*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947862 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2380 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 02:10:10 μμ »
Κι εμένα δεν θε μου κάνει εντύπωση αν ανοίξουν πρώτα τα σχολεία, ίσως μόνο της πρωτοβάθμιας κ μετά από καμία βδομάδα κ η βθμια, ίσα γθα να πουν ότι άνοιξαν, αφιυ μετά θα κλείσουμε για διακοπές. Άραγε θα γίνει καποοοα ρύθμιση για τε διαγωνίσματα; με δεδομένο ότι γενάρη φλεβάρη μας βλέπω ξανά μέσα, καλό θα ήταν να πουν από τώρα να εφαρμόσουμε εναλλακτικούς τρόπους κατά την κρίση μας, για να μην αγχωνόμαστε με αυτό.

Σιγά που θα αγχωνόμαστε για αυτό! Έχουμε τόσα άλλα στη ζωή να μας αγχώνουν  :D
Αλλά πρέπει να στείλει το υπουργείο εγκύκλιο από πριν (στοιχηματίζω τελευταία στιγμή θα στείλουν, μην πω και εκ των υστέρων).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:13 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2381 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 02:30:13 μμ »
Σιγά που θα αγχωνόμαστε για αυτό! Έχουμε τόσα άλλα στη ζωή να μας αγχώνουν  :D
Αλλά πρέπει να στείλει το υπουργείο εγκύκλιο από πριν (στοιχηματίζω τελευταία στιγμή θα στείλουν, μην πω και εκ των υστέρων).

Είμαστε κ κάποιοι ψυχαναγκαστικοί, ας μας λυπηθεί η υπουργός!
Σοβαρα τώρα, αυτή τη στιγμή υπάρχουν σπουδαιότερα ζητήματα από τα διαγωνίσματα κ γενικα από το να παριστάνουμε ότι είναι μια συνηθισμένη χρόνια. Το βασικό είναι τα παιδιά να μάθουν κ όχι οι βαθμοί κ τα διαγωνίσματα. Γι αυτό θέλω να δω ενέργειες στη ρύθμιση τέτοιων ζητημάτων. Καθολου δεν θα σκάσω αν δεν βαλω το διαγώνισμα στην ενότητα που θέλω ή αν δεν είναι τόσο άψογα στημένο. Αλλά ένα άγχος για να τα προλάβω, αν δεν γίνει κάποια ρύθμιση, θα το έχω. Γιατί τώρα τα είχα προγραμματίσει, σε επιλεγμένες ενότητες.

Εξομολογούμαι ότι άρχισα να συνηθίζω την εξΑΕ κ μ φαίνεται σωματικά κ ψυχικά πιο ξεκούραστη. Περισσότερη προετοιμασια, αλλά χωρίς φασαρία, ψιθύρους, ξελαρυγγθασμα, μάσκες, εφημερίες, γκρίνιες..... Ντροπή μου, αλλά έτσι νιώθω.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2382 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 03:19:40 μμ »
Είμαστε κ κάποιοι ψυχαναγκαστικοί, ας μας λυπηθεί η υπουργός!
Σοβαρα τώρα, αυτή τη στιγμή υπάρχουν σπουδαιότερα ζητήματα από τα διαγωνίσματα κ γενικα από το να παριστάνουμε ότι είναι μια συνηθισμένη χρόνια. Το βασικό είναι τα παιδιά να μάθουν κ όχι οι βαθμοί κ τα διαγωνίσματα. Γι αυτό θέλω να δω ενέργειες στη ρύθμιση τέτοιων ζητημάτων. Καθολου δεν θα σκάσω αν δεν βαλω το διαγώνισμα στην ενότητα που θέλω ή αν δεν είναι τόσο άψογα στημένο. Αλλά ένα άγχος για να τα προλάβω, αν δεν γίνει κάποια ρύθμιση, θα το έχω. Γιατί τώρα τα είχα προγραμματίσει, σε επιλεγμένες ενότητες.

