*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3355215 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3598 στις: Ιούνιος 20, 2020, 03:23:04 μμ »
Άλλοι μπαινοβγαίνουν στο Μαξίμου, άλλοι έχουν δεύτερο πτυχίο στο διοικητικό δίκαιο κι άλλοι παίζουν τα ρέστα τους για τη δημοσίευση των πινάκων.
Ευτυχώς που υπάρχουν συνάδελφοι για να διαβάζουμε τις σοβαρές τοποθετήσεις τους και να παίρνουμε καμία σοβαρή πληροφορία και δομημένη προσέγγιση στα ζητήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:46 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3599 στις: Ιούνιος 20, 2020, 03:24:15 μμ »
Δεν είχα δει οτι το έγραψε κι αλλος χρήστης.
Εγώ αναφέρω την πληροφορία. Όποιος θέλει και μπορεί το ψάχνει.
Το μόνο που γνωρίζω επιπλέον είναι πως θα περιλαμβάνει ξανά κονδύλι για ειδική αγωγή + ψυχολόγους κλπ...
Γράφω ξανά κάτι που είχα ξαναγράψει. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχουν ολοκληρωθεί διορισμοί ως τον Δεκέμβρη. Θα εξαρτηθεί από το πολιτικό σκηνικό. Δυστυχώς, υπάρχει περίπτωση να μην είναι έτοιμοι οι οριστικοί της 2ΓΕ ως τότε. Υπάρχει λοιπόν περίπτωση οι πρώτοι διορισμοί να αφορούν μόνο την Πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3600 στις: Ιούνιος 20, 2020, 03:36:22 μμ »
Τι σημαινει θα εξαρτηθει απ το πολιτικο σκηνικο; Ξεκινησε η προεκλογικη εκστρατεια να φανταστω.

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3601 στις: Ιούνιος 20, 2020, 05:17:49 μμ »
Θα θελα να μου πει έστω και ένας, μία ένσταση που μπορεί να γίνει στη 2ΓΕ και να προβληματίσει και να καθυστερήσει χρονικά τον ΑΣΕΠ;  Μία περίπτωση, μόνο μία. Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση και γι αυτό όταν βγούν τα οριστικά και δοθεί ο χρόνος για τις ενστάσεις, μετά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα το ΑΣΕΠ θα εκδόσει οριστικούς. Προκαλώ και πάλι, ένας να μου πει μια δύσκολη περίπτωση εκδίκασης ένστασης που θα πάρει χρόνο για να την απαντήσει το ΑΣΕΠ.  Περιμένω !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:46 »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3602 στις: Ιούνιος 20, 2020, 05:25:54 μμ »
καλησπέρα σας.
Προσωρινοί πίνακες: αν μιλήσετε τηλεφωνικά με ασεπ θα σας απαντήσουν ότι πιστεύουν  μέχρι τέλος Αυγούστου να είναι έτοιμοι οι προσωρινοί.(2ΓΕ)
Διορισμοί: H γνώμη μου είναι οτι θα γίνουν. Με τι μούτρα θα βγάλει την νέα προκήρυξη μετά από 2 χρόνια; Θα γίνουν κάποιοι. Η επιβεβαίωση θα είναι μετά τους προσωρινούς . Αν βγάλει κατανομή όπως στην ειδική αγωγή, τέλος.Θα πρέπει λοιπόν να πιέσουμε για την κατανομή. Βέβαια sthδευτεροβάθμια τι αριθμό  να διορίσει με τα νέα προγράμματα. Νομίζω όλοι καταλάβαμε τις προθέσεις τους για το που θα γίνουν.
Οριστικοί: Προσωπική γνώμη . Θα αργήσουν γιατί απλά το υπουργείο δεν βιάζετε όπως για τους προσωρινούς. Έτσι δεν θα πιέσει καθόλου. Νομίζω και το workcenter κάτι τέτοιο άφησε να εννοηθεί στην τελευταία ενημέρωση του.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3603 στις: Ιούνιος 20, 2020, 05:34:02 μμ »
Θα θελα να μου πει έστω και ένας, μία ένσταση που μπορεί να γίνει στη 2ΓΕ και να προβληματίσει και να καθυστερήσει χρονικά τον ΑΣΕΠ;  Μία περίπτωση, μόνο μία. Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση και γι αυτό όταν βγούν τα οριστικά και δοθεί ο χρόνος για τις ενστάσεις, μετά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα το ΑΣΕΠ θα εκδόσει οριστικούς. Προκαλώ και πάλι, ένας να μου πει μια δύσκολη περίπτωση εκδίκασης ένστασης που θα πάρει χρόνο για να την απαντήσει το ΑΣΕΠ.  Περιμένω !!!!!!

