*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 957311 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1526 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 06:53:01 μμ »
Και τι κανεις όταν το παιδί φοράει εμφανώς λάθος μέγεθος μάσκας; Που την ανεβάζει κ πέφτει στο λεπτό; που στρίβει τα λάστιχα κ πάλι δεν στέκεται; κανονικά έπρεπε ο διευθυντής να πάρει τηλέφωνο τους γονείς. που δεν θα το κάνει όμως...
Σε κάποια παιδιά είπα να κάνουν κόμπο το λαστιχάκι και σε ένα να πει στη μαμά του να του δέσει με κάποιο τρόπο τη μάσκα από πίσω για να την τεντώνει και να μην πέφτει-συμπτωματικά 2 μέρες μετά είδα πως κυκλοφορεί ένα τέτοιο προϊόν για... να μην πέφτει η μάσκα. Όμως η ερώτησή σου μου δίνει να καταλάβω πως δεν αντιλήφθηκες τον κίνδυνο του να αφήνεις χαλαρά τα παιδιά. Ξαναλέω, αν τα αφήνεις χαλαρά, εσένα θα κατηγορήσουν σε περίπτωση κρούσματος και τα παιδιά θα είναι μάρτυρες. Γιατί, όπως υπάρχουν οι αρνητές μάσκας, αντίστοιχα υπάρχουν κι οι υπερασπιστές κι οι φοβισμένοι κι όσοι ψάχνουν αφορμή για να στην πουν. Τα περί διευθυντή δεν καταλαβαίνω γιατί τα αναφέρεις αλλά, αφού τον αναφέρεις, αν βρισκόμουν με ανεύθυνο διευθυντή, θα του έλεγα ήρεμα ότι δε δέχομαι παιδί χωρίς μάσκα γιατί δε θέλω να με κατηγορήσουν. Κι αυτό σίγουρα θα το καταλάβει και θα τηλεφωνήσει.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:38:41 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1527 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 07:01:28 μμ »
Σε κάποια παιδιά είπα να κάνουν κόμπο το λαστιχάκι και σε ένα να πει στη μαμά του να του δέσει με κάποιο τρόπο τη μάσκα από πίσω για να την τεντώνει και να μην πέφτει-συμπτωματικά 2 μέρες μετά είδα πως κυκλοφορεί ένα τέτοιο προϊόν για... να μην πέφτει η μάσκα. Όμως η ερώτησή σου μου δίνει να καταλάβω πως δεν αντιλήφθηκες τον κίνδυνο του να αφήνεις χαλαρά τα παιδιά. Ξαναλέω, αν τα αφήνεις χαλαρά, εσένα θα κατηγορήσουν σε περίπτωση κρούσματος και τα παιδιά θα είναι μάρτυρες. Γιατί, όπως υπάρχουν οι αρνητές μάσκας, αντίστοιχα υπάρχουν κι οι υπερασπιστές κι οι φοβισμένοι κι όσοι ψάχνουν αφορμή για να στην πουν. Τα περί διευθυντή δεν καταλαβαίνω γιατί τα αναφέρεις αλλά, αφού τον αναφέρεις, αν βρισκόμουν με ανεύθυνο διευθυντή, θα του έλεγα ήρεμα ότι δε δέχομαι παιδί χωρίς μάσκα γιατί δε θέλω να με κατηγορήσουν. Κι αυτό σίγουρα θα το καταλάβει και θα τηλεφωνήσει.

Όταν είμαι μάλλον η μόνη καθηγήτρια που κάθε λίγο κάνει παρατήρηση για τος μάσκες κ που επαναλαμβάνει μανιωδώς στα παιδιά να φορούν σωστή μάσκα, δεν μπορείς να μου λες ότι δεν έχω καταλάβει τον κίνδυνο. οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν. ο διευθυντής μου όταν του είπα ότι έχω πυρετό είπε ότι είναι υπερβολή να κάνω τεστ μόνο γι αυτό κ αγχώθηκε μόνο τι θα κάνει με τα κενά. οποίος είναι απ έξω, κάνει εύκολα κριτική.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1528 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 07:14:28 μμ »
Έσπερος, περαστικά !
Θα μπορούσατε να συζητήσετε το θέμα με το προεδρείο του συλλόγου γονέων, ώστε οι γονείς να ενδιαφερθούν περισσότερο για τις μάσκες των παιδιών τους και να τους δίνουν να έχουν μαζί τους πάντα και μία δεύτερη εφεδρική.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1529 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 07:24:34 μμ »
Έσπερος, περαστικά !
Θα μπορούσατε να συζητήσετε το θέμα με το προεδρείο του συλλόγου γονέων, ώστε οι γονείς να ενδιαφερθούν περισσότερο για τις μάσκες των παιδιών τους και να τους δίνουν να έχουν μαζί τους πάντα και μία δεύτερη εφεδρική.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι στο σχολείο μας φοράνε τη μάσκα μόνο για τους τύπους. Δεν πρόκειται κανεις να ασχοληθεί. Είναι πολύ απογοητευτικό. Δεν αντέδρασε κανεις για τη συγκέντρωση γονέων στο σχολείο. Δεν αντιδρά κανεις που τα παιδιά δεν φορούν τη μάσκα στη σκάλα, στην τουαλέτα κ πριν μπουν στην τάξη.

