*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 952556 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2660 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 06:32:51 πμ »
@dean εγω που δεν είμαι «δασκαλιτσα» αλλά «φιλολογιτσα», με δυο διαφορετικά αντικείμενα ιστορίας φέτος που το ένα δεν έχω ξανακάνει, έχω λιώσει για να ετοιμάζω παρουσιάσεις κ να ψάχνω πηγές για να ΜΗΝ. κάνω διάλεξη αλλά διαδραστικό μάθημα. Και δυστυχώς κάποιες φορές δεν έχει βοηθήσει ούτε αυτό να ενεργοποιήσει κ έτσι καταλήγω να κάνω διάλεξη, ή καλύτερα μονόλογο ψυχοπαθούς, παρα την προετοιμασια, παρα τον κόπο, κ τελειώνει το 40λεπτο με μια αίσθηση ματαιότητας...

Πάλι δεν κατάλαβες για τα μαγαζιά: εργάζονται σ αυτά ή είναι ιδιοκτήτες τους άνθρωποι που ίσως έχουν παιδιά. με κλειστά σχολεία πώς θα γυρίσουν στη δουλειά τους; τι θα γίνουν τα παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:29 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2661 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 07:53:17 πμ »
@dean εγω που δεν είμαι «δασκαλιτσα» αλλά «φιλολογιτσα», με δυο διαφορετικά αντικείμενα ιστορίας φέτος που το ένα δεν έχω ξανακάνει, έχω λιώσει για να ετοιμάζω παρουσιάσεις κ να ψάχνω πηγές για να ΜΗΝ. κάνω διάλεξη αλλά διαδραστικό μάθημα. Και δυστυχώς κάποιες φορές δεν έχει βοηθήσει ούτε αυτό να ενεργοποιήσει κ έτσι καταλήγω να κάνω διάλεξη, ή καλύτερα μονόλογο ψυχοπαθούς, παρα την προετοιμασια, παρα τον κόπο, κ τελειώνει το 40λεπτο με μια αίσθηση ματαιότητας...

Πάλι δεν κατάλαβες για τα μαγαζιά: εργάζονται σ αυτά ή είναι ιδιοκτήτες τους άνθρωποι που ίσως έχουν παιδιά. με κλειστά σχολεία πώς θα γυρίσουν στη δουλειά τους; τι θα γίνουν τα παιδιά;
Ειλικρινά φαίνεσαι να το γυρνάς σε προσωπικό επίπεδο, πιάνεσαι από τη λέξη «διαδραστικός» που ανάφερα για να την προσαρμόσεις στο αντικείμενο σου (μίλησα για διαδραστικές ασκήσεις,...) και πρέπει να εξηγώ πολλά. Δεν έχω χρόνο όμως αλλά ούτε και διάθεση για πολλες κουβέντες αυτό το διάστημα.όσο για τα μαγαζιά, μια χαρά κατάλαβα, δε θέλει ιδιαίτερη εξυπνάδα για να το καταλάβεις, μη μου μιλάς λοιπόν σα να είμαι χαζή. Δε θεωρώ λοιπόν τς μαγαζιά λόγο για να  ανοίξουν τα σχολεία μια εβδομάδα. Ας βρουν κάποιον να τους τα φυλάξει και, αν δε βρίσκουν, ας μην τα στείλουν μια βδομάδα. Το θεωρούσα αυτονόητο και δεν το είπα στις προηγούμενες απαντήσεις μου αλλά, αφού με αντιμετώπισες με ατάκες τύπου «πάλι δεν κατάλαβες», αναγκάστηκα να μπω σε λεπτομέρειες. Αυτά και δεν ξαναπαντρεύτηκε. Πραγματικά δεν έχω χρόνο
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2662 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 08:09:37 πμ »
Ειλικρινά φαίνεσαι να το γυρνάς σε προσωπικό επίπεδο, πιάνεσαι από τη λέξη «διαδραστικός» που ανάφερα για να την προσαρμόσεις στο αντικείμενο σου (μίλησα για διαδραστικές ασκήσεις,...) και πρέπει να εξηγώ πολλά. Δεν έχω χρόνο όμως αλλά ούτε και διάθεση για πολλες κουβέντες αυτό το διάστημα.όσο για τα μαγαζιά, μια χαρά κατάλαβα, δε θέλει ιδιαίτερη εξυπνάδα για να το καταλάβεις, μη μου μιλάς λοιπόν σα να είμαι χαζή. Δε θεωρώ λοιπόν τς μαγαζιά λόγο για να  ανοίξουν τα σχολεία μια εβδομάδα. Ας βρουν κάποιον να τους τα φυλάξει και, αν δε βρίσκουν, ας μην τα στείλουν μια βδομάδα. Το θεωρούσα αυτονόητο και δεν το είπα στις προηγούμενες απαντήσεις μου αλλά, αφού με αντιμετώπισες με ατάκες τύπου «πάλι δεν κατάλαβες», αναγκάστηκα να μπω σε λεπτομέρειες. Αυτά και δεν ξαναπαντρεύτηκε. Πραγματικά δεν έχω χρόνο

