*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 03:36:24 μμ »
Δεν είναι μόνο τα σχολεία που γυρνούν από Ιταλία

https://www.newsit.gr/kosmos/koronaios-giatros-me-ton-io-episkef/2981680/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:25 »

Αποσυνδεδεμένος chky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 06:24:30 μμ »
Βεβαια τωρα αν αυτο το  "κρατος" μπορει να αντιμετωπισει κατι τοσο σοβαρο ...θα σας διαβεβαιω πως ΟΧΙ...

ΥΓ...Τα "παλτά" κινδυνευουν και αυτα απο τον "ιο" ?

Αποσυνδεδεμένος chky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 07:22:38 μμ »
Χρηστικο... :o


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 07:53:00 μμ »
Για να δουμε λιγο τις οδηγιες προς τα σχολεια και ποσο μπορουν να εφαρμοστουν....
Να μην ερχονται, λεει, στο σχολειο παιδια με βηχα, συναχι και φταιρνισμα.... χμμμμμ.... στο νηπιαγωγειο που ειμαι σχεδον ολα εχουν αυτα τα συμπτωματα! Πώς θα πειστουν οι γονεις να τα κρατησουν σπιτι;
Να βηχουν και να φταιρνιζονται, λεει, ή στον αγκωνα τους ή σε χαρτομαντηλο..... χμμμμμμ (παλι)..... εχει δοκιμασει κανεις να το μαθει αυτο σε 5χρονα; Γιατι εγω το προσπαθω απο το Σεπτεμβρη και δεν τα εχω καταφερει! Μαλιστα, μολις σκυψω απο πανω τους τοτε βηχουν και φταιρνιζονται!!!! (Εχω κολλησει μεχρι τωρα 5 γριπες και ιωσεις, μια ουρολοιμωξη , μυκητες στο χερι μου και ψειρες!!!)
Να μην χρησιμοποιουν, λεει κοινα μολυβια και μαρκαδορους...χμμμμμ (ξαναμανα).....στο νηπιαγωγειο ειναι κοινα! Και αντε και απο αυριο το καθε παιδι εχει τα δικα του, με τα παιχνιδια τι θα γινει;;;;;

Αν καποιος μπορει να βρει τροπο να εφαρμοστουν οι οδηγιες, ας με ενημερωσει!!!

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:25 »

Αποσυνδεδεμένος chky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 08:01:48 μμ »
Πως θα πειστουν οι γονεις να τα κρατανε σπιτι ? Και οσοι εργαζονται τι θα κανουν? Πανσοφο ελληνικο κρατος...

Για να δουμε λιγο τις οδηγιες προς τα σχολεια και ποσο μπορουν να εφαρμοστουν....
Να μην ερχονται, λεει, στο σχολειο παιδια με βηχα, συναχι και φταιρνισμα.... χμμμμμ.... στο νηπιαγωγειο που ειμαι σχεδον ολα εχουν αυτα τα συμπτωματα! Πώς θα πειστουν οι γονεις να τα κρατησουν σπιτι;
Να βηχουν και να φταιρνιζονται, λεει, ή στον αγκωνα τους ή σε χαρτομαντηλο..... χμμμμμμ (παλι)..... εχει δοκιμασει κανεις να το μαθει αυτο σε 5χρονα; Γιατι εγω το προσπαθω απο το Σεπτεμβρη και δεν τα εχω καταφερει! Μαλιστα, μολις σκυψω απο πανω τους τοτε βηχουν και φταιρνιζονται!!!! (Εχω κολλησει μεχρι τωρα 5 γριπες και ιωσεις, μια ουρολοιμωξη , μυκητες στο χερι μου και ψειρες!!!)
Να μην χρησιμοποιουν, λεει κοινα μολυβια και μαρκαδορους...χμμμμμ (ξαναμανα).....στο νηπιαγωγειο ειναι κοινα! Και αντε και απο αυριο το καθε παιδι εχει τα δικα του, με τα παιχνιδια τι θα γινει;;;;;

Αν καποιος μπορει να βρει τροπο να εφαρμοστουν οι οδηγιες, ας με ενημερωσει!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 08:15:34 μμ »
Πως θα πειστουν οι γονεις να τα κρατανε σπιτι ? Και οσοι εργαζονται τι θα κανουν? Πανσοφο ελληνικο κρατος...

