*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953560 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1736 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 12:52:03 μμ »
Δεν είναι απαραίτητο να ατυνομευθει. απλώς να τονιστεί ότι είναι αναγκαίο κ να ενθαρρυνθεί. Αν κ δεν βρίσκω κακό να απαιτείται προσκόμιση βεβαίωσης εμβολιασμού από δημόσιο φορέα. Η θέση μας είναι τετοια που θα έπρεπε να το κάνουμε.


Τα σχολεία σας συμμετειχαν σε εκδηλώσεις τοπικές σήμερα; Εμάς πήγαν οι σημαιοφόροι στη δοξολογία, ελπίζω να έμειναν έξω από την Εκκλησθα αλλά φοβάμαι πώς θα τους έβαλαν μέσα (είδα φωτο όμως, δεν είχε κόσμο καθολου έξω τουλάχιστον) κ μετά πήγαν στην κατάθεση στέφανου ΧΩΡΙΣ ΜΑΣΚΑ!!!!!!! Όλα τα σχολεία του νησιού έστειλαν μαθητες εκπροσώπους του σχολείου τους σε επίσημη εκδήλωση χωρίς μάσκα. Τραγικό. Κι αν πούμε κάτι θα πουν ότι ήταν εξωτερικός χώρος. Είναι έξαλλη βέβαια κ με τους γονείς που δέχτηκαν να πάνε τα παιδιά τους και στη δοξολογία κ στην κατάθεση, κ χίλιες φορές ντροπή γιατί κάποια ήταν παιδιά εκπαιδευτικών.

Δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία για ενήλικες στη χώρα μας. Μόνο για τα βρέφη και παιδιά καταγράφονται οι εμβολιασμοί στο βιβλιάριο. Άλλωστε το αντιγριπικό γίνεται και ιδιωτικά (ο καθένας μπορεί να εμβολιάσει τον εαυτό του ή τον συγγενή του, δεν είναι δύσκολο, ή να πάει σε φαρμακείο αν φοβάται τον χειρισμό βελόνας).

Τα σχολεία μας εννοείται πως ΔΕΝ συμμετείχαν σε καμία σημερινή εκδήλωση (λόγω πανδημίας κυρίως), ό,τι έγινε, έγινε χτες. Απορώ πώς το επέτρεψαν σε άλλα σχολεία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:07 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1737 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 12:58:30 μμ »
Δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία για ενήλικες στη χώρα μας. Μόνο για τα βρέφη και παιδιά καταγράφονται οι εμβολιασμοί στο βιβλιάριο. Άλλωστε το αντιγριπικό γίνεται και ιδιωτικά (ο καθένας μπορεί να εμβολιάσει τον εαυτό του ή τον συγγενή του, δεν είναι δύσκολο, ή να πάει σε φαρμακείο αν φοβάται τον χειρισμό βελόνας).

Τα σχολεία μας εννοείται πως ΔΕΝ συμμετείχαν σε καμία σημερινή εκδήλωση (λόγω πανδημίας κυρίως), ό,τι έγινε, έγινε χτες. Απορώ πώς το επέτρεψαν σε άλλα σχολεία.

Νομίζω για υγειονομικούς απαιτείται βεβαίωση του προϊσταμένου τους ότι εμβολιάστηκαν όλοι. μ είχε πει η παιδίατρος μας ότι ξέρει περιπτώσεις που απλώς οι υπεύθυνοι υπογράφουν ότι έγινε κ κάνει οποίος θέλει. Οπότε αν ούτε οι υγειονομικοί δέχονται ένα ακίνδυνο εμβόλιο που χορηγείται κ σε βρέφη ακόμα, τι να περιμένουμε από άλλους....

Για τα σχολεία, δεν ξερω. Εμείς δεν ερωτηθήκαμε. Θεωρήθηκε αυτονόητο μάλλον γιατί πήγαν όλα τα σχολεία του νησιού. Δεν μαζεύτηκε κόσμος, οι επίσημοι φορούσαν όλοι μάσκες -πλην των ιερέων φυσικά- αλλά η παρουσία των σχολείων ήταν κατ έμε περιττή. ας πήγαιναν οι διευθυντές εν τελει. Τέλος πάντων, εμάς εδώ κανεις δεν νας ρωτάει σε τι τοπικές εκδηλώσεις θελουμε να συμμετάσχουμε, είναι αυτονόητο ότι τα παιδιά θα είναι το ντεκόρ στις φιέστες των παπάδων, κ αν μιλήσει κάποιος υφίσταται προσβλητικές επιθέσεις από τους ντόπιους, ότι θέλει να αλλοιώσει τα έθιμα τους κ ότι οι «ξένοι» καθηγητές φταίνε που τα παιδιά δεν συμπεριφέρονται με τον δέοντα σεβασμό σ αυτές τις εκδηλώσεις- που τους αναγκάζουμε να έρθουν με απειλή απουσίας (σε αργία!!!!!).

