*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3328786 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jops

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5054 στις: Ιούλιος 30, 2020, 10:56:03 μμ »
Πολυ πιθανον διοιτι οι αναπληρωτές ηδη αρνούνται να αναλάβουν τα ποστ αυτά...Απο την αλλη ο μονιμος 10 χρονια θα ταΐζει την "τοπική " κοινωνία... :'(


Σίγουρα, με το δημογραφικό πρόβλημα να οργιάζει, οι φωστήρες θα διορίσουν 10500. Θα το θυμηθείτε, οι περισσότεροι θα εγκλωβιστούν στα νησιά και τα κατσάβραχα μέχρι το 2030.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:02 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5055 στις: Ιούλιος 30, 2020, 10:58:32 μμ »
Είναι στα γερμανικά και στα γαλλικά πρόκειται για δίγλωσσο πανεπιστήμιο που χορηγεί δίγλωσσους τίτλους σπουδών

Είναι σαφές από τα χαρτιά που κατέθεσες ότι τα μαθήματα έγιναν στη γλώσσα που δήλωσες;

Αποσυνδεδεμένος Zen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5056 στις: Ιούλιος 30, 2020, 11:41:50 μμ »
Είναι σαφές ότι είμαι κάτοχος του παραπάνω ακαδημαϊκού τίτλου η απόκτηση του οποίου περιλαμβάνει μαθήματα, σεμινάρια και εξετάσεις στη γαλλική και στη γερμανική γλώσσα καθότι οι καθηγητές άλλοι διδάσκουν στα γερμανικά και άλλοι στα γαλλικά. Το ΑΣΕΠ δε ζητά λεπτομερή βεβαίωση μαθημάτων αλλά τίτλο και επικυρωμένη μετάφραση. Αυτά κατέθεσα στη Δευτεροβάθμια και έγιναν δεκτά. Μέχρι την δέσμευση του παραβόλου όλα ήταν ΟΚ. Μετά άλλαξε σε κόκκινο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2020, 11:46:09 μμ από Zen »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5057 στις: Ιούλιος 31, 2020, 12:02:48 πμ »
Είναι σαφές ότι είμαι κάτοχος του παραπάνω ακαδημαϊκού τίτλου η απόκτηση του οποίου περιλαμβάνει μαθήματα, σεμινάρια και εξετάσεις στη γαλλική και στη γερμανική γλώσσα καθότι οι καθηγητές άλλοι διδάσκουν στα γερμανικά και άλλοι στα γαλλικά. Το ΑΣΕΠ δε ζητά λεπτομερή βεβαίωση μαθημάτων αλλά τίτλο και επικυρωμένη μετάφραση. Αυτά κατέθεσα στη Δευτεροβάθμια και έγιναν δεκτά. Μέχρι την δέσμευση του παραβόλου όλα ήταν ΟΚ. Μετά άλλαξε σε κόκκινο.

Πράγματι έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις συναδέλφων που ενώ μέχρι ενός χρονικού σημείου έβλεπαν τσακαρισμένο κάποιο προσόν τους αργότερα τους το ξετσέκαραν είτε από τις διευθύνσεις είτε από το υπουργείο. Σε κάποιες περιπτώσεις κατόπιν επικοινωνίας τους διορθώθηκε το θέμα σε άλλες δεν κατάφεραν κάτι.
Όλες όμως αυτές οι περιπτώσεις που γνωρίζω υπήρξαν μέχρι και την αποστολή των στοιχείων μας από τις διευθύνσεις προς το ΑΣΕΠ. Δηλαδή λίγο πριν τις δεσμεύσεις παραβόλων.
Αυτό είναι που με προβληματίζει στην περίπτωση σου αφού μας βεβαιώνεις ότι έγινε αλλαγή κατάστασης ενώ τα στοιχεία σου βρισκόταν στο ΑΣΕΠ. Αυτό σημαίνει μάλλον ότι γίνεται ίσως κάποιος έλεγχος και θεωρητικά μπορεί να δούμε όλοι μας κάποια αλλαγή. Είχα την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί σε αυτό το χρόνο να γίνει.
Εύχομαι πάντως η περίπτωση σου να έχει αίσιο τέλος και πριν τους προσωρινούς.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:02 »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5058 στις: Ιούλιος 31, 2020, 12:07:47 πμ »
Δεν το διευκρινησες ότι άλλαξε μετά τη δέσμευση του παραβολου με το  τσιγκελι σου τα βγάζουμε!! Τέτοια περίπτωση δεν έχω ξαναδεί. Αν επικοινωνήσεις αύριο με το υπουργείο ενημέρωσε μας ίσως είναι κάποιο παροδικό λαθος που σχετίζεται με τον οπσυδ στείλε και εκεί ένα εμαιλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2020, 12:12:32 πμ από iosifina »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5059 στις: Ιούλιος 31, 2020, 12:56:53 πμ »
Πρόκειται για τη Lizentiat που ισοδυναμεί με Master στην Ευρωπαϊκή κλίμακα αλλά ο ΔΟΑΤΑΠ μετά από 6 χρόνια το αναγνώρισε ως πτυχίο ΑΕΙ
Την αναγνώριση του τίτλου από το ΔΟΑΤΑΠ την κατέθεσες στη δευτεροβάθμια; Ίσως να είναι αυτό το πρόβλημα. Επικοινώνησε με το Υπουργείο.
(Πάντως επειδή είχα αντίστοιχο θέμα με σεμινάριο, βεβαιώνω ότι το Υπουργείο επικυρώνει ή μη τους τίτλους, όχι οι διευθύνσεις.)

