*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3328949 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7630 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 02:23:28 μμ »
Ο προϋπολογισμός καλύπτει όλο το έτος..διότι η πρόσληψη μπορεί να γίνει κάλλιστα τον Ιανουάριο η τον Μάρτιο...η ετοιμότητα πρέπει να υπάρχει αντικειμενικά άσχετα αν περισσέψουν χρήματα.. εν τελει ...λογω αργοπορίας της διαδικασίας των προσληψεων ...

O προϋπολογισμός αφορά το πόσα χρήματα αναμένεται να ξοδέψουν. Αν οι προσλήψεις αναμένεται να γίνουν το δεύτερο εξάμηνο, δεν πρόκειται να προϋπολογισθεί το ποσό σαν να είναι να γίνουν από 1/1. Θα προϋπολογισθεί το ποσό που περιμένουν να ξοδέψουν, και όχι φυσικά τα διπλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7631 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 02:27:01 μμ »
Απαντώ πρόχειρα με ένα τυχαίο παράδειγμα για τους ΠΕ60.
Εκδόθηκε η 3Π/2008 ( https://www.pdv.org.gr/img/cc8bd138c96955478402a417d16ec6b2ASEP_2008_Prokirixi.pdf ).
Μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού και την ανάρτηση προσωρινών και έπειτα οριστικών αποτελεσμάτων βγήκε το ΦΕΚ με τους διοριστέους (βλ. ΦΕΚ Γ 571 - 23.07.2009).
Με βάση την παραπάνω λίστα κλήθηκαν οι διοριστέοι σε δυο φάσεις (το 2009 και το 2010) να δηλώσουν περιοχές και να ολοκληρωθεί ο διορισμός. ( https://www.tovima.gr/2010/08/03/archive/diorizontai-2-825-ekpaideytikoi-se-prwtobathmia-kai-deyterobathmia-ekpaideysi )

Μήπως μπορώ να έχω πληροφορίες γι αυτό;Δηλαδή πως αναλάμβαναν υπηρεσία τότε;

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7632 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 02:27:13 μμ »
Αν ισχύει αυτό που λες ( που το βρίσκω λογικο) τότε τα χρήματα αυτά θα μπορούσαν να διατεθούν για 10500 διορισμους το 2ο εξάμηνο του 2021, πράγμα που είναι και το επιθυμητό σενάριο για όλους
O προϋπολογισμός αφορά το πόσα χρήματα αναμένεται να ξοδέψουν. Αν οι προσλήψεις αναμένεται να γίνουν το δεύτερο εξάμηνο, δεν πρόκειται να προϋπολογισθεί το ποσό σαν να είναι να γίνουν από 1/1. Θα προϋπολογισθεί το ποσό που περιμένουν να ξοδέψουν, και όχι φυσικά τα διπλά.

Αποσυνδεδεμένος Elfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7633 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 02:29:12 μμ »
mtsag ,εκφράζεις προσωπική άποψη ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7634 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 02:34:07 μμ »
Απαντώ πρόχειρα με ένα τυχαίο παράδειγμα για τους ΠΕ60.
Εκδόθηκε η 3Π/2008 ( https://www.pdv.org.gr/img/cc8bd138c96955478402a417d16ec6b2ASEP_2008_Prokirixi.pdf ).
Μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού και την ανάρτηση προσωρινών και έπειτα οριστικών αποτελεσμάτων βγήκε το ΦΕΚ με τους διοριστέους (βλ. ΦΕΚ Γ 571 - 23.07.2009).
Με βάση την παραπάνω λίστα κλήθηκαν οι διοριστέοι σε δυο φάσεις (το 2009 και το 2010) να δηλώσουν περιοχές και να ολοκληρωθεί ο διορισμός. ( https://www.tovima.gr/2010/08/03/archive/diorizontai-2-825-ekpaideytikoi-se-prwtobathmia-kai-deyterobathmia-ekpaideysi )
Σ ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7635 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 02:51:12 μμ »
mtsag ,εκφράζεις προσωπική άποψη ;