Εξομολογούμαι ότι άρχισα να συνηθίζω την εξΑΕ κ μ φαίνεται σωματικά κ ψυχικά πιο ξεκούραστη. Περισσότερη προετοιμασια, αλλά χωρίς φασαρία, ψιθύρους, ξελαρυγγθασμα, μάσκες, εφημερίες, γκρίνιες..... Ντροπή μου, αλλά έτσι νιώθω.
Παρόλες αυτές τις χάρες, γιατί να ντρέπεσαι, είναι λογικό, είναι βαρετό το μάθημα χωρίς την ζωντάνια της τάξης. Είναι φυσιολογικό να συνηθίζουμε όλοι και να προχωρά καλύτερα, αλλά η ρουτίνα της εργασίας λείπει και είναι βασικότατη!
Λέτε να ανοίξουμε μέσα Δεκεμβρίου, όπως ακούγεται;

Αποσυνδεδεμένος Nina77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2383 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 03:20:27 μμ »
Βγήκε επίσημη ανακοίνωση ότι θα ανοίξουν τα σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:13 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2384 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 03:31:37 μμ »
Παρόλες αυτές τις χάρες, γιατί να ντρέπεσαι, είναι λογικό, είναι βαρετό το μάθημα χωρίς την ζωντάνια της τάξης. Είναι φυσιολογικό να συνηθίζουμε όλοι και να προχωρά καλύτερα, αλλά η ρουτίνα της εργασίας λείπει και είναι βασικότατη!
Λέτε να ανοίξουμε μέσα Δεκεμβρίου, όπως ακούγεται;

Μα το αντίθετο λέω. Ντρέπομαι γιατί το βρίσκω πιο ξεκούραστο. Σίγουρα έχω άγχος να είναι το υλικό στην εντέλεια γιατί τα δείχνω κ τα δημοσιεύω, δεν τα λέω απλα προφορικά ή στον πίνακα, αλλά όταν σκέφτομαι ότι σήμερα πχ που είχα πεντάωρο, θα διαπραγματευόμουν για το ανοιχτό παράθυρο ενώ έχει κρύο, θα ακούγονταν μπάλες κ κραυγές στην αυλή, θα φώναζα μέσα από τη μασκα, κάποιοι θα έκανα φασαρία ειδικά τις τελευταίες ώρες, θα ήμουν όρθια, όλα αυτά, πραγματικά δεν θα με πείραζε να συνεχίζαμε λίγο καιρό ακόμα έτσι!!! αυτά όλα με την άνεση όμως ότι όλοι οι ναθητες μας έχουν πρόσβαση (κάποιες οικογένειες πιέστηκαν αλλά σ αυτό φταίει ο διευθυντής που τους είπε ότι είναι υποχρεωτικό), αν τους ρωτάω όλοι συμμετέχουν, γενικα νιώθω ότι γίνεται δουλειά κ δεν θε χρειαστεί να τα ξανά διδάξω. Ίσως με άλλες συνθήκες να παρακαλούσα να ανοίξουμε. άλλοι συγαφελφοι μου σίγουρα παρακαλούν. Εγω για να πω την αλήθεια, όχι...,

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2385 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 05:38:10 μμ »
Παρόλες αυτές τις χάρες, γιατί να ντρέπεσαι, είναι λογικό, είναι βαρετό το μάθημα χωρίς την ζωντάνια της τάξης. Είναι φυσιολογικό να συνηθίζουμε όλοι και να προχωρά καλύτερα, αλλά η ρουτίνα της εργασίας λείπει και είναι βασικότατη!
Λέτε να ανοίξουμε μέσα Δεκεμβρίου, όπως ακούγεται;
Μάλλον για τις 7/12 μάς βλέπω να επιστρέφουμε στις τάξεις & το λιανεμπόριο θα ανοίξει στις 14/12.
Και από Γενάρη - Φλεβάρη, πάλι μέσα...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2386 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 05:50:23 μμ »
αυτά όλα με την άνεση όμως ότι όλοι οι ναθητες μας έχουν πρόσβαση (κάποιες οικογένειες πιέστηκαν αλλά σ αυτό φταίει ο διευθυντής που τους είπε ότι είναι υποχρεωτικό), αν τους ρωτάω όλοι συμμετέχουν, γενικα νιώθω ότι γίνεται δουλειά κ δεν θε χρειαστεί να τα ξανά διδάξω. Ίσως με άλλες συνθήκες να παρακαλούσα να ανοίξουμε. άλλοι συγαφελφοι μου σίγουρα παρακαλούν. Εγω για να πω την αλήθεια, όχι...,
Είναι υποχρεωτικό και έχουν ευθύνη και οι γονείς όσο κι εμείς να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Και ας εμφανίζεται το υπουργείο εκτεθειμένο σε όσα εκείνο είναι ανίκανο. Πολλοί γονείς είναι αντίθετοι στην τηλεκπαίδευση εκ πεποιθήσεως και όχι λόγω έλλειψης μέσων. Όπως κάποιοι σε μας ήταν κατά των μασκών άλλοι είναι κατά των υπολογιστών. Αυτά τα κακά έχει η επαρχία με τα στενά κεφάλια. Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια μυαλά και στις πόλεις!

