*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 957261 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1512 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 07:58:18 πμ »
Δεν επιτρέπεται να μπαίνουν στο σχολείο χωρίς σοβαρό λόγο. Ας  έρχονται να μας συναντούν έξω από την είσοδο, στα σκαλιά, κοντά στα παράθυρα κλπ., ανάλογα με το τι βολεύει σε κάθε σχολείο.

Καλά σ εμάς κυκλοφορούν γονείς συνεχώς. κάποιοι συνοδεύουν παιδιά με κινητικα προβλήματα κ δεν έρχονται με μάσκα, άλλους τους καλεί ο διευθυντής... Τους έφερε για τις εγγραφές της Α τάξης κ έφερε κ Σεπτεμβρη όσους δεν είχαν στείλει υπεύθυνη δήλωση για τις επίμενες τάξεις. Να μην τους αγχώνουμε με τα ηλεκτρονικά λέει. Μαθητες πάνε κ έρχονται Αθήνα κάθε σ/κ...

Εγω έχω πυρετό από χθες. Τεστ ίσως μου κάνουν αν δεν πέσει. Οι παθολόγοι δεν με βλέπουν γιατί δεν έχει νόημα να με δουν. Αν δεν μ κάνουν τεστ, ή γυρνάω με εναλλακτική διάγνωση μόλις συνέλθω , που θεωρώ ανεύθυνο, ή περιμενω 10 μέρες, που δεν έχω καταλάβει πώς δικαιολογείται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:34 »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1513 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:08:01 πμ »
Καλημερα. Αν εχεις να διαθεσεις το ποσο κανε το τεστ μονη σου σε ιδιωτικο. Περαστικα ευχομαι...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1514 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:15:26 πμ »
Καλημερα. Αν εχεις να διαθεσεις το ποσο κανε το τεστ μονη σου σε ιδιωτικο. Περαστικα ευχομαι...

Ευχαριστώ! Το ποσο δεν το έχω αλλά κ να το είχα, δεν υπάρχει ιδιωτικό εργαστήριο στο νησί που να κάνει τεστ.
Γι αυτό δεν έχουμε και κρούσματα..
Εντωμεταξύ εγω κ ο σύζυγος στο ίδιο σχολείο, άρα βλέπουμε τους ίδιους, βόλτες μόνο έξω οικογενειακά, δεν έχουμε συναναστροφές παρα μόνο όποιον πιάσουμε κουβέντα στο δρόμο. Είναι αδικαιολόγητο να έχω ακόμα κ ίωση. Αν όμως είναι όντως ιός, σημαίνει ότι στο σχολείο έχουμε τεράστια διασπορά, γιατί προσέχουμε παρα παρα πολύ, θα πρέπει να έχουμε εκτεθεί σε πολύ ιικο φορτίο αν έχω κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1515 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:57:07 πμ »
Η κατάσταση με τις μάσκες στο σχολείο έχει ξεφύγει... Από ό,τι έχω καταλάβει όλο και περισσότεροι συνάδελφοι επιτρέπουν στα παιδιά να βρίσκονται στην τάξη με τη μάσκα κάτω από τη μύτη ή ακόμα και εντελώς κατεβασμένη, στο σαγόνι. Και δεν τους κάνουν καν παρατήρηση. Οι συνάδελφοι αυτοί έχουν διάφορες δικαιολογίες, ξεκινώντας από μερικούς που δεν "πιστεύουν" στη χρήση μάσκας ή την ύπαρξη του ιού μέχρι άλλους που απλά το παίζουν καλούληδες, που λυπούνται τα παιδιά και τα αφήνουν να αναπνέουν ελεύθερα  ::)
Το θέμα είναι ότι όχι μόνο τα παιδιά δεν θα αναπνέουν ελεύθερα αν αρρωστήσουν αλλά και ότι δυσκολεύουν απίστευτα την κατάσταση και για όλους εμάς τους υπόλοιπους που θέλουμε να εφαρμόσουμε ορθά τα μέτρα. Πώς να πείσεις έναν μαθητή να φορέσει σωστά τη μάσκα χωρίς να φανείς γραφικός, όταν σε όλες τις υπόλοιπες ώρες οι συνάδελφοι τον αφήνουν ανενόχλητο να την έχει κατεβασμένη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:34 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1516 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:07:46 πμ »
Εφόσον οι δραστηριότητες λειτουργούν τηρώντας τα μέτρα ασφαλείας τότε γιατί να μην πηγαίνουν οι γονείς τα παιδιά τους;
Με αυτή τη λογική πέρα από το σχολείο θα πρέπει να μένουν την υπόλοιπη μέρα κλεισμένα μέσα ή να αναλάβουν οι γονείς
να τα απασχολούν τις υπόλοιπες 10-12 ώρες κάθε μέρα...είναι δυνατόν;