Εκφράζω προσωπικη άποψη που στηρίζεται στην κοινή λογική. Όταν κάνεις έναν προϋπολογισμό τον κάνεις με το σκεπτικό να είναι όσο πιο ακριβής γίνεται. Αν λοιπόν αναμένεις να κάνεις προσλήψεις 1/9, δεν πρόκειται να προυπολογίσεις το κόστος τους σα να είναι να γίνουν από 1/1. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν στέκει. Σε κάθε προϋπολογισμό η εκάστοτε κυβέρνηση κοιτάζει να κάνει οικονομία από όσους κωδικούς μπορεί και εδώ θα βάλουν τα διπλά λεφτά απ' ότι θα τους χρειαστούν; Δε μου βγαζει νόημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2020, 02:57:10 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7636 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:01:30 μμ »
Εκφράζω προσωπικη άποψη που στηρίζεται στην κοινή λογική. Όταν κάνεις έναν προϋπολογισμό τον κάνεις με το σκεπτικό να είναι όσο πιο ακριβής γίνεται. Αν λοιπόν αναμένεις να κάνεις προσλήψεις 1/9, δεν πρόκειται να προυπολογίσεις το κόστος τους σα να είναι να γίνουν από 1/1. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν στέκει. Σε κάθε προϋπολογισμό η εκάστοτε κυβέρνηση κοιτάζει να κάνει οικονομία από όσους κωδικούς μπορεί και εδώ θα βάλουν τα διπλά λεφτά απ' ότι θα τους χρειαστούν; Δε μου βγαζει νόημα.
Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου; Αν και δεν είμαι οικονομολόγος, στήριξα την αντίθετη άποψη επειδή θεωρώ πως: σε έναν προϋπολογισμό πρέπει να βάλεις το σύνολο της δαπάνης, επειδή η δαπάνη αυτή θα παραμείνει και στο επόμενο έτος. Συνεπώς, ο προϋπολογισμός του 22 δεν μπορεί να πέσει εξω επειδή δεν προέβλεψες  την προηγούμενη χρονιά πως η δαπάνη του 21 θα είναι για 12 μήνες. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7637 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:20:15 μμ »
Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου; Αν και δεν είμαι οικονομολόγος, στήριξα την αντίθετη άποψη επειδή θεωρώ πως: σε έναν προϋπολογισμό πρέπει να βάλεις το σύνολο της δαπάνης, επειδή η δαπάνη αυτή θα παραμείνει και στο επόμενο έτος. Συνεπώς, ο προϋπολογισμός του 22 δεν μπορεί να πέσει εξω επειδή δεν προέβλεψες  την προηγούμενη χρονιά πως η δαπάνη του 21 θα είναι για 12 μήνες. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος.

ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και γω και νομίζω είναι το σωστό. Μιλάμε για μόνιμους εκπαιδευτικούς που θα είναι εκεί και το 22 και το 23 οπότε οφείλεις στα ετήσια έξοδα του κράτους να αναφέρεις τη συνολική δαπάνη. 

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7638 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:20:53 μμ »
Εκφράζω προσωπικη άποψη που στηρίζεται στην κοινή λογική. Όταν κάνεις έναν προϋπολογισμό τον κάνεις με το σκεπτικό να είναι όσο πιο ακριβής γίνεται. Αν λοιπόν αναμένεις να κάνεις προσλήψεις 1/9, δεν πρόκειται να προυπολογίσεις το κόστος τους σα να είναι να γίνουν από 1/1. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν στέκει. Σε κάθε προϋπολογισμό η εκάστοτε κυβέρνηση κοιτάζει να κάνει οικονομία από όσους κωδικούς μπορεί και εδώ θα βάλουν τα διπλά λεφτά απ' ότι θα τους χρειαστούν; Δε μου βγαζει νόημα.
Το υπουργείο δεν γνωρίζει πότε θα κάνει τους διορισμούς. Εξαρτάται από την ημερομηνία έκδοσης των οριστικών. Αν δια μαγείας είχαμε οριστικούς στα μέσα του Δεκέμβρη, θα έπρεπε να προχωρήσει λογικά στους διορισμούς από τις αρχές του νέου έτους. Δεν θα έλεγε ότι θα τους πάει για Σεπτέμβρη επειδή έχει προϋπολογίσει να τους κάνει μεν αλλά όχι από τις αρχές του έτους.
Σαν γενικό σχόλιο θα πω και εγώ ότι ανεξαρτήτως αν οι διορισμοί θα γίνουν σε δύο χρόνους, πρέπει εκ των προτέρων να υπάρχει ολόκληρη η κατανομή καθώς και όλα τα ονόματα των διοριστέων μόλις ολοκληρωθούν οι διαδικασίες των οριστικών και των δηλώσεων.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7639 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:27:20 μμ »
Το υπουργείο δεν γνωρίζει πότε θα κάνει τους διορισμούς. Εξαρτάται από την ημερομηνία έκδοσης των οριστικών. Αν δια μαγείας είχαμε οριστικούς στα μέσα του Δεκέμβρη, θα έπρεπε να προχωρήσει λογικά στους διορισμούς από τις αρχές του νέου έτους. Δεν θα έλεγε ότι θα τους πάει για Σεπτέμβρη επειδή έχει προϋπολογίσει να τους κάνει μεν αλλά όχι από τις αρχές του έτους.
Σαν γενικό σχόλιο θα πω και εγώ ότι ανεξαρτήτως αν οι διορισμοί θα γίνουν σε δύο χρόνους, πρέπει εκ των προτέρων να υπάρχει ολόκληρη η κατανομή καθώς και όλα τα ονόματα των διοριστέων μόλις ολοκληρωθούν οι διαδικασίες των οριστικών και των δηλώσεων.

