότι πέτυχε). Μου φαίνεται αναξιόπιστος ο λόγος της. Μακάρι να κανω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2523 στις: Μάιος 01, 2020, 11:58:09 πμ »
Προσωπικα πιστευω πως η δηλωση για προσωρινους κρυβει εκλογες.Οτι και καλα προχωρα η διαδικασια αλλα οι εκλογες σεπτεμβρη θα καθυστερησουν την διαδικασια πινακων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:23:07 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2524 στις: Μάιος 01, 2020, 12:00:35 μμ »
Μου φαίνεται τελείως παράλογο και ότι δεν συντρέχει ουσιαστικός λόγος να γίνουν προσλήψεις από τους προσωρινούς. Για να μην παρεξηγηθώ μου φαίνεται αδιανόητα άδικο να πηγαίνουμε για τρίτη χρόνια με τους πίνακες τους παλιούς. Αλλά δεν έχουμε άλλους οριστικούς πίνακες.  Οι προσωρινοί για να λέγονται προσωρινοί σημαίνει ότι δεν έχουν ελεγχθεί πλήρως και δεν έχουν ελεγχθεί οι ενστάνσεις.

Σ' αυτό που γράφεις εδώ πιστεύω ο κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να συμφωνήσει. Ωστόσο, ακόμα και να μην ενδιαφέρεται η Κεραμεως, κάποιος κάνει πολιτική εκεί περα. Κάποιος ενδιαφέρεται. Κάποιος της είπε να το πει για τους προσωρινούς.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2525 στις: Μάιος 01, 2020, 12:01:46 μμ »
Με τον φίλο μου τον Ρίζο, στο Αιγαίο αρμενιζω....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2020, 12:22:34 μμ από Αδιάφορος »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2526 στις: Μάιος 01, 2020, 12:10:50 μμ »
Τα θυμάμαι όλα αυτά που περιγράφεις. Λογική συνέχεια στο all in θα έχουμε αν τελικά γίνουν οι προσλήψεις (αναπληρωτών και διορισμοί μόνιμων μετά από ένα χρόνο) με αυτό το σύστημα. Αυτό που έλεγε ότι θα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ αν παρέμενε.

Μου φαίνεται τελείως παράλογο και ότι δεν συντρέχει ουσιαστικός λόγος να γίνουν προσλήψεις από τους προσωρινούς. Για να μην παρεξηγηθώ μου φαίνεται αδιανόητα άδικο να πηγαίνουμε για τρίτη χρόνια με τους πίνακες τους παλιούς. Αλλά δεν έχουμε άλλους οριστικούς πίνακες.  Οι προσωρινοί για να λέγονται προσωρινοί σημαίνει ότι δεν έχουν ελεγχθεί πλήρως και δεν έχουν ελεγχθεί οι ενστάνσεις.

Αυτές τις σκέψεις πιστεύω ότι αδυνατεί να τις κάνει η Κεραμέως, γιατί απλώς δεν την ενδιαφέρει. Θα κάνει εκείνη την ώρα ότι της πουνε οι σύμβουλοί της. Αυτή απλώς περιμένει να βγει 1/9 στο γυαλί να πει ότι πέτυχε (ε, ότι της πουν ότι πέτυχε). Μου φαίνεται αναξιόπιστος ο λόγος της. Μακάρι να κανω λάθος.

Απολύτως λογική σκέψη συνάδελφε. Απλώς η μια παρανομία δεν είναι δίκαιο να "διορθωθεί" με άλλη, ίσως μεγαλύτερη σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες νομικές διατάξεις.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2527 στις: Μάιος 01, 2020, 12:53:01 μμ »
Απολύτως λογική σκέψη συνάδελφε. Απλώς η μια παρανομία δεν είναι δίκαιο να "διορθωθεί" με άλλη, ίσως μεγαλύτερη σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες νομικές διατάξεις.
στον ΑΣΕΠ δεν δηλώνει ο καθένας τα προσόντα του? Δεν υπόκειται σε ποινικό αδίκημα εάν το κάνει λάθος? Νομίζω ότι όλοι είμαστε αρκετά έξυπνοι να το καταλάβουμε αυτό. Ήδη υπάρχουν οι λίστες με ένα μαθηματικό αλγόριθμο. Θα επαληθευτούν άμεσα με τα στοιχεία του οπσυδ. Πραγματικά τι φοβούνται κάποιοι?
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2528 στις: Μάιος 01, 2020, 12:59:13 μμ »
στον ΑΣΕΠ δεν δηλώνει ο καθένας τα προσόντα του? Δεν υπόκειται σε ποινικό αδίκημα εάν το κάνει λάθος? Νομίζω ότι όλοι είμαστε αρκετά έξυπνοι να το καταλάβουμε αυτό. Ήδη υπάρχουν οι λίστες με ένα μαθηματικό αλγόριθμο. Θα επαληθευτούν άμεσα με τα στοιχεία του οπσυδ. Πραγματικά τι φοβούνται κάποιοι?

