*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3329104 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14154 στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:28:45 πμ »
Ας παμε τωρα στα σοβαρα. Ξερει κανενας τι ωρα θα ξεκινήσει το ΠΥΣΔΕ να δουμε αν θα ανεβασει τιποτα ο Κορδης;
Ο Πεππες χτες ειπε οτι δεν θα ανεβασει τιποτα γιατι δεν θα συμμετεχει
κατάλαβα.....δεν θα μάθουμε τίποτα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:16 »

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14155 στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:29:12 πμ »
Για αυτό το δημοτικό πρέπει να τελειώνει στην 4η τάξη, και από την 5η να ξεκινάει η δευτεροβάθμια εκπαίδευση, όπως γίνεται σε πολλές χώρες του εξωτερικού εδώ και δεκαετίες.
Πώς σου φαίνεται; Ε;

Ε να πεις στα παιδιά σου και στους γονείς σου όχι σ εμένα.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14156 στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:36:18 πμ »
Για δώσε μας και βιβλιογραφία. Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες ο δάσκαλος κάνει σχεδόν τα πάντα με ελάχιστες ειδικότητες. Θα μπει Φυσικός που δεν έχει καν παιδαγωγική επάρκεια γιατί η σχολή του είναι καθαρά επιστημονική να κανει μάθημα στο Δημοτικό; Εντάξει εμείς είμαστε οι βλάκες που κάναμε 4 χρόνια σχολή με 2 ψυχολογιες ανά εξάμηνο, 2 μαθήματα παιδαγωγικής ανά εξάμηνο και πρακτικές ασκήσεις στην τάξη. Κάποιοι έχετε πάρει παιδαγωγική επάρκεια με 1 μάθημα στο πρόγραμμα σας. Κανονικά όλες οι καθηγητικές σχολές έπρεπε να περνάνε από ΑΣΠΑΙΤΕ τέλος. Με μεταπτυχιακό τύπου διοίκηση της εκπαίδευσης έχετε πάρει επάρκεια. Από που και ως που;

Καλημέρα
κατ' αρχάς μίλησα για τις κοινές ειδικότητες που είναι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν ήδη σε δημοτικό οπότε σίγουρα ξέρουν τι να περιμένουν διδάσκοντας σε παιδιά αυτής της ηλικίας. Αν κάποιος νιώθει ανεπαρκής μπορεί να παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας.
Κατανοώ πλήρως τον προβληματισμό σου και την αντίδρασή σου, σκέψου όμως πόσα προβλήματα θα λυθούν με την πρόταση μου. Πρώτο και κύριο η διασπορά του κορονωϊού από συναδέλφους που αναγκάζονται να πηγαίνουν σε 4-5 σχολεία και άθελά τους μετατρέπονται σε φορείς του ιού τον οποίο μεταφέρουν από σχολείο σε σχολείο. Δεύτερον, καλύτερη διαχείριση του εκπαιδευτικού προσωπικού όπως και καλύτερες συνθήκες εργασίας για τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς αφού θα συμπληρώνουν το ωράριό τους το πολύ σε 2 σχολεία. Τρίτον και κυριότερο θα υπάρχει τεράστιο κέρδος για τους ίδιους του μαθητές ειδικά στις μεγαλύτερες τάξεις που είναι γνωστό πως πολλοί δάσκαλοι δυσκολεύονται στη διδασκαλία της γλώσσας και των μαθηματικών.

Αποσυνδεδεμένος rnr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14157 στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:38:01 πμ »
Καλημερα! Ολοι μας εχουμε αρκετο αγχος, ας αφησουμε τις διενεξεις πρωτοβαθμιας δευτεροβαθμιας κ ας δουμε τι πληροφοριες εχουμε για τα κενα στη δευτεροβαθμια. ΑΝΝΑ ευχαριστουμε, οι πληροφοριες σου παντα ειναι χρησιμες. Με ολη την καλη διαθεση παντα. Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:16 »

Αποσυνδεδεμένος Mars1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14158 στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:44:10 πμ »
Είναι πλέον τόσα πολλά τα οργανικά κενά των δασκάλων (και μάλιστα με ψαλίδι) που όλοι ξέρουμε ότι θα αυξηθούν  κι άλλο τα επόμενα χρόνια και άνοιξε η όρεξη... Όλα τα υπόλοιπα είναι αερολογιες...

