*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954701 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1484 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 10:20:21 μμ »
Πώς μπορεί η κυβέρνηση να κάνει υποχρεωτική την τηλεκπαίδευση όταν δεν έχει εξασφαλίσει σε όλους τους μαθητές ισότιμη πρόσβαση στην διαδικασία με παροχή εξοπλισμού, ίντερνετ κτλ;;;;


Όταν πχ. σε μια οικογένεια υπάρχουν δύο αδέλφια διαφορετικών ταξεων, που φοιτούν σε ενα υπό κατάληψη σχολείο, αλλά έχουν έναν υπολογιστή, πώς θα παρακολουθούν ταυτόχρονα ; Η περίπτωση αυτή είναι συνηθισμένη αλλά υπάρχουν και ακόμα πιο ακραίες περιπτώσεις με πολύτεκνους ή και ανθρώπους σε ανέχεια που δεν έχουν καν ρεύμα!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:29 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1485 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 10:33:36 μμ »
Καλά συνάδελφε πιστεύεις αυτά που λέει η Κεραμευς? Εδώ η ίδια δεν τα πιστεύει.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1486 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 10:41:50 μμ »
Καλά συνάδελφε πιστεύεις αυτά που λέει η Κεραμευς? Εδώ η ίδια δεν τα πιστεύει.
;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1487 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 01:01:06 πμ »
Μία.. κανονική επιστημονική εκδήλωση αυτή τη φορά:

Επίκαιρα θέματα Δημόσιας Υγείας: γρίπη, νέος κορωνοϊός (SARS-Cov-2), παιδιατρικές ιογενείς λοιμώξεις
(πρόληψη, μύθοι και αλήθειες)

Επιστημονική εκδήλωση, 5/10/2020
ΕΚΠΑ, 16.00-18.00  μέσω τηλεδιάσκεψης και live streaming

https://www.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_ekdilosis/epikaira_themata_dimosias_ygeias_gripi_neos_koronoios_sars_cov_2_paidiatrikes_iogeneis_loimoxeis/
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:29 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1488 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 01:12:41 μμ »
Με τα ανοιχτά παράθυρα κ τη γυμναστική στο προαύλιο τι κάνετε;

η γυμνάστρια μας είναι γενικα γαϊδουρα κ αφήνει τα παιδιά να φωνάζουν, να βρίζουν κ να παίζουν μπάσκετ που κάνει θόρυβο κ πάντα μας ενοχλεί, απλώς παλιά κλείναμε τα παράθυρα (εγω δλδ κ τετοια εποχή έκλεινα παράθυρα κ κουρτίνες).
Τώρα συνεχίζει την ίδια γαϊδουρθα χωρίς να σέβεται ότι εμείς κάνουμε μάθημα. αναρωτθεμαι αν σε αλλά σχολεία ήρθατε σε συνεννόηση νε τον γυμναστή να κάνει μόνο ήσυχες δραστηριότητες για να μην ενοχλεί τις τάξεις που έχουν μάθημα.

Δεν είναι του στιλ να δώσει μια μπάλα να παίξουν, κάνει πρώτα ζέσταμ, κάποια θεωρία του αθλήματος, αλλά τα παιδιά παίζουν κ φωνάζουν για τουλάχιστον είκοσι λεπτά. το αν απολυναινεται ο εξοπλισμός, ελπίζω να το έχει φροντίσει. δεν θα έπρεπε όμως να σεβαστεί κ το ότι εμείς προσπαθούμε να κάνουμε μάθημα κ τα παιδιά υποφέρουν με όλη αυτή τη φασαρία; θα είμαι παράλογη αν το προτείνω σε συνεδρίαση;


Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1489 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 01:18:46 μμ »
Με τα ανοιχτά παράθυρα κ τη γυμναστική στο προαύλιο τι κάνετε;

η γυμνάστρια μας είναι γενικα γαϊδουρα κ αφήνει τα παιδιά να φωνάζουν, να βρίζουν κ να παίζουν μπάσκετ που κάνει θόρυβο κ πάντα μας ενοχλεί, απλώς παλιά κλείναμε τα παράθυρα (εγω δλδ κ τετοια εποχή έκλεινα παράθυρα κ κουρτίνες).
Τώρα συνεχίζει την ίδια γαϊδουρθα χωρίς να σέβεται ότι εμείς κάνουμε μάθημα. αναρωτθεμαι αν σε αλλά σχολεία ήρθατε σε συνεννόηση νε τον γυμναστή να κάνει μόνο ήσυχες δραστηριότητες για να μην ενοχλεί τις τάξεις που έχουν μάθημα.