Πρόσεξε τώρα τον παραλογισμό που ζούμε! Αυτή τη στιγμή γνωρίζεις τους περιορισμούς που ισχύουν σε σχέση με τον κορωνοϊό. Ε, λοιπόν ταυτόχρονα λειτουργούν ομάδες μπάσκετ με 20-30 παιδιά που παίζουν σε κλειστά γήπεδα, ιδρώνουν, μαρκάρουν ο ένας τον άλλον, πιάνουν την ίδια μπάλα, κ.λπ, κ.λπ... Επίσης, π.χ. υπόγεια γυμναστήρια πολεμικών τεχνών, χωρίς κανέναν εξαερισμό, όπου προσέρχονται δεκάδες παιδιά, τμήματα 10-15 παιδιών, το ένα μετά το άλλο, πάνω από 100 παιδιά την ίδια ημέρα, χωρίς δυνατότητα εξαερισμού ενδιάμεσα... Ποια μέτρα λαμβάνονται σε αυτές τις δραστηριότητες; Να αλείψουν τα παιδιά τα χέρια τους με αντισηπτικό όταν μπαίνουν στο γυμναστήριο;
Οι δραστηριότητες αυτές είναι νόμιμο να λειτουργούν! Και πάρα πολλοί γονείς θεωρούν αυτονόητο να πάνε τα παιδιά τους. Και αυτά τα παιδιά την άλλη μέρα εμφανίζονται στο σχολείο και μπαίνουν στην κοινωνική φούσκα της σχολικής τάξης.... Και φυσικά όλα αυτά είναι νόμιμα και σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο...
Ο πλήρης παραλογισμός!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1517 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:13:16 πμ »
Η κατάσταση με τις μάσκες στο σχολείο έχει ξεφύγει... Από ό,τι έχω καταλάβει όλο και περισσότεροι συνάδελφοι επιτρέπουν στα παιδιά να βρίσκονται στην τάξη με τη μάσκα κάτω από τη μύτη ή ακόμα και εντελώς κατεβασμένη, στο σαγόνι. Και δεν τους κάνουν καν παρατήρηση. Οι συνάδελφοι αυτοί έχουν διάφορες δικαιολογίες, ξεκινώντας από μερικούς που δεν "πιστεύουν" στη χρήση μάσκας ή την ύπαρξη του ιού μέχρι άλλους που απλά το παίζουν καλούληδες, που λυπούνται τα παιδιά και τα αφήνουν να αναπνέουν ελεύθερα  ::)
Το θέμα είναι ότι όχι μόνο τα παιδιά δεν θα αναπνέουν ελεύθερα αν αρρωστήσουν αλλά και ότι δυσκολεύουν απίστευτα την κατάσταση και για όλους εμάς τους υπόλοιπους που θέλουμε να εφαρμόσουμε ορθά τα μέτρα. Πώς να πείσεις έναν μαθητή να φορέσει σωστά τη μάσκα χωρίς να φανείς γραφικός, όταν σε όλες τις υπόλοιπες ώρες οι συνάδελφοι τον αφήνουν ανενόχλητο να την έχει κατεβασμένη;

