*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953500 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2394 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 09:11:35 μμ »
δεν είναι το μόνο που δεν ακούγεται στα μου μου ε,
κάποιοι (παρ’ όλο που η πανδημία ήταν πρωτόγνωρη και κανείς δε θα μπορούσε να προετοιμαστεί κατάλληλα) έχουν σχεδόν μηδενικά κρούσματα με 1.4 δις κατοίκους
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china/
ως είδηση δεν παίζει πουθενά
Αρκετά με την Κίνα...δεν βλέπετε που η Ιταλία είχε από τον Σεπτέμβρη κρούσματα και δεν είχαμε πάρει χαμπάρι; Το καθεστώς δεν αφήνει πληροφορίες...αλίμονο!!!! Και ποιος οφελείται τελικά από όλο αυτό; Μπορεί να μην τον κατασκεύασαν, αλλά μας άφησαν στα μαύρα μας σκοτάδια... τον τρόπο ζωής της Ευρώπης δεν πρέπει να τον αφήσουμε έρμαιο των ολοκληρωτικών ανθρώπων και καθεστώτων. Είμαι βεβαιότατος ότι και στην Βόρεια Κορέα ούτε ένα κρούσμα δεν βρέθηκε...

Όποιος ζηλεύει την Κίνα...ο δρόμος είναι ανοιχτός...ήδη έχουν πάει αρκετοί Έλληνες...βουρ και άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:49 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2395 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 09:22:55 μμ »
δεν είναι το μόνο που δεν ακούγεται στα μου μου ε,
κάποιοι (παρ’ όλο που η πανδημία ήταν πρωτόγνωρη και κανείς δε θα μπορούσε να προετοιμαστεί κατάλληλα) έχουν σχεδόν μηδενικά κρούσματα με 1.4 δις κατοίκους
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china/
ως είδηση δεν παίζει πουθενά
Μπας και τα κρύβουν; Δεν ξέρω, απλά αναρωτιέμαι.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2396 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 10:34:31 μμ »
Αρκετά με την Κίνα...δεν βλέπετε που η Ιταλία είχε από τον Σεπτέμβρη κρούσματα και δεν είχαμε πάρει χαμπάρι; Το καθεστώς δεν αφήνει πληροφορίες...αλίμονο!!!! Και ποιος οφελείται τελικά από όλο αυτό; Μπορεί να μην τον κατασκεύασαν, αλλά μας άφησαν στα μαύρα μας σκοτάδια... τον τρόπο ζωής της Ευρώπης δεν πρέπει να τον αφήσουμε έρμαιο των ολοκληρωτικών ανθρώπων και καθεστώτων. Είμαι βεβαιότατος ότι και στην Βόρεια Κορέα ούτε ένα κρούσμα δεν βρέθηκε...

Όποιος ζηλεύει την Κίνα...ο δρόμος είναι ανοιχτός...ήδη έχουν πάει αρκετοί Έλληνες...βουρ και άλλοι.

JURE, πολύ καλή ιδέα, δε το είχα σκεφτεί, αν μπορείς να μου εξηγήσεις και τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα όμως

leon, ένας αντικειμενικός δείκτης μέτρησης κρουσμάτων είναι ο αριθμός των θανάτων, κατά τη γνώμη μου.
Στην Ινδία έχουν πολλή δημοκρατία και έχουν δηλώσει 130.000 νεκρούς απο covid? δεν ξερω, ρωτάω

αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2397 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 11:05:47 μμ »
JURE, πολύ καλή ιδέα, δε το είχα σκεφτεί, αν μπορείς να μου εξηγήσεις και τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα όμως

