*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953015 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2352 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:16:48 μμ »
Στα δημοτικά δεν έχει διευκρινιστει ποιες ώρες θα κοπούν. Από ποια μαθηματα. Πώς θα φτιάξουμε πρόγραμμα αύριο;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:26 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2353 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:18:55 μμ »
εμάς μας είπε ότι συμπίπτει με το πρόγραμμα που είχαμε χωρίς 6η ώρα.. δηλ οι του ολοήμερου θα κάνουν λίγες ωρες

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2354 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:26:23 μμ »
Και οι ειδικότητες; Θα χάσουμε ώρες; Και αν σε ένα τμήμα έχω πάντα τελευταία ώρα;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2355 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 12:53:53 μμ »
Και οι ειδικότητες; Θα χάσουμε ώρες; Και αν σε ένα τμήμα έχω πάντα τελευταία ώρα;
Εκεί λογικά αναπροσαρμογή προγράμματος ώστε τα παιδιά να μην χάσουν εντελώς το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:26 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2356 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 03:20:13 μμ »
Τελικά κάναμε αναπροσαρμογη, βγάλαμε ευέλικτες και κάποιες ώρες εικαστικών και θεατρικής που κάνουν οι δάσκαλοι γιατί δεν μας έχουν στείλει εκπαιδευτικούς. Ελπίζω να μην έρθει καμιά διευκρίνηση αύριο βράδυ και ξαναβγαζουμε πρόγραμμα
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2357 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 04:02:09 μμ »
Τελικά κάναμε αναπροσαρμογη, βγάλαμε ευέλικτες και κάποιες ώρες εικαστικών και θεατρικής που κάνουν οι δάσκαλοι γιατί δεν μας έχουν στείλει εκπαιδευτικούς. Ελπίζω να μην έρθει καμιά διευκρίνηση αύριο βράδυ και ξαναβγαζουμε πρόγραμμα
Στις σχολικές μονάδες που υπηρετώ μάλλον θα βγει η τελευταία ώρα αλλά δεν γνωρίζω τι θα γίνει στην περίπτωση που τελευταία ώρα υπήρχε μονόωρο μάθημα. Αναμένουμε ακόμη καθώς δεν ετοίμασαν όλα τα σχολεία το πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2358 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 08:59:50 μμ »
Νωρίς το θυμήθηκαν να βγάλουν την συγκεκριμένη εγκύκλιο. Εν τω μεταξύ είναι τόσο ασαφής που περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει. Χαράς ευαγγέλιο για στριμενους διευθυντές. Τι πάει να πει παραμένει στην διάθεση της διεύθυνσης για διοικητικό και εκπαιδευτικό έργο; Θα πάει η αυθαιρεσία από στριμενους διευθυντές σύννεφο. Ευτυχώς δεν έφυγα, το είδα απόψε και αύριο πρωί πρωί ετοιμαζόμουν να επιστρέψω στον τόπο μόνιμης κατοικίας... Καλά Χριστούγεννα. https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/337719_koronoios-ekpaideytikoi-na-parameinoyn-stis-periohes-poy-ypiretoyn-zita-ypoyrgeio

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2359 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 02:18:31 μμ »
Αναφέρθηκε κάτι για τα ειδικά σχολεία κ κάποιο παρασκήνιο, το οποίο δεν γνώριζα. Βρήκα τη σχετική σελίδα στο φβ που είχε πέσει και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. Συνάδελφοι που είστε σ αυτά τα σχολεία, πραγματικά σας βγάζω το καπέλο. Είναι απίστευτο να έχετε τετοια αντιμετώπιση. Κι αναρωτθεμαι κιόλας, οι γονείς αυτοί τα παιδιά τους δεν τα λυπούνται; Δεν ανησυχούν για την υγεία τους; Δεν ξέρω τι να πω. Δεν το φανταζόμουν ότι υιαρχουν τετοια σκηνικά από πίσω. Πάντα μου ανέβαζαν  την πίεση τα φορουμ γονέων, αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί. Μόνο ελαφρυντικό το μαρτύριο που περνάνε αυτοί οι γονείς κ γι αυτό δεν θέλω να σχολιάσω κάτι περαιτέρω για τη στάση τους.