Δεν είναι του στιλ να δώσει μια μπάλα να παίξουν, κάνει πρώτα ζέσταμ, κάποια θεωρία του αθλήματος, αλλά τα παιδιά παίζουν κ φωνάζουν για τουλάχιστον είκοσι λεπτά. το αν απολυναινεται ο εξοπλισμός, ελπίζω να το έχει φροντίσει. δεν θα έπρεπε όμως να σεβαστεί κ το ότι εμείς προσπαθούμε να κάνουμε μάθημα κ τα παιδιά υποφέρουν με όλη αυτή τη φασαρία; θα είμαι παράλογη αν το προτείνω σε συνεδρίαση;

Όχι, φυσικά, αυτά καλό είναι να επιλύονται όμορφα και πολιτισμένα. Πιθανόν η γυμνάστρια να μην αντιλαμβάνεται το θέμα που δημιουργείται καθώς η ίδια διδάσκει σε εξωτερικό χώρο και δεν έχει αίσθηση του περιβάλλοντος της τάξης και του πόσο επηρεάζουν οι φωνές κλπ από το προαύλιο. Όσο για το βρίσιμο, θα πρέπει σαφώς να λάβει μέτρα και να κάνει αυστηρές συστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1490 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 04:06:36 μμ »
Σήμερα στο σχολείο ήρθαν από τον ΕΟΔΥ για να δουν αν τηρούνται τα μέτρα. Ευτυχώς, πήγαν όλα καλά, έμειναν ικανοποιημένοι, έκαναν ωστόσο μια πρώτη σύσταση στο κυλικείο -όντως δεν φοράει σωστά τη μάσκα- και είπαν ότι θα επιστρέψουν σε ανύποπτο χρόνο. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1491 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 04:29:32 μμ »
Σήμερα στο σχολείο ήρθαν από τον ΕΟΔΥ για να δουν αν τηρούνται τα μέτρα. Ευτυχώς, πήγαν όλα καλά, έμειναν ικανοποιημένοι, έκαναν ωστόσο μια πρώτη σύσταση στο κυλικείο -όντως δεν φοράει σωστά τη μάσκα- και είπαν ότι θα επιστρέψουν σε ανύποπτο χρόνο. Αυτά.

Σ εμάς αν έρθουν δεν ξέρω τι θα γίνει. Το κυλικείο είναι ενταξει και με το παραπάνω, η καθαρίστρια είναι ενταξει, ο διευθυντής όμως όταν είναι μόνος του στο γραφείο δεν φοράει, κ καμία φορά ξεχνιέται κ αν μπει στα δικά μας γραφεία. Στο εβα γραφείο οι καθηγητές την έχουν σκουλαρίκι επειδή κ καλά τρώνε ή πίνουν στο διάλειμμα, στο άλλο γραφείο τη βγάζουμε όντως λίγα λεπτά για φαγητό αλλά είμαστε πιο σχολαστικοι. όμως ανάβουμε ανεμιστήρα... στην τάξη υοετχουν αρκετές μύτες έξω κ τα παιδιά ξεχνιούνται κ δεη τη φορούν από πριν μπουν. έχουμε μεν μισά διαλείμματα αλλά κάνουμε κ ένα πεντάλεπτο χαλάρωσης εκεί που έχει συνεχόμενο δίωρο κ καμία φορά ανακατεύονται τμήματα. Δεν κρατούν αποστάσεις. Η γυμνάσια δίνει μπάλες για ομαδικά αθλήματα. Νομίζω ένα πρόστιμο δεν θα το γλιτώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1492 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 06:33:31 μμ »
Στις 20000 κρούσματα 400 νεκροί πόση θνησιμότητα μας κάνει;
Αυτό με τις μπάλες και την γυμναστική. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει. Στο γυμνάσιο του γιου μου στην γυμναστική πρώτο μάθημα μπάσκετ, δεύτερο επίσης και τρίτο.. Ο γιος μου είναι όλη μέρα με την μάσκα. Μέσα στην τάξη αφού είναι κολλημένος με τον διπλανό του φοράει και ασπίδα. Και για να μην πάρει απουσία στην γυμναστική τα γκρεμιζουμε όλα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1493 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 09:18:36 μμ »
Στις 20000 κρούσματα 400 νεκροί πόση θνησιμότητα μας κάνει;
Αυτό με τις μπάλες και την γυμναστική. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει. Στο γυμνάσιο του γιου μου στην γυμναστική πρώτο μάθημα μπάσκετ, δεύτερο επίσης και τρίτο.. Ο γιος μου είναι όλη μέρα με την μάσκα. Μέσα στην τάξη αφού είναι κολλημένος με τον διπλανό του φοράει και ασπίδα. Και για να μην πάρει απουσία στην γυμναστική τα γκρεμιζουμε όλα.
0,02  θνησιμότητα αν υπολογίζεται ως ποσοστό των θανάτων προς τα κρούσματα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2020, 07:28:29 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1494 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 11:10:19 μμ »
0,02 % θνησιμότητα αν υπολογίζεται ως ποσοστό των θανάτων προς τα κρούσματα

