*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3348547 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3052 στις: Μάιος 19, 2020, 07:04:33 μμ »
geo_vanni: Μέχρι τώρα αυτό κάνω. Ακολουθώ το όνειρό μου και αυτό που λέει η καρδιά μου. Τουλάχιστον θα πω ότι έκανα ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό να γίνει! Υγεία να έχουμε και έχει ο θεός!

Hope3, όπως λέει και το όνομά σου να ελπίζεις και να προσπαθείς για τα όνειρά σου! Σίγουρα με τα προσόντα που έχεις αυτήν τη στιγμή δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτό που ονειρεύεσαι... Επομένως το Μεταπτυχιακό είναι ξεκάθαρα μονόδρομος ειδικά για τους Φιλολόγους. Εάν δε σε ενδιαφέρει η Ειδική Αγωγή δεν είναι απαραίτητο να δώσεις τόσα πολλά χρήματα για ένα ΜΠΣ. Έχει και πολύ πιο οικονομικά μεταπτυχιακά που τρέχουν αυτήν τη στιγμή που μιλάμε, αλλά όχι με γνωστικό αντικείμενο την Ειδική Αγωγή. Αυτό σου το λέω γιατί αναφέρεις και τον οικονομικό παράγοντα. Σε ό,τι αφορά την ηλικία που θίγεις, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ, αν πραγματικά αγαπάς αυτό με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς!
Υ.Γ. Δε σου απαντώ τυχαία, ούτε απλά για να σε εμψυχώσω, κρίνω απλά εξ ιδίων τα αλλότρια! Πριν 6 χρόνια έκλαιγα κάθε μέρα και έλεγα: Ποτέ δε θα μπω σε σχολική τάξη, ποτέ δε θα ασχοληθώ με τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών, θα πεθάνω με αυτόν τον καημό... Και όμως... Γιαυτό δεν τα παρατάμε ποτέ, αλλά σίγουρα δε θα έρθει και τίποτα ουρανοκατέβατο: ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ! Από εμένα τα καλύτερα εύχομαι και να πάθεις αυτά που ονειρεύεσαι! :)
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3053 στις: Μάιος 19, 2020, 08:33:08 μμ »
Αν δεν αρκεί το μεταπτυχιακό, μία ξένη γλώσσα, υπολογιστές, τρία παιδιά και ένα σεμινάριο; Ε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο νομίζω.....θα πρέπει να ξεχάσω το όνειρο! Εφόσον δεν είμαι και μικρή σε ηλικία!

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, μεταπτυχιακό, σεμινάριο, ξένη γλώσσα και  υπολογιστές έχουν πλέον όλοι... Και αυτοί οι λίγοι που δεν έχουν, απο πέρυσι που ψηφίστηκε ο νόμος Γαβρόγλου τρέχουν να αποκτήσουν...Οπότε στην επόμενη προκήρυξη (στην οποία θα είναι  μέσα και οι απόφοιτοι κολλεγίων) θα τα πηγαίνουμε με το τσουβάλι τα δικαιολογητικά στις Β/θμιες.  Επίσης, οι φιλόλογοι έχουν και πολύ μεγάλες προϋπηρεσίες!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2020, 08:35:59 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3054 στις: Μάιος 19, 2020, 08:36:47 μμ »
Παράδειγμα αν ένας φιλόλογος μηδενικής έχει 7 βαθμό πτυχίου, έχει αγγλικά Β2, έχει πιστοποίηση υπολογιστών και τρία παιδιά θα μπορέσει να εργαστεί ως αναπληρωτής; ή όχι;

Όχι.

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3055 στις: Μάιος 19, 2020, 10:09:55 μμ »
despinoula4 όσα αναφέρεις στο υστερόγραφο είναι ακριβώς όλα όσα νιώθω και λέω και κάνω, σαν να είμαι εγώ!!!! Τώρα όσον αφορά το μεταπτυχιακό για την Ειδική αγωγή που θέλω δεν το επέλεξα τυχαία. Έχω κάνει κατ' οίκον μαθήματα σε παιδιά με ιδιαιτερότητες και επιπλέον να μην γελιόμαστε είναι πιο εύκολο να μπεις ως αναπληρωτής! Άλλωστε βλέπω ότι και εσύ είσαι ΠΕ02 ειδικής και έτσι πιθανολογώ ότι πέτυχες αυτό που ονειρευόσουν! Ευχαριστώ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2020, 10:12:52 μμ από Hope3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος brebal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3056 στις: Μάιος 19, 2020, 10:55:11 μμ »
Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να εκτιμήσει για τους ΠΕ 02, ποια νομίζει ότι θα μπορούσε να είναι πάνω κάτω η "βάση" για την αναπλήρωση...(γιατί προσωπικά όσο και να το έχω ψάξει, όσους υπολογισμούς και να έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει να υπολογίσω)...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3057 στις: Μάιος 19, 2020, 11:06:55 μμ »
Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να εκτιμήσει για τους ΠΕ 02, ποια νομίζει ότι θα μπορούσε να είναι πάνω κάτω η "βάση" για την αναπλήρωση...(γιατί προσωπικά όσο και να το έχω ψάξει, όσους υπολογισμούς και να έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει να υπολογίσω)...

