*

Αποστολέας Θέμα: 40 plus...  (Αναγνώστηκε 9807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:49:28 πμ »
Νομίζω τα έχετε μπερδέψει λίγο.
Οι διορισμοί δεν γίνονται για να βολευτούν στο δημόσιο οι απόμαχοι της ζωής που δεν έχουν καμία τύχη στην αγορά εργασίας γιατί δεν έχουν δεξιότητες και προσόντα. Γίνεται για να έχουν καλούς δάσκαλους οι μαθητές!
Για αυτό υπάρχει αυτή η κατάσταση στην εκπαίδευση, για αυτό τα παιδιά έχουν σιχαθεί το σχολείο.
Ήμαρτον με αυτή την κατάσταση, είναι ντροπή!
Απομαχος ειναι οποιος δουλευει 10 χρονια αναπληρωτης κ θελει επιτελους να διοριστει? Αληθεια με ποια προσοντα γινεσαι καλυτερος απο καποιον με 10ετη εμπειρια στη σχολικη ταξη? Αληθεια, ποια προσοντα σε κανουν καλο δασκαλο? Αληθεια επισης, πιστευεις οτι για την απεχθεια των παιδιων για το σχολειο ευθυνεται η ελλειψη προσοντων των εκπαιδευτικων?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 40 plus...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:23 »

Αποσυνδεδεμένος Themida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:12:15 μμ »
Και ποιος ακριβως πιστευει οτι οι 40 plus δεν μπορουν να εχουν μεταπτυχιακο και προσθετα προσοντα και προυπηρεσια? Τυρακι εριξαν καποιοι στους νεους,οπως και το 98, οτι θα κατασπαραξουν αυτους που καποιοι ονομαζουν απομαχους. Ομως τα στερνα τιμουν τα πρωτα. Εχουν γνωση οι φυλακες. Να πω λοιπον στους ανθρωποφαγους οτι ειμαι 40, εχω μεταπτυχιακο, προυπηρεσια, δεν ειμαι απομαχη. Φτανει πια με την απυθμενη κακια,ο θανατος σου η ζωη μου.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:24:54 μμ »

Νομίζω τα έχετε μπερδέψει λίγο.
Οι διορισμοί δεν γίνονται για να βολευτούν στο δημόσιο οι απόμαχοι της ζωής που δεν έχουν καμία τύχη στην αγορά εργασίας γιατί δεν έχουν δεξιότητες και προσόντα. Γίνεται για να έχουν καλούς δάσκαλους οι μαθητές!
Για αυτό υπάρχει αυτή η κατάσταση στην εκπαίδευση, για αυτό τα παιδιά έχουν σιχαθεί το σχολείο.
Ήμαρτον με αυτή την κατάσταση, είναι ντροπή!


Και ποιος ακριβως πιστευει οτι οι 40 plus δεν μπορουν να εχουν μεταπτυχιακο και προσθετα προσοντα και προυπηρεσια? Τυρακι εριξαν καποιοι στους νεους,οπως και το 98, οτι θα κατασπαραξουν αυτους που καποιοι ονομαζουν απομαχους. Ομως τα στερνα τιμουν τα πρωτα. Εχουν γνωση οι φυλακες. Να πω λοιπον στους ανθρωποφαγους οτι ειμαι 40, εχω μεταπτυχιακο, προυπηρεσια, δεν ειμαι απομαχη. Φτανει πια με την απυθμενη κακια,ο θανατος σου η ζωη μου.