Γνωστούς στο Υπουργείο δεν έχω αλλά έχω γνωστούς στην Β'θμια που υπηρετώ και αλλού.Εκεί λοιπόν, έγιναν ενδελεχείς έλεγχοι όλων των δικαιολογητικών τόσο κατά την παραλαβή τους όσο και πριν την καταχώρηση και μάλιστα οι υπάλληλοι τηλεφωνούσαν στους συναδέλφους και τους έδιναν περιθώριο να προσκομίσουν τυχόν δικαιολογητικά που έλειπαν από τον φάκελό τους ενώ είχαν δηλωθεί στην αίτησή τους!(Και προσωπικά να αναφέρω πως ο υπάλληλος που παρέλαβε την αίτησή μου παρατήρησε πως έλειπε ένα συμπληρωματικό έγγραφο και με έστειλε σπίτι να το πάρω! )
Φαντάζομαι ο έλεγχος για την έκδοση των προσωρινών από το ΑΣΕΠ δεν είναι πολύπλοκη διαδικασία μετά και την εμπειρία της ειδικής και κυρίως με πρόθεση να εκδοθούν οι προσωρινοί (μη σας πω και οι οριστικοί αφού οι ενστάσεις θα είναι ελάχιστες) πριν τις προσλήψεις αναπληρωτών τον Σεπτέμβρη και άσχετα από ποιους τελικά πίνακες θα προσλάβει.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3604 στις: Ιούνιος 20, 2020, 05:44:31 μμ »
Θα θελα να μου πει έστω και ένας, μία ένσταση που μπορεί να γίνει στη 2ΓΕ και να προβληματίσει και να καθυστερήσει χρονικά τον ΑΣΕΠ;  Μία περίπτωση, μόνο μία. Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση και γι αυτό όταν βγούν τα οριστικά και δοθεί ο χρόνος για τις ενστάσεις, μετά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα το ΑΣΕΠ θα εκδόσει οριστικούς. Προκαλώ και πάλι, ένας να μου πει μια δύσκολη περίπτωση εκδίκασης ένστασης που θα πάρει χρόνο για να την απαντήσει το ΑΣΕΠ.  Περιμένω !!!!!!
για κάθε μία ένσταση όσο απλή και να είναι ακολουθείται ολόκληρη διαδικασία που καταλήγει στην παραγωγή κειμένου- απόφασης. Με υπεράριθμο προσωπικό του ασεπ έχει υπολογιστεί ότι και στις πιό απλές περιπτώσεις μπορούν να διεκπεραιωθούν μέχρι 500-600 το μήνα.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3605 στις: Ιούνιος 20, 2020, 06:16:46 μμ »
Εγω θελω να μου πειτε μια προκηρυξη που το Ασεπ εβγαλε τοσο αμεσα προσωρινους και καπακια οριστικους. Περιμενω.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3606 στις: Ιούνιος 20, 2020, 06:18:49 μμ »
Εγω θελω να μου πειτε μια προκηρυξη που το Ασεπ εβγαλε τοσο αμεσα προσωρινους και καπακια οριστικους. Περιμενω.

Δεν είναι συγκρίσιμα γιατί σε εμάς οι διευθύνσεις έκαναν ένα πρώτο χτένισμα κατά την παραλαβή και καταχώρηση.

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3607 στις: Ιούνιος 20, 2020, 06:28:59 μμ »
Ολοι αυτοί που δε θέλουν τους οριστικούς, μόλις βγούνε οι προσωρινοί θα παρακαλάνε να βγούνε οι οριστικοί την άλλη μέρα αν είναι δυνατό, ΓΙΑΤΙ, αν βγούνε οι οριστικοί αργότερα δηλ. μετά την 1η του Σεπτέμβρη, οι πίνακες θα είναι κλειστοί για 3 και όχι για 2 χρόνια. Ε ρε γέλια που θα κάνουμε. 