leon, ένας αντικειμενικός δείκτης μέτρησης κρουσμάτων είναι ο αριθμός των θανάτων, κατά τη γνώμη μου.
Στην Ινδία έχουν πολλή δημοκρατία και έχουν δηλώσει 130.000 νεκρούς απο covid? δεν ξερω, ρωτάω
Ναι, αλλά με ρωτάς για την Κίνα ή για την Ινδία; Άμα δεχτώ πως η Κίνα είν' ειλικρινής τότε δε γνωρίζω τι συμβαίνει. Δίχως εμβόλιο και με τον ιό να διασπείρεται πανεύκολα και με υψηλά ποσοστά θανάτων η είδηση για την Κίνα είναι παράξενη. Ή ψέματα λεν οι Κινέζοι ή ψέματα μας λεν όλοι οι ρέστοι. Πάντως από γνωστούς μου που ασθένησαν ο ιός είναι πράγματι βαρύς πολύ κι οπότε αποτελεί σοβαρό κίνδυνο για τους ευπαθείς. Οπότε δε θεωρώ πως ψεύδονται στη Δύση. Άρα κάτι δε βγάζουν καλά οι Κινέζοι προς τα έξω. Γνώμη μου. Πε μας και την ιδική σου καθώς δεν είν' ωραίο να παίζομε την κολοκυθιά. Πε μας εσύ γιατί πιστεύεις πως οι Κινέζοι έχουν μηδενικά κρούσματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:49 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2398 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 11:26:31 μμ »
Είναι υποχρεωτικό και έχουν ευθύνη και οι γονείς όσο κι εμείς να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Και ας εμφανίζεται το υπουργείο εκτεθειμένο σε όσα εκείνο είναι ανίκανο. Πολλοί γονείς είναι αντίθετοι στην τηλεκπαίδευση εκ πεποιθήσεως και όχι λόγω έλλειψης μέσων. Όπως κάποιοι σε μας ήταν κατά των μασκών άλλοι είναι κατά των υπολογιστών. Αυτά τα κακά έχει η επαρχία με τα στενά κεφάλια. Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια μυαλά και στις πόλεις!

Το σημαντικό είναι πως τώρα στον 21ο αιώνα υπάρχει ένας τρόπος να προχωρήσει η εκπαίδευση έστω και κουτσαίνοντας. Πιο παλιά απλώς όλοι θα ήμασταν δυο έτη πίσω. Είναι υποχρεωτική για όλους μας. Μαθητές και καθηγητές. Ξέρω και συναδέλφους που λουφάρουν! Με άδειες μούφα, με αεργία απόλυτη, αλλά ελπίζω ότι η διεύθυνση θα τους μπλοκάρει ή οι συνδικαλιστές "μας"!

Χάθηκαν πολύτιμες ώρες δυο μέρες στη ββάθμια. Ελπίζω να είναι η τελευταία για την αβάθμια. Με αποκλειστική ευθύνη του Υπουργείου. Όσο και αν το κατακρίνουμε όλοι, έχει τεράστια διαφορά στις συνειδήσεις των ανθρώπων αυτή η δυσχέρεια με το χάσιμο ωρών από καταλήψεις ή από άσκοπους συλλόγους ή από ανύπαρκτους καθηγητές είτε επειδή δεν προσελήφθησαν ποτέ είτε επειδή είναι ναι μεν διορισμένοι, αλλά δεν εργάζονται.

Μαθαίνω τέτοια και εύχομαι να είναι μεμονωμένα περιστατικά, αλλά νιώθω αδικημένος κάθε φορά που κάποιοι μπορούν να τη σκαπουλάρουν χωρίς επιπτώσεις, ενώ εμείς με χίλια εμπόδια στο σπίτι μας, παλεύουμε να δώσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