Έτσι όπως πάμε, σε λίγο, οι μόνοι που θα φοράμε τη μάσκα μέσα στην τάξη, θα είμαστε εμείς, οι εκπαιδευτικοί. Τα περισσότερα παιδιά δεν έχουν συνειδητοποιήσει τη σοβαρότητα της κατάστασης κι έχουν χαλαρώσει πολύ, μα πάρα πολύ. Δεν έχουν καταλάβει ότι ο κορωνοιός είναι δίπλα μας. Χρειάζεται κοινή γραμμή από όλους.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1518 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:13:24 πμ »
Η κατάσταση με τις μάσκες στο σχολείο έχει ξεφύγει... Από ό,τι έχω καταλάβει όλο και περισσότεροι συνάδελφοι επιτρέπουν στα παιδιά να βρίσκονται στην τάξη με τη μάσκα κάτω από τη μύτη ή ακόμα και εντελώς κατεβασμένη, στο σαγόνι. Και δεν τους κάνουν καν παρατήρηση. Οι συνάδελφοι αυτοί έχουν διάφορες δικαιολογίες, ξεκινώντας από μερικούς που δεν "πιστεύουν" στη χρήση μάσκας ή την ύπαρξη του ιού μέχρι άλλους που απλά το παίζουν καλούληδες, που λυπούνται τα παιδιά και τα αφήνουν να αναπνέουν ελεύθερα  ::)
Το θέμα είναι ότι όχι μόνο τα παιδιά δεν θα αναπνέουν ελεύθερα αν αρρωστήσουν αλλά και ότι δυσκολεύουν απίστευτα την κατάσταση και για όλους εμάς τους υπόλοιπους που θέλουμε να εφαρμόσουμε ορθά τα μέτρα. Πώς να πείσεις έναν μαθητή να φορέσει σωστά τη μάσκα χωρίς να φανείς γραφικός, όταν σε όλες τις υπόλοιπες ώρες οι συνάδελφοι τον αφήνουν ανενόχλητο να την έχει κατεβασμένη;

Ακριβώς έτσι δυστυχώς. Είναι εξοργιστικό να τους βλέπεις να λειτουργούν έτσι και εσύ να είσαι εσύ ο κακός της υπόθεσης. Επειδή διαβάζουν διάφορες σαχλαμάρες στο facebook και στα διάφορα γκρουπάκια εκπαιδευτικών νομίζουν ότι έγιναν όλοι λοιμωξιολόγοι και επιδημιολόγοι. Άτομα που δεν έχουν καμία ειδική γνώση επί του θέματος θεωρούν ότι μπορούν να κρίνουν αν η χρήση της μάσκας είναι ορθό μέτρο ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1519 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:42:57 πμ »
Πρόσεξε τώρα τον παραλογισμό που ζούμε! Αυτή τη στιγμή γνωρίζεις τους περιορισμούς που ισχύουν σε σχέση με τον κορωνοϊό. Ε, λοιπόν ταυτόχρονα λειτουργούν ομάδες μπάσκετ με 20-30 παιδιά που παίζουν σε κλειστά γήπεδα, ιδρώνουν, μαρκάρουν ο ένας τον άλλον, πιάνουν την ίδια μπάλα, κ.λπ, κ.λπ... Επίσης, π.χ. υπόγεια γυμναστήρια πολεμικών τεχνών, χωρίς κανέναν εξαερισμό, όπου προσέρχονται δεκάδες παιδιά, τμήματα 10-15 παιδιών, το ένα μετά το άλλο, πάνω από 100 παιδιά την ίδια ημέρα, χωρίς δυνατότητα εξαερισμού ενδιάμεσα... Ποια μέτρα λαμβάνονται σε αυτές τις δραστηριότητες; Να αλείψουν τα παιδιά τα χέρια τους με αντισηπτικό όταν μπαίνουν στο γυμναστήριο;
Οι δραστηριότητες αυτές είναι νόμιμο να λειτουργούν! Και πάρα πολλοί γονείς θεωρούν αυτονόητο να πάνε τα παιδιά τους. Και αυτά τα παιδιά την άλλη μέρα εμφανίζονται στο σχολείο και μπαίνουν στην κοινωνική φούσκα της σχολικής τάξης.... Και φυσικά όλα αυτά είναι νόμιμα και σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο...
Ο πλήρης παραλογισμός!