Βρε κοπέλα μου γιατί αρπάζεσαι έτσι; Δεν είναι θέμα προσωπικό, εσυ απαξιώνεις κλάδους θεωρώντας ότι υοετχουν αντικείμενα που γίνεται μάθημα χωρίς ειδική προετοιμασια για την εξΑΕ. ο,τι κι αν διδάσκεις, μπορείς να το κανεις διάλεξη, κ να κοιμούνται όλοι, μπορεί κ να προσπαθήσεις για κάτι άλλο ελπίζοντας ότι θα είσαι αποτελεσματικός. είναι θέμα επιλογών κ διαθέσιμου χρόνου.

Ξανά για τα μαγαζιά: οι εργαζόμενοι μπορεί να μην έχουν κάποιον να κρατήσει τα παιδιά. εξάλλου απαγορεύεται να έχουμε επαφές με αλλά νοικοκυριά άρα κανονικά οι παππούδες σαν λύση αποκλείονται. Οι εργοδότες ξέρεις ότι θα κάνουν τα πάντα για να μην δώσουν άδεια, όπως κάνουν κ σ εμάς εξάλλου, είδες τι περιορισμοί μπήκαν στους εκπαιδευτικούς. Προφανώς κ το άνοιγμα των δημοτικών διευκολύνει τους εργαζόμενους, μην κοροϊδευόμαστε. Δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε. κ εμείς στην ίδια θέση είμαστε εξάλλου.  κακό είναι να μην υπάρχει άλλη φροντίδα για τον εργαζόμενο γονέα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2663 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 10:07:36 πμ »
Βρε κοπέλα μου γιατί αρπάζεσαι έτσι; Δεν είναι θέμα προσωπικό, εσυ απαξιώνεις κλάδους θεωρώντας ότι υοετχουν αντικείμενα που γίνεται μάθημα χωρίς ειδική προετοιμασια για την εξΑΕ. ο,τι κι αν διδάσκεις, μπορείς να το κανεις διάλεξη, κ να κοιμούνται όλοι, μπορεί κ να προσπαθήσεις για κάτι άλλο ελπίζοντας ότι θα είσαι αποτελεσματικός. είναι θέμα επιλογών κ διαθέσιμου χρόνου.

Ξανά για τα μαγαζιά: οι εργαζόμενοι μπορεί να μην έχουν κάποιον να κρατήσει τα παιδιά. εξάλλου απαγορεύεται να έχουμε επαφές με αλλά νοικοκυριά άρα κανονικά οι παππούδες σαν λύση αποκλείονται. Οι εργοδότες ξέρεις ότι θα κάνουν τα πάντα για να μην δώσουν άδεια, όπως κάνουν κ σ εμάς εξάλλου, είδες τι περιορισμοί μπήκαν στους εκπαιδευτικούς. Προφανώς κ το άνοιγμα των δημοτικών διευκολύνει τους εργαζόμενους, μην κοροϊδευόμαστε. Δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε. κ εμείς στην ίδια θέση είμαστε εξάλλου.  κακό είναι να μην υπάρχει άλλη φροντίδα για τον εργαζόμενο γονέα.