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14159 στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:44:36 πμ »
Καλημέρα
κατ' αρχάς μίλησα για τις κοινές ειδικότητες που είναι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν ήδη σε δημοτικό οπότε σίγουρα ξέρουν τι να περιμένουν διδάσκοντας σε παιδιά αυτής της ηλικίας. Αν κάποιος νιώθει ανεπαρκής μπορεί να παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας.
Κατανοώ πλήρως τον προβληματισμό σου και την αντίδρασή σου, σκέψου όμως πόσα προβλήματα θα λυθούν με την πρόταση μου. Πρώτο και κύριο η διασπορά του κορονωϊού από συναδέλφους που αναγκάζονται να πηγαίνουν σε 4-5 σχολεία και άθελά τους μετατρέπονται σε φορείς του ιού τον οποίο μεταφέρουν από σχολείο σε σχολείο. Δεύτερον, καλύτερη διαχείριση του εκπαιδευτικού προσωπικού όπως και καλύτερες συνθήκες εργασίας για τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς αφού θα συμπληρώνουν το ωράριό τους το πολύ σε 2 σχολεία. Τρίτον και κυριότερο θα υπάρχει τεράστιο κέρδος για τους ίδιους του μαθητές ειδικά στις μεγαλύτερες τάξεις που είναι γνωστό πως πολλοί δάσκαλοι δυσκολεύονται στη διδασκαλία της γλώσσας και των μαθηματικών.
Αν οι δάσκαλοι δυσκολεύονται να διδάξουν μαθηματικά και γλώσσα, που δεν το πιστεύω, φαντάσου τι πρόβλημα θα έχουν οι ηλεκτρολόγοι στην πρώτη δημοτικού...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14160 στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:52:58 πμ »
Αν οι δάσκαλοι δυσκολεύονται να διδάξουν μαθηματικά και γλώσσα, που δεν το πιστεύω, φαντάσου τι πρόβλημα θα έχουν οι ηλεκτρολόγοι στην πρώτη δημοτικού...

Κανένα. Πρώτη φορά δούλεψα το 2001 στη τάξη και ακριβώς 20 χρόνια μετά (με ενδιάμεσες διακοπές) έχω 8+ καθαρής προυπηρεσίας στην δημόσια εκπαίδευση (τα οποία ως ωρομίσθιος στην αρχή και αναπληρωτής αργότερα μαζεύονται φτύνοντας αίμα), τα μισά και παραπάνω σε δημοτικά + δυο μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής + ΑΣΠΑΙΤΕ. Όπως και να έχει οι ώρες είναι κρίσιμες. Ας σταματήσουν οι κόντρες Α/θμιας - Β/θμιας. Θα μου πείς δεν πάς να το λές. Τζάμπα μιλάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2021, 10:55:43 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14161 στις: Μάρτιος 24, 2021, 11:00:16 πμ »
Κανένα. Πρώτη φορά δούλεψα το 2001 στη τάξη και ακριβώς 20 χρόνια μετά (με ενδιάμεσες διακοπές) έχω 8+ καθαρής προυπηρεσίας στην δημόσια εκπαίδευση (τα οποία ως ωρομίσθιος στην αρχή και αναπληρωτής αργότερα μαζεύονται φτύνοντας αίμα), τα μισά και παραπάνω σε δημοτικά + δυο μεταπτυχιακά στις επιστήμες της αγωγής + ΑΣΠΑΙΤΕ. Όπως και να έχει οι ώρες είναι κρίσιμες. Ας σταματήσουν οι κόντρες Α/θμιας - Β/θμιας. Θα μου πείς δεν πάς να το λές. Τζάμπα μιλάς.

Εγώ έχω ακούσει για έναν δάσκαλο, που του άρεσε πολύ η πληροφορική. Έκανε μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την πληροφορική και κάνει ιδιαίτερα ΑΕΠΠ στη Γ λυκείου.
Να βάλουμε τους δασκάλους στο λύκειο λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14162 στις: Μάρτιος 24, 2021, 11:04:08 πμ »
Εγώ έχω ακούσει για έναν δάσκαλο, που του άρεσε πολύ η πληροφορική. Έκανε μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την πληροφορική και κάνει ιδιαίτερα ΑΕΠΠ στη Γ λυκείου.
Να βάλουμε τους δασκάλους στο λύκειο λοιπόν.

Κοιτα δεν καταλαβαίνεις κατι απλο.
Αν εισαι Γιατρος μπορεις να γινεις μαγειρας, δεν θα σου ζητησει κανενας αδεια ασκησεως επαγγελαματος.
Αν εισαι μαγειρας και κοβεις μπριζόλες δεν σημαινει οτι θα σε βαλουν ποτε στον Ευαγγελισμο να δουλεψεις.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14163 στις: Μάρτιος 24, 2021, 11:04:43 πμ »
Εγώ έχω ακούσει για έναν δάσκαλο, που του άρεσε πολύ η πληροφορική. Έκανε μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την πληροφορική και κάνει ιδιαίτερα ΑΕΠΠ στη Γ λυκείου.
Να βάλουμε τους δασκάλους στο λύκειο λοιπόν.