Στα φροντιστήρια κ τα ωδεία μάλλον φορούν μάσκες. Στον αθλητισμό απ όσο ξέρω όχι. Στους παιδότοπους κ άλλους χώρους δραστηριοτήτων, όχι. Έτσι ακριβώς, το νηπιακι φοράει μάσκα το πρωί κ το απόγευμα πάει στη μουσικοκινητική κ δεν φοράει. κατά τ αλλά η τάξη είναι ένα κλειστό σύστημα.

Αυτοί οι χώροι έπρεπε να λειτουργούσαν πολύ αυστηρά φέτος ή κ καθολου στις φορτισμένες περιοχές. Είναι αδιανόητο να πηγαίνει γονιός το παιδί του σε κλείσουν δραστηριότητα αυτόν τον καιρό, πέρα από τα απολύτως αναγκαία. Εγω ούτε στην παιδική χαρά δεν το πάω το παιδί μου, εκτός αν είναι σχεδον άδεια, που φυσικά δεν έχει νόημα τότε γιατί δεν κοινωνικοποιείται. Είχα ρωτήσει για μουσικοκινητική επειδή είναι ένα στάνταρ γκρουπάκι αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι μέτρα έχουν πάρει. η υπεύθυνη δεν φοράει μάσκα, τα παιδιά δεν φορούν, απλώς έχει περιορίσει το μέγεθος των τάξεων κ φοράνε μάσκα οι συνοδοί γονείς. κ έτσι δεν το γράφω ούτε εκεί...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1520 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:46:35 πμ »
Η κατάσταση με τις μάσκες στο σχολείο έχει ξεφύγει... Από ό,τι έχω καταλάβει όλο και περισσότεροι συνάδελφοι επιτρέπουν στα παιδιά να βρίσκονται στην τάξη με τη μάσκα κάτω από τη μύτη ή ακόμα και εντελώς κατεβασμένη, στο σαγόνι. Και δεν τους κάνουν καν παρατήρηση. Οι συνάδελφοι αυτοί έχουν διάφορες δικαιολογίες, ξεκινώντας από μερικούς που δεν "πιστεύουν" στη χρήση μάσκας ή την ύπαρξη του ιού μέχρι άλλους που απλά το παίζουν καλούληδες, που λυπούνται τα παιδιά και τα αφήνουν να αναπνέουν ελεύθερα  ::)
Το θέμα είναι ότι όχι μόνο τα παιδιά δεν θα αναπνέουν ελεύθερα αν αρρωστήσουν αλλά και ότι δυσκολεύουν απίστευτα την κατάσταση και για όλους εμάς τους υπόλοιπους που θέλουμε να εφαρμόσουμε ορθά τα μέτρα. Πώς να πείσεις έναν μαθητή να φορέσει σωστά τη μάσκα χωρίς να φανείς γραφικός, όταν σε όλες τις υπόλοιπες ώρες οι συνάδελφοι τον αφήνουν ανενόχλητο να την έχει κατεβασμένη;

Εμείς έχουμε συγκεκριμένα παιδιά, καμία 20αρια στα 250, που δεν φοράνε μάσκα που να τους εφαρμόζει σωστά. κάθε μέρα την ίδια (μπλιαχ αλλά αυτό το κάνουν οι περισσότεροι....) που πέφτει κάτω από τη μύτη ή κ κάτω από το στόμα. κ τα λάστιχα να στρίψουν πάλι δεν εφαρμόζει. Αρκετοί το λέμε, εγω γίνομαι προσβλητική σχεδον, αφού λέω κάθε μέρα να πουν στους γονείς τους να τους αγοράσουν μάσκα που νε τους κάνει. Πέρα βρέχει. Δεν νομίζω ότι είναι αρνητές. Είναι τα αφρόντιστα παιδιά με τους εξαφανισμένους γονείς, που ούτε τετράδια καλά καλά δεν φέρνουν κ που γενικα αναρωτιέσαι αν τα είδε κάποιος πώς βγήκαν από το σπίτι....