Με τη λογική αυτή να αφήνουμε και το καλοκαίρι ανοικτά τα σχολεία. Αλήθεια το καλοκαίρι τί κάνουν οι εργαζόμενοι τα παιδιά τους, που τα παρκάρουν; Και μετά μας φταίνε οι άλλοι για την υποβάθμιση των σχολείων, για την έλλειψη σεβασμού στους εκπαιδευτικούς και στο θεσμό σχολείο!  ::)
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:29 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2664 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 10:51:35 πμ »
Με τη λογική αυτή να αφήνουμε και το καλοκαίρι ανοικτά τα σχολεία. Αλήθεια το καλοκαίρι τί κάνουν οι εργαζόμενοι τα παιδιά τους, που τα παρκάρουν; Και μετά μας φταίνε οι άλλοι για την υποβάθμιση των σχολείων, για την έλλειψη σεβασμού στους εκπαιδευτικούς και στο θεσμό σχολείο!  ::)

Δεν είπα ότι το θεωρώ σωστό. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι εργαζόμενοι έχουν φάει τις κανονικές αδειες με την περσινή αναστολή. Επίσης από τη στιγμή που μιλάμε για εμπορικά, αναφερόμαστε σε ελευθερούς επαγγελματίες ή ιδιωτικούς υπαλλήλους. Οι περισσότεροι φοβούνται να ζητήσουν άδεια και ξέρουμε πόση μέριμνα υπάρχει για τον εργαζόμενο γονέα. Βλέπετε ότι και στους εκπαιδευτικούς τις άδειες με το σταγονόμετρο τις δίνουν. Δεν είναι ίδιο με καλοκαίρι χωρίς πανδημία, που οι γονείς τα αφήνουν σε παππούδες η τα στέλνουν σε summer camp ή στη γειτόνισσα. Τώρα υπάρχουν περιορισμοί και κανονικά ούτε παππούδες πρέπει να βλέπουν. Φυσικά η λύση δεν είναι να ανοίγουν τα σχολεία, είναι να διασφαλίζεται ότι κανένας εργοδότης δεν θα αρνηθεί άδεια σε εργαζόμενο λόγω των παιδιών, και όποιος ελεύθερος επαγγελματίας αδυνατεί να ανοίξει την επιχείρησή του, να έχει κάποια επιδότηση για να προσλάβει υπάλληλο. Βλέπετε ότι και για τους εκπαδιευτικούς ακόμα τις άδειες τις έκαναν σχεδόν ακατόρθωτες. να αιτολογηθεί γιατί δεν την παίρνει ο άλλος γονέας, κατά την κρίση του διευθυντή ανάλογα με την ηλικία του παιδιού κλπ, και τα παιδιά κάτω των 4 ετών που δεν πήγαιναν στον παιδικό, δεν είναι λόγος για άδεια, άρα ο γονέας ή τα αφήνει στον παππού ή σε μπειμπισίτερ (που κανονικά δεν επιτρέπεται να έρχεται σπίτι), ή κάνει μάθημα μαζί τους. Κι αυτά όλα στο δημόσιο που μας θεωρούν και προνομιούχους για τις άδειες. Σκεφτείτε σε άλλους χώρους τι γίνεται. Φυσικά και είναι προβλημα για τον εργαζόμενο γονέα τα κλειστά σχολεία, αλλά φυσικά η λύση δεν είναι να ανοίγουν για αυτό. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα κάτι τέτοιο πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2665 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 11:03:13 πμ »
Δεν είπα ότι το θεωρώ σωστό. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι εργαζόμενοι έχουν φάει τις κανονικές αδειες με την περσινή αναστολή. Επίσης από τη στιγμή που μιλάμε για εμπορικά, αναφερόμαστε σε ελευθερούς επαγγελματίες ή ιδιωτικούς υπαλλήλους. Οι περισσότεροι φοβούνται να ζητήσουν άδεια και ξέρουμε πόση μέριμνα υπάρχει για τον εργαζόμενο γονέα. Βλέπετε ότι και στους εκπαιδευτικούς τις άδειες με το σταγονόμετρο τις δίνουν. Δεν είναι ίδιο με καλοκαίρι χωρίς πανδημία, που οι γονείς τα αφήνουν σε παππούδες η τα στέλνουν σε summer camp ή στη γειτόνισσα. Τώρα υπάρχουν περιορισμοί και κανονικά ούτε παππούδες πρέπει να βλέπουν. Φυσικά η λύση δεν είναι να ανοίγουν τα σχολεία, είναι να διασφαλίζεται ότι κανένας εργοδότης δεν θα αρνηθεί άδεια σε εργαζόμενο λόγω των παιδιών, και όποιος ελεύθερος επαγγελματίας αδυνατεί να ανοίξει την επιχείρησή του, να έχει κάποια επιδότηση για να προσλάβει υπάλληλο. Βλέπετε ότι και για τους εκπαδιευτικούς ακόμα τις άδειες τις έκαναν σχεδόν ακατόρθωτες. να αιτολογηθεί γιατί δεν την παίρνει ο άλλος γονέας, κατά την κρίση του διευθυντή ανάλογα με την ηλικία του παιδιού κλπ, και τα παιδιά κάτω των 4 ετών που δεν πήγαιναν στον παιδικό, δεν είναι λόγος για άδεια, άρα ο γονέας ή τα αφήνει στον παππού ή σε μπειμπισίτερ (που κανονικά δεν επιτρέπεται να έρχεται σπίτι), ή κάνει μάθημα μαζί τους. Κι αυτά όλα στο δημόσιο που μας θεωρούν και προνομιούχους για τις άδειες. Σκεφτείτε σε άλλους χώρους τι γίνεται. Φυσικά και είναι προβλημα για τον εργαζόμενο γονέα τα κλειστά σχολεία, αλλά φυσικά η λύση δεν είναι να ανοίγουν για αυτό. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα κάτι τέτοιο πουθενά.