Η γνωστή ιστορία με το «να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα» δεν είναι ένδειξη της κακίας των ανθρώπων αλλά των αυτοματισμών που δημιουργούνται μέσα στην κοινωνία.

https://www.koutipandoras.gr/article/koinonikos-aytomatismos-mipos-eisai-ki-esy-maimoy-sto-peirama-video
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2020, 02:28:43 μμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος Themida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:46:22 μμ »
Εγω δεν το εθεσα κοινωνιολογικα, ανθρωπινα το εθεσα. Δεν ειναι ανθρωπινο να μιλαμε για εξοντωσεις και απομαχους, οταν εκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θα ερθεις. Προφανως και ο αυτοματισμος καθως και το διαιρει και βασιλευε ειναι βαθιες ρωγμες των κοινωνιων, που τελικα πονταρουν στην κακη ανθρωπινη φυση αλλα και σε πρωτογονα ενστικτωδη καταλοιπα του αγωνα επιβιωσης επιβιωσης. Στις συγχρονες κοινωνιες για πολλους λογους πρεπει να εκλειψουν. Στις κοινωνιες που υποταχθηκαν και δουλεψαν συλλογικα βλεπουμε τα καλα αποτελεσματα. Θεωριες ολα βεβαια. Ας αναλογιστει ο καθενας μας οτι απο πανω του τρωει, οταν γινεται ανθρωποφαγος και σε καποιο αλλο θεμα θα υποστει την αναρμοστη συμπεριφορα αλλων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 40 plus...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:23 »