Και έτσι είναι το σωστό. Όσοι διορίστηκαν στην ειδική είναι απολύτως απαραίτητοι εκεί που βρίσκονται και δεν πρέπει σε κάμία περίπτωση να αφήσουν τις θέσεις τους για τις οποίες αγωνίστηκαν τόσα χρόνια. Θα είναι πολύ ανήθικο εκ μέρους του κράτους να τους βάλει σε πειρασμό να παραιτηθούν για να διεκδικήσουν μια θέση στη γενική. Ανακοίνωση όλων των διοριστέων το 2021.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7640 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:34:55 μμ »
Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου; Αν και δεν είμαι οικονομολόγος, στήριξα την αντίθετη άποψη επειδή θεωρώ πως: σε έναν προϋπολογισμό πρέπει να βάλεις το σύνολο της δαπάνης, επειδή η δαπάνη αυτή θα παραμείνει και στο επόμενο έτος. Συνεπώς, ο προϋπολογισμός του 22 δεν μπορεί να πέσει εξω επειδή δεν προέβλεψες  την προηγούμενη χρονιά πως η δαπάνη του 21 θα είναι για 12 μήνες. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος.

Ναι το σύνολο την δαπάνης για το συγκεκριμένο έτος. Το οποίο μπορεί να είναι διαφορετικό από τη μια χρονιά στην άλλη. Δηλαδή, αν η κυβέρνηση είχε ανακοινώσει μια αύξηση στους μισθούς από την 1/7 του 2021, στον προϋπολογισμό θα έβαζε το ποσό σα να ήταν από 1/1. Όχι, θα έβαζε το ποσο που πραγματικά θα είναι για το 2021 (δηλαδή από 1/7 στο παράδειγμα μου) και την επόμενη χρόνια θα έβαζε στον προϋπολογισμό το ποσό από 1/1/2022.

Φυσικά, όλα αυτά βασίζονται στην υπόθεση εργασίας ότι οι διορισμοί αναμένεται να γίνουν μέσα στη χρονιά και όχι στην αρχή της.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7641 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:44:14 μμ »
Το υπουργείο δεν γνωρίζει πότε θα κάνει τους διορισμούς. Εξαρτάται από την ημερομηνία έκδοσης των οριστικών. Αν δια μαγείας είχαμε οριστικούς στα μέσα του Δεκέμβρη, θα έπρεπε να προχωρήσει λογικά στους διορισμούς από τις αρχές του νέου έτους.

Αυτό που γράφω στηριζεται σε μια υπόθεση εργασίας, ότι οι διορισμοί θα γίνουν μέσα στην χρονιά και όχι από την αρχή της. Επίσης, στηρίζεται στην παραδοχή ότι το υπουργείο, κάνοντας τον προϋπολογισμό του, έχει εικόνα το πότε περίπου θα γίνουν οι διορισμοί αυτοί.

Τώρα, τι να πω, μπροει να κάνω και λάθος. Αλλά μακάρι να μην κάνω.

Αποσυνδεδεμένος asepoulla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7642 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:46:47 μμ »
Πρώτη σας είπα ότι πάμε για διορισμούς και κατανομές, πρώτη σας λέω ότι δεν θα γίνουν μέσα στο 2021 διορισμοί. Οι 5000 θα γίνουν μόνο για την 1γε το 2021. Για ββάθμια και ειδικότητες το 2022. Οι συζητήσεις για τις κατανομές έχουν παγώσει και δεν θα αλλάξει κάτι, είναι έτοιμες   και για την 1 γε και για την 2 γε. Θα ανακοινωθούν σύντομα. Τα μηνύματα μένουν. ;)

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #7643 στις: Οκτώβριος 11, 2020, 03:53:15 μμ »
Με αυτό που γράφεις ουσιαστικά υπονοείς ότι οι οριστικοι πινακες της 2ΓΕ δεν θα είναι έτοιμοι μεχρι Σεπτ21 και η Ββαθμια θα πάει ξανά με προσωρινούς για αναπληρωση και την επόμενη χρονιά;
Πρώτη σας είπα ότι πάμε για διορισμούς και κατανομές, πρώτη σας λέω ότι δεν θα γίνουν μέσα στο 2021 διορισμοί. Οι 5000 θα γίνουν μόνο για την 1γε το 2021. Για ββάθμια και ειδικότητες το 2022. Οι συζητήσεις για τις κατανομές έχουν παγώσει και δεν θα αλλάξει κάτι, είναι έτοιμες   και για την 1 γε και για την 2 γε. Θα ανακοινωθούν σύντομα. Τα μηνύματα μένουν. ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.