Το σημαντικό είναι πως τώρα στον 21ο αιώνα υπάρχει ένας τρόπος να προχωρήσει η εκπαίδευση έστω και κουτσαίνοντας. Πιο παλιά απλώς όλοι θα ήμασταν δυο έτη πίσω. Είναι υποχρεωτική για όλους μας. Μαθητές και καθηγητές. Ξέρω και συναδέλφους που λουφάρουν! Με άδειες μούφα, με αεργία απόλυτη, αλλά ελπίζω ότι η διεύθυνση θα τους μπλοκάρει ή οι συνδικαλιστές "μας"!

Χάθηκαν πολύτιμες ώρες δυο μέρες στη ββάθμια. Ελπίζω να είναι η τελευταία για την αβάθμια. Με αποκλειστική ευθύνη του Υπουργείου. Όσο και αν το κατακρίνουμε όλοι, έχει τεράστια διαφορά στις συνειδήσεις των ανθρώπων αυτή η δυσχέρεια με το χάσιμο ωρών από καταλήψεις ή από άσκοπους συλλόγους ή από ανύπαρκτους καθηγητές είτε επειδή δεν προσελήφθησαν ποτέ είτε επειδή είναι ναι μεν διορισμένοι, αλλά δεν εργάζονται.

Μαθαίνω τέτοια και εύχομαι να είναι μεμονωμένα περιστατικά, αλλά νιώθω αδικημένος κάθε φορά που κάποιοι μπορούν να τη σκαπουλάρουν χωρίς επιπτώσεις, ενώ εμείς με χίλια εμπόδια στο σπίτι μας, παλεύουμε να δώσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2020, 07:23:34 μμ από JURE »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2387 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 05:50:51 μμ »
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/tilekpaideysi-9xronos-stin-patra-kanei-mathima-sto-kreopoleio-tis-giagias-tou-gia-na-exei-internet/3144263/

Τηλεκπαίδευση: 9χρονος στην Πάτρα κάνει μάθημα στο κρεοπωλείο της γιαγιάς του για να έχει ίντερνετ

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2388 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 06:59:17 μμ »

Το σημαντικό είναι πως τώρα στον 21ο αιώνα υπάρχει ένας τρόπος να προχωρήσει η εκπαίδευση έστω και κουτσαίνοντας. Πιο παλιά απλώς όλοι θα είμασταν δυο έτη πίσω. Είναι υποχρεωτική για όλους μας. Μαθητές και καθηγητές. Ξέρω και συναδέλφους που λουφάρουν! Με άδειες μούφα, με αεργία απόλυτη, αλλά ελπίζω ότι η διεύθυνση θα τους μπλοκάρει ή οι συνδικαλιστές "μας"!

Χάθηκαν πολύτιμες ώρες δυο μέρες στη ββάθμια. Ελπίζω να είναι η τελευταία για την αβάθμια. Με αποκλειστική ευθύνη του Υπουργείου. Όσο και αν το κατακρίνουμε όλοι, έχει τεράστια διαφορά στις συνειδήσεις των ανθρώπων αυτή η δυσχέρεια με το χάσιμο ωρών από καταλήψεις ή από άσκοπους συλλόγους ή από ανύπαρκτους καθηγητές είτε επειδή δεν προσελήφθησαν ποτέ είτε επειδή είναι ναι μεν διορισμένοι, αλλά δεν εργάζονται.

Μαθαίνω τέτοια και εύχομαι να είναι μεμονωμένα περιστατικά, αλλά νιώθω αδικημένος κάθε φορά που κάποιοι μπορούν να τη σκαπουλάρουν χωρίς επιπτώσεις, ενώ εμείς με χίλια εμπόδια στο σπίτι μας, παλεύουμε να δώσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