Το ξέρω ότι είναι υποχρεωτικό. Προφανώς κ δεν γινόταν να πουν ότι δεν είναι. Στο δια ταύτα όμως. Εσυ σαν εκπαιδευτικός και σαν άνθρωπος, δεν νιώθεις ντροπή που οι οικογένειες τρέχουν αυτόν τον καιρό να βολέψουν 2 κ 3 παιδιά με εξοπλισμό; Ξέρεις δεν είναι απλα να λέμε ότι όλοι έχουν ένα κινητό κ μπαίνουν. Δεν μιλώ για φτωχές οικογένειες, η μέση οικογένεια δεν έχει απαραίτητα δυο υποκογιστες πχ για δυο παιδιά. Το ένα θα μπαίνει από κινητό, οκ, με όσες δυσκολίες συνεπάγεται αυτό. Η μέση οικογένεια δεν έχει επίσης απαραίτητα μικρόφωνο. Έστω κ 10 ευρώ για μια ανόητη αγορά, δεν περισσεύουν σε όλους. Δεν περισσεύουν καν σ εμάς, το ξέρεις αυτό. Γι αυτό λοιπόν εγω προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο που ο διευθυντής μας ώθησε κάποιες οικογένειες σε έξοδα. Δεν λέω, έτρεξε πολύ να βοηθήσει τις πολύ δύσκολες περιπτώσεις κ σιγά σιγά τις επιλύει, όμως άλλες οικογένειες πιέστηκαν κ στερήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2399 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 12:27:00 πμ »
Με 3200 κρούσματα είναι εφικτό αυτό που διαδίδουν, ότι θα ανοίξουν τα σχολεία στις 7.12;
Προφανώς όχι και μάλιστα με την υπάρχουσα κατάσταση με τα τόσο μεγάλα τμήματα. Το θέμα είναι πως χρόνος να οργανωθεί η κατάσταση είτε για δια ζώσης μαθήματα είτε έστω για τηλεκπαίδευση υπήρχε αλλά δεν έγινε τίποτα προς τη σωστή κατεύθυνση, το αντίθετο μάλιστα... Είναι ντροπή να αφήνουν οι γονείς τις δουλειές τους σήμερα (όσοι δουλεύουν ακόμη) για να βοηθήσουν τα παιδιά να συνδεθούν στα μαθήματά τους και να έχουμε πάλι αυτό το φιάσκο. Τη στιγμή που στα ιδιωτικά σχολεία και τα φροντιστήρια κλπ. γίνεται μια χαρά μάθημα. Μου άρεσε που κάθησα χτες κι έφτιαξα διαδραστικά παιχνίδια και παρουσιάσεις, βρήκα βίντεο και τραγούδια και στο τέλος κατάφερα να συνδεθώ μόνο μια ώρα με 3 μόνο μαθητές κι όχι βίντεο ή τραγούδι δε σήκωνε το σύστημα, ούτε να μιλήσουμε έχοντας μπροστά μας το βιβλίο δεν μπορουσαμε.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2400 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 12:35:30 πμ »
Είμαστε κ κάποιοι ψυχαναγκαστικοί, ας μας λυπηθεί η υπουργός!
Σοβαρα τώρα, αυτή τη στιγμή υπάρχουν σπουδαιότερα ζητήματα από τα διαγωνίσματα κ γενικα από το να παριστάνουμε ότι είναι μια συνηθισμένη χρόνια. Το βασικό είναι τα παιδιά να μάθουν κ όχι οι βαθμοί κ τα διαγωνίσματα. Γι αυτό θέλω να δω ενέργειες στη ρύθμιση τέτοιων ζητημάτων. Καθολου δεν θα σκάσω αν δεν βαλω το διαγώνισμα στην ενότητα που θέλω ή αν δεν είναι τόσο άψογα στημένο. Αλλά ένα άγχος για να τα προλάβω, αν δεν γίνει κάποια ρύθμιση, θα το έχω. Γιατί τώρα τα είχα προγραμματίσει, σε επιλεγμένες ενότητες.