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1521 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:50:15 πμ »
Εφόσον οι δραστηριότητες λειτουργούν τηρώντας τα μέτρα ασφαλείας τότε γιατί να μην πηγαίνουν οι γονείς τα παιδιά τους;

Ε, λοιπόν ταυτόχρονα λειτουργούν ομάδες μπάσκετ με 20-30 παιδιά που παίζουν σε κλειστά γήπεδα, ιδρώνουν, μαρκάρουν ο ένας τον άλλον, πιάνουν την ίδια μπάλα, κ.λπ, κ.λπ... Επίσης, π.χ. υπόγεια γυμναστήρια πολεμικών τεχνών, χωρίς κανέναν εξαερισμό, όπου προσέρχονται δεκάδες παιδιά, τμήματα 10-15 παιδιών, το ένα μετά το άλλο, πάνω από 100 παιδιά την ίδια ημέρα, χωρίς δυνατότητα εξαερισμού ενδιάμεσα... Ποια μέτρα λαμβάνονται σε αυτές τις δραστηριότητες; Να αλείψουν τα παιδιά τα χέρια τους με αντισηπτικό όταν μπαίνουν στο γυμναστήριο;



Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο κανόνας λειτουργίας είναι αυτός που περιγράφεις. Ίσως η κακή εξαίρεση η οποία αν γίνει αντιληπτή σε έλεγχο τότε οι ιδιοκτήτες αυτών των επιχειρήσεων θα έχουν κυρώσεις.
Από τη δική μου εμπειρία, τέτοιες επιχειρήσεις λειτουργούν με σπασμένα τμήματα, λιγότερα δηλαδή ατομα, με αποστάσεις, απολύμανση οργάνων, εξαερισμό κλπ.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1522 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 12:10:00 μμ »
Μίλησα για μπάσκετ και για πολεμικές τέχνες γιατί γι’ αυτά τα δύο έχω προσωπική εμπειρία λόγω των παιδιών μου. Υπάρχουν όντως κάποιοι περιορισμοί στον αριθμό των αθλουμένων, οι οποίοι όμως κατά την προσωπική μου άποψη δεν εξασφαλίζουν σε καμιά περίπτωση την ασφάλεια. Π.χ. 20 παιδιά σε ένα κλειστό γήπεδο μπάσκετ αντί για 30....όσο και μεγάλο να είναι το γήπεδο, τα παιδιά έρχονται εντέλει σε στενή σωματική επαφή, χωρίς μάσκες φυσικά, τρέχουν, ιδρώνουν, ανταλάσσουν την ίδια μπάλα. Το ίδιο και χειρότερα στις πολεμικές τέχνες.
Η ένστασή μου δεν είναι στο ότι δεν τηρούνται τα πρωτόκολλα αλλά στο ότι σύμφωνα με την κοινή λογική δεν είναι δυνατόν με οποιοδήποτε πρωτόκολλο να γίνονταν αυτές οι δραστηριότητες με ασφαλή τρόπο.
Φυσικά, για μια χρονιά δεν έγραψα τα παιδιά μου σε αυτά τα αθλήματα (φροντιστήρια αγγλικών, μουσική, κ.λπ. είναι σχετικά πιο ασφαλή, οπότε θα αρκεστούμε σε αυτά φέτος).

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1523 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 01:07:48 μμ »
Μίλησα για μπάσκετ και για πολεμικές τέχνες γιατί γι’ αυτά τα δύο έχω προσωπική εμπειρία λόγω των παιδιών μου. Υπάρχουν όντως κάποιοι περιορισμοί στον αριθμό των αθλουμένων, οι οποίοι όμως κατά την προσωπική μου άποψη δεν εξασφαλίζουν σε καμιά περίπτωση την ασφάλεια. Π.χ. 20 παιδιά σε ένα κλειστό γήπεδο μπάσκετ αντί για 30....όσο και μεγάλο να είναι το γήπεδο, τα παιδιά έρχονται εντέλει σε στενή σωματική επαφή, χωρίς μάσκες φυσικά, τρέχουν, ιδρώνουν, ανταλάσσουν την ίδια μπάλα. Το ίδιο και χειρότερα στις πολεμικές τέχνες.
Η ένστασή μου δεν είναι στο ότι δεν τηρούνται τα πρωτόκολλα αλλά στο ότι σύμφωνα με την κοινή λογική δεν είναι δυνατόν με οποιοδήποτε πρωτόκολλο να γίνονταν αυτές οι δραστηριότητες με ασφαλή τρόπο.
Φυσικά, για μια χρονιά δεν έγραψα τα παιδιά μου σε αυτά τα αθλήματα (φροντιστήρια αγγλικών, μουσική, κ.λπ. είναι σχετικά πιο ασφαλή, οπότε θα αρκεστούμε σε αυτά φέτος).