2% βγαίνει από αυτά τα νούμερα, μάθετε αριθμητική...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1495 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 11:19:13 μμ »
Ε, μα!!!!
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1496 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 07:34:46 πμ »
Στις 20000 κρούσματα 400 νεκροί πόση θνησιμότητα μας κάνει;
Αυτό με τις μπάλες και την γυμναστική. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει. Στο γυμνάσιο του γιου μου στην γυμναστική πρώτο μάθημα μπάσκετ, δεύτερο επίσης και τρίτο.. Ο γιος μου είναι όλη μέρα με την μάσκα. Μέσα στην τάξη αφού είναι κολλημένος με τον διπλανό του φοράει και ασπίδα. Και για να μην πάρει απουσία στην γυμναστική τα γκρεμιζουμε όλα.

Εντός τμήματος δεν έχει απαγορευτεί. Αρκεί να μη χρησιμοποιείται η ίδια μπάλα από αλλά τμήματα χωρίς απολύμανση. ανοησίες. Δηκαδη παίζουν κάτι με σωματική επαφή κ φωνές κ όλα οκ. τι να πρις βέβαια που τα παιδιά πάνε κ εξωσχολικο αθλητισμό κανονικά. εκτός δεν κολλάνε κ εντός κολλάνε; φέτος έπρεπε όλες οι εξωσχολικές δραστηριότητες να απαγορευτούν. εξ αποστάσεως ή προπόνηση ατομικά ή σε γκρουπάκια. πολύ σκληρό αλλά δεν γίνεται αλλιώς, αν θελουμε σχολεία ανοιχτά.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1497 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 10:16:57 πμ »
Ναι, έχουν έναν κουβά με χλωρινονερο και βουτάνε την μπάλα. Μα με τόση επαφή από την μπάλα θα κολλήσουν;;; Εμείς δεν τον στείλαμε φέτος μπάσκετ εξωσχολικα όσο και αν του στοίχισε και τελικά είναι εκτεθειμενος όσο και αν προσέξει ο ίδιος. Στο δημοτικό που εργάζομαι εγώ είναι σαφές ότι αν αρρωστήσει ένα παιδί θα κολλήσουν όλα. Παιδιά ανεβάζουν πυρετό (σίγουρα υπάρχουν πολλές ιώσεις) και επιστρέφουν στο σχολείο την επόμενη. Οι μάσκες κάτω από την μύτη και στο διάλειμμα κάθε τμήμα μπουλουκι. Μαθητής που μάθαμε ότι έκανε το τεστ επέστρεψε στο σχολείο χωρίς να ενημερώσει για τα αποτελέσματα. Και δεν έχουμε ορίσει υπεύθυνο covid εκτός και αν έχει αναλάβει αυτοβούλως ο διευθυντής και δεν το καταλάβαμε.
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.