*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954603 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2156 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 10:38:07 μμ »
Με διαμοιρασμό οθόνης (share) μπορείς να δείξεις ppt ή ό,τι άλλο θες από τα αρχεία σου.
Άνοιξα ένα άλλο θέμα για να τα συζητάμε όλα αυτά.

Μαθήματα με webex

https://www.pde.gr/index.php?topic=35882.msg1087392;topicseen#new
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2020, 11:10:27 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:20 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2157 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:22:00 μμ »
Προφανώς δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά αυτή τη στιγμή ισχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό που περιέγραψα. Δες και τα προγράμμα που έχουν αναρτήσει κάποια σχολεία και θα καταλάβεις τί γίνεται.
Δεν το πήρα ότι μίλησες για'μένα (πώς θα μπορούσες άλλωστε) ούτε έγραψα κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα ανάφερα κάτι για πολλούς συναδέλφους και οκ όποιος δούλεψε την άνοιξη θα ξέρει πως ξενυχτούσαμε πάρα πολλά άτομα και ακόμη και μες στη νύχτα έβρισκες απάντηση ακόμη και στο πιο απίθανο. Συνεπώς οι γενικεύσεις μάλλον οφείλουν να είναι θετικές για την πλειονότητα, κάτι που εσύ δεν έκανες, παρά μίλησες για επιβάρυνση μόνο από κάποιες ειδικότητες, όπως οι πε2 και πε3. Α είπες και για πληροφορικούς. Και, τι σύμπτωση, στο σχολείο μου οι μόνοι που δε δούλεψαν ήταν ακριβώς αυτοί. Αλλά και πάλι όσοι δε δούλεψαν ήταν ελάχιστοι και θα ήθελα να πάρεις πίσω όσα είπες. Όσο γι'αυτό που με παραπέμπεις, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, τι να δω το πρόγραμμα σχολείων; Αφιερώνουν λίγες ώρες; Λιγότερες απ'όσες ορίζει το υπουργείο; Αλήθεια να ρωτήσω... σε μια ενότητα που απαιτεί και 2 και 3 και 5 ασκήσεις, εσύ που δουλεύεις ξέρεις πόσος χρόνος απαιτείται για να τις φτιάξεις; Δε μιλάω για ερωτήσεις κατανόησης 1,2,3...μιλάω για ασκήσεις (αντιστοίχισης, κενών, σωστό/λάθος, σταυρόλεξα...) και όλ'αυτά βέβαια διαδραστικά. Μήπως αυτοί που κατηγορείς υπολογίζουν και το χρόνο δημιουργίας υλικού που θα έπρεπε να είχε δώσει το υπουργείο;
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2158 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:34:18 πμ »
και παρα πολλοί έφυγαν για επαρχία. έτσι να αποτίσουν κορονοιο κ όσοι δεν είχαν.

