*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1470 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 02:41:29 μμ »
Είναι που είναι δύσκολα τα πράγματα, έχουμε και τη μη σωστή χρήση μάσκας. Αν και θεωρώ πως δεν έρχονται με τεράστια μάσκα λόγω οικονομικού προβλήματος π.χ. αλλά λόγω του ότι πιθανόν η οικογένεια θεωρεί ότι η μάσκα δεν προστατεύει ή δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του ιού ή το πόσο επικίνδυνος είναι. Και κατανοώ πως μπορεί και εκπαιδευτικοί να ανήκουν σε κάποια από αυτές τις κατηγορίες και η πολύωρη χρήση μάσκας είναι δύσκολη αλλά εφόσον αυτά λένε οι οδηγίες, αυτά πρέπει να εφαρμοστούν. Αλλιώς, ας πάνε σπίτι τους. Καλά, κάποιοι (μόνιμοι κυρίως) άνετα μπορούν να "μπουν" στις ευπαθείς ομάδες και να πάρουν την άδειά τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:26 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1471 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 02:53:36 μμ »
Είναι που είναι δύσκολα τα πράγματα, έχουμε και τη μη σωστή χρήση μάσκας. Αν και θεωρώ πως δεν έρχονται με τεράστια μάσκα λόγω οικονομικού προβλήματος π.χ. αλλά λόγω του ότι πιθανόν η οικογένεια θεωρεί ότι η μάσκα δεν προστατεύει ή δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του ιού ή το πόσο επικίνδυνος είναι. Και κατανοώ πως μπορεί και εκπαιδευτικοί να ανήκουν σε κάποια από αυτές τις κατηγορίες και η πολύωρη χρήση μάσκας είναι δύσκολη αλλά εφόσον αυτά λένε οι οδηγίες, αυτά πρέπει να εφαρμοστούν. Αλλιώς, ας πάνε σπίτι τους. Καλά, κάποιοι (μόνιμοι κυρίως) άνετα μπορούν να "μπουν" στις ευπαθείς ομάδες και να πάρουν την άδειά τους.

Τα παιδιά που βλέπω εγω με μάσκες που δεν τους κάνουν (δεν εννοώ δλδ αυτά που απλώς βγάζουν έξω τη μύτη κ το διορθώνουν όταν τους πεις), δεν ξέρω αν έχουν και οικονομικό θέμα, ίσως κάποιοι έχουν, αλλά σίγουρα είναι όλοι στην κατηγορία των παιδιών που καταλαβαίνεις ότι είναι αφρόντιστα. Τα παιδιά που οι γονείς δεν εμφανίζονται ποτέ, που νομίζεις ότι πέφτουν από τα σύννεφα αν μάθουν ότι το παιδί έχει θέματα, παιδιά που είναι εμφανές ότο θα έπρεπε να είχαν πάει στο ΚΕΣΥ αλλά κανεις δεν ασχολήθηκε, ή απλώς παιδιά που δεν νιώθουν καλά στο σχολείο κ ποτέ δεν συζητούν με τους γονείς γι αυτό, οπότε δεν θα πουν ποτέ ότι η μάσκα καταλήγει να είναι επίδεσμος στο σαγόνι....


Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1472 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 04:21:49 μμ »
Τα παιδιά που βλέπω εγω με μάσκες που δεν τους κάνουν (δεν εννοώ δλδ αυτά που απλώς βγάζουν έξω τη μύτη κ το διορθώνουν όταν τους πεις), δεν ξέρω αν έχουν και οικονομικό θέμα, ίσως κάποιοι έχουν, αλλά σίγουρα είναι όλοι στην κατηγορία των παιδιών που καταλαβαίνεις ότι είναι αφρόντιστα. Τα παιδιά που οι γονείς δεν εμφανίζονται ποτέ, που νομίζεις ότι πέφτουν από τα σύννεφα αν μάθουν ότι το παιδί έχει θέματα, παιδιά που είναι εμφανές ότο θα έπρεπε να είχαν πάει στο ΚΕΣΥ αλλά κανεις δεν ασχολήθηκε, ή απλώς παιδιά που δεν νιώθουν καλά στο σχολείο κ ποτέ δεν συζητούν με τους γονείς γι αυτό, οπότε δεν θα πουν ποτέ ότι η μάσκα καταλήγει να είναι επίδεσμος στο σαγόνι....