Επομένως προτείνεις να υπάρχουν μεν οι περιορισμοί αλλά όπου δε βολεύει να μην υπάρχουν. Οι ιδιαίτερες συνθήκες ισχύουν για κάποιους τομείς, όπου δε βολεύει δεν ισχύουν, σωστά κατάλαβα; Το πρόβλημα είναι ότι με ημίμετρα δουλειά δε γίνεται... Γι αυτό το λόγο ακριβώς υπάρχει αμφισβήτηση, σύγχυση και τόσο πετυχημένα memes!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2020, 11:07:57 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2666 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 11:12:28 πμ »
... κ τελειώνει το 40λεπτο με μια αίσθηση ματαιότητας...

Αν και είμαι από τους αισιόδοξους, κάπως έτσι ένοιωσα κ' γω τώρα που τελείωσα το μάθημα. Είναι κάποιες μέρες που ό,τι κ' να κάνεις, το τμήμα κοιμάται κ' εσύ, έχεις τον καφέ με ορό για να μη σε παρασύρει το κύμα υπνηλίας.

Για κουράγιο, ας κλείσω με μία εμψυχωτική παρότρυνση: "Χαμογελάτε! Είναι κ' αυτό ένας τρόπος να δείχνετε τα δόντια σας..."

Καλό μήνα σε όλες/όλους και χαιρετισμούς συμπαράστασης!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2020, 11:14:05 πμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2667 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 11:21:06 πμ »
Επομένως προτείνεις να υπάρχουν μεν οι περιορισμοί αλλά όπου δε βολεύει να μην υπάρχουν. Οι ιδιαίτερες συνθήκες ισχύουν για κάποιους τομείς, όπου δε βολεύει δεν ισχύουν, σωστά κατάλαβα; Το πρόβλημα είναι ότι με ημίμετρα δουλειά δε γίνεται... Γι αυτό το λόγο ακριβώς υπάρχει αμφισβήτηση, σύγχυση και τόσο πετυχημένα memes!