Μα και να μην εργαζονται..... θα κρατησουν στο σπιτι ενα παιδι γιατι εχει συναχι ή γιατι βηχει; Τα πιτσιρικια απο την αρχη της χρονια εχουν μυτες που τρεχουν και τα περισσοτερα βηχουν (και γω μαζι τους, καθως απο τη 10η μερα του σχολειου αρχισα να κολλαω τα παντα!)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 08:35:36 μμ »
Πως θα πειστουν οι γονεις να τα κρατανε σπιτι ? Και οσοι εργαζονται τι θα κανουν?

Ας μην είμαστε υπερβολικοί, μπορεί αρκετοί γονείς να έχουν την εσφαλμένη εντύπωση ότι το σχολείο είναι parking, ωστόσο δεν είναι έτσι.
Αν δεν υπάρχει κάποιος στο οικογενειακό/φιλικό τους περιβάλλον να προσέξει τα παιδιά όσο αυτοί εργάζονται τότε μπορούν για τις λίγες μέρες που θα λείψουν τα παιδιά από το σχολείο να αναζητήσουν υπηρεσίες babysitting.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 08:55:31 μμ »
Δεν αναζητούν υπηρεσίες babysitting, επειδή δεν είναι δωρεάν. Υπάρχουν πολλοί γονείς που δεν έχουν να τις πληρώσουν!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 09:03:28 μμ »
Ας μην είμαστε υπερβολικοί, μπορεί αρκετοί γονείς να έχουν την εσφαλμένη εντύπωση ότι το σχολείο είναι parking, ωστόσο δεν είναι έτσι.
Αν δεν υπάρχει κάποιος στο οικογενειακό/φιλικό τους περιβάλλον να προσέξει τα παιδιά όσο αυτοί εργάζονται τότε μπορούν για τις λίγες μέρες που θα λείψουν τα παιδιά από το σχολείο να αναζητήσουν υπηρεσίες babysitting.

Δυστυχως δεν το κανουν και οχι μονο λογω κοστους!
Αρκετοι ειναι αυτοι που ειδικα το νηπιαγωγειο το θεωρουν χωρο φυλαξης και τον/τη νηπιαγωγο μεσα σε ολα και νοσηλευτη/τρια!!!!!

Υπαρχουν γονεις που δεν ενδιαφερονται (εγω ειχα απαντηση απο μητερα, σημειωτεον δεν δουλευε, «αρρωστο στο σπιτι, αρρωστο και στο σχολειο, ας μεινει με τους φιλους του») και δεν ενδιαφερονται οχι μονο για το δικο τους παιδι, αλλα ουτε και για τα υπολοιπα ή ακομα και για το/τη νηπιαγωγο!
Οταν τους ελεγα να μην τα φερνουν αρρωστα πριν 2-3 εβδομαδες, γελουσαν και ελεγαν οτι δεν εχουν τιποτα! Οταν κολλησα και εκλεισε το σχολειο για 5 μερες, τους ετσουξε!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 09:20:02 μμ »
Δεν είναι μόνο τα σχολεία, είναι και όλοι όσοι έρχονται από Ιταλία. Το θέμα είναι να έχουν την ευστροφία να πουν ότι πρέπει να κλείσουν τα σχολεία μόλις εμφανιστούν κρούσματα. Δεν ξέρω αν φαίνομαι υπερβολική.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 09:24:42 μμ »
Καθόλου υπερβολική. Εννοείται ότι αν υπάρχουν κρούσματα θα πρέπει να κλείσουν τα σχολεία. Κανονικά και οι εκδρομές από Ιταλία έπρεπε να μπουν καραντίνα! Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έκαναν

