*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948135 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2506 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 04:08:28 μμ »
Θα σου πω εγώ, TimPap, τι συμβαίνει. Δείχνεις με τα μηνύματά σου πως δεν κάμεις μάθημα. Και πως τρως όλην την ώρα γι' απουσίες για ελέγχους για το τι έπραξε έκαστος για εξέταση για βιβλίο ύλης για βαθμολογήσεις για τεστ και τα ρέστα. Το τυπικό κομμάτι δηλαδής. Και πως για το ουσιαστικό, το καθ' εαυτό μάθημα τη διδασκαλία, δε μένει χρόνος. Οπότε δεν εμβαθύνεις δεν προχωράς στέρεα και κάμεις ανεμομαζώματα επιπέδου απλοϊκού κι επιφανειακού. Οπότε κρατάς πίσω τους καλούς μαθητές που θα ενδιαφέρουνται για κάτι πιο σοβαρό απ' τα τετριμμένα. Αυτήν την εντύπωση δίδεις. Θα 'θελα να μιλήσω με δυνατούς μαθητές στο αντικείμενό σου για να διαπιστώσω τι συμβαίνει κι αν έχω δίκιο ή αν σφάλλω. Είμαι περίεργος ομολογώ. :-\

Εγω δεν είμαι τόσο αυστηρή. Ο συνάδελφος κου θυμίζει μια στο σχολείο μας, πολύ μορφωμένη κ εργατική, που βγάζει επιμελώς όλη την ύλη, προχωρώντας ακατάπαυστα, μιλώντας σχεδον μόνη ή με 3-4 παιδιά, και τα υπόλοιπα θεωρεί ότι απλώς αδιαφορούν ή φταίνε. Διδάσκει το μάθημα δλδ κ όχι τους μαθητες. κ ο timpap μ δίνει την εντύπωση ότι άπαξ κ είπε ο, τι έχει να πει κ ανταποκρίθηκαν κάποιοι, όλα καλά, πάμε τώρα στην αξιολόγηση που είναι η υπέρτατη αξία. Συγγνώμη αν σε αδικώ timpap, αλλά η περιγραφή μου είναι κ πολύ επιεικής σε σχέση με την υφέρπουσα υποτίμηση που δείχνεις προς εμένα κ προς πολλούς άλλους εδώ πέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2507 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:50:16 μμ »
Κι όμως, στην αξιολόγηση, ο TimPap θα πάρει άριστα 10. Εγώ και κάποιοι άλλοι θα βγούμε μετεξεταστέοι. Α, και σήμερα στην Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου λέγαμε με τους μαθητές για την μουσική trap, για τα βιβλία Γλώσσας που είχα στο Δημοτικό και για την μεταρρύθμιση στην παιδεία επί υπουργίας Κακλαμάνη!!!! Με βλέπω να κόβομαι στην αξιολόγηση.... >:( >:( >:(

Με την ευκαιρία, να τι λέει ο Εξαδάκτυλος, πρόεδρος του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου για τα σχολεία και μπράβο του:
ewsit.gr/ellada/eksadaktylos-gia-koronoios-prooro-to-anoigma-ton-sxoleion-stis-7-dekemvriou/3147971/