αν κάποιος πάνω απο εμένα και κάτω απο εμένα εμφανιστεί με 2 μεταπτυχιακά και διδακτορικό, πως ξέρω ότι δε πρόκειται για δάκτυλο?
μη μου πεις οτι θα κάνουν δειγματολογικό έλεγχο
αν αυτό ( άσχετα αν πρόκειται για δάκτυλο ή οχι ) αποδειχθεί μετά ότι πρόκειται για λάθος της υπηρεσίας, αυτός ο άνθρωπος ίσως να έχει 18+18 δλδ 2 χρονιες δυσπρόσιτα 36 μόρια αποκτήσει
ποιος μου εγγυάται ότι οι προσωρινοί δε θα έχουν τέτοια πειράγματα μέσα ?

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2529 στις: Μάιος 01, 2020, 01:05:15 μμ »
Δεν έχετε βαρεθεί ακόμη ; Σιγά μην τους πούμε και ευχαριστώ στο τέλος !

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2530 στις: Μάιος 01, 2020, 01:05:27 μμ »
αν κάποιος πάνω απο εμένα και κάτω απο εμένα εμφανιστεί με 2 μεταπτυχιακά και διδακτορικό, πως ξέρω ότι δε πρόκειται για δάκτυλο?
μη μου πεις οτι θα κάνουν δειγματολογικό έλεγχο
αν αυτό ( άσχετα αν πρόκειται για δάκτυλο ή οχι ) αποδειχθεί μετά ότι πρόκειται για λάθος της υπηρεσίας, αυτός ο άνθρωπος ίσως να έχει 18+18 δλδ 2 χρονιες δυσπρόσιτα 36 μόρια αποκτήσει
ποιος μου εγγυάται ότι οι προσωρινοί δε θα έχουν τέτοια πειράγματα μέσα ?
Ε καλά!
Μη περνάτε απέναντι τώρα..
Άμα το πάμε έτσι και γραπτό να είχαμε, ποιος σου εγγυάται ότι δεν υπάρχει δάκτυλο;;
Άσε που στους προσωρινούς δεν θα έχει δυσπρόσιτα..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2020, 01:12:36 μμ από mpakias33 »

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2531 στις: Μάιος 01, 2020, 01:11:38 μμ »
Ποιος θα ρισκάρει να καλέσει από προσωρινούς ; Και αν κάποιος μείνει εκτός και δικαιωθεί στην συνέχεια ; Πιστεύεις ότι το ΑΣΕΠ θέλει κάτι τέτοιο ;

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2532 στις: Μάιος 01, 2020, 01:15:35 μμ »
Σκοπός και στόχος του ασεπ είναι η σωστή σύνταξη πινάκων.
Δε νοιάζεται ο ασεπ από που θα καλέσει το υπουργείο εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2533 στις: Μάιος 01, 2020, 01:20:53 μμ »
Ε καλά!
Μη περνάτε απέναντι τώρα..
Άμα το πάμε έτσι και γραπτό να είχαμε, ποιος σου εγγυάται ότι δεν υπάρχει δάκτυλο;;
Άσε που στους προσωρινούς δεν θα έχει δυσπρόσιτα..
μπορείς να απαντήσεις εσύ?
για αυτό υπάρχουν οι οριστικοί

υ.γ. και προσωπικά εμένα με παλιούς με νέους δεν έχω πρόβλημα , απλά η νικούλα είναι ότι πιο άσχετο έχει περάσει ποτέ απο το υπουργείο

υ.γ. κάποιοι έβαλαν το δάκτυλο στο μέλι μεσα στην αναμπουμπούλα του ιού, βλέπε μάσκες voucher αλλα τους έπιασαν με τις κοτες στα χέρια, ας αφήσουν το δάκτυλο μακριά απο την παιδεία αλλα δε βλέπω να το αφήνουν.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2020, 01:23:24 μμ από PASAS123 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.