Καταλαβαίνω! Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε σχολείο, ελπίζω να ειμαι σε κάποια από τις επόμενες φάσεις αλλά σίγουρα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα υπό αυτές τις συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1473 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 05:06:48 μμ »
Καταλαβαίνω! Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε σχολείο, ελπίζω να ειμαι σε κάποια από τις επόμενες φάσεις αλλά σίγουρα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα υπό αυτές τις συνθήκες.

Αυτή η χρόνια φαίνεται πολύ στρεσογόνα, αλλά όπως κ να χει εύχομαι να σε προσλάβουν σύντομα!!

Την προηγούμενη εβδομάδα επειδή είχαμε διάφορες βλακείες μεταξύ μας, δεν απολάμβανα τίποτα. Σήμερα, ίσως επειδή μεσολάβησε το σ/κ, ίσως επειδή αποδέχτηκα ότι στο σχολείο δεν πρόκειται να συνεργαστούμε για να κάνουμε σοβαρα μέτρα, ήμουν πιο ήρεμη. δλδ απόλαυσα το μάθημα, ήταν κ τα παιδιά ξεκούραστα, σχεδον ξέχασα τις μάσκες! βέβαια δεν έκανα στο τμήμα που 6 παιδιά φοράνε τις σωβρακοφανελες που καλά καλά ούτε στόμα δεν σκεπάζουν. Μπορεί γι αυτό να μ φάνηκε καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:26 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1475 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 08:39:36 μμ »
Αυτή η χρόνια φαίνεται πολύ στρεσογόνα, αλλά όπως κ να χει εύχομαι να σε προσλάβουν σύντομα!!

Την προηγούμενη εβδομάδα επειδή είχαμε διάφορες βλακείες μεταξύ μας, δεν απολάμβανα τίποτα. Σήμερα, ίσως επειδή μεσολάβησε το σ/κ, ίσως επειδή αποδέχτηκα ότι στο σχολείο δεν πρόκειται να συνεργαστούμε για να κάνουμε σοβαρα μέτρα, ήμουν πιο ήρεμη. δλδ απόλαυσα το μάθημα, ήταν κ τα παιδιά ξεκούραστα, σχεδον ξέχασα τις μάσκες! βέβαια δεν έκανα στο τμήμα που 6 παιδιά φοράνε τις σωβρακοφανελες που καλά καλά ούτε στόμα δεν σκεπάζουν. Μπορεί γι αυτό να μ φάνηκε καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ!

Αν το ανέφερες στη διεύθυνση του σχολείου ώστε να γίνουν γενικά συστάσεις ξανά και πιο στοχευμένες ίσως; Χωρίς απαραίτητα να καταλάβουν ότι το κάνεις εσύ θέμα; Θα βρεις στήριξη;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1476 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 09:02:20 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/333473_diaheirisi-paidion-me-symptomata-symbata-me-loimoxi-covid19-liga-logia-gia-tis
Πώς μπορεί να μείνει σπίτι ένας μαθητής γυμνασίου ή λυκείου; Εφόσον δεν προβλέπεται απαλλαγή από τις απουσίες
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1477 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 09:52:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αν το ανέφερες στη διεύθυνση του σχολείου ώστε να γίνουν γενικά συστάσεις ξανά και πιο στοχευμένες ίσως; Χωρίς απαραίτητα να καταλάβουν ότι το κάνεις εσύ θέμα; Θα βρεις στήριξη;