Depends... Αναπλήρωση που και σε ποια φαση; Αν είναι οπουδήποτε και σε οποιαδήποτε φάση, τότε μπορείς να το υπολογίσεις σχετικά εύκολα. Βρες τις προσλήψεις ΠΕ02, βρες τον τελευταίο, κάνε μια εκτίμηση της προϋπηρεσίας που θα ειχε πέρυσι και φέτος μέχρι τις αιτήσεις (υποθέτοντας ότι η φάση  πρόληψης ήταν ίδια και τις δύο χρονιές) και μετά βάζεις: τα μόρια ενός πτυχίου με 7, ECDL και lower. Αυτό θα σου βγάλει κοντά στο μίνιμουμ, κατά τη γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2020, 11:10:39 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος brebal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3058 στις: Μάιος 19, 2020, 11:14:52 μμ »
Depends... Αναπλήρωση που και σε ποια φαση; Αν είναι οπουδήποτε και σε οποιαδήποτε φάση, τότε μπορείς να το υπολογίσεις σχετικά εύκολα. Βρες τις προσλήψεις ΠΕ02, βρες τον τελευταίο, κάνε μια εκτίμηση της προϋπηρεσίας που θα ειχε πέρυσι και φέτος μέχρι τις αιτήσεις (υποθέτοντας ότι η φάση  πρόληψης ήταν ίδια και τις δύο χρονιές) και μετά βάζεις: τα μόρια ενός πτυχίου με 7, ECDL και lower. Αυτό θα σου βγάλει κοντά στο μίνιμουμ, κατά τη γνώμη μου.

Νομίζω και αυτό είναι επισφαλές, διότι μπορεί να υπάρχουν άλλοι με διδακτορικό και μεταπτυχιακά που θα τον περάσουν για πλάκα αν δεν έχει ο ίδιος κάνει μεταπτυχιακό. Γενικά, αυτό που δεν μπορούμε να έχουμε έστω μια εικόνα στο περίπου με αγχώνει περισσότερο απ΄όλα...δεν ξέρουμε καν τι θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3059 στις: Μάιος 19, 2020, 11:32:51 μμ »
Για να μιλήσω ξεκάθαρα αξίζει να κάνω μεταπτυχιακό είτε για τον πίνακα της γενικής είτε της ειδικής; καθώς καταλαβαίνετε ότι είναι πολλά τα χρήματα και με οικογένεια ακόμη πιο δύσκολα. Αξίζει να δώσω τόσο χρήματα και κόπο;Απλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν έχω ελπίδες να κάνω αυτό που είναι όνειρο ζωής!
Αγαπητη Hope3..πραγματικα χαιρομαι που ακουω απο το στομα σου το<να κανω αυτο που ειναι ονειρο ζωης>Πολυ μεγαλη κουβεντα.Δυστυχως ομως εχουμε φτασει στο 2020 και ενα μεγαλο ποσοστο αναπληρωτων με ακαδημαικα προσοντα πολυ περισσοτερα απο αρκετους της βουλης που σημερα παιρνουν αποφασεις για μας δεν μπορουν να διδαξουν ....ναι δεν μπορουν να διδαξουν ουτε σε παιδια του δημοτικου.Για αυτους Hope3 ειμαστε οι ανευθυνοι....οι τεμπεληδες εκπαιδευτικοι...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3060 στις: Μάιος 19, 2020, 11:34:23 μμ »
Νομίζω και αυτό είναι επισφαλές, διότι μπορεί να υπάρχουν άλλοι με διδακτορικό και μεταπτυχιακά που θα τον περάσουν για πλάκα αν δεν έχει ο ίδιος κάνει μεταπτυχιακό. Γενικά, αυτό που δεν μπορούμε να έχουμε έστω μια εικόνα στο περίπου με αγχώνει περισσότερο απ΄όλα...δεν ξέρουμε καν τι θα γίνει...

Εννοείται ότι είναι επισφαλές, αλλά είναι μια βάση για έχεις μια εικόνα στο περίπου, όπως λες. Να στο πω διαφορετικά: περίπου 24,5 μόρια θα έχουν παρά πολλοι από τα ακαδημαϊκά (βαθμός πτυχίου 7, ECDL και lower). Αρκετοί θα έχουν +20 από μεταπτυχιακό, αρκετοί +4 από proficiency, αρκετοί +3-6 από παιδιά. Κάποια θα τα έχουν όλα αυτά. Σε αυτό προσέθεσε την προϋπηρεσία όπως σου είπα στο προηγούμενο ποστ. Μια εκτίμηση λοιπόν μπορούμε να κάνουμε, και όσο βάζεις προσόντα, τόσο πιο ασφαλής θα είναι. Οπότε μένεις να δεις με τα δικά σου μόρια που βρίσκεσαι.