Δεν καταλαβαίνωτι εννοείς. Εγώ δεν παίρνω θέση αν πρέπει να ανοίξουν κάποιοι τομείς ή αν πρε΄πει να ανοίξουν τα σχολεία. Δεν έχω τις γνώσεις για να το κρίνω. Λέω απλά ότι αν ανοίξουν τα εμπορικά, θα υπάρχει πρόβλημα με του ςεργαζομένους αν τα σχολεία, τα δημοτικά κυρίως, είναι κλειστά. Δεν λέω ότι πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία γι αυτόν τον λόγο.
Γνώμη μου: το ανοιξε κλείσε είναι ημίμετρα. καλύτερα κλειστά όλα να μηδενίσουμε, να περάσουμε Γενάρη Φλεβάρη με ασφάλεια και χωρίς περιορισμούς. Τα ημίμετρα εν τέλει και την οικονομία βλάπτουν μακροπρόθεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2668 στις: Δεκέμβριος 01, 2020, 11:29:58 πμ »
Για να ευθυμήσουμε και λίγο:

Παράθεση
Κοροναϊός: Task force στο υπουργείο Παιδείας για τη διαχείριση ύποπτων κρουσμάτων

https://www.in.gr/2020/12/01/greece/koronaios-task-force-sto-ypourgeio-paideias-gia-ti-diaxeirisi-ypopton-krousmaton/


Θυμάστε την.. τασκ φορς (λες και είχαν και στο χωριό τους τέτοιο... να δούμε τι θα πει ο Μπαμπινιώτης τώρα  :D ) που διαφήμιζαν από τον Σεπτέμβριο; Ε αυτή θα έχουμε και τώρα  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2669 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 09:03:21 μμ »
Αυτή τη χρονιά που οι συνθήκες δεν επιτρέπουν την είσοδο γονέων στο σχολείο πως τους ενημερώνετε για την επίδοση των παιδιών τους;Για δευτεροβάθμια ενδιαφέρομαι

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2670 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 09:09:32 μμ »
Αυτή τη χρονιά που οι συνθήκες δεν επιτρέπουν την είσοδο γονέων στο σχολείο πως τους ενημερώνετε για την επίδοση των παιδιών τους;Για δευτεροβάθμια ενδιαφέρομαι

Εμάς έρχονταν κανονικά. Και δουλειές που θα μπορούσαν να γίνουν ηλεκτρονικά ο διευθυντής ζητούσε να έρθουν για να μην τους ταλαιπωρούμε λέει. κ συνάντηση μάζωξη για ενημέρωση έκανε. κ για επίδοση έρχονταν να ρωτήσουν. κ τώρα που είναι κλειστά τους έφερε για δηλώσεις ενισχυτικής....

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2671 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 09:49:29 μμ »
Εμάς έρχονταν κανονικά. Και δουλειές που θα μπορούσαν να γίνουν ηλεκτρονικά ο διευθυντής ζητούσε να έρθουν για να μην τους ταλαιπωρούμε λέει. κ συνάντηση μάζωξη για ενημέρωση έκανε. κ για επίδοση έρχονταν να ρωτήσουν. κ τώρα που είναι κλειστά τους έφερε για δηλώσεις ενισχυτικής....
Αφού ρητά δεν επιτρέπεται η είσοδος τρίτων πάρα μόνο για εξαιρετικούς λόγους!

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2672 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 09:59:03 μμ »
 https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/339000_tilekpaideysi-kai-paidia-othones-sima-sos-gia-ta-mikrotera
Ένα ενδιαφέρον άρθρο  για την τηλεκπαιδευση & για την έκθεση των παιδιών στις οθόνες πασης φύσεως  , κ εειδικότερα για τα μικρότερης ηλικίας  ....
Τελικά στην Ελλάδα όλο  πρωτοτυπίες είμαστε, αλλά  προς το χειρότερο!
Όσοι έχουν παιδιά Νηπειαγωγειου -Δημοτικού κ όχι μόνο, ας το διαβάσουν κ ας αναλογιστούμε τις επιπτώσεις όλου αυτού του "εγχείρηματος" για το μέλλον τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2020, 10:00:34 μμ από jamais »
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2673 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 10:16:21 μμ »
Σήμερα έζησα μια τρομακτική εμπειρία. Δασκάλα μάθαινε στα παιδιά κλάσματα μόνο με την γλυκιά φωνούλα της.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159426
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 278
Σύνολο: 288

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.