Δεν νομίζω ότι θα ανοίξουνε σε τρεις εβδομάδες. Ίσως κάποιοι χώροι, ενδεχομενως γυμνάσιο κ μικρά εμπορικα. Δεν νομίζω εστίαση.
Η επιστροφή στο πατρικό δεν είναι κατακριτέα. Και ειδικά για τους αναπληρωτές. Εγώ π.χ. πέρυσι ήμουν στην Κρήτη. Internet στο σπίτι δεν είχα και εκμεταλλευόμουν τα GB του κινητού μου. Αν φέτος συνέβαινε κάτι αντίστοιχο, φυσικά δε θα μπορούσα να κάνω τηλεκπαίδευση μέσω κινητού. Άρα έπρεπε να πάω στο σχολείο. Στο οποίο, όμως, υπό φυσιολογικές συνθήκες, θα μεταφερόμουν με τα αυτοκίνητα των συναδέλφων, οι οποίοι ήταν Κρητικοί, και οι οποίοι φυσικά θα προτιμούσαν να μείνουν στο σπίτι τους και να κάνουν τη δουλειά τους από το δικό τους χώρο. Το σχολείο ήταν μια ώρα απόσταση από το Ηράκλειο, χωρίς καμιά δυνατότητα σύνδεσης με δημόσιες συγκοινωνίες. Επομένως, δε θα είχα επιλογή. Θα έπρεπε να επιστρέψω. Δε δουλεύουμε όλοι δίπλα στα σπίτια μας, δεν έχουμε όλοι αυτοκίνητα.
Υ.Γ. Διαβάζω εδώ και κάποια ώρα τα σχόλιά σας, αλλά δεν έχω καταλάβει. Τα δεδομένα πια είναι αυτά. Καραντίνα και τηλεκπαίδευση. Τι ακριβώς προτείνετε; Θα προτιμούσατε δηλαδή με 2500 κρούσματα ανοιχτά σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2159 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:40:52 πμ »
Διαβάζοντας τα μηνύματα των συναδέλφων (ιδιαιτέρως των φιλολόγων), διαπιστώνω ότι ο χρόνος που δαπανούν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γράφοντας και ξαναγράφοντας τα ίδια και τα ίδια είναι τεράστιος.
Πιθανότατα θα προλάβουν να προετοιμαστούν για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση επαρκώς, αν ασχοληθούν μόνο με αυτή.
Γκρινιάζοντας συνεχώς για τα προβλήματα που θα υπάρξουν μάλλον δεν τα λύνουν.
+++++++++++++++++ Με πρόλαβες. Μόλις θα έγραφα ακριβώς το ίδιο. Ακριβώς, όμως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:20 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2160 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:52:19 πμ »
Εγω δεν κάνω παπάδες στην τάξη, όταν είχα διαθέσιμη αίθουσα έκανα προβολές στην ιστορία αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό. όμως για την εξΑΕ πρέπει να κάνω παπάδες αν θέλω να παρακολουθούν. Αυτά που θα έγραφα στον πίνακα πρέπει να τα γράψω πχ σε διαφάνειες κλπ.,να φτιάξω ασκήσεις κα. Αλλιώς τι, θα κάνω διάλεξη 40 λεπτά;
Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις σε Γυμνάσιο. Πέρυσι, ως φιλόλογος είχα 12 διδακτικά αντικείμενα. Δεν προλάβαινα να τους τα δώσω όλα σε φυλλάδιο. Στη λογοτεχνία π.χ. ό,τι αναλύαμε τους έβαζα να τα γράφουν εκείνη τη στιγμή στο τετράδιό τους. Έτσι ήμουν και σίγουρη ότι θα τα έχουν για το τέλος, ασχέτως αν δεν έγραψαν τελικά εξετάσεις. Κάτι τέτοιο κάντε και τώρα σε περίπτωση που δεν προλαβαίνετε. Το μόνο πρόβλημα για μένα αυτήν τη στιγμή είναι ότι δεν έχουν όλα τα παιδιά τον εξοπλισμό, για να παρακολουθήσουν τηλεκπαίδευση. Δεν μπορεί να υπάρχουν μαθητές δύο ταχυτήτων. Πέρυσι, ήταν πιο απλά τα πράγματα. Κάναμε επαναλήψεις. Φέτος, εφόσον η ύλη θα προχωράει κανονικά είναι ένα θέμα που πρέπει να λυθεί.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2161 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 01:24:50 πμ »
Real, είσαι υποψήφιος; Δεν καταλαβαίνω την σύνδεση «ψηφίζω» = «ξεφτίλα». Ξεφτίλα είναι που ψήφισαν ελάχιστοι τώρα που η διαδικασία είναι απλή και άνετη, αλλά Σάββατο, μη εργάσιμη ημέρα! Θα φανεί ουσιαστικά ότι εξ ανάγκης πήγαιναν να ψηφίσουν όσοι πήγαιναν. Τα πρόσωπα είναι γνωστά. Καλό θα ταν η ΟΛΜΕ να ακολουθήσει το παράδειγμα των εκλογών αυτών για τις άλλες εκλογές. Είμαι εκτός θέματος, αλλά μου κάνει εντύπωση που σε μια τόσο δύσκολη συγκυρία κάποιοι κυνηγούν φαντάσματα. Η ψήφος μας έχει δύναμη. Η ψήφος ανεξάρτητα το μέσο. Τα πρόσωπα στα συμβούλια πρέπει να αλλάξουν, αν η πλειοψηφία θέλει φυσικά.
Έχουμε πολύ σοβαρότερα θέματα από τα δυο λεπτά που χρειάστηκαν για την ψήφο. Για αυτό αυτοί που μας εξευτελίζουν είναι οι συνδικαλιστές μας που έκαναν μέγα θέμα το ζήτημα.