.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2020, 12:09:47 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3061 στις: Μάιος 20, 2020, 03:25:38 μμ »
Το θέμα του νήματος είναι η προκήρυξη 2ΓΕ αλλά όπως το πάτε μερικοί σε λίγο θα κουβεντιάζετε τα πάντα εκτός από την 2ΓΕ!

Καλό είναι να τροποποιήσετε τα μηνύματα σας ώστε να είναι εστιασμένα στο θέμα!
Τα μη σχετικά με το θέμα μηνύματα θα διαγράφονται.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3062 στις: Μάιος 22, 2020, 02:28:07 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/322882_ypoyrgeio-apo-epikyronei-ptyhia-agglikon-poy-den-perilambanontan-stin-prokiryxi

   Ακόμα να βγάλουνε άκρη με τα πτυχία ξένων γλωσσών στην 3ΕΑ... και αρκετοί επιμένετε να γίνουν οι προσλήψεις στην γενική με τους προσωρινούς. Αυτά είναι τα λάθη που διορθώνει ο ΑΣΕΠ ανεξάρτητα από τις ενστάσεις. Φανταστείτε τι συμβαίνει στην 2ΓΕ με 120.000 αιτήσεις.

   Εγώ από ότι καταλαβαίνω όσοι δήλωσαν αυτής της κατηγορίας πτυχία αγγλικών στην 2ΓΕ ,λογικά επικυρώθηκαν από τις δδε, όπως τα επικύρωσαν πέρυσι στους υποψήφιους της ειδικής και θα μοριοδοτηθούν στους προσωρινούς. Ταυτόχρονα ορισμένοι που είχαν κάνει τα χαρτιά τους και στην 3ΕΑ βλέπουν αυτή τη στιγμή τα πτυχία τους να απο- επικυρώνονται και δεν θα μοριοδοτηθούν στην 2ΓΕ. Άρα στους προσωρινούς της 2ΓΕ κάποιοι θα πάρουν μόρια και κάποιοι όχι για το ίδιο πτυχίο. Διορθώστε με αν καταλαβαίνετε κάτι άλλο. 

*Δεν κρίνω την ορθότητα ή μη, της απο-επικυρωποίησης των πτυχίων. Για αυτό υπάρχει ο ΑΣΕΠ. Απλά η παραπάνω είδηση αποτελεί άλλη μία απόδειξη ότι οι προσωρινοί πίνακες είναι λανθασμένοι πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3063 στις: Μάιος 22, 2020, 02:37:06 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/322882_ypoyrgeio-apo-epikyronei-ptyhia-agglikon-poy-den-perilambanontan-stin-prokiryxi

   Ακόμα να βγάλουνε άκρη με τα πτυχία ξένων γλωσσών στην 3ΕΑ... και αρκετοί επιμένετε να γίνουν οι προσλήψεις στην γενική με τους προσωρινούς. Αυτά είναι τα λάθη που διορθώνει ο ΑΣΕΠ ανεξάρτητα από τις ενστάσεις. Φανταστείτε τι συμβαίνει στην 2ΓΕ με 120.000 αιτήσεις.

   Εγώ από ότι καταλαβαίνω όσοι δήλωσαν αυτής της κατηγορίας πτυχία αγγλικών στην 2ΓΕ ,λογικά επικυρώθηκαν από τις δδε, όπως τα επικύρωσαν πέρυσι στους υποψήφιους της ειδικής και θα μοριοδοτηθούν στους προσωρινούς. Ταυτόχρονα ορισμένοι που είχαν κάνει τα χαρτιά τους και στην 3ΕΑ βλέπουν αυτή τη στιγμή τα πτυχία τους να απο- επικυρώνονται και δεν θα μοριοδοτηθούν στην 2ΓΕ. Άρα στους προσωρινούς της 2ΓΕ κάποιοι θα πάρουν μόρια και κάποιοι όχι για το ίδιο πτυχίο. Διορθώστε με αν καταλαβαίνετε κάτι άλλο. 

*Δεν κρίνω την ορθότητα ή μη, της απο-επικυρωποίησης των πτυχίων. Για αυτό υπάρχει ο ΑΣΕΠ. Απλά η παραπάνω είδηση αποτελεί άλλη μία απόδειξη ότι οι προσωρινοί πίνακες είναι λανθασμένοι πίνακες.

Μέγα μπαχαλο! Από ότι κατάλαβα μια πιστοποίηση γλωσσομάθειας δεν αναγνωρίζεται πλέον από το υπουργείο αν έχει αποκτηθεί πριν το 2007 ! Φυσικά για την γενική αν πάνε έτσι τα πράγματα θα έχουμε αποτελέσματα σε 5χρονια!

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3064 στις: Μάιος 22, 2020, 03:08:24 μμ »
Και με αυτούς που διορίστηκαν εβπ και εεπ με "άλλο" πτυχίο τί γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3065 στις: Μάιος 22, 2020, 04:37:34 μμ »
Από ότι κατάλαβα μια πιστοποίηση γλωσσομάθειας δεν αναγνωρίζεται πλέον από το υπουργείο αν έχει αποκτηθεί πριν το 2007 !

Αυτό απο που προκύπτει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.