Αποσυνδεδεμένος dimi94

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70 Ζωή είναι το άθροισμα των επιλογών μας
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 13, 2020, 03:00:36 μμ »
Και ποιος ακριβως πιστευει οτι οι 40 plus δεν μπορουν να εχουν μεταπτυχιακο και προσθετα προσοντα και προυπηρεσια? Τυρακι εριξαν καποιοι στους νεους,οπως και το 98, οτι θα κατασπαραξουν αυτους που καποιοι ονομαζουν απομαχους. Ομως τα στερνα τιμουν τα πρωτα. Εχουν γνωση οι φυλακες. Να πω λοιπον στους ανθρωποφαγους οτι ειμαι 40, εχω μεταπτυχιακο, προυπηρεσια, δεν ειμαι απομαχη. Φτανει πια με την απυθμενη κακια,ο θανατος σου η ζωη μου.
Από προσωπική μου εμπειρία (και όχι μόνο), οι περισσότεροι που  γεννηθήκαμε στη δεκαετία του'70 (άρα είμαστε από 40+ μέχρι 45+), όχι μόνο διαθέτουμε μεταπτυχιακό τίτλο, όχι μόνο πολλοί από εμάς τελείωσαν και δεύτερη σχολή,αλλά γνωρίζουμε και δύο τουλάχιστον γλώσσες, ασχέτως αν διοριζόμασταν εκπαιδευτικοί ή ακολουθούσαμε άλλο επάγγελμα, όταν ένα μεγάλο ποσοστό αποφοίτων ΑΕΙ από προηγούμενες γενιές, δε γνωρίζει ούτε τα  βασικά αγγλικά (δε μιλάμε για ψηφιακό γραμματισμό, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο). Τι έχει αλλάξει λοιπόν και δεν υπήρχε τις προηγούμενες δεκαετίες; Προφανώς η αβεβαιότητα που υπήρχε και υπάρχει στον επαγγελματικό στίβο (δημόσιο τομέα ή ιδιωτικό, δεν έχει σημασία), με αποτέλεσμα την ευελιξία που έπρεπε να αποκτήσουμε προκειμένου να ανταπεξέλθουμε σε περισσότερο ανταγωνιστικές συνθήκες εργασίας από παλιότερα. Εννοείται ότι τα πιο νέα παιδιά, σε σύγκριση με εμάς για παράδειγμα, κυνηγούν στην κυριολεξία πολύ περισσότερα προσόντα, προκειμένου να αποκτήσουν μία καλύτερη σειρά στους πίνακες αναπληρωτών, γιατί ο ανταγωνισμός είναι ακόμα μεγαλύτερος και το φάσμα της ανεργίας επεκτείνεται περισσότερο τώρα, όμως κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται γιατί κι εμείς ως νεώτεροι είχαμε αντιμετωπίσει χλευασμό από τους παλιότερους, οπότε η αναπαραγωγή τέτοιων καταστάσεων δεν οδηγεί πουθενά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2020, 03:06:40 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 13, 2020, 06:30:25 μμ »
Εγω δεν το εθεσα κοινωνιολογικα, ανθρωπινα το εθεσα. Δεν ειναι ανθρωπινο να μιλαμε για εξοντωσεις και απομαχους, οταν εκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θα ερθεις. Προφανως και ο αυτοματισμος καθως και το διαιρει και βασιλευε ειναι βαθιες ρωγμες των κοινωνιων, που τελικα πονταρουν στην κακη ανθρωπινη φυση αλλα και σε πρωτογονα ενστικτωδη καταλοιπα του αγωνα επιβιωσης επιβιωσης. Στις συγχρονες κοινωνιες για πολλους λογους πρεπει να εκλειψουν. Στις κοινωνιες που υποταχθηκαν και δουλεψαν συλλογικα βλεπουμε τα καλα αποτελεσματα. Θεωριες ολα βεβαια. Ας αναλογιστει ο καθενας μας οτι απο πανω του τρωει, οταν γινεται ανθρωποφαγος και σε καποιο αλλο θεμα θα υποστει την αναρμοστη συμπεριφορα αλλων.
Καλά έκανς κι απέκτησες μεταπτυχιακό και δεν αισθάνεσαι απόμαχη στον εκπαιδευτικό στίβο! Μακάρι να έχεις κι άλλες αντοχές και μεγαλύτερη εξέλιξη!
Έχεις, όμως, κοιτάξει γύρω σου, πόσοι εκπαιδευτικοί, γεννημένοι στα τέλη της δεκαετίας του 60 ή στις αρχές της δεκαετίας του 70, δηλ. άνθρωποι 50+ ή 50-, έχουν παραμείνει στάσιμοι και μάλιστα απαιτούν να διοριστούν, με κύριο κριτήριο το έτος κτήσης του πτυχίου τους; Και πόσοι από αυτούς επιζητούν τον διορισμό τους, για να "αράξουν", έχοντας χάσει κάθε ίχνος μαχητικότητας, που πρέπει να διακρίνει έναν εκπαιδευτικό σε κάθε σχολική (κι όχι μόνο) έκφανση; Πώς, λοιπόν, δεν μπορεί να κατανοήσει ένας τέτοιος άνθρωπος ότι αυτό που είχε να δώσει τό έδωσε, ότι δεν "του βγήκε" η μονιμοποίησή του και να κάνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ χώρο στους πιο νέους εκπαιδευτικούς, των 30 ετών, που στο κάτω-κάτω και περισσότερη όρεξη για δουλειά έχουν, αλλά και "φορτωμένοι" με πολλά περισσότερα προσόντα είναι; Αξίζει δηλ. ένας τέτοιος "παλαιός" εκπαιδευτικός να "κυνηγάει" τον διορισμό, όταν π.χ. βλέπει ότι βρίσκεται στη θέση 250+ του νέου πίνακα των φυσικών κι η προοπτική είναι να διοριστούν 70-80 μόνο; Ο καθένας οφείλει να έχει επίγνωση του τί πραγματικά συμβαίνει γύρω του και να αποχωρεί με αξιοπρέπεια, όταν τα δεδομένα είναι αρνητικά για τον ίδιο. Αλλιώς, και εθελοτυλφεί και ματαιοπονεί, αλλά κι ανακόπτει χωρίς φρόνηση το δρόμο των νεωτέρων...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 13, 2020, 06:37:18 μμ »
Και τι πρέπει να γίνει δηλαδή; Να απαγορευτεί ο διορισμός σε 50αρηδες, αν πληρούν τα εκάστοτε κριτήρια; Φυσικά δεν αναφέρομαι σε "επετηρίδα" ή "παλαιότητα πτυχίου" κλπ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 13, 2020, 06:58:23 μμ »
@gia 96
τα είπες πολύ καλύτερα από ότι θα μπορούσα να τα πω εγώ.