Μόνο γιε την υποκρισία του να αφήνονται αυτές οι δομές ανοιχτές για επικοινωνιακούς λόγους, ενώ οποιοδήποτε παιδί μη τυπικής ανάπτυξης είναι στην πράξη αφημένο στην τύχη του, σε οποία δίκη εκπαίδευσης κι αν φοιτά....

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2360 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 02:32:59 μμ »
Ουδέποτε εργάστηκα σε ειδικό σχολειό. Ούτε ασχολήθηκα ποτέ με την ειδική αγωγή. Γιατί έχουν άδικο οι γονείς; Που θεν τα σχολειά ανοιχτά; Ζουν ένα καθημερνό μαρτύριο. Για δεκαετίες. Απ' τη στιγμή που θα γεννηθεί το παιδί μέχρι να φύγουν οι ίδιοι απ' τη ζωή. Και γνωρίζοντας πως μετά το παιδί τους θα χαθεί κι εκείνο στα ιδρύματα. Είναι τουλάχιστο ντροπιαστικό οι καθηγητές που ε π έ λ ε ξ α ν να εργάζουνται εκεί να μιλούν με προσβλητικό τρόπο για τους γονείς. Ντρέπουμαι εγώ για λογαριασμό των συναδέλφων κι άμα μας διαβάζουν γονείς σας ζητώ συγνώμη για εκείνους.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2361 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 02:44:51 μμ »
Λες για τη " ζωή μου με το Facebook..." Τα παιδιά τους έχουν περισσότερο μυαλό από αυτές. Η αναφερόμενη βάζει το γιο της για ύπνο από το μεσημέρι μέχρι το πρωί, κλεισμενο στο δωμάτιο του. Μετά το σχολείο τον πάει στην πισίνα  οπου τον βιντεοσκοπει για το fb της. Στη συνέχεια φαι και 15ωρο εγκλεισμό στο δωμάτιο του. Τον έχει εκπαιδεύσει στα μέτρα της όπως την βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2362 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 02:49:25 μμ »
Λες για τη " ζωή μου με το Facebook..." Τα παιδιά τους έχουν περισσότερο μυαλό από αυτές. Η αναφερόμενη βάζει το γιο της για ύπνο από το μεσημέρι μέχρι το πρωί, κλεισμενο στο δωμάτιο του. Μετά το σχολείο τον πάει στην πισίνα  οπου τον βιντεοσκοπει για το fb της. Στη συνέχεια φαι και 15ωρο εγκλεισμό στο δωμάτιο του. Τον έχει εκπαιδεύσει στα μέτρα της όπως την βολεύει.
Μάλλον δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει βαρύς αυτισμός...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2363 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 02:56:35 μμ »
Λες για τη " ζωή μου με το Facebook..." Τα παιδιά τους έχουν περισσότερο μυαλό από αυτές. Η αναφερόμενη βάζει το γιο της για ύπνο από το μεσημέρι μέχρι το πρωί, κλεισμενο στο δωμάτιο του. Μετά το σχολείο τον πάει στην πισίνα  οπου τον βιντεοσκοπει για το fb της. Στη συνέχεια φαι και 15ωρο εγκλεισμό στο δωμάτιο του. Τον έχει εκπαιδεύσει στα μέτρα της όπως την βολεύει.