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3608 στις: Ιούνιος 20, 2020, 06:43:04 μμ »
Δεν είναι συγκρίσιμα γιατί σε εμάς οι διευθύνσεις έκαναν ένα πρώτο χτένισμα κατά την παραλαβή και καταχώρηση.

Στην ειδικη δεν το εκαναν;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3609 στις: Ιούνιος 20, 2020, 06:56:46 μμ »
Στην ειδικη δεν το εκαναν;

Ναι, το έκαναν, ωστόσο η ειδική είχε και το επιπλέον complexity της συνάφειας. Βασικά συμφωνώ μαζί σου όμως. Επιπλέον, δεν ενεργησαν όλες οι δευτεροβάθμιας όπως εκείνη που περιγράφει παραπάνω η Χαρά. Για μένα, το ότι υπάρχουν συνάδελφοι που θέλουν να πάμε με προσωρινους είναι ακατανόητο, ιδίως από τη στιγμή που οι ίδιοι συνάδελφοί λένε ότι οι οριστικοι θα βγουν σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3610 στις: Ιούνιος 20, 2020, 07:12:56 μμ »
Ναι, το έκαναν, ωστόσο η ειδική είχε και το επιπλέον complexity της συνάφειας. Βασικά συμφωνώ μαζί σου όμως. Επιπλέον, δεν ενεργησαν όλες οι δευτεροβάθμιας όπως εκείνη που περιγράφει παραπάνω η Χαρά. Για μένα, το ότι υπάρχουν συνάδελφοι που θέλουν να πάμε με προσωρινούς είναι ακατανόητο, ιδίως από τη στιγμή που οι ίδιοι συνάδελφοί λένε ότι οι οριστικοί θα βγουν σύντομα.

Είναι όντως απαράδεκτο και αντισυναδελφικό να πάμε με προσωρινούς και να εκκρεμούν ενστάσεις. Ας σκεφτούμε πως κανείς δεν θα ήθελε να είναι στη θέση κάποιου που χάνει πρόσληψη ή πέφτει θέσεις στον πίνακα εξαιτίας λάθους του ΑΣΕΠ..
(Προσωπικά ωφελούμαι από το νέο σύστημα, δεν επιθυμώ τους παλιούς, το δίκαιο είναι οριστικοί)

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #3611 στις: Ιούνιος 20, 2020, 07:26:27 μμ »
Κίρκη, πρώτον είναι το ΑΣΕΠ κι όχι ο ΑΣΕΠ. Δεύτερον, είναι οι ''κλήσεις'' κι όχι οι ''κλίσεις''. Δε θα μας βάλουν να κλίνουμε ρήματα. Τρίτον, αυτή τη σιγουριά για διορισμούς την ακούω και τη διαβάζω επί δέκα χρόνια και διορισμοί δε γίνονται σε κάποιες εδικότητες...Το ότι διορίστηκαν απειροελάχιστοι μετά από μια δεκαετία και ξοδεύοντας χιλιάδες ευρώ σε δικηγόρους, δεν αποτελεί λύση του προβλήματος ούτε σημάδι ελπίδας. Επιπλέον, γιατί να μας διορίσουν;;; Ως αναπληρωτές μας πληρώνει η Ευρώπη στο μεγαλύτερο μέρος μας και το Υπουργείο μας πετάει στην ανεργία, όποτε γουστάρει!!! Έτσι το κράτος γενοκτονίας και αφανισμού γλιτώνει μισθούς, λεφτά από τις υποτιθέμενες συντάξεις που κάποτε θα παίρναμε, ασφάλιση και ένσημα. Διαρκώς μας απειλεί με νέα συστήματα προσλήψεων, με κατάργηση μορίων, με εξορισμό στα κατσάβραχα, με αποκλεισμό αν δεν τρέξουμε σαν είλωτες να ζούμε με 250 ευρώ και να θησαυρίζουν οι σπιτονοκύρηδες, δίνει προτεραιότητα στους πίνακες σε ομαδούλες που δε διαθέτουν ούτε καν τα τυπικά προσόντα που τα άλλα κορόιδα έχουμε και για άλλους εκατό λόγους!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.