Αποσυνδεδεμένος Zen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5060 στις: Ιούλιος 31, 2020, 02:37:57 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον. Είμαι πολύ στενοχωρημένος με την εξέλιξη αυτή δυστυχώς.Επιπλέον, έχω ΜΚ 8 ως αναπληρωτής αλλά η προϋπηρεσία μου προέρχεται από την ιδιωτική εκπαίδευση από την οποία παραιτήθηκα και ως εκ τούτου δε μοριοδοτείται για την 2ΓΕ. Το Master του ελβετικού πανεπιστημίου μου του αναγνώρισε ο ΔΟΑΤΑΠ ως δεύτερο πτυχίο και τώρα δε μοριοδοτείται η δεύτερη ξένη γλώσσα. Ανήκω στους επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2008 που δεν προσέφυγαν, με βαθμολογικά σειρά κάτω από το 600 (ΠΕ02), που με προσπέρασαν οι περσινοί διορισθέντες με σειρά επιτυχίας το 3000. Θα πρέπει να αποχαιρετήσω οριστικά την εκπαίδευση. Λυπάμαι.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5061 στις: Ιούλιος 31, 2020, 08:28:53 πμ »
Το έχουν πιάσει το νόημα στο υπουργείο. Παρανομίες και ανομίες ελέω ανύπαρκτης και εξουδετερωμένης λειτουργικά δικαιοσύνης. Πιστεύω για να μετριαστεί το πρόβλημα θα προχωρούν σε συνεχείς ανανεώσεις των πινάκων κατά τη διάρκεια της σχ. χρονιάς.
★Δηλαδή πόσες φορές θα αλλάξουμε τοποθέτηση αυτή την μπίπ.... νεα σχολική χρονιά...???????
Θα γνωρίσουμε κάθε άγνωστο+ανεξερεύνητο μέρος της Ελλάδας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2020, 08:31:12 πμ από Αδιάφορος »

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5062 στις: Ιούλιος 31, 2020, 08:52:14 πμ »
Να  ανακοινώσουν τον αριθμό  των ενστάσεων  πάντως  για όλες  τις προκηρύξεις . Κρατικό μυστικό είναι ;
Συνάδελφε
Αν ανακοινωθούν οι ενστάσεις της 2γε/2019
μπορεί ο Ν.ΚΟΡΔΗΣ να τις υπολόγισε περίπου στις 11.000+
αλλά εγώ το έχω περίπου στις 1.500 δηλαδή σχεδόν το 1/10 επειδή λόγω βιασύνης θα ικανοποιησουν αμφισβητουμενα προσόντα...άρα ολα καλα
για αυτούς+ ελάχιστες ενστάσεις εις βάρος των ανυποψίαστα κορόιδων..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2020, 11:29:30 πμ από Αδιάφορος »

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5063 στις: Ιούλιος 31, 2020, 09:07:04 πμ »
Καλησπέρα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση για επιβεβαίωση. Τα δυσπροσιτα μετράνε με διπλά μόρια από εδώ και πέρα για διορισμό? Η θα μας τα αφαιρέσουν πάλι?
Μην αγχώνεσαι συνάδελφε...για την σημερινή κυβέρνηση μάλλον για κανα 2 χρονιες μετράνε.
Όμως υπάρχει+το σενάριο για αναδρομική περικοπή  τους...800 για αυτο το λογο είναι στα δικαστήρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2020, 08:55:36 πμ από Αδιάφορος »

