*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948124 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #378 στις: Αύγουστος 20, 2020, 11:40:00 μμ »
Σίγουρα το να ζητάς να φοράνε συνεχώς μάσκα τα νήπια και πρωτάκια είναι παράλογο. Επίσης το γεγονός ότι την άνοιξη η μάσκα ήταν περιττή ενώ τώρα απαραίτητη, δεν βγάζει και πολύ νόημα. Το ποιο τρελό απ' όλα όμως και συνάμα επικίνδυνο είναι το κίνημα των συνομωσιολόγων γονέων που έχει εμφανιστεί τις τελευταίες μέρες στο fb που πίσω από τις μάσκες βλέπει τσιπάκια, σκοτεινά συμφέροντα (όχι ότι δεν υπάρχουν -οικονομικά) υποδούλωση των "καθαρών" Ελλήνων στους μασόνους και ξέρω και εγώ τι άλλο! Η ανοησία ορισμένων - και είναι αρκετοί ρε γαμωτο - είναι τρομακτική...
Έτσι όπως τα λες είναι. Τσιπάκια, Bil Gates και άγιος ο θεός. Εδώ πληρώνουμε και την ποιότητα της εκπαίδευσης. ΄΄τί την θέλουμε τη Βιολογία, εγώ κομμωτική θα σπουδάσω΄΄, ΄΄τί τη θέλουμε την Φυσική, τί τη Χημεία, τί τη Γλώσσα΄΄ με αποτέλεσμα να τους είναι αρεστά και κατανοητά  μόνο τα sites τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τη λογική και την επιστήμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:02 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #379 στις: Αύγουστος 20, 2020, 11:48:53 μμ »
"Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις αναφορικά με τη σελίδα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που παροτρύνει τους γονείς να μην φορέσουν μάσκα στα παιδιά τους, μέτρο που όπως ανακοίνωσε η υπουργός Παιδείας, Νίκη Κεραμέως θα γίνει υποχρεωτικό για όλους τους μαθητές τη νέα σχολική χρονιά.

Για τη σελίδα η οποία έχει τίτλο "Κανένα παιδί με μάσκα στο σχολείο" σχηματίστηκε δικογραφία, με την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος να ξεκινά σχετική έρευνα. Σύμφωνα με τον Alpha η δικογραφία θα σταλεί στις δικαστικές αρχές και μετά η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος θα εντοπίσει τους διαχειριστές της σελίδας καθώς θέτουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία."

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #380 στις: Αύγουστος 21, 2020, 12:10:37 πμ »
"Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις αναφορικά με τη σελίδα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που παροτρύνει τους γονείς να μην φορέσουν μάσκα στα παιδιά τους, μέτρο που όπως ανακοίνωσε η υπουργός Παιδείας, Νίκη Κεραμέως θα γίνει υποχρεωτικό για όλους τους μαθητές τη νέα σχολική χρονιά.

Για τη σελίδα η οποία έχει τίτλο "Κανένα παιδί με μάσκα στο σχολείο" σχηματίστηκε δικογραφία, με την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος να ξεκινά σχετική έρευνα. Σύμφωνα με τον Alpha η δικογραφία θα σταλεί στις δικαστικές αρχές και μετά η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος θα εντοπίσει τους διαχειριστές της σελίδας καθώς θέτουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία."

Μετά μερικοί θα βγουν και θα πουν ότι τους φίμωσαν γιατί λένε την αλήθεια και θα τη δουν επαναστάτες. Θα δούμε πολλά ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #381 στις: Αύγουστος 21, 2020, 12:19:16 πμ »
Εδώ πληρώνουμε και την ποιότητα της εκπαίδευσης. ΄΄τί την θέλουμε τη Βιολογία, εγώ κομμωτική θα σπουδάσω΄΄, ΄΄τί τη θέλουμε την Φυσική, τί τη Χημεία, τί τη Γλώσσα΄΄ με αποτέλεσμα να τους είναι αρεστά και κατανοητά  μόνο τα sites τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τη λογική και την επιστήμη.
Ακριβώς.Οταν με τις ευλογίες πολλών εκπαιδευτικών τα μαθήματα έχουν χωριστεί σε πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αναλόγως με την χρησιμότητά τους για την είσοδο σε μια σχολή,η αγάπη για μάθηση έχει απαξιωθεί εντελώς.Και ενώ πρόσκαιρα την πληρώνουν κάποιες ειδικότητες ως ο εύκολος στόχος,μακροπρόθεσμα φαίνεται η παρακμή της εκπαίδευσης.Δικαια στο τελος θα σου πει ο μαθητής ΄΄τί την θέλουμε τη Βιολογία, εγώ κομμωτική θα σπουδάσω". Αφού αυτό του διδάσκουμε,αυτό μαθαίνει.