Ακόμα προσπαθώ να διευκρινίσω αν θα δεχτούν να μου κάνουν τεστ.... ευτυχώς δεν νιώθω ασχημα, αλλά τώρα άρχιζαν δέκατα κ οι άλλοι στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:38:41 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1530 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:26:01 μμ »
Εχω βαρεθεί να μαλώνω με τους μαθητές μου για το θέμα της μάσκας από υπαιτιότητα των δασκάλων της τάξης: σε κάποια τμήματα τους αφήνουν να έχουν τη μύτη εξω και να καλύπτουν μόνο το στόμα (για να αναπνέουν καλύτερα!!!) και σε κάποια άλλα τους επιτρέπουν να κατεβάζουν τη μάσκα όταν θέλουν να μιλήσουν για να ακούγονται! Όταν μπαίνεις για μια και δύο ωρες τη βδομάδα σε τμήματα που τις περισσότερες μέρες τη μάσκα την έχουν περισσότερο για διακόσμηση στο σαγόνι, γίνεσαι ο γραφικός της υποθεσης...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2020, 08:28:13 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1531 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:27:28 μμ »
Όταν είμαι μάλλον η μόνη καθηγήτρια που κάθε λίγο κάνει παρατήρηση για τος μάσκες κ που επαναλαμβάνει μανιωδώς στα παιδιά να φορούν σωστή μάσκα, δεν μπορείς να μου λες ότι δεν έχω καταλάβει τον κίνδυνο. οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν. ο διευθυντής μου όταν του είπα ότι έχω πυρετό είπε ότι είναι υπερβολή να κάνω τεστ μόνο γι αυτό κ αγχώθηκε μόνο τι θα κάνει με τα κενά. οποίος είναι απ έξω, κάνει εύκολα κριτική.
Καταρχήν περαστικά. Δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν στον διευθυντή σου-νόμιζα το έθετες σε υποθετικό επίπεδο. Αν λοιπόν ζητάς συμβουλή, σου προτείνω ό,τι ανάφερα στην αρχή, δηλαδή να εξηγήσεις στα παιδιά γιατί πρέπει να καλύπτονται μύτη και στόμα. Έτσι θα είσαι καλυμμένη απ'όλες τις πλευρές. Και να'σαι σίγουρη πως, αν εσένα σου μεταφέρουν τι κάνουν οι άλλοι καθηγητές, θα τους μεταφέρουν επίσης και αυτά που λες εσύ και πιστεύω θα φοβηθούν οι συνάδελφοι. Και θα πρότεινα να το κάνεις θέμα στον επόμενο σύλλογο μιλώντας εμπεριστατωμένα (ειδικά για νομικές συνέπειες σε περίπτωση κρούσματος).
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1532 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:18:35 μμ »
Καταρχήν περαστικά. Δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν στον διευθυντή σου-νόμιζα το έθετες σε υποθετικό επίπεδο. Αν λοιπόν ζητάς συμβουλή, σου προτείνω ό,τι ανάφερα στην αρχή, δηλαδή να εξηγήσεις στα παιδιά γιατί πρέπει να καλύπτονται μύτη και στόμα. Έτσι θα είσαι καλυμμένη απ'όλες τις πλευρές. Και να'σαι σίγουρη πως, αν εσένα σου μεταφέρουν τι κάνουν οι άλλοι καθηγητές, θα τους μεταφέρουν επίσης και αυτά που λες εσύ και πιστεύω θα φοβηθούν οι συνάδελφοι. Και θα πρότεινα να το κάνεις θέμα στον επόμενο σύλλογο μιλώντας εμπεριστατωμένα (ειδικά για νομικές συνέπειες σε περίπτωση κρούσματος).