Ας πούμε κομψά ότι η διεύθυνση δεν θεωρεί σκόπιμο να «απασχολούμε» και να «αναστατώνουμε» τους γονείς  γιατί θέματα που θεωρεί ότι είναι αρμοδιότητα του σχολείου και επίσης νομίζω ότι η διεύθυνση εναποθέτει τις ελπίδες της στη θεία χάρη και ίσως τη μάσκα τη θεωρεί μάλλον αναίτιο μπελά και δεν κρίνει σκόπιμο να ασχολούμαστε ιδιαιτέρως με το θέμα, από τη στιγμή που δεν έχουμε αντιρρησίες. Το έχω σκεφτεί πάντως κ ίσως το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1478 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 10:15:43 μμ »
Ας πούμε κομψά ότι η διεύθυνση δεν θεωρεί σκόπιμο να «απασχολούμε» και να «αναστατώνουμε» τους γονείς  γιατί θέματα που θεωρεί ότι είναι αρμοδιότητα του σχολείου και επίσης νομίζω ότι η διεύθυνση εναποθέτει τις ελπίδες της στη θεία χάρη και ίσως τη μάσκα τη θεωρεί μάλλον αναίτιο μπελά και δεν κρίνει σκόπιμο να ασχολούμαστε ιδιαιτέρως με το θέμα, από τη στιγμή που δεν έχουμε αντιρρησίες. Το έχω σκεφτεί πάντως κ ίσως το κάνω.

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες! Καλή δύναμη και σε σένα και σε όλους μας αυτή την τόσο δύσκολη χρονιά! Υπομονή και όσο μπορούμε να προσέχουμε τόσο τη δική μας υγεία όσο και των άλλων.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1479 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 10:20:57 μμ »
Παράθεση
Ας πούμε κομψά ότι η διεύθυνση δεν θεωρεί σκόπιμο να «απασχολούμε» και να «αναστατώνουμε» τους γονείς  γιατί θέματα που θεωρεί ότι είναι αρμοδιότητα του σχολείου και επίσης νομίζω ότι η διεύθυνση εναποθέτει τις ελπίδες της στη θεία χάρη και ίσως τη μάσκα τη θεωρεί μάλλον αναίτιο μπελά και δεν κρίνει σκόπιμο να ασχολούμαστε ιδιαιτέρως με το θέμα, από τη στιγμή που δεν έχουμε αντιρρησίες. Το έχω σκεφτεί πάντως κ ίσως το κάνω.

Και σε εμάς ας πούμε ότι συμβαίνουν περίπου τα ίδια. Συν το ότι ο υποδιευθυντής μας δεν φοράει σχεδόν ποτέ μάσκα, οπότε τι να του πεις...
Εν τω μεταξύ μπήκα στην σελίδα του Υπουργείου και τα τμήματα που κλείνουν αυξάνονται ραγδαία!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1480 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 11:32:05 μμ »
Και σε εμάς ας πούμε ότι συμβαίνουν περίπου τα ίδια. Συν το ότι ο υποδιευθυντής μας δεν φοράει σχεδόν ποτέ μάσκα, οπότε τι να του πεις...
Εν τω μεταξύ μπήκα στην σελίδα του Υπουργείου και τα τμήματα που κλείνουν αυξάνονται ραγδαία!!!!!!

Μπήκα τώρα να δω κι εγώ τη λίστα. :'( Πραγματικά πολλά τμήματα σε αναστολή λειτουργίας. Καλές οι μάσκες, τα αντισηπτικά, το συχνό πλύσιμο χεριών κλπ. αλλά όσο κι αν εφαρμοστούν, που από ό,τι ακούω και διαβάζω δεν τηρούνται πάντα αλλά οι πολυπληθείς τάξεις γιατί; Τι αποστάσεις να κρατηθούν σε τάξη άνω των 25 ατόμων και με ελλιπή καθαριότητα, όπως ακούγεται;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1481 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 12:43:02 πμ »
Μπήκα τώρα να δω κι εγώ τη λίστα. :'( Πραγματικά πολλά τμήματα σε αναστολή λειτουργίας. Καλές οι μάσκες, τα αντισηπτικά, το συχνό πλύσιμο χεριών κλπ. αλλά όσο κι αν εφαρμοστούν, που από ό,τι ακούω και διαβάζω δεν τηρούνται πάντα αλλά οι πολυπληθείς τάξεις γιατί; Τι αποστάσεις να κρατηθούν σε τάξη άνω των 25 ατόμων και με ελλιπή καθαριότητα, όπως ακούγεται;

