*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 955538 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Back to the old school

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1876 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 08:41:40 μμ »
Lockdown σε Θεσσαλονίκη - Σέρρες: Τηλεκπαίδευση και για τα λύκεια - Τι ισχύει για τα sms στο 13033
https://www.protothema.gr/greece/article/1061260/lockdown-se-thessaloniki-serres-auta-einai-ta-metra-ti-ishuei-gia-ta-sms-sto-13033/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:30 »

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1877 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 08:52:14 μμ »
Lockdown σε Θεσσαλονίκη - Σέρρες: Τηλεκπαίδευση και για τα λύκεια - Τι ισχύει για τα sms στο 13033
https://www.protothema.gr/greece/article/1061260/lockdown-se-thessaloniki-serres-auta-einai-ta-metra-ti-ishuei-gia-ta-sms-sto-13033/

Τηλεκπαίδευση για να βγει ύλη ή για να ρίξουμε στάχτη στα μάτια της κοινωνίας, επαναλαμβάνοντας τα μαθήματα κάποια στιγμή;;

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ τηλεκπαιδευση δεν γίνεται αφού δεν έχουν όλα τα παιδιά εξοπλισμό.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2020, 08:55:08 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1878 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 08:52:40 μμ »
https://www.zougla.gr/kosmos/article/to-klisimo-ton-sxolion-mioni-kata-to-imisi-ti-diaspora-tou-iou
Ο μόνος λόγος που τα σχολεία μένουν ανοιχτά είναι επειδή εκεί η διασπορά δεν είναι εμφανής. Τα παιδιά αρρωσταινουν πιο ελαφρά ή καθόλου αλλά
Α. Κολλάνε τους άλλους
Β. Οι συνέπειες στην υγεία τους μακροπροθεσμα είναι παντελώς άγνωστες.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1879 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 09:22:45 μμ »
https://www.in.gr/2020/11/02/greece/koronaios-gemizoun-oi-meth-anekselegkti-katastasi-sta-nosokomeia-tis-thessalonikis/
Η κατάσταση στη Θεσσαλονίκη έχει ξεφύγει εντελώς. Με ευθύνη κυβέρνησης, ειδικών και πολιτών. Η χαρά της καλής διαχείρισης μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε εφιάλτη. Και εδώ έτσι. Θορυβημένοι, αλλά ακόμη κάνουν πάρτι. Και αρνούνται τη μάσκα. Δουλεύω σε γυμνάσιο και δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να κλείσουμε, αν και είμαστε σε όλα έτοιμοι για την εξ αποστάσεως.
Το θέμα είναι όμως να πάψουμε να διαπιστώνουμε, να ζυγίζουμε που κολλάει πιο πολύ και να σοβαρευτούμε. Ακριβώς γιατί ανησυχούμε. Τα απολύτως απαραίτητα και με προσοχή. Συνυπεύθυνοι είμαστε όλοι. Βαρύτερη η ευθύνη στην κυβέρνηση φυσικά. Δεν θα την αλλάξουμε άμεσα όμως, επομένως ας αλλάξουμε τη συμπεριφορά μας όσο προλαβαίνουμε. Δεν μπορώ να δεχτώ τα είναι 20 δεν μπορεί να μαζευτεί! Είναι ελεύθερος δεν γίνεται να κλειστεί. Λίγη υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:30 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1880 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 09:27:58 μμ »
Παράθεση
Ο μόνος λόγος που τα σχολεία μένουν ανοιχτά είναι επειδή εκεί η διασπορά δεν είναι εμφανής.

Εκτός από αυτό που αναφέρεις, ένας κυριότατος λόγος που τα σχολεία μένουν ανοιχτά είναι γιατί είμαστε οι babysitters, όπως έχω ξαναγράψει. Δηλαδή απασχολούμε τα παιδιά όσο οι γονείς τους δουλεύουν. Η πρόσφατη απόφαση για τηλεκπαίδευση στα λύκεια επιβεβαιώνει την άποψη αυτή.