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα εξηγω. κ εγω κ ο άντρας μου. Μάλλον οι μόνοι είμαστε. νομίζω ότι οι συνάδελφοι θεωρούν ότι κινδυνεύουμε μόνο αν δεν είμαστε τυπικα σωστοί. πχ κάνουμε χωριστά διαλείμματα ενώ προφανώς διαταράσσει τη λειτουργία του σχολείου αλλά ούτε συζήτηση να μην το εφαρμόσουμε. η κακή χρήση μάσκας μάλλον θεωρούν ότι δεν αποδεικνύεται κ δεν προβληματίζονται. πήγα μια φορά να πω κάτι για τα μέτρα αλλά η απάντηση ήταν ότι είμαστε απόλυτα τυπικοί κ τα παιδιά φοράνε μάσκα εκεί που πρέπει. στον περίπατο βγήκαμε στην εξοχή κ η έγνοια ήταν να φοράμε μάσκα στη διαδρομή, όχι γιατί τα παιδιά περπατούσαν δίπλα δίπλα, αλλά γιατί θα μας έβλεπε ο κόσμος... κ μάλιστα κάπως έτσι το ανακοίνωσαν στα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1533 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:32:02 μμ »
Στον περίπατο, τα παιδιά φορούσαν μάσκα μόνο στη διαδρομή;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1534 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:36:57 μμ »
Μεθαύριο στην απεργία της ΑΔΕΔΥ πάντως, ένα από τα βασικά αιτήματα είναι η μείωση των μαθητών σε 15 ανά τάξη και η πρόσληψη μόνιμου προσωπικού καθαριότητας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1535 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 10:43:32 μμ »
Στον περίπατο, τα παιδιά φορούσαν μάσκα μόνο στη διαδρομή;

Ναι. Πήγαμε ανά τάξη, περίπου 85 παιδιά το κάθε γκρουπ, κ απλωθήκαμε σε μεγάλη παραλία. Εκεί που κάτσαμε τις έβγαλαν. Όχι καφετέριες κ καταστήματα εννοειται, και δεν είχε άλλο κόσμο εκεί που πήγαμε. η εκδρομή ήταν οκ. τα υπόλοιπα δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1536 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 10:50:46 μμ »
Από την μια διαβάζω και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. Από την άλλη η κατάσταση είναι απελπιστική.
Κατ αρχήν Έσπερος περαστικά.
Κατά τα άλλα δεν ξέρω από που να αρχίσω. Εχω ήδη αναφέρει την κατάσταση στο νηπιαγωγείο. Στο δημοτικό που δουλεύω, στην ίδια περιοχή το ένα πέμπτο των μαθητών λείπει. 4 με 6 παιδιά από κάθε τμήμα και κάθε μέρα αυξάνουν. Δέκατα, μπούκωμα, πυρετός, λαιμός, βήχας. Κάποια παιδιά έρχονται με συμπτώματα, κάποια επιστρέφουν μετά από μία ή δύο μέρες. Κανείς δεν τα διώχνει ακόμα και αν τα στείλω στον διευθυντή ή στον δάσκαλο τους. Βλέπετε είμαι... ειδικότητα. Οι συνάδελφοι αφήνουν τα παιδιά χαλαρά μέσα στην τάξη με την μάσκα στο πηγούνι ή κάτω από την μύτη. Ο διευθυντής είναι : "σιγά, κρυωμενα είναι", και σήμερα άφησε μητέρα με πυρετό μέσα στο σχολείο για να πάρει τα μαθήματα του αρρωστου γιου της. "Ευτυχώς;; φορούσε μάσκα"
Για το διάλειμμα δεν το συζητώ.
Σήμερα μάθαμε ότι μαθητής μας είναι στο νοσοκομείο. Το θετικό είναι ότι του έχουν κάνει ήδη δύο τεστ και είναι αρνητικά.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1537 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 11:13:36 μμ »
Δεν επιτρέπεται να τα κρατάνε άρρωστα στο σχολείο. Καλά, ο υπεύθυνος covid τι κάνει;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1538 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 11:19:42 μμ »
Α, δεν έχουμε ορίσει υπεύθυνο covid. Ίσως έχει αναλάβει ο διευθυντής.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1539 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 08:37:01 πμ »
Διαβάζω σε συζητήσεις ότι αδέρφια επιβεβαιωμένων κρουσμάτων έχουν εμφανιστεί κανονικά στο σχολείο τους, έχουν παρακολουθήσει μαθήματα, ο διευθυντής δεν ήξερε ότι τα παιδιά είναι σε καραντίνα, κ το έμαθε αργότερα. σκεφτείτε μυαλό ο κόσμος....

Θα μας κάνουν τεστ σήμερα. Καραντίνα μεχρι το αποτέλεσμα, ελπιζω να είναι αρνητικό. Έχω απογοητευτεί παρα πολύ. τόσες στερήσεις, τόση προσοχή, κ φτάσαμε εδώ ήδη από τα μέσα Οκτωβρίου. Πόσες φορές θα το περάσουμε αυτό μέσα στη χρονιά;

Εννοειται θα γυρίσω σχολείο με διπλή μάσκα από δω κ στο εξής. Κ δεν ξέρω τι άλλο. θα γελάει ο κόσμος αλλά δεν γίνεται αυτό το πράγμα είναι πολύ ψυχοφθόρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.