Φοβάμαι όμως ότι υπήρξε παρανόηση σε αυτά που είπα. Προφανώς και υπάρχουν 40+ και 50+ εκπαιδευτικοί που έχουν δικαίωμα να διεκδικήσουν διορισμό. Δεν είπα να μην διορίζονται όσοι είναι κάποιας ηλικίας.
Όμως δεν είναι δυνατόν να έχουν προτεραιότητα. Κατά τη γνώμη μου ο μόνος αξιοκρατικός τρόπος είναι γραπτός ΑΣΕΠ χωρίς καμία απολύτως μοριοδότηση για τίποτα, ούτε μεταπτυχιακά, ούτε πολυτεκνίες, ούτε προϋπηρεσίες, τίποτα, μόνο ΑΣΕΠ. Είναι ότι πιο δίκαιο όχι μόνο για τους εκπαιδευτικούς αλλά και για τους μαθητές.
Καταλαβαίνω ότι κάποιοι τρέχετε πάνω από 10 χρόνια μακριά από το σπίτι σας, αλλά αυτό ήταν επιλογή σας. Πήρατε το ρίσκο. Δεν σας υποσχέθηκε κανείς ότι θα διοριστείτε σίγουρα.
Άλλοι συνειδητοποίησαν ότι οι πιθανότητες είναι λίγες και βρήκαν κάποια άλλη δουλειά.

Δεν μου αρέσει αυτό το σκεπτικό ότι επειδή κάποιοι έχουν ταλαιπωρηθεί ως αναπληρωτές πρέπει ντε και καλά δικαιωματικά να διοριστούν.
Και κάτι άλλο που έχω δει από την εμπειρία μου. Όποιος/α δεν κάνει για αυτή τη δουλειά και είναι κακός καθηγητής θα συνεχίσει να είναι κακός καθηγητής όσα χρόνια και να περάσουν. Η προϋπηρεσία σε κάνει καλύτερο εφόσον συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις.

Σκεφτείτε λίγο τους καθηγητές που είχατε στο σχολείο και θα καταλάβετε πολύ καλά τι εννοώ. Μην σκέφτεστε συντεχνιακά και με βάση το ατομικό σας συμφέρον.

ΥΓ Ακόμα και στο γραπτό ΑΣΕΠ όσοι διδάσκουν τα μαθήματα κάποια χρόνια έχουν πλεονέκτημα στο παιδαγωγικό/διδακτικό μέρος, έναντι των νέων που δεν έχουν μπει σε τάξη.

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 13, 2020, 07:18:10 μμ »
απο τα παιδακια που περασαν σε καθηγητικες σχολες πχ φιλολογοι, μαθηματικοι με 9 και 10, σιγουρα ειμαστε καλυτεροι εμεις που υπηρξαμε η αφροκρεμα  των σχολειων και στη συνεχεια στα πανεπιστημια μας εβγαινε η ψυχη με ωρες ατελειωτες διαβασματος. και ναι αξιζει να διοριστουμς γιατι ημασταν ατυχοι και πεσαμε σε χρονικη περιοδο δυσκολη. ηρθε η σειρα μας. οι νεωτεροι να περιμενουν. και ναι, εχουμε και μτπ και ξενες γλωσσες.            κι αν εισαι και παπας με την αραδα σου θα πας

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 13, 2020, 07:40:52 μμ »
Μαθηματικοί εισάγονται με 9 ή 10; χαχαχα καλό...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 13, 2020, 08:11:09 μμ »
απο τα παιδακια που περασαν σε καθηγητικες σχολες πχ φιλολογοι, μαθηματικοι με 9 και 10, σιγουρα ειμαστε καλυτεροι εμεις που υπηρξαμε η αφροκρεμα  των σχολειων και στη συνεχεια στα πανεπιστημια μας εβγαινε η ψυχη με ωρες ατελειωτες διαβασματος. και ναι αξιζει να διοριστουμς γιατι ημασταν ατυχοι και πεσαμε σε χρονικη περιοδο δυσκολη. ηρθε η σειρα μας. οι νεωτεροι να περιμενουν. και ναι, εχουμε και μτπ και ξενες γλωσσες.            κι αν εισαι και παπας με την αραδα σου θα πας
Καλά μην υπερβάλλομε. Ποτέ οι καθηγητικές σχολές δεν υπήρξαν στόχος της αφρόκρεμας. Για παράδειγμα ο κανόνας (οι εξαιρέσεις αυτονόητες) ήταν οι καλύτεροι πρωτοδεσμίτες να δηλώνουν πολυτεχνικές σχολές.