Από τη στιγμή που σχεδόν όλες (αν όχι όλες) οι παρατάξεις απέσυραν τα ψηφοδέλτιά τους, αλλά το υπουργείο δεν έκανε δεκτή τη απόσυρση (για ευνόητους λόγους), και όταν οι ίδιες οι παρατάξεις (πρακτικά όλες) ζητούσαν να μην ψηφίσει κανένας, τότε είναι ξεφτίλα για τους λίγους που έπαιξαν το παιχνίδι της Κεραμέως. Αυτά.-
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2162 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 06:56:26 πμ »
Από τη στιγμή που σχεδόν όλες (αν όχι όλες) οι παρατάξεις απέσυραν τα ψηφοδέλτιά τους, αλλά το υπουργείο δεν έκανε δεκτή τη απόσυρση (για ευνόητους λόγους), και όταν οι ίδιες οι παρατάξεις (πρακτικά όλες) ζητούσαν να μην ψηφίσει κανένας, τότε είναι ξεφτίλα για τους λίγους που έπαιξαν το παιχνίδι της Κεραμέως. Αυτά.-
Ο ορισμός του Τραμπισμού! Οι εκλογές δεν είναι παιχνίδι κανενός. Είναι δικαίωμά μας. Δεν εξηγώ παραπάνω. Η επιβολή κάποιων είναι καλή και την δέχεστε; Άλλων όχι; Δεν νομίζω να ενδιαφέρεται η υπουργός για το ποιος ψήφισε. Τα συμβούλια λειτουργούν και χωρίς αιρετούς και αν ο κλάδος δεν τους θέλει, δεν θα ψηφίσει ή αυτοί θα παραιτηθούν. Το ότι χαρακτηρίζετε ανθρώπους και αναλύετε τις προθέσεις τους όπως θέλετε, επειδή άσκησαν το εκλογικό τους δικαίωμα είναι απάνθρωπο και αντικοινωνικό τουλάχιστον.
Λειτουργώ αυτόνομα και δεν δέχομαι υποδείξεις για τα δημοκρατικά μου δικαιώματα. Με όσους μίλησα, ξέχασαν απλά να ψηφίσουν. Το βρίσκω ανθρώπινο, αλλά αντιδημοκρατικό.
Συγγνώμη για το εκτός θέματος μήνυμα. Άλλα είναι τώρα αυτά που μας καίνε!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2163 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:16:34 πμ »
Η επιστροφή στο πατρικό δεν είναι κατακριτέα. Και ειδικά για τους αναπληρωτές. Εγώ π.χ. πέρυσι ήμουν στην Κρήτη. Internet στο σπίτι δεν είχα και εκμεταλλευόμουν τα GB του κινητού μου. Αν φέτος συνέβαινε κάτι αντίστοιχο, φυσικά δε θα μπορούσα να κάνω τηλεκπαίδευση μέσω κινητού. Άρα έπρεπε να πάω στο σχολείο. Στο οποίο, όμως, υπό φυσιολογικές συνθήκες, θα μεταφερόμουν με τα αυτοκίνητα των συναδέλφων, οι οποίοι ήταν Κρητικοί, και οι οποίοι φυσικά θα προτιμούσαν να μείνουν στο σπίτι τους και να κάνουν τη δουλειά τους από το δικό τους χώρο. Το σχολείο ήταν μια ώρα απόσταση από το Ηράκλειο, χωρίς καμιά δυνατότητα σύνδεσης με δημόσιες συγκοινωνίες. Επομένως, δε θα είχα επιλογή. Θα έπρεπε να επιστρέψω. Δε δουλεύουμε όλοι δίπλα στα σπίτια μας, δεν έχουμε όλοι αυτοκίνητα.
Υ.Γ. Διαβάζω εδώ και κάποια ώρα τα σχόλιά σας, αλλά δεν έχω καταλάβει. Τα δεδομένα πια είναι αυτά. Καραντίνα και τηλεκπαίδευση. Τι ακριβώς προτείνετε; Θα προτιμούσατε δηλαδή με 2500 κρούσματα ανοιχτά σχολεία;
Δεν κατακρίνω σε ατομικό επίπεδο, όλοι έχουν λόγο να το κάνουν. απλώς έχει συνέπειες. εμείς είμαστε σχεδον καθαροί στο νησί, ήρθαν Αθηναίοι τώρα. Κλεινομαστε μέσα, λογικά δεν θα έχει επιπτώσεις. Όταν όμως με το καλό ανοίξουμε, οι συνάδελφοι που θα επιστρέψουν από πολύ επιβαρυμένες περιοχές, θα είναι υγειονομικές βόμβες. Ήταν ήδη βέβαια γιατί πολλοί πηγαινοέρχονταν σ/κ. από τη στιγμή που επιτρεπόταν, δεν φταίνε, ο καθένας το βλέπει αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2164 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:27:47 πμ »
«Μετατρέπουμε το καλοκαίρι σε καιρό σποράς της φροντίδας. Ώστε το φθινόπωρο να γίνει η άνοιξη της ελπίδας και να ανατείλει μέσα στον χειμώνα, μέσα στον χειμώνα του 2020 και στην άνοιξη του 2021 ο ζεστός ήλιος της ανάπτυξης». Ήταν 12 Ιουνίου του 2020 όταν ο πρωθυπουργός της χώρας Κυριάκος Μητσοτάκης σε μια ποιητική έξαρση περιέγραφε από το βήμα της Βουλής, αμέσως μετά το πρώτο lockdown, το λαμπερό μέλλον μας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2165 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:29:11 πμ »
Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις σε Γυμνάσιο. Πέρυσι, ως φιλόλογος είχα 12 διδακτικά αντικείμενα. Δεν προλάβαινα να τους τα δώσω όλα σε φυλλάδιο. Στη λογοτεχνία π.χ. ό,τι αναλύαμε τους έβαζα να τα γράφουν εκείνη τη στιγμή στο τετράδιό τους. Έτσι ήμουν και σίγουρη ότι θα τα έχουν για το τέλος, ασχέτως αν δεν έγραψαν τελικά εξετάσεις. Κάτι τέτοιο κάντε και τώρα σε περίπτωση που δεν προλαβαίνετε. Το μόνο πρόβλημα για μένα αυτήν τη στιγμή είναι ότι δεν έχουν όλα τα παιδιά τον εξοπλισμό, για να παρακολουθήσουν τηλεκπαίδευση. Δεν μπορεί να υπάρχουν μαθητές δύο ταχυτήτων. Πέρυσι, ήταν πιο απλά τα πράγματα. Κάναμε επαναλήψεις. Φέτος, εφόσον η ύλη θα προχωράει κανονικά είναι ένα θέμα που πρέπει να λυθεί.