Όσο για αυτό που γράφτηκε, γιατί παρά τα λάθη, το κυβερνών κόμμα έχει τα πιο ψηλά ποσοστά, θα έλεγα ότι η άποψη που κυριαρχεί είναι "το μη χείρον βέλτιστον". Όχι ότι συμφωνώ με κάτι τέτοιο. Δεν είμαι και σίγουρη, τι άλλο να σκεφτεί κανείς....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2020, 09:33:33 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1881 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 09:55:05 μμ »
Πως κλείνουν τα Λύκεια και τα σχολεία ειδικής αγωγής που δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα μένουν ανοικτά; Κάτι ξεφεύγει από τις παραμέτρους στην ειδική επιτροπή που παίρνει τις αποφάσεις. Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να το κατανοήσω.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1882 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 09:55:34 μμ »
Οι.δημοσκοπησεις βγαζουν τα αποτελεσματα που "πρεπει" να βγαλουν.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1883 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 10:16:46 μμ »
Τηλεκπαίδευση για να βγει ύλη ή για να ρίξουμε στάχτη στα μάτια της κοινωνίας, επαναλαμβάνοντας τα μαθήματα κάποια στιγμή;;

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ τηλεκπαιδευση δεν γίνεται αφού δεν έχουν όλα τα παιδιά εξοπλισμό.....
Πολύ σωστά. Αναρωτιέμαι ποια θα είναι η ύλη για πανελλήνιες. Κάτι μου λέει φροντιστήρια δε θα κλεισουν μπας και βγάλουν την ύλη στα φροντιστήρια. Μια είναι η λύση επανάληψη χρονιάς σε όλες τις βαθμιδες

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2020, 11:27:14 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1885 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 11:19:35 μμ »
JURE...ειναι γεγονος οτι το κυβερνων κομμα αυτη την στιγμη παιζει μονο του.Και παιζει μονο του γιατι απλουστατα οι αλλοι δεν εχουν βρει την ταυτοτητα τους.Δεν ξερω ποσο καλος εισαι με την αναλυση των δημοσκοπησεων ...μαλλον δεν εισαι.. γιατι αν διαβασεις καλα μια δημοσκοπηση θα δεις οτι <με μικρα γραμματα>υπαρχει καπου και η αξιολογηση των υπουργων απο τον πολιτη.Στην τελευταια που εγινε ακομη και κικιλιας απο πρωτος βρεθηκε στη θεση 10...οι δε κεραμεως-βρουτσης-γεωργιαδης-βοριδης...υπουργοι των 4 υπουργειων που εχουν καθοριστικο ρολο στην υποθεση κορωνοιου ειναι στις τελευταιες θεσεις με τις λιγοτερες θετικες και περισσοτερες αρνητικες.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1886 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 11:34:26 μμ »
Κλείσανε ξαφνικά τα Λύκεια σε Σέρρες και Θεσσαλονίκη. Φαντάζομαι με την τηλεκπαίδευση θα πρέπει να προχωρήσει κανονικά η ύλη. Εντελώς ακατανόητο φυσικά το ότι τα ειδικά σχολεία παραμένουν ανοιχτά, φαντάζομαι γίνεται για λόγους εργασίας των γονιών και όχι διότι έγινε εκτίμηση κινδύνου για μαθητές και προσωπικό.
Υπηρετώ στην πρωτοβάθμια φέτος και λογικά τα δημοτικά θα προσπαθήσουν να τα κρατήσουν ανοιχτά για όσο γίνεται περισσότερο (αν κλείσουν κάποια στιγμή). Όσοι υπηρετείτε είτε σε πρωτοβάθμια είτε σε δευτεροβάθμια είστε έτοιμοι τυπικά και ουσιαστικά για τηλεκπαίδευση; Εννοώ υπάρχει επίσημη κατεύθυνση από τη διεύθυνση; Προσωπικά δεν έχω ενημερωθεί για κάτι, π.χ. να φτιάξω κάποιον λογαριασμό στην πλατφόρμα.