Εξομολογούμαι ότι άρχισα να συνηθίζω την εξΑΕ κ μ φαίνεται σωματικά κ ψυχικά πιο ξεκούραστη. Περισσότερη προετοιμασια, αλλά χωρίς φασαρία, ψιθύρους, ξελαρυγγθασμα, μάσκες, εφημερίες, γκρίνιες..... Ντροπή μου, αλλά έτσι νιώθω.
Έχοντας δουλέψει πολύ θα έλεγα στο παρελθόν με τηλεδιδασκαλία, θα συμφωνήσω. Μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις, για να μην πω τις περισσότερες και πιο πολλή υλη έβγαζα και τα παιδιά είχαν καλύτερες επιδόσεις. Μιλάω όμως για σχεδόν ιδανικές συνθήκες με καλή σύνδεση. Δεν υπάρχει βέβαια η ατμόσφαιρα της τάξης που είναι πολύ σημαντική και για τη γνώση και για την κοινωνικοποίηση αλλά αν υπάρχουν τα προαπαιτούμενα, δουλειά μπορεί να γίνει και, ναι, το βρίσκω κι εγώ πιο άνετο παρά τις δυσκολίες χώρου, ησυχίας και προγράμματος οικογένειας. Και σίγουρα πιο ασφαλές αυτή την περίοδο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2401 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 07:08:06 πμ »
Έχοντας δουλέψει πολύ θα έλεγα στο παρελθόν με τηλεδιδασκαλία, θα συμφωνήσω. Μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις, για να μην πω τις περισσότερες και πιο πολλή υλη έβγαζα και τα παιδιά είχαν καλύτερες επιδόσεις. Μιλάω όμως για σχεδόν ιδανικές συνθήκες με καλή σύνδεση. Δεν υπάρχει βέβαια η ατμόσφαιρα της τάξης που είναι πολύ σημαντική και για τη γνώση και για την κοινωνικοποίηση αλλά αν υπάρχουν τα προαπαιτούμενα, δουλειά μπορεί να γίνει και, ναι, το βρίσκω κι εγώ πιο άνετο παρά τις δυσκολίες χώρου, ησυχίας και προγράμματος οικογένειας. Και σίγουρα πιο ασφαλές αυτή την περίοδο.