Εδώ στη Βόρεια Ελλάδα χάνονται πάρα πολλές ώρες τηλεκπαίδευσης γιατί πολλοί εκπαιδευτικοί είναι άρρωστοι. Στο σχολείο μου έχουμε τμήμα της Γ’ που δεν έχει κάνει ούτε μία ώρα στην κατεύθυνση γιατί οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν είναι θετικοί στον κορωνοϊό. Σήμερα πληροφορήθηκα ότι δύο πολύ καλοί συνάδελφοι, νεότατοι, μπήκαν στο νοσοκομείο.
Μας έστειλαν σαν τα πρόβατα προς σφαγή.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2020, 08:44:12 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2389 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 07:22:30 μμ »
Εδώ στη Βόρεια Ελλάδα χάνονται πάρα πολλές ώρες τηλεκπαίδευσης γιατί πολλοί εκπαιδευτικοί είναι άρρωστοι. Στο σχολείο μου έχουμε τμήμα της Γ’ που δεν έχει κάνει ούτε μία ώρα στην κατεύθυνση γιατί οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν είναι θετικοί στον κορωνοϊό. Σήμερα πληροφορήθηκα ότι δύο πολλοί καλοί συνάδελφοι, νεότατοι, μπήκαν στο νοσοκομείο.
Μας έστειλαν σαν τα πρόβατα προς σφαγή.
Κατανοώ τη δυσκολία της Βόρειας Ελλάδας και είναι θλιβερό. Πολύ λίγο μπορούμε να νιώσουμε το τι ζουν...πραγματικά όσα και να ακούμε στις ειδήσεις που μας φαίνονται υπερβολικά, δεν υπάρχει αυτό που ζουν. Έχω φίλους αγαπημένους...ξέρω. Και είναι διπλά εξοργιστικό που μέσα σε τέτοιες συνθήκες κάποιοι κάνουν χαβαλέ και διακοπές!!! Λυπάμαι πολύ. Τριπλά αδικημένοι πρέπει να νιώθουν εκείνοι που τώρα νοσούν, παλεύουν για τη ζωή τους, έχοντας κάνει το καθήκον τους, ενώ στην περιοχή μας λουφάρουν κάποιοι. Ελάχιστοι δε λέω (δεν ξέρω σε όλη την Ελλάδα προφανώς τι γίνεται...), αλλά είμαι δειλός...δεν θα καταγγείλω. Αναμένω η υπηρεσία να αναλάβει...να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2390 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 08:07:49 μμ »
Με 3200 κρούσματα είναι εφικτό αυτό που διαδίδουν, ότι θα ανοίξουν τα σχολεία στις 7.12;

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2391 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 08:20:40 μμ »
Τι είναι αυτά που ζούμε; Την άνοιξη έλεγαν ότι δεν κολλάει από τα παιδιά και τώρα βγήκαν και σήμερα είπαν στην ΕΡΤ
"γιατροί και νοσηλευτές, που βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό, στην πλειονότητά τους μολύνθηκαν από τα παιδιά τους και όχι από ασθενείς"

Νωρίτερα, ο πρόεδρος του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου, Θανάσης Εξαδάκτυλος, είχε τονίσει ότι με βάση ενημέρωση από την Σλοβενία και το Ισραήλ, το lockdown στις χώρες αυτές απέδωσε μόνο όταν έκλεισαν τελικά τα σχολεία όλων των βαθμίδων.

Πλήρες άρθρο εδώ: https://www.libre.gr/anatropi-mono-me-kleisimo-scholeion-eche/
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2392 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 08:41:59 μμ »
Ας μην ξεχνάμε ότι μας τα παρουσιάζουν όπως τους συμφέρει. Δεν ξεχνάμε επίσης ότι στο Ισραήλ η αναζωπύρωση των κρουσμάτων το καλοκαίρι ξεκίνησε από τα σχολεία. Τα παιδιά χαρακτηρίζονταν υπερμεταδότες, αλλά τώρα τελευταία δεν ακούω τον χαρακτηρισμό αυτό...
https://www.alfavita.gr/kosmos/328675_israil-ayxisi-kroysmaton-koronoioy-meta-anoigma-ton-sholeion

Αυτό το link είναι παλιό, αλλά δείχνει πώς η χαλάρωση των μέτρων οδήγησε σε αύξηση κρουσμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2020, 08:46:58 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2393 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 09:01:14 μμ »
δεν είναι το μόνο που δεν ακούγεται στα μου μου ε,
κάποιοι (παρ’ όλο που η πανδημία ήταν πρωτόγνωρη και κανείς δε θα μπορούσε να προετοιμαστεί κατάλληλα) έχουν σχεδόν μηδενικά κρούσματα με 1.4 δις κατοίκους
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china/
ως είδηση δεν παίζει πουθενά
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158540
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.