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 09:36:50 μμ »
Ο ιός εμφανίζει μεγάλη μεταδοτικότητα. Μοιραία θα 'λθει και στην Ελλάδα. Αν δεν έχει ήδη έλθει. Ούτε η καραντίνα σώζει κάτι. Χειρότερα θα τα κάνει με τον πανικό. Το 70% του παγκόσμιου πληθυσμού θα τον περάσει. Μιλάμε ξεκάθαρα για πανδημία. Έπρεπε στην Ελλάδα να 'χαμε σωστή δημόσια υγεία, νοσοκομεία, γιατρούς, περίθαλψη. Δεν έχουμε, γιατί προηγούνται τα οπλικά συστήματα κι οι στραταίοι. Ό,τι είναι να περάσουμε θα το περάσουμε. Μυαλό δεν πρόκειται να βάλουμε.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 10:16:11 μμ »
Για να δουμε λιγο τις οδηγιες προς τα σχολεια και ποσο μπορουν να εφαρμοστουν....
Να μην ερχονται, λεει, στο σχολειο παιδια με βηχα, συναχι και φταιρνισμα.... χμμμμμ.... στο νηπιαγωγειο που ειμαι σχεδον ολα εχουν αυτα τα συμπτωματα! Πώς θα πειστουν οι γονεις να τα κρατησουν σπιτι;
Να βηχουν και να φταιρνιζονται, λεει, ή στον αγκωνα τους ή σε χαρτομαντηλο..... χμμμμμμ (παλι)..... εχει δοκιμασει κανεις να το μαθει αυτο σε 5χρονα; Γιατι εγω το προσπαθω απο το Σεπτεμβρη και δεν τα εχω καταφερει! Μαλιστα, μολις σκυψω απο πανω τους τοτε βηχουν και φταιρνιζονται!!!! (Εχω κολλησει μεχρι τωρα 5 γριπες και ιωσεις, μια ουρολοιμωξη , μυκητες στο χερι μου και ψειρες!!!)
Να μην χρησιμοποιουν, λεει κοινα μολυβια και μαρκαδορους...χμμμμμ (ξαναμανα).....στο νηπιαγωγειο ειναι κοινα! Και αντε και απο αυριο το καθε παιδι εχει τα δικα του, με τα παιχνιδια τι θα γινει;;;;;

Αν καποιος μπορει να βρει τροπο να εφαρμοστουν οι οδηγιες, ας με ενημερωσει!!!

Και που να δεις τι συμβαίνει στα καλλιτεχνικά σε δημοτικό και γυμνάσιο. Πολλές φορές ξεχνούν τα υλικά τους και δανείζονται. Ένας έχει το χρώμα που χρειάζονται  και με εκείνο ζωγραφίζουν όλοι.

Μέσα στην τάξη πρέπει να:

Καλύπτουμε το στόμα μας όταν φταρνιζόμαστε ή βήχουμε.
Πετάμε όλοι τα χρησιμοποιημένα χαρτομάντιλα αμέσως στον κάδο.
Φροντίζουμε πάντα να υπάρχει στην τάξη μας και να χρησιμοποιείται ειδικό διάλυμα για τα χέρια.
Στέλνουμε όσα παιδιά βλέπουμε να είναι αδιάθετα  στο γραφείο, ώστε να ειδοποιούνται έγκαιρα οι γονείς τους να τα παραλάβουν.

Δεν σώζεται έτσι η κατάσταση, αλλά σίγουρα είναι καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2020, 10:35:06 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος chky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 11:38:27 μμ »
Ναι και τι θες να καταργησουμε το στρατευμα? Τον αλλο διπλα που σφαζει τον βλεπεις? Και κατι ακομα μετρα ποσοι ειναι στραταιοι και ποσοι εκπαιδευτικοι στο δημοσιο και θα δεις οτι μαλλον δεν συμφερει να μιλαμε... ;)

Δεν έχουμε, γιατί προηγούνται τα οπλικά συστήματα κι οι στραταίοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.