Κάποιες φορές κάνω μάθημα στο υπνοδωμάτιο από το κινητό, οκλαδόν στο κρεβάτι. Γιατί το μικρό δεν μπορεί να είναι όλο το πρωί περιορισμένο στο δωμάτιο του κ δεν νιώθω άνετα ούτε εγω να παρακολουθώ την νταντά ούτε εκείνη εμένα. Δεν είναι ιδανικές συνθήκες,ακριβώς. αλλά δεν εχεις αυτό το χάος των 25 παιδιών. μου λείπουν τα παιδιά, τα πρόσωπα, οι πλάκες, αλλά όντως δουλειά βγαίνει κ αν τους ρωτάς όλους εξασφαλίζεις κ ότι δεν θα κοιμούνται. οι πιο αδύναμοι χάνουν βέβαια. να προσθέσω κ ποσο σημαντικό είναι το εποπτικό υλικό που δυστυχώς δεν έχουμε στις τάξεις. Κ γλιτώνεις κ την απώλεια χρόνου από το να ψάχνουν φωτοτυπίες, να εξηγείς 100 φορές πού είμαστε, αφού τους τα δείχνεις όλα στην οθόνη. κ τα παιδιά είναι πιο ήρεμα. θα πεταχτούν αυτοί ου πετάγονταν αλλά όχι τόσο ανεξέλεγκτα. Λείπουν δλδ αυτά τα μικρά πράγματα που μας εκνεύριζαν κ μας εξουθένωναν όλους χωρίς λόγο. ποσο διαφορετικά θα ήταν αν είχαμε μεγάλες αίθουσες με τα παιδιά σε ατομικά θρανία...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2402 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 07:48:53 πμ »
Το ξέρω ότι είναι υποχρεωτικό. Προφανώς κ δεν γινόταν να πουν ότι δεν είναι. Στο δια ταύτα όμως. Εσυ σαν εκπαιδευτικός και σαν άνθρωπος, δεν νιώθεις ντροπή που οι οικογένειες τρέχουν αυτόν τον καιρό να βολέψουν 2 κ 3 παιδιά με εξοπλισμό; Ξέρεις δεν είναι απλα να λέμε ότι όλοι έχουν ένα κινητό κ μπαίνουν. Δεν μιλώ για φτωχές οικογένειες, η μέση οικογένεια δεν έχει απαραίτητα δυο υποκογιστες πχ για δυο παιδιά. Το ένα θα μπαίνει από κινητό, οκ, με όσες δυσκολίες συνεπάγεται αυτό. Η μέση οικογένεια δεν έχει επίσης απαραίτητα μικρόφωνο. Έστω κ 10 ευρώ για μια ανόητη αγορά, δεν περισσεύουν σε όλους. Δεν περισσεύουν καν σ εμάς, το ξέρεις αυτό. Γι αυτό λοιπόν εγω προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο που ο διευθυντής μας ώθησε κάποιες οικογένειες σε έξοδα. Δεν λέω, έτρεξε πολύ να βοηθήσει τις πολύ δύσκολες περιπτώσεις κ σιγά σιγά τις επιλύει, όμως άλλες οικογένειες πιέστηκαν κ στερήθηκαν.
Ήμασταν υποψιασμένοι ότι και αυτή τη χρονιά θα κλείσουν τα σχολεία. Από την άνοιξη πέρσι έπρεπε όλοι να έχουμε προετοιμαστεί. Με το κινητό κάνουν μια χαρά δουλειά. Οι περισσότεροι μαθητές μου από το κινητό τους μπαίνουν. Και όχι επειδή στερούνται οι πιο πολλοί. Τα παιδιά το προτιμούν. Και εγώ κάποιες μέρες από το κινητό έκανα μάθημα και κάνω. Με το drive έχω όλη μου τη δουλειά παντού σε ελάχιστο χώρο.
Για εμένα ντροπή είναι να μη στερηθείς κάτι για να ειπναι το παιδί σου εξοπλισμένο και έτοιμο για τις προκλήσεις της εποχής, ενώ σπαταλάς ένα σωρό χρήμα σε νύχια, πιρσινγκ, τατουαζ, μαλλιά, συσκευές βιντεοπαιχνιδιών και ο κατάλογος είναι μακρύς. Ένα μεγάλο μπράβο στον διευθυντή σας λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2403 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 08:00:47 πμ »
Ήμασταν υποψιασμένοι ότι και αυτή τη χρονιά θα κλείσουν τα σχολεία. Από την άνοιξη πέρσι έπρεπε όλοι να έχουμε προετοιμαστεί. Με το κινητό κάνουν μια χαρά δουλειά. Οι περισσότεροι μαθητές μου από το κινητό τους μπαίνουν. Και όχι επειδή στερούνται οι πιο πολλοί. Τα παιδιά το προτιμούν. Και εγώ κάποιες μέρες από το κινητό έκανα μάθημα και κάνω. Με το drive έχω όλη μου τη δουλειά παντού σε ελάχιστο χώρο.
Για εμένα ντροπή είναι να μη στερηθείς κάτι για να ειπναι το παιδί σου εξοπλισμένο και έτοιμο για τις προκλήσεις της εποχής, ενώ σπαταλάς ένα σωρό χρήμα σε νύχια, πιρσινγκ, τατουαζ, μαλλιά, συσκευές βιντεοπαιχνιδιών και ο κατάλογος είναι μακρύς. Ένα μεγάλο μπράβο στον διευθυντή σας λοιπόν!

Άσε βρε φίλε... Όλοι ήμασταν υποψιασμένοι ότι θα κλείσουν τα σχολεία και έπρεπε να είχαμε προετοιμαστεί, όλοι εκτός από το Υπουργείο Παιδείας  ::) 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2404 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 08:04:07 πμ »
Ήμασταν υποψιασμένοι ότι και αυτή τη χρονιά θα κλείσουν τα σχολεία. Από την άνοιξη πέρσι έπρεπε όλοι να έχουμε προετοιμαστεί. Με το κινητό κάνουν μια χαρά δουλειά. Οι περισσότεροι μαθητές μου από το κινητό τους μπαίνουν. Και όχι επειδή στερούνται οι πιο πολλοί. Τα παιδιά το προτιμούν. Και εγώ κάποιες μέρες από το κινητό έκανα μάθημα και κάνω. Με το drive έχω όλη μου τη δουλειά παντού σε ελάχιστο χώρο.
Για εμένα ντροπή είναι να μη στερηθείς κάτι για να ειπναι το παιδί σου εξοπλισμένο και έτοιμο για τις προκλήσεις της εποχής, ενώ σπαταλάς ένα σωρό χρήμα σε νύχια, πιρσινγκ, τατουαζ, μαλλιά, συσκευές βιντεοπαιχνιδιών και ο κατάλογος είναι μακρύς. Ένα μεγάλο μπράβο στον διευθυντή σας λοιπόν!