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1738 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 02:18:48 μμ »
Συναδερφοι τα φωτα σας. Στο σχολειο που βρισκομαι εχουμε 2 επισημα κρουσματα που ειναι αδερφια και καμια ενημερωση. Τι κανουμε; Παιρνω τον εοδυ και μου λενε: Ο διευθυντης σας θα σας πει.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1739 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 02:20:44 μμ »
Στο δικό μας σχολείο πάντως η κατάθεση στεφάνου έγινε σήμερα και οι σημαιοφοροι παραστατες παρέστησαν στην δοξολογία. Δεν ξέρω αν μπήκαν μέσα ούτε αν φόρεσαν μάσκες.
Υπήρξε σχετική εγκύκλιος..
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:07 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1740 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 02:34:02 μμ »
Συναδερφοι τα φωτα σας. Στο σχολειο που βρισκομαι εχουμε 2 επισημα κρουσματα που ειναι αδερφια και καμια ενημερωση. Τι κανουμε; Παιρνω τον εοδυ και μου λενε: Ο διευθυντης σας θα σας πει.

Από ό,τι κατάλαβα, θα κάνουν προληπτικά τεστ κορωνοϊού οι 60 συμμαθητές και καθηγητές στα τμήματα που φοιτούσαν τα δύο παιδιά και θα βγουν άμεσα τα αποτελέσματα.

Να, όπως εδώ:
https://www.esos.gr/arthra/70049/arnitikoi-ston-koronoio-60-synergates-kai-stelehi-toy-yp-paideias-meta-ti-diagnosi-tis

Τι, όχι;


Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1741 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 03:41:26 μμ »
Από ό,τι κατάλαβα, θα κάνουν προληπτικά τεστ κορωνοϊού οι 60 συμμαθητές και καθηγητές στα τμήματα που φοιτούσαν τα δύο παιδιά και θα βγουν άμεσα τα αποτελέσματα.

Να, όπως εδώ:
https://www.esos.gr/arthra/70049/arnitikoi-ston-koronoio-60-synergates-kai-stelehi-toy-yp-paideias-meta-ti-diagnosi-tis

Τι, όχι;

Ναι καλέ, κ ο γιος της Φώφης έκανε τεστ γιατί αρρώστησε ένας καθηγητής του.

Κοροναϊός : Θετικός ο γιος της Φώφης Γεννηματά
Ο νεαρός υποβλήθηκε προληπτικά σε τεστ, καθώς θετικός στον κοροναϊό βρέθηκε καθηγητής στο σχολείο του, το οποίο και βγήκε θετικό. Έχει ήπια συμπτώματα της νόσου, όπως βήχα και ατονία.

Αυτό κ αν έχει ενδιαφέρον. Σε σχολείο κόλλησε το παιδί; οι άλλοι ναθητες έκαναν τεστ;

Αποσυνδεδεμένος lemon2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1742 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 09:33:20 μμ »
Κακώς δεν προβλέπεται, έπρεπε όχι απλα να συνταγογραφείται αλλά κ να είναι υποχρεωτικό.

Η ελμε κυκλάδων όμως μας είπε ότι στα κέντρα υγείας μπορούν να το ζητούν οι εκπαιδευτικοί.

 Δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό σε καμία περίπτωση! Δεν το έκανα 10 χρόνια που εργάζομαι και πέρυσι αποφασίζω να το κάνω, μετά από 2 μήνες αρρωσταίνω και παθαίνω γρίπη Η1Ν1, 5 μέρες 39 +.. πυρετό και  δεν κατέβαινε με κανένα αντιπυρετικό...Συμπέρασμα: το εμβόλιο δεν τους προστατεύει  όλους και σίγουρα δεν θα το ξανακάνω...Επίσης κανένα εμβόλιο δεν είναι ακίνδυνο, σε κάποιους δημιουργούν παρενέργειες , ακόμη και θανάσιμες, απλά τα ποσοστά είναι μικρά...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2020, 09:38:10 μμ από lemon2 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1743 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 10:26:17 μμ »
Απ' όσο καταλαβαίνω μέσα στις επομενες 10-15 μέρες θα γίνει lockdown και στη χώρα μας. Δεν ξέρω αν θα κλείσουν και τα σχολεία ή αν θα τα αφήσουν ανοικτά, όπως στη Γερμανία, αλλά καλού - κακού, ετοιμάστε, συνάδελφοι, κανένα διαγώνισμα τετραμήνου άμεσα...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1744 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 11:18:38 μμ »
Απ' όσο καταλαβαίνω μέσα στις επομενες 10-15 μέρες θα γίνει lockdown και στη χώρα μας. Δεν ξέρω αν θα κλείσουν και τα σχολεία ή αν θα τα αφήσουν ανοικτά, όπως στη Γερμανία, αλλά καλού - κακού, ετοιμάστε, συνάδελφοι, κανένα διαγώνισμα τετραμήνου άμεσα...
Πιο πιθανό τα τοπικά λοκ ντάουν με ανοιχτά σχολεια κ κλειστά τμήματα με κρουσματα. Γενικευμένο κλείσιμο δεν αντέχει η οικονομία. Όσο για τα διαγωνίσματα, το ίδιο μας έλεγε πρόσφατα κ ο διευθυντής στο σχολείο: να τα βάλουμε αμεσα. Προσωπικά, δεν πρόκειται να βάλω βεβιασμένο διαγώνισμα μόνο κ μόνο για να έχω ένα γραπτό στα χέρια μου. Δεν είναι αυτή η ουσία.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1745 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 11:33:41 μμ »
Δεν θέλω να στείλω το παιδί μου σχολείο.
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1746 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 11:44:07 μμ »
Φέτος για κάποιο λόγο νιώθω ότι δεν έχω προχωρήσει όπως άλλες χρονιές, ίσως επειδή έλειψα ε ένα τετραήμερο κ σίγουρα επειδή στην α γυμνασίου το επίπεδο είναι τραγικό κ η αδιαφορία τραγικότερη. πρώτη φορά στη ζωή μου σκεφτομαι να κάνω κάτι κ δεν το κάνω γιατί απέναντι μου θα έχω παγωμάρα. Τέλος πάντων, άσχετο αυτό. Κι έτσι, για πρώτη φορά δεν θέλω να βαλω νωρίς διαγωνίσματα. Γενικα προτιμώ να ξεμπερδευω μ αυτά για να ασχολούμαι μετά με την ουσία κ όχι να κυνηγάω τον προγραμματισμό. Φέτος όμως νιώθω ότι χρειάζεται περισσότερο μάθημα πριν γράψουν. Αγχώθηκα με τη ιδέα λοκνταουν προς τον Δεκέμβρη, αλλά δεν με νοιάζει. Είναι πολύ σοβαρό ζήτημα αν θα κλείσει το σχολείο, ας μην γράψουν στην τελική. Το θέμα είναι να μάθουν πέντε πράγματα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1747 στις: Οκτώβριος 28, 2020, 11:55:55 μμ »
Εγω δεν αντέχω την ιδέα του λοκνταουν. Ζω σε λοκνταουν σχεδον από τον Μάρτιο. Δεν έχω δει συγγενείς κ φίλους, φιλτράρω ποιους θα κάνω παρα αναλόγως του πού κυκλοφορούν κ ποσο συχνά ταξιδεύουν στην Αθην, δεν πάω το παιδί μου στην παιδική χαρά, αναρωτιέμαι αν πρέπει να φοράει μάσκα μέσα στο σπίτι η νταντά, κουράστηκα. Μια χαρά που έχουμε είναι να πηγαινουμε μια βολτα οικογενειακώς κ να καθόμαστε για κανένα καφέ σε μαγαζιά εμπιστοσύνης. Απελπισία κε πιάνει στην ιδέα να κλείσουμε, γιατί πήγαν τόσες προσπάθειες χαμένες. Ο κόσμος ήταν συνεπέστατος τον Μάρτιο κ τον Απρίλιο, ήμασταν σχεδον στο μηδέν, και τώρα ολα στράφι. Και στο κάτω κάτω δεν μας εγγυάται κανεις ότι δεν θα ξαναχρειαστεί. Τα Γιάννενα λέει μπαίνουν αύριο στο επίπεδο 4 κ μέχρι σήμερα ήταν φουλ τα Ζαγόρια κ το Μέτσοβο. Κι όλοι πέραν ότι μολισ φύγουν οι εκδρομείς, θα κλείσουν. Δουλευόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2886
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1748 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 06:46:32 πμ »
Συνάδελφοι, σας παρακαλώ, ηρεμήστε λίγο. Δεν έχομε τον Αρμαγεδδώνα. Ίωση είναι. Βαριά, θέλετε να είπω ιδιαίτερα βαριά, ναι. Αλλά ί ω σ η. Που κάμει τον κύκλο της. Ο οποίος έχει κάπως μεγαλύτερη διάμετρο. Αλλά κύκλος. Μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε. Μη μας πιάνει πανικός. Δεν είναι θανατηφόρος η ασθένεια. Και δυστυχώς υπάρχουν στον κόσμο μας ΚΑΙ θανατηφόρες ασθένειες (που και πάλι ημπορούν ν' αντιμετωπιστούν επιτυχώς) κι ημπορείτε να τις ιδείτε σε μια επίσκεψη σε παιδιατρικό τμήμα αντικαρκινικού. Λίγη σύνεση.

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1749 στις: Οκτώβριος 29, 2020, 02:42:35 μμ »
Χάσανε πέρσι μισό χρόνο θα χάσουν και αυτόν θα πέσει και άλλο  το ήδη "χάλια" επίπεδο... ;D

Απ' όσο καταλαβαίνω μέσα στις επομενες 10-15 μέρες θα γίνει lockdown και στη χώρα μας. Δεν ξέρω αν θα κλείσουν και τα σχολεία ή αν θα τα αφήσουν ανοικτά, όπως στη Γερμανία, αλλά καλού - κακού, ετοιμάστε, συνάδελφοι, κανένα διαγώνισμα τετραμήνου άμεσα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.