Κ εγω κάποιες φορές δεν τα προλαβαίνω όλα σε φυλλάδιο, ειδικά όταν αλλάζουμε κάτι. Όμως αν δεν τα γράψω από πριν, δεν έχω τόσο συγκροτημένη παρουσίαση για τον πίνακα. οπότε αν είναι να τα γράφω για μένα, τα γράφω κ για τα παιδιά. Η αντιγραφή από τον πίνακα με εκνευρίζει, ειναο απίστευτο χάσιμο χρόνου. Σχεδον ποτέ δεν δίνω θεωρια στον πίνακα. Τα πάντα είναι φωτοτυπίες. Τώρα κανονικά θέλω να στήσω τα μαθήματα τελείως διαφορετικά, με φωτο δέντρο, ασκήσεις στο eclass κ πολλά αλλά που να εξασφαλίζουν συμμετοχή. βασικά να έχουν κίνητρο να μιλάνε. 40 λεπτά διάλεξη με υπαγόρευση δεν κάνω. δεν εγγυάται κανεις ότι θα τα γράψουν κατ αρχας. Φυσικά δεν θα τα προλάβω όλα, δεν στήνονται έτσι τα εξαποστασεως μαθήματα. Πολλές φορές θα κάνω κάτι διεκπεραιωτικά προφανώς. Υπάρχουν κ άλλες ανάγκες, αν ήμουν μόνη μου θα ήταν η καλύτερη μου αλλά τώρα δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2166 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:02:00 πμ »
Το φωτόδεντρο έχει ένα ελάττωμα. Πολλές διαδραστικές εφαρμογές ανοίγουν μόνο με την εγκατάσταση του flash player και αυτό θα υποστηρίζεται μόνο μέχρι τέλος Νοεμβρίου. Μετά, πάπαλα....

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2167 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:48:24 πμ »
https://www.newsit.gr/ellada/kikilias-me-maska-os-tin-anoiksi-pote-tha-vgoume-apo-to-lockdown/3137344/

οπότε καταλαβαίνετε μέχρι πότε θα ειναι κλειστά τα σχολεία

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2168 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:53:00 πμ »
https://www.newsit.gr/ellada/kikilias-me-maska-os-tin-anoiksi-pote-tha-vgoume-apo-to-lockdown/3137344/

οπότε καταλαβαίνετε μέχρι πότε θα ειναι κλειστά τα σχολεία

Ναι, μερικό lockdown και υποχρεωτική χρήση μάσκας ,για να αποφευχθούν τα χειρότερα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι θα παραμείνουν κλειστά τα σχολεία στην περίπτωση που μειωθούν τα κρούσματα και οι διασωληνωμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 11:04:50 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2169 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:02:01 πμ »
Σερφάροντας το 2ο κύμα...

https://www.youtube.com/watch?v=iNpKQcxNeas

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.