Όσο για τα δρομολόγια των λεωφορείων, στην περιοχή μου τις ώρες που ο κόσμος πάει στη δουλειά ή επιστρέφει από αυτή είναι χάλια η κατάσταση. Και μάσκα να φοράς, κι ανοιχτά παράθυρα που υπάρχουν και με το αντισηπτικό να απολυμαίνεσαι όλη την ώρα, θεωρώ δίχως να ειμαι ειδικός πως οι πιθανότητες μόλυνσης από τον ιό είναι δυστυχώς πολλές.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1887 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 12:34:59 πμ »
Ναι υπάρχει οργάνωση. Πλέον και γυμναστική κάνουν με τηλεκπαιδευση. Σε σχολείο που ξέρω έκλεισε και την άλλη μέρα έκαναν 7 ωρο τηλεκπαιδευση, χωρίς να ξέρω βέβαια τι ακριβώς παρέδιδε η καθηγήτρια. Το περσυνο χαλί όπου ένα 20% έκανε τηλεκπαιδευση δεν υπαρχει

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1888 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 08:13:06 πμ »

Υπηρετώ στην πρωτοβάθμια φέτος και λογικά τα δημοτικά θα προσπαθήσουν να τα κρατήσουν ανοιχτά για όσο γίνεται περισσότερο (αν κλείσουν κάποια στιγμή). Όσοι υπηρετείτε είτε σε πρωτοβάθμια είτε σε δευτεροβάθμια είστε έτοιμοι τυπικά και ουσιαστικά για τηλεκπαίδευση; Εννοώ υπάρχει επίσημη κατεύθυνση από τη διεύθυνση; Προσωπικά δεν έχω ενημερωθεί για κάτι, π.χ. να φτιάξω κάποιον λογαριασμό στην πλατφόρμα.

Δεν έχεις πάρει στο μέιλ που έχεις στο sch.gr πρόσκληση για το webex? Έπρεπε να σας έχει ενημερώσει ο διευθυντής, να επικαιροποιηθούν οι διευθυνσεις στα στο myschhol. όχι οποιαδήποτε διεύθυνση αλληλογραφίας, αυτή του σχολικού δικτύου. Εκεί στέλνεται η πρόσκληση για το wsebex.

Σ εμάς οι περισσότεροι το έχουν εγκαταστήσει ξανά με τον νέό λογαριασμό. Όμως επειδή ξέραμε ότι τα σχολεία δεν θα κλείσουν ούτε αν πεθάνει καθηγητής, δεν είχαμε ασχοληθεί με αυτό το ενδεχόμενο. Έχουμε πει μόνο ότι αν κλείσει τμήμα θα βάλουε κάπου έναν υπολογιστή για να κάνουμε μάθημα από εκεί τις ώρες που θα είχαμε κανονικά με αυτό το τμήμα. Ο σύλλογος δεν θέλει τα βιντεομαθήματα. Πέρσι έκαναν όλοι ασύγχρονη με πολλή συνέπεια οι περισσότεροι (ένας δυο μόνο απλώς ανέβασαν δύο πακέτα ασκήσεων και τελείωσαν, οι υπόλοιποι είχαμε πολύ συστηματική δουλειά), σύγχρονη όμως δεν κάναμε ούτε πέντε άτομα. Ξέρω ότι πολλοί στον σύλλογο δεν θέλουν με τίποτα να κλείσουμε (σε αντίθεση με όσα καταμαρτυρούν στον κλάδο οι κακοπροαίρετοι) κ ένας από τους λόγους που δεν το θέλουν, είναι ότι δεν θέλουν βιντεομάθημα. ΥΠήρξαν αντιρρήσεις ακόμα κ για το αν θα κάνουμε σε τμήμα που κλείνει, που βέβαια κάμφθηκαν όταν κατάλαβαν ότι εκεί δεν υπάρχει πάτημα να αρνηθείς όπως στην μετάδοση από την τάξη.

Ο διευθυντής μας δεν είναι τύπος που οργανώνει προκαταβολικά. Θ¨ελει να γίνονται όλα σωστά με την έννοια να φαίνεται ότι έγιναν αυτά που πρέπει. Οπότε αν προκύψει κάτι, θα τα συζητάμε τελευταία στιγμή. Βασικά είναι το στιλ του ανθρώπου που βλέπει το παγόβουνο να πλησιάζει και λέει ότι με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά. Οπότε δεν περιμένουμε προληπτική οργάνωση για κάτι απευκταίο.