Οι οικογένειες που πιέζονται ξέρεις, δεν δίνουν χρήματα σε νύχια, πιρσινγκ κ βιντεοπαιχνίδια. Εδώ εμείς με την ασφάλεια του μισθού του δημοσίου κ όχι νύχια δεν μας περισσεύουν, δεύτερο βρακι να βάλουμε που λέει ο λόγος δεν έχουμε. Συγγνώμη σε τι σχολείο είσαι; σε ποια περιοχή; δεν έχετε μαθητες φτωχούς, μαθητες χωρίς ιντερνετ, μαθητες με οικογένειες ημιαλφαβήτες ή αλλά προβλήματα; Εμείς είμαστε πλούσιο νησί που το 80% των μαθητών έχει καλύτερο εξοπλισμό από τους εκπαιδευτικούς, όμως αυτοί που δυσκολεύονται, πραγματικά δυσκολεύονται κ πραγματικά έχουν σοβαρότερα προβλήματα αυτόν τον καιρό. Οπότε δεν λέω μπράβο σε κανέναν διευθυντή που πίεσε κ άγχωσε γονείς να αγοράσουν εξοπλισμό για να μην πάρουν απουσθα. Δεν λέω μπράβο σε κανέναν διευθυντή που αναγκάζει παιδιά ΑμεΑ να κάθονται όλο το πρωί μπροστά στην οθόνη εις βάρος της υγείας τους, για να μην πάρουν απουσία. Γίνομαι έξαλλη όταν ακούω τετοια πράγματα από εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2405 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 08:10:24 πμ »
Άσε βρε φίλε... Όλοι ήμασταν υποψιασμένοι ότι θα κλείσουν τα σχολεία και έπρεπε να είχαμε προετοιμαστεί, όλοι εκτός από το Υπουργείο Παιδείας  ::)

Έτσι έτσι. Τρεχάτε στις πλατείες για μπυρα, οργιάζατε όλο το καλοκαίρι στα νησιά, γεμίσατε κορονοιο, τον φέρατε στα σχολεία, αναγκάσατε να κλείσουν σε συμπαιγνία με τους τεμπέληδες καθηγητές, και τολμάτε κ να παραπονιέστε ότι δεν έχετε συσκευή για να κάνουν μάθημα δυο παιδιά κ ένας γονιός να εργάζεται ταυτόχρονα. Τι, δεν έχει smartphone το 4 χρόνο παιδί σας που αναγκάζεται να καθηλωθεί στην οθόνη για να εισπράξουν δίδακτρα τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία; Τι είστε, τίποτα τεχνιφοβικοι που αγοράσουν στα παιδιά τους μόνο ξύλινα παιχνίδια; Πάρτε του ένα ταμπλετ να λιώνει στην οθόνη όλο το πρωί που κάνει μπειμπισιτινγκ η δεύτεροβαθμια, για να καταλήξει αποβλακωμένο το μεσημέρι στο μάθημα του.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2406 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 08:39:04 πμ »