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5064 στις: Ιούλιος 31, 2020, 09:25:10 πμ »
Είναι σαφές ότι είμαι κάτοχος του παραπάνω ακαδημαϊκού τίτλου η απόκτηση του οποίου περιλαμβάνει μαθήματα, σεμινάρια και εξετάσεις στη γαλλική και στη γερμανική γλώσσα καθότι οι καθηγητές άλλοι διδάσκουν στα γερμανικά και άλλοι στα γαλλικά. Το ΑΣΕΠ δε ζητά λεπτομερή βεβαίωση μαθημάτων αλλά τίτλο και επικυρωμένη μετάφραση. Αυτά κατέθεσα στη Δευτεροβάθμια και έγιναν δεκτά. Μέχρι την δέσμευση του παραβόλου όλα ήταν ΟΚ. Μετά άλλαξε σε κόκκινο.
Καλημέρα συνάδελφε, δυστυχώς τέτοιες περιπτώσεις έγιναν και στην 1Γ. Αφού το πτυχίο είναι δίγλωσσο έχεις μοριοδότηση για άριστη γνώση γαλλικά και γερμανικά και σου ακύρωσαν τη μία;; Δηλαδή το ίδιο πτυχίο σου δίνει μοριοδότηση ως τρία διαφορετικά προσόντα ή πήρες μόνο μοριοδότηση ως πτυχίο;; Το ρωτώ γιατί σε ανάλογη περίπτωση συναδέλφου το υπουργείο είχε απαντήσει ότι δεν μπορεί ένα προσόν να μοριοδοτηθεί 2 φορές. Βέβαια στη δική μας προκήρυξη δεν ξέρω που το γράφει... έχει ενδιαφέρον να το ψάξεις όμως. Έχω και την εξής απορία: η ιδιωτική σου προϋπηρεσία ήταν περασμένη στους πίνακες αναπληρωτών του 2018;;;

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5065 στις: Ιούλιος 31, 2020, 10:59:31 πμ »
ΡΕΑ, ακόμη περιμένω να μου πεις που το λέει ο νομος Γαβρόγλου. Μάλλον δεν έχεις χρόνο για να το βρεις. Για να απαντάς σε άλλα μηνύματα όμως έχεις.  Για ψάξε καλύτερα. Όσο και να ψάξεις όμως , δυστυχώς για σένα , δε θα το βρεις , γιατί απλά η πρώτη εφαρμογή του νόμου  περιλαμβάνει όλων των ειδών τις προσλήψεις , και όχι μόνο της γενικής. Αυτό και ένας μαθητής Γυμνασίου θα τα καταλάβαινε. Μια εβδομάδα σε έχω ρωτήσει συγκεκριμένα και ακόμη να μου απαντήσεις συγκεκριμένα. Δε θέλω αόριστα και γενικά. Βρες το και πες μου , να το άρθρο και να η παράγραφος που αναφέρεται μόνο στη ΓΕΝΙΚΗ.

Αποσυνδεδεμένος Zen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5066 στις: Ιούλιος 31, 2020, 11:39:50 πμ »
Η ιδιωτική μου προϋπηρεσία δεν είναι στον πίνακα του 18 γιατί είχα παραιτηθεί από το ιδιωτικό ωστόσο στα μισθολογικά κλιμάκια αναγνωρίζεται πλήρως!

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5067 στις: Ιούλιος 31, 2020, 12:18:56 μμ »
Πράγματι έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις συναδέλφων που ενώ μέχρι ενός χρονικού σημείου έβλεπαν τσακαρισμένο κάποιο προσόν τους αργότερα τους το ξετσέκαραν είτε από τις διευθύνσεις είτε από το υπουργείο. Σε κάποιες περιπτώσεις κατόπιν επικοινωνίας τους διορθώθηκε το θέμα σε άλλες δεν κατάφεραν κάτι.
Όλες όμως αυτές οι περιπτώσεις που γνωρίζω υπήρξαν μέχρι και την αποστολή των στοιχείων μας από τις διευθύνσεις προς το ΑΣΕΠ. Δηλαδή λίγο πριν τις δεσμεύσεις παραβόλων.
Αυτό είναι που με προβληματίζει στην περίπτωση σου αφού μας βεβαιώνεις ότι έγινε αλλαγή κατάστασης ενώ τα στοιχεία σου βρισκόταν στο ΑΣΕΠ. Αυτό σημαίνει μάλλον ότι γίνεται ίσως κάποιος έλεγχος και θεωρητικά μπορεί να δούμε όλοι μας κάποια αλλαγή. Είχα την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί σε αυτό το χρόνο να γίνει.
Εύχομαι πάντως η περίπτωση σου να έχει αίσιο τέλος και πριν τους προσωρινούς.


 Ε μετα αν γινεται ελεγχος σε αυτη τη φαση μετα εχουν μονο τις ενστασεις να τσεκαρουν καθως ο ελεγχος για τους αλλους εχει γινει, οποτε γιατι να χρειαζεται τοσος χρονος για τους τελικους??εφοσον οι ενστασεις προφανως ειναι κωδικοποιημενες πχ οσοι εχουν γραψει λαθος αριθμο δικαιωνονται, οποιος δεν το εχει πηρωσει καθολου απορριπτεται κλπ κλπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.