Μου φαίνεται καλύτερα να ήταν ανοικτά τα σχολεία την άνοιξη παρά τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:02 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #382 στις: Αύγουστος 21, 2020, 01:06:45 πμ »
Ακριβώς.Οταν με τις ευλογίες πολλών εκπαιδευτικών τα μαθήματα έχουν χωριστεί σε πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αναλόγως με την χρησιμότητά τους για την είσοδο σε μια σχολή,η αγάπη για μάθηση έχει απαξιωθεί εντελώς.Και ενώ πρόσκαιρα την πληρώνουν κάποιες ειδικότητες ως ο εύκολος στόχος,μακροπρόθεσμα φαίνεται η παρακμή της εκπαίδευσης.Δικαια στο τελος θα σου πει ο μαθητής ΄΄τί την θέλουμε τη Βιολογία, εγώ κομμωτική θα σπουδάσω". Αφού αυτό του διδάσκουμε,αυτό μαθαίνει.

Μου φαίνεται καλύτερα να ήταν ανοικτά τα σχολεία την άνοιξη παρά τώρα...
Πιστεύω πως την ευθύνη της κακής ποιότητας παρεχόμενης και παρωχημένης θα έλεγα εκπαίδευσης την έχουμε εμείς οι εκπαιδευτικοί και ακόμα μεγαλύτερη η πολιτεία με την απουσία της εκπαιδευτικής πολιτικής. Όταν οι μαθητές δεν μπορούν να κατανοήσουν το ΄΄καταραμένο΄΄ κεφάλαιο του ανοσοποιητικού συστήματος και τα στάδια της ανοσοβιολογικής απόκρισης λογικό είναι να μην γνωρίζει τί είναι το εμβόλιο, πώς μεταδίδεται ο ιός και όλα τα σχετικά. Επομένως ο κόσμος που ΄΄πέρασε αλλά δεν ακούμπησε΄΄ αφού δεν μπορεί να εξηγήσει αυτό που συμβαίνει, γίνεται έρμαιο απλούστατων θεωριών του διαδικτύου.
Μετά μερικοί θα βγουν και θα πουν ότι τους φίμωσαν γιατί λένε την αλήθεια και θα τη δουν επαναστάτες. Θα δούμε πολλά ακόμα...
Έτσι. Σε καμία περίπτωση η πολιτική της δίωξης των απόψεων δεν φέρνει αποτέλεσμα και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #383 στις: Αύγουστος 21, 2020, 02:46:17 πμ »
Παιδιά τι συζητάμε τώρα. Ποιο ανοσοποιητικό κ εμβόλια. Οι μισοί κ βάλε εκπαιδευτικοί νομίζουν ότι τα παιδιά αρρωσταίνουν αν κάνει κρύο κ κλείνουν τα παράθυρα ή δίνουν άδεια στους κρυωμενους  να μένουν μέσα στο διάλειμμα, τη μόνη στιγμή δηλαδη που αερίζεται η αίθουσα πρέπει να μείνει μέσα αυτός που όλη την ώρα τη γέμισε με σταγονίδια από τις μύξες κ τα φταρνίσματα. Άλλοι θεωρούν ότι αν πιστεύεις στο θεό δεν κολλάς ή ότι είναι θέλημα θεού να πεθάνεις από ασφυξία μόνος  σ έναν θάλαμο νοσοκομείου. Άλλοι θα απολυμάνουν με ντετολ τον πίνακα αλλά μετά θα σου πουν ότι δεν μπορούν με τη μάσκα,θα είναι όμως ήσυχοι γιατί απολυμανθούν ακόμα κ το νάιλον που τυλίγει τις φρυγανιές που συσκευαστήκαν προ κορονοϊού. Δεν υπάρχει σωτηρία. εγω τους συναδέλφους τους φοβάμαι πιο πολύ απ τα παιδιά. Ελπίζω να υπάρχει ρητή εντολή να φοράμε μάσκες στο σχολείο σπο 1/9 ασχέτως παρουσίας μαθητών ή κοινού στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #384 στις: Αύγουστος 21, 2020, 07:20:23 πμ »
Εγω ελπίζω, αν κάνει υποχρεωτικές τις μασκες, να μας δώσει και εναν θεσμοθετημένο τρόπο να πείθουμε-επιβάλουμε την σωστή χρήση της.
Δεν θα γίνουμε σαν καθηγητές μασκονόμοι κανενός(μαθητή ή καθηγητή ή γονέα) και δεν θα μαλώσω με κανέναν για την χρήση της, χωρίς να έχω δυνατότητα κυρώσεων.