Μαθαίνω τέτοια και εύχομαι να είναι μεμονωμένα περιστατικά, αλλά νιώθω αδικημένος κάθε φορά που κάποιοι μπορούν να τη σκαπουλάρουν χωρίς επιπτώσεις, ενώ εμείς με χίλια εμπόδια στο σπίτι μας, παλεύουμε να δώσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/337955_koronoios-ekpaideytikoi-epanexetazontai-oi-adeies-eidikoy-skopoy-ta-nea-kritiria
Μήπως έχουν πάρει άδεια ειδικού σκοπού; Δεν μπορεί χωρίς άδεια να μην εργάζονται. Επανεξετάζονται αναφέρει το άρθρο. Στο σχολείο μας μητέρες με δίχρονα και τρίχρονα προσφέρουν κανονικότατα τηλεκπαίδευση. Όλοι βασικά είναι κανονικά στο πρόγραμμα και εργάζονται. Όπως και να χει η τηλεργασία μπορεί να προσφέρεται και από τους έχοντες παιδιά, αν ο σύζυγος δεν εργάζεται ή αν υπάρχει τρόπος φύλαξης των παιδιών. Όπως κάθε απλλος εργαζόμενος στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα. Έστω πμ θα ήθελα να μάθω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα. Φυσικά και το υπουργείο έχει ευθύνες και ήμουν ο μόνος που ανέπτυξα τον προβληματισμό για το αν θα αντέξει το σύστημα πριν κλείσουμε ακόμη! Ήμουν από τους πρώτους που μετά από την ξεδιαντροπιά της ηγεσίας του υπουγείου απαίτησα απεργία και παραίτηση της υπουργού! Χθες δήλωσαν ότι κύλησαν όλα ομαλά! Αν ζητούσαν συγγνώμη και εξηγούσαν το προφανές ότι την πρώτη μέρα με 1εκ μαθητές είναι λογικό να μπλοκάρει το σύστημα κάντε λίγη υπομονή, θα ήμουν πιο συγκαταβατικός! Αλλά όχι. Μας κοροιδεύουν! Ότι όμως το υπουργείο είναι ανίκανο δεν επιτρέπει σε εμάς να είμαστε εξίσου ανίκανοι. Δεν δικαιολογείται κανείς μας γονιός ή εκπαιδευτικός να μην κάνει όσα μπορεί για τη μόρφωση των παιδιών μας! Έστω και έτσι έχουμε μια εκπαίδευση. Είναι σπουδαίο! Για κάποιους γονείς ίσως το να μείνουν μια τάξη τα παιδιά τους δεν αποτελεί πρόβλημα! Δεν νομίζω. Επιθυμούν να πηδούν τις τάξεις και ας μένουν αμόρφωτα. Αφού θεωρούν ότι με λίγα ψευτομαθήματα του φροντιστηρίου στη Β και Γ λυκείου θα είναι μια χαρά! Ο μέσος όρος των οικογενειών αυτό το πλάνο έχει. Αγνοεί τι χάνει ο μαθητής με ένα λεπτό λιγότερο μάθημα. Δεν θα λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν θέλετε να με θεωρήσετε υπάλληλο του υπουργείου, ας είναι! Να φαντάζεστε ό,τι θέλετε. Δεν με πειράζει.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2407 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 08:41:51 πμ »
Έτσι έτσι. Τρεχάτε στις πλατείες για μπυρα, οργιάζατε όλο το καλοκαίρι στα νησιά, γεμίσατε κορονοιο, τον φέρατε στα σχολεία, αναγκάσατε να κλείσουν σε συμπαιγνία με τους τεμπέληδες καθηγητές, και τολμάτε κ να παραπονιέστε ότι δεν έχετε συσκευή για να κάνουν μάθημα δυο παιδιά κ ένας γονιός να εργάζεται ταυτόχρονα. Τι, δεν έχει smartphone το 4 χρόνο παιδί σας που αναγκάζεται να καθηλωθεί στην οθόνη για να εισπράξουν δίδακτρα τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία; Τι είστε, τίποτα τεχνιφοβικοι που αγοράσουν στα παιδιά τους μόνο ξύλινα παιχνίδια; Πάρτε του ένα ταμπλετ να λιώνει στην οθόνη όλο το πρωί που κάνει μπειμπισιτινγκ η δεύτεροβαθμια, για να καταλήξει αποβλακωμένο το μεσημέρι στο μάθημα του.
Είναι μια ευκαιρία να δουν τους γονείς τους αντί να χάνονται με τις ώρες στα σόσιαλ να εργάζονται μέσω μοας συσκευής. Έτσι και τα ίδια θα γνωρίσουν τη μαγεία της σύγχρονης τεχνολογίας! Δεν είναι για αποβλάκωση. Είναι για μάθηση, για ενεργοποίηση, για επικοινωνία! Μην είμαστε τεχνοφοβικοί και ψηφιακά αναλφάβητοι! Καθηγητές είμαστε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.