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 13, 2020, 09:19:22 μμ »
αφού είστε καλύτεροι γιατί φοβάστε τον ΑΣΕΠ? Θα είναι παιχνιδάκι για σας απέναντι στους καθηγητές που πέρασαν με 9 και 10, έτσι δεν είναι?

απο τα παιδακια που περασαν σε καθηγητικες σχολες πχ φιλολογοι, μαθηματικοι με 9 και 10, σιγουρα ειμαστε καλυτεροι εμεις που υπηρξαμε η αφροκρεμα  των σχολειων και στη συνεχεια στα πανεπιστημια μας εβγαινε η ψυχη με ωρες ατελειωτες διαβασματος. και ναι αξιζει να διοριστουμς γιατι ημασταν ατυχοι και πεσαμε σε χρονικη περιοδο δυσκολη. ηρθε η σειρα μας. οι νεωτεροι να περιμενουν. και ναι, εχουμε και μτπ και ξενες γλωσσες.            κι αν εισαι και παπας με την αραδα σου θα πας

Το θέμα όμως είναι άλλο. Με το λεξιλόγιο αυτό τις απόψεις το υποτιμητικό προς άλλους στυλάκι σου πιστεύεις ότι θα έπρεπε να μπεις σε τάξη? Αυτά θα διδάξεις στα παιδιά? ότι δεν χρειάζεται να προσπαθείς στη ζωή σου και να περιμένεις μια επετηρίδα?
Λυπάμαι που το σύστημα επιτρέπει σε τέτοια άτομα να γίνονται εκπαιδευτικοί.
Αν λες αυτά πριν καν διοριστείς φαντάσου τι νοοτροπία θα έχεις όταν πάρεις μια οργανική από την οποία δεν θα μπορέσει να σε κουνήσει κανένας.
Και ξαναλέω: Να γιατί τα παιδιά μισούν το σχολείο.

ΥΓ. Οι τόνοι δεν έχουν καταργηθεί ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 14, 2020, 12:26:07 πμ »
απο τα παιδακια που περασαν σε καθηγητικες σχολες πχ φιλολογοι, μαθηματικοι με 9 και 10, σιγουρα ειμαστε καλυτεροι εμεις που υπηρξαμε η αφροκρεμα  των σχολειων και στη συνεχεια στα πανεπιστημια μας εβγαινε η ψυχη με ωρες ατελειωτες διαβασματος. και ναι αξιζει να διοριστουμς γιατι ημασταν ατυχοι και πεσαμε σε χρονικη περιοδο δυσκολη. ηρθε η σειρα μας. οι νεωτεροι να περιμενουν. και ναι, εχουμε και μτπ και ξενες γλωσσες.            κι αν εισαι και παπας με την αραδα σου θα πας

Πρώτα από όλα με 9 κ 10 ούτε μαθηματικός ούτε φιλολόγος γίνεσαι. Δεύτερον το ποσό καλώς είσαι και τι κατάφερες στην ζωή σου το βλέπουμε. Τέλος αν είσαι 50+ τότε μέχρι τα 38+ είχες πολλές ευκαιρίες να διοριστεις και δεν τα κατάφερες άρα τόσο καλώς όσο λες ότι είσαι δεν είσαι ..

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 40 plus...
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 14, 2020, 12:36:49 πμ »
Ψυχραιμία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνονται διορισμοί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.