ΑΥτή λέω, αλλά δεν νοίζω ότι χρειάζετια να τη σχολιάζουμε εδώ, δεν είναι άτομο με θεσμική θέση ούτε συμμετέχει στο φόρουμ. Δεν έχω γνώμη για εκείνην ούτε θα ήθελα να κρίνω τι κάνουν με τα παιδιά τους γονείς που βρίσκονται σ' αυτή τη θέση.  Με απασχολέι μόνο τι γίνεται με τα σχολεία, και στη συζήτηση στον τοίχο της είδα μεγάλο φανατισμό αλλά ταυτόχρονα και αδιαφορία για την υγειά των παιδιών τους.
Θα μπορούσαν να ζητήσουν να αλλάξει το καθεστώς, να μην μπουν τα σχολεία σε αναστολή αλλά να γίνονται εξατομικευμένες συναντήσεις με όσα μέτρα ασφαλείας μπορούν να τηρηθούν τουλάχιστον από πλευράς εκπαιδευτικού. Τέλος πάντων, δεν έχω και γνώση για το θέμα, ιδέες ρίχνω. Απλώς δεν μπορώ να φανταστώ πώς γονιός με παιδί με θέματα υγείας θέλει να το στέλνει αυτήν την περίοδο σχολείο. Το να αδιαφορεί για την υγεία των εκπαιδευτικών, ας πούμε ότι το προσπερνάμε για΄τι όλοι έτσι κι αλλιώς αδιαφορούν για εμάς, ειδικά οι γονείς των υγιών παιδιών. Αλλά να θες να στέλνεις το παιδί σου κάπου χωρίς κανένα μεσο προστασίας, σαν τρόπος σκέψης, με προσπερνά. Κ κατάλαβα ότι δεν θέλουν ούτε τα τεστ γιατί πολλά από αυτά τα παιδιά δεν συνεργάζονται μ ε γιατρούς, κατανοητό επίσης, αλλά κάπως δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας και να προσβάλλουμε μετά και αυτούς που κινδυνεύουν για χάρη μας....

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2364 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 03:06:27 μμ »
@ΑΝΝΑΒΤ Να το βγάζει βόλτα τα απογευματα , ποδήλατο, και να του μιλάει (χωρίς να τον βιντεοσκοπει) ,όχι να  τον αφήνει με τις ώρες μόνο του.  Ο γιος της περισσότερο βλέπει το προσωπικό του σχολείου του από τη μητέρα του κι αυτήν με μια κάμερα μπροστά.

@Εσπερος έτσι είναι, κι όποιος έχει γράψει αυτά που λες στον τοίχο της , του διαγράφει τα σχόλια και του αποκλείει τον σχολιασμό. Επίσης ξέρει το σχετικό ΦΕΚ τί θα γράφει!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2365 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 03:11:51 μμ »
@ΑΝΝΑΒΤ Να το βγάζει βόλτα τα απογευματα , ποδήλατο, και να του μιλάει (χωρίς να τον βιντεοσκοπει) ,όχι να  τον αφήνει με τις ώρες μόνο του.  Ο γιος της περισσότερο βλέπει το προσωπικό του σχολείου του από τη μητέρα του κι αυτήν με μια κάμερα μπροστά.

@Εσπερος έτσι είναι, κι όποιος έχει γράψει αυτά που λες στον τοίχο της , του διαγράφει τα σχόλια και του αποκλείει τον σχολιασμό. Επίσης ξέρει το σχετικό ΦΕΚ τί θα γράφει!

Τα τελευταία χρόνια που έγινε μόδα να είσαι επαγγελματίας μαμά, υπήρξαν και άλλεες προσωπικότητες που ξεκίνησαν από ένα απλό μαμαδοσάιτ με βιωματικές  αναρτήσεις, και κατέληξαν να παριστάνουν τους γκουρού και να α καλλιεργούν έναν μύθο γύρω από το πρόσωπό τους, για τοπόσο καλές μαμάδες είναι. Κάπου στην πορεία έκαναν λάθη ως γονείς, όπως όλοι μας, αλλά εγκλωβιχμένες σε αυτήν την εικόνα που έχουν πλάσει, τα προσπέρασαν όλα αυτά και πλέον ασχολούνται περισσότερο με το να είναι επαγγελματίες μαμάδες, παρά αληθινοί γονείς. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν είναι έτσι κι αυτή η γυναίκα,  ελπίζω να μην είναι βέβαια αλλά δεν έχω παρακολουθήσει και το θέμα, απλώς γνώριζα την ύπαρξή της.




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 287

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.