"Όπως και να έχει οι ώρες είναι κρίσιμες. Ας σταματήσουν οι κόντρες Α/θμιας - Β/θμιας. Θα μου πείς δεν πάς να το λές. Τζάμπα μιλάς."

Μπράβο σου. Εγώ ξέρω που υπάρχουν εξωγήινοι. Εδώ σου λένε άλλοι καίγονται να μάθουν τι θα γίνει με τη ζωή τους και οι τελευταίες σελίδες είναι γεμάτες με άχρηστες πληροφορίες. Ας λήξει εδώ. Έλεος.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14164 στις: Μάρτιος 24, 2021, 11:07:40 πμ »
Να κρατήσουμε το νήμα λίγο καθαρό σήμερα, ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε απο αυτούς που θα έχουν πληροφόρηση;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14165 στις: Μάρτιος 24, 2021, 11:12:43 πμ »
Εσωτερικές αλλαγές στα κενά της Δευτεροβάθμιας Λάρισας:
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/346377_metatheseis-ekpaideytikon-enimerosi-ton-aireton-adik-larisas

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14166 στις: Μάρτιος 24, 2021, 11:34:32 πμ »
Κοιτα δεν καταλαβαίνεις κατι απλο.
Αν εισαι Γιατρος μπορεις να γινεις μαγειρας, δεν θα σου ζητησει κανενας αδεια ασκησεως επαγγελαματος.
Αν εισαι μαγειρας και κοβεις μπριζόλες δεν σημαινει οτι θα σε βαλουν ποτε στον Ευαγγελισμο να δουλεψεις.
Κορυφαίο. Στο κλέβω για να το χρησιμοποιώ ως απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14167 στις: Μάρτιος 24, 2021, 12:33:57 μμ »
ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ!
Όχι στα μικροκομματικά παιχνίδια .
Δημοσιοποίηση των Μεταθέσεων Τώρα!
Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,
Προσπαθώ συνεχώς να σας  ενημερώνω από το Υπουργείο, για όλα τα θέματα που σας απασχολούν και ειδικότερα από  χθες για το θέμα των Μεταθέσεων παρά τις δυσκολίες που υπάρχουν για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού του Αιρετού, αφού τα Υπηρεσιακά  Συμβούλια με απόφαση της πολιτικής ηγεσίας  λειτουργούν μόνο με τα διορισμένα μέλη.
Το σύστημα έτρεξε με τα κενά που δημοσιοποίησα και χθες μετά το μεσημέρι ολοκληρώθηκε η διαδικασία των Μεταθέσεων Γενικής και Ειδικής Αγωγής!
Σας ενημέρωσα για το αποτέλεσμα και επέμεινα να δοθούν τα ονόματα όσων ικανοποιήθηκαν άμεσα στη δημοσιότητα.
Οι υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας, τους εργαζόμενους των  οποίων  θέλω να συγχαρώ δημόσια που για άλλη μια φορά  εργάστηκαν αδιάκοπα αψηφώντας  τις δυσκολίες της εποχής  ώστε  να πραγματοποιηθούν  έγκαιρα οι Μεταθέσεις, τις υπέβαλαν στο Γραφείο της Υπουργού για υπογραφή.
Δυστυχώς μια μέρα μετά και ενώ χιλιάδες συναδέλφισσες και συναδέλφοι αγωνιούν, η επιστροφή στις ένδοξες παλαιοκομματικές πρακτικές είναι γεγονός!
Επιστρέφοντας ολοταχώς στο παρελθόν,  κομματικοί εγκάθετοι και διαδρομιστές προσπαθούν να  ενημερώσουν τους κομματικούς  φίλους τους για τα αποτελέσματα των Μεταθέσεων των συναδέλφων εκπαιδευτικών !
Καλώ την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας να σταματήσει εδώ και τώρα αυτούς κομματικούς φίλους της και τα παιχνίδια που μας γυρίζουν σε αλήστου μνήμης εποχές και να δοθούν άμεσα στη δημοσιότητα τα αποτελέσματα των Μεταθέσεων!
Με τη Διαφάνεια των διαδικασιών αλλά  και την αγωνία των συναδέλφων εκπαιδευτικών δεν έχει δικαίωμα να παίζει κάνεις!

Νίκος Φασφαλής
κομματικές-συνδικαλιστικές υπηρεσίες...άντε να δούμε πότε θα υπογράψει....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.