ΕΓώ έχω ηλεκτρονικό αρχείο με όλο το  υλικό μου αποθηκευμένο σε cloud οπότε το δουλεύω από οπουδήποτε. Όμως τα βιβλία μου είναι μισά στο σχολείο μισά στο σπίτι, ανάλογα με την προετοιμασία που κάνω κάθε φορά. Τώρα σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να τα φέρω όλα στο σπίτι για να μην ψάχνομαι τελευταία στιγμή, και αν θέλω να κάνω κάποια προετοιμασία στο σχολείο, να τα παίρνω μαζί μου εκείνη τη μέρα και να τα επιστρέφω.

Έχω ρωτήσει στα τμήματα αν υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν καθόλου πρόσβαση σε συσκευή και υπάρχουν 1-2 σε πολλά τμήματα. Επίσης υπάρχουν οικογένειες που έχουν μόνο ένα τάμπλετ και το μοιράζονται αδέρφια και κάποιοι βολεύονται με κινητά. Ακόμα κι εγώ στο σπίτι έχω πρόβλημα. Είμαστε δύο εκπαιδευτικοί, έχουμε δύο υπολογιστές, σταθερούς, στον ίδιο χώρο. Δεν μπορούμε να κάνουμε μάθημα ταυτόχρονα!!!! Εγώ τα έλεγα του συζύγου να μην δώσουμε τόσα λεφτά για καλούς επιτραπέζιους υπολογιστές και να πάρουμε ένα λάπτοπ να το πηγαίνουμε όπου θέλουμε, δεν μ άκουγε. Σαν τεχνοκράτης που είναι, ας ψάξει να μου βρει λύση.  :P Έχουμε κ ένα παιδάκι που δεν πάει σχολείο και μάλλον θα κάνουμε μάθημα αγκαλίτσα, δεν νομίζω ότι σε περίπτωση λοκντάουν θα φέρνουμε σπίτι την νταντά. 

Δεν ξέρω με την ύλη τι θα γίνει. Όμως έτσι κ αλλιώς κ στο μάθημα λείπουν πολλά παιδιά για πολλές μέρες, για κάτι που δεν φταίνε, είναι οι οδηγίες έτσι. Δηλα΄δη και στην τάξη κάνουμε πράγματα που πολλοί τα χάνουν κ έτσι θα πάει όλη η χρονιά. Μπορούμε να προχωράμε απλώς με όχι γρήγορο ρυθμό, ή να επιλέξουμε κάποια ενότητα (αν υπάρχει ευελιξία) που είναι πιο κατανοητή ή όχι τόσο αναγκαία σαν αλυσίδα γνώσης.

Σϊγουρα για να δουλέψει σωστα η τηλεκπαίδευση χρειάζεται οργάνωση επαγγελματικού επιπέδου. Εννοώ δεν αρκεί το στιλ "έχουμε φιλότιμο να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά". Λυπάμαι που το λέω, ενώ θεωρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων έχει φιλότιμο και πραγματική επιθυμία να κάνει το καλύτερο, η οργάνωση και η μεθοδικότητα απουσιάζουν, όπως και η δυνατότητα συνεργασίας και συεννόησης. Έτσι ο καθείς θα κάνει αυτό που θεωρεί κ αλύτερο, αν κάποιος δώσει το κάτι παραπάνω θα τον σχολιάσουν, και τα γνωστά που ισχύουν σε καθετι που γίνεται στα σχολεία....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2020, 08:17:32 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1889 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 11:01:01 πμ »
Όπα, τι έγινε, στο έθνος ξέχασαν να δώσουν "ενίσχυση";

https://www.ethnos.gr/ygeia/131316_koronoios-ekrixi-kroysmaton-sta-paidia-erhontai-nees-odigies-gia-sholeia-kai-karantina

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.