Αποστασέις τηρούνται μόνο με βούρδουλα, ακόμα κ αν τα παιδιά ειναι 10. Αν δεν πειστεί ο σύλλογος να ελέγχει το πώς μπαινοβγαίνουν τα παιδιά σε αίθουσες κ κάθονται στα θρανία, κοροϊδευόμαστε. αλλά φυσικά όσο περισσότερα παιδιά τόσο περισσότερες εστίες συνωστισμού και γενικα μεγαλύτερο στρίμωγμα. πολύ δύσκολη κατάσταση. 

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1482 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 06:34:38 μμ »
Η νέα τροποποίηση της υπουργικής απόφασης  «Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση για το σχολικό έτος 2020-2021», έχει ως προφανή σκοπό την παρεμπόδιση των καταλήψεων, ρίχνοντας την ευθύνη της τιμωρίας των "ανυπάκουων" μαθητών στους καθηγητές....

" Σε περίπτωση έκτακτου ή απρόβλεπτου γεγονότος, το οποίο καθιστά αδύνατη ή ιδιαιτέρως δυσχερή τη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε τμήμα/τμήματα σχολικής μονάδας ή σε ολόκληρη σχολική μονάδα, όπως, ενδεικτικά, η παρεμπόδιση από οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο της πρόσβασης των μαθητών/τριών και/ή εκπαιδευτικών στους χώρους της σχολικής μονάδας, οι σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης υποχρεούνται να παρέχουν σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όπου τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν αποκλειστικά εξ αποστάσεως στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι υποχρεωτική τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους/τις μαθητές/τριες

Τα ερωτήματα πολλά:

Γιατί η κυβέρνηση δεν επικαλείται απλά τα μέτρα κατά της διασποράς του κοροναιου, δηλ. να τερματίσει τις καταλήψεις διότι υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης κατά τον συγχρωτισμό των μαθητών ;; Διότι προφανώς θα έπρεπε να τα βάλει η ίδια με τους μαθητές και να λάβει ουσιαστικά μέτρα π.χ.  μείωση των μαθητών και νέες προσλήψεις.

Γιατί αποκλείει όσους μαθητές συμμετέχουν την κατάληψη ποινικοποιώντας έτσι τον αγώνα τους;

Όταν η απόφαση για κατάληψη έχει ληφθεί μετά από εκλογές των μαθητών , μπορεί να εφαρμοστεί μια τέτοια απόφαση;  Διότι η παρεμπόδιση δεν γίνεται από κάποιο φυσικό πρόσωπο αλλά από την εφαρμογή μιας συλλογικά και δημοκρατικά παρμένης  απόφασης. Μπορεί ο καθηγητής να παρακάμψει την βούληση των μαθητών του; Με αυτή την λογική θα  μπορούσαμε να πάμε σε έναν άλλο χώρο π.χ. δημοτικό, και να κάνουμε ζωντανά μαθήματα. π.χ.  τα απογεύματα.

Και εν τέλει γιατί τέτοια πρεμούρα με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Μήπως γιατί το Υπουργείο δεν βρίσκει καμιά αντίδραση από τους διευθυντές των σχολείων οι οποίοι θα  διδάξουν για ελάχιστες ώρες (μερικοί και για 3) χωρίς να επιτελούν  κανένα διοικητικό έργο;;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1483 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 08:31:23 μμ »
Υπάρχει τοπικ σχετικά με τις καταλήψεις.
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.