Αν δεν προβλέπει συγκεκριμένα μέτρα για την μη χρήση, απλά δεν θα γίνεται χρήση.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #385 στις: Αύγουστος 21, 2020, 09:51:20 πμ »
 21/08/2020

Θεοδωρικάκος: Δωρεάν οι μάσκες για τους μαθητές στα σχολεία
«Είμαστε έτοιμοι και αναμένουμε τις οδηγίες των λοιμωξιολόγων»    •21/08/2020

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/6560479/theodorikakos-dorean-oi-maskes-gia-toys-mathites-sta-scholeia


Κορονοϊός - Θεοδωρικάκος: Δωρεάν οι μάσκες για όλους τους μαθητές

https://www.enikos.gr/politics/735847/koronoios-theodorikakos-dorean-oi-maskes-gia-olous-tous-mathites
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2020, 09:53:06 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #386 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:32:48 πμ »
Παράθεση
Ελπίζω να υπάρχει ρητή εντολή να φοράμε μάσκες στο σχολείο σπο 1/9 ασχέτως παρουσίας μαθητών ή κοινού στο σχολείο.

Αυτό το αποκλείω. Άλλωστε και αυτές οι μάσκες που είναι σαν γυναικεία εσώρουχα, ποια προστασία παρέχουν μπορείτε να μου πείτε; Τις βλέπω στα λεωφορεία και συγχύζομαι!!!

Παράθεση
Δεν θα γίνουμε σαν καθηγητές μασκονόμοι κανενός(μαθητή ή καθηγητή ή γονέα) και δεν θα μαλώσω με κανέναν για την χρήση της, χωρίς να έχω δυνατότητα κυρώσεων.

Το θεωρώ απίστευτο να προβλέπονται ποινές για τη μη χρήση μάσκας ή την λανθασμένη χρήση της! Επίσης πώς θα κάνω εγώ τον παιδονόμο στο ζευγαράκι της Γ΄ Γυμνασίου που θέλει να φιληθεί, συνάδερφοι. Πείτε μου.

Όλα τα μη μέτρα τους παραπέμπουν στην ατομική ευθύνη, ένα νεοφιλελεύθερο; φρούτο.
Αυτό που προβλέπω είναι τις υπεύθυνες δηλώσεις κάποιων γονέων ότι "Δεν επιτρέπω την χρήση μάσκας από το παιδί μου".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2020, 11:37:19 πμ από erietta »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #387 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:46:48 πμ »
Αυτό που προβλέπω είναι τις υπεύθυνες δηλώσεις κάποιων γονέων ότι "Δεν επιτρέπω την χρήση μάσκας από το παιδί μου".

Ήδη έχει παρέμβει εισαγγελέας για τις ομάδες στο fb "κανένα παιδί με μάσκα στο σχολείο". Δε νομίζω να το αφήσουν να περάσει.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #388 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:48:17 πμ »
Το θοέμα είναι μην αρχίσουν βεβαιώσεις από κομπογιαννίτες ή ασυνείδητους γιατρούς, για δήθεν αναπνευστικά κ τέτοια.

εγώ πάντως που φωνάζω για τη μάσκα, και είμαι φανατική της, θεωρώ απαράδεκτο ότι για νήπια κ πρώτς τάξεις δημοτικού δεν βρήκαν άλλη λύση. ντροπή τους.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #389 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:52:32 πμ »
Θα χορηγήσουν δωρεάν μάσκες για μαθητές και εκπαιδευτικούς, σύμφωνα με τον υπ. εσωτερικών:

https://www.enikos.gr/politics/735847/koronoios-theodorikakos-dorean-oi-maskes-gia-olous-tous-mathites
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #390 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:56:33 πμ »
Το θοέμα είναι μην αρχίσουν βεβαιώσεις από κομπογιαννίτες ή ασυνείδητους γιατρούς, για δήθεν αναπνευστικά κ τέτοια.

εγώ πάντως που φωνάζω για τη μάσκα, και είμαι φανατική της, θεωρώ απαράδεκτο ότι για νήπια κ πρώτς τάξεις δημοτικού δεν βρήκαν άλλη λύση. ντροπή τους.

Για τα μικρά, έχεις απόλυτο δίκιο. Θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να φορέσουν τη μάσκα σωστά.

Αν κάποιος γονέας φέρει βεβαίωση για αναπνευστικό εξαιτίας της μάσκας, λέω να θεωρήσουμε ότι το παιδί ανήκει σε ευπαθή ομάδα και να τον βάλουμε να υπογράψει χαρτί ότι φέρνει το παιδί στο σχολείο με δική του ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #391 στις: Αύγουστος 21, 2020, 12:16:32 μμ »
Επειδή έχει τύχει να έχουμε μαθητές με αλλεργικό άσθμα ή που όντως ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες με διάφορα νοσήματα, θα έπρεπε να έχουμε βεβαίωση από γιατρό ότι όντως επιτρέπεται η χρήση μάσκας σε αυτά τα παιδιά. Ελπίζω να μας πουν εγγράφως σε ποιες περιπτώσεις μαθητών δεν θα χρειάζεται η μάσκα.

https://www.newsit.gr/politikh/mitsotakis-dorean-to-emvolio-gia-olous-dorean-kai-oi-maskes-sta-sxoleia/3088426/

Καλέ, μήπως έρχονται εκλογές;  :o :o :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.