Έτσι ακριβώς. κάποιοι χώροι απλώς δεν γίνεται να λειτουργούν με μέτρα. ομαδικό άθλημα με αποστάσεις κ χωρίς μάσκα πώς να γίνει; είναι απίστευτο να υπάρχουν περιορισμοί στα περίπτερα κ την εστίαση, εννοώ το ωράριο, αλλά κατ τ αλλά εστίαση επιτρέπεται κ σε κλειστό χώρο, κ άλλες δραστηριότητες πολύ επικίνδυνες να λειτουργούν με αστείες «προφυλάξεις»..

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1524 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 06:35:52 μμ »
Είμαι σε δημοτικά και δεν επιτρέπω σε κανέναν να μη φορά σωστά τη μάσκα και προχθές που δυο παιδιά δεν είχαν καν μάσκα τα έστειλα στον Διευθυντή να τους δώσει. Σε  όλους εξήγησα πως πρέπει να καλύπτει το στόμα για να προστατεύουμε τους άλλους και τη μύτη για να προστατεύουμε τον εαυτό μας. Και τα παιδιά καταλαβαίνουν και τη φοράνε σωστά. Σήμερα δε που έκανα φύλαξη σε τμήμα που δεν είχα ξαναδεί και είναι απίστευτα ζωηρό τους είπα πως, αν κάποιο παιδί αρρωστήσει, ο πρώτος που θα κατηγορηθεί θα είναι αυτός που δε φοράει μάσκα. Και το κατάλαβαν.

Διευκρινίζω πως είμαι κατά της μάσκας κι όμως στο σχολείο και τη φοράω και την υπερασπίζομαι. Γιατί αυτό; Γιατί αυτή είναι η εντολή και, αν κάτι πάει στραβά, δε θέλω να κατηγορηθώ ότι άφησα τα παιδιά χωρίς μάσκα. Κι αυτό πρέπει να κάνουν κι οι συνάδελφοι που τους επιτρέπουν να έχουν κατεβασμένη μάσκα.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1525 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 06:45:06 μμ »
Είμαι σε δημοτικά και δεν επιτρέπω σε κανέναν να μη φορά σωστά τη μάσκα και προχθές που δυο παιδιά δεν είχαν καν μάσκα τα έστειλα στον Διευθυντή να τους δώσει. Σε  όλους εξήγησα πως πρέπει να καλύπτει το στόμα για να προστατεύουμε τους άλλους και τη μύτη για να προστατεύουμε τον εαυτό μας. Και τα παιδιά καταλαβαίνουν και τη φοράνε σωστά. Σήμερα δε που έκανα φύλαξη σε τμήμα που δεν είχα ξαναδεί και είναι απίστευτα ζωηρό τους είπα πως, αν κάποιο παιδί αρρωστήσει, ο πρώτος που θα κατηγορηθεί θα είναι αυτός που δε φοράει μάσκα. Και το κατάλαβαν.

Διευκρινίζω πως είμαι κατά της μάσκας κι όμως στο σχολείο και τη φοράω και την υπερασπίζομαι. Γιατί αυτό; Γιατί αυτή είναι η εντολή και, αν κάτι πάει στραβά, δε θέλω να κατηγορηθώ ότι άφησα τα παιδιά χωρίς μάσκα. Κι αυτό πρέπει να κάνουν κι οι συνάδελφοι που τους επιτρέπουν να έχουν κατεβασμένη μάσκα.

Και τι κανεις όταν το παιδί φοράει εμφανώς λάθος μέγεθος μάσκας; Που την ανεβάζει κ πέφτει στο λεπτό; που στρίβει τα λάστιχα κ πάλι δεν στέκεται; κανονικά έπρεπε ο διευθυντής να πάρει τηλέφωνο τους γονείς. που δεν θα το κάνει όμως...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.