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2508 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 08:34:10 μμ »
Θα σου πω εγώ, TimPap, τι συμβαίνει. Δείχνεις με τα μηνύματά σου πως δεν κάμεις μάθημα. Και πως τρως όλην την ώρα γι' απουσίες για ελέγχους για το τι έπραξε έκαστος για εξέταση για βιβλίο ύλης για βαθμολογήσεις για τεστ και τα ρέστα. Το τυπικό κομμάτι δηλαδής. Και πως για το ουσιαστικό, το καθ' εαυτό μάθημα τη διδασκαλία, δε μένει χρόνος. Οπότε δεν εμβαθύνεις δεν προχωράς στέρεα και κάμεις ανεμομαζώματα επιπέδου απλοϊκού κι επιφανειακού. Οπότε κρατάς πίσω τους καλούς μαθητές που θα ενδιαφέρουνται για κάτι πιο σοβαρό απ' τα τετριμμένα. Αυτήν την εντύπωση δίδεις. Θα 'θελα να μιλήσω με δυνατούς μαθητές στο αντικείμενό σου για να διαπιστώσω τι συμβαίνει κι αν έχω δίκιο ή αν σφάλλω. Είμαι περίεργος ομολογώ. :-\
Σωστή διάσταση δίνεις! Οι υπόλοιποι σαν να έχουν σύμπλεγμα κατωτερότητας και σε κάθε τι που λέγεται εδώ μέσα θέτουν τον εαυτό τους στο κέντρο. Συνήθως νιώθουν προσβεβλημένοι ή αδικημένοι. Σε σωστή λοιπόν διάσταση leon αλλά μονοδιάστατα. Γιατί μόνο για τους καλούς έχεις απορία; Ο κάθε μαθητής πρέπει κάτι να κερδίζει από το μάθημα. Όταν διδάσκεις βασικά μαθήματα που στο μέλλον θα σε καθορίσουν έχει αξία και η διαδικασία που τόσο υποτιμάτε. Μην ξεχνάτε ότι ήμουν από τους λίγους μαθητές που δεν χρειάστηκε να κάνω ιδιαίτερα ή φροντιστήρια. Κι αυτό γιατί έτυχα σε πολύ καλούς δασκάλους στο δημοτικό και στο γυμνάσιο. Αν αποκτήσει κάποιος τις βάσεις και μάθει να μελετά αποτελεσματικά. μετά δεν έχει ανάγκη κανέναν. Μπορεί να κατακτήσει τη γνώση από παντού! Ξέρει να την αναζητά.
Οπότε αν βρεθείς σε σχολείο μαζί μου, να ρωτήσεις κάθε μου μαθητή από τον πιο αδύναμο ως τον πιο δυνατό. Κάθε χρόνο βάζω τους μαθητές μου να με αξιολογήσουν. Είναι έντιμο, γιατί τους αξιολογώ και δέχονται την κριτική μου. Με μεγάλη χαρά αποδέχομαι την κριτική τους. Είναι σκληρή, αλλά πάντα εύστοχη και δίκαιη. Να το δοκιμάσετε, αν δεν το κάνετε ήδη! Γραπτή αξιολόγηση του καθηγητή και του μαθήματος. Έχω μεζέψει πολύ υλικό τις δεκαετίες που δουλεύω και η περσινή και η φετινή χρονιά θα είναι ιστορικές. Γιατί ποτέ ξανά δεν διδάξαμε με τον ίδιο τρόπο.
Οι μαθητές μου πέρσι λοιπόν μου ζήτησαν περισσότερες αξιολογήσεις σε μικρές ενότητες, για να προλαβαίνουν τα κενά σε κλειστού τύπου ερωτήσεις. Στις πλατφόρμες είναι και διαδραστικές και τους αρέσουν!
Αν κάτι έχει ή δεν έχει αποτέλεσμα φαίνεται στα τεστ. Κρινόμαστε μαζί με τους μαθητές μας! Με τις σωστές ερωτήσεις αξιολογείς πολλές δεξιότητες και γνώσεις ταυτόχρονα. Δεν είναι διαδικασία στείρα. Βασικά καθετί έχει το νόημα που του δίνεις εσύ!
Με σωστό προγραμματισμό η ύλη όχι απλά βγαίνει, αλλά τη δουλεύεις καλά! Οι συνθήκες τώρα για το λύκειο είναι δύσκολες και κατανοώ την απαίτηση για μείωση της ύλης για τις πανελλήνιες. Όπου φτάσουν τα δημόσια σχολεία θα σταματήσει και αυτή. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Για αυτό τη στέλνουμε εξάλλου στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2509 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 12:05:56 πμ »
Αισιόδοξη εκπαιδευτικος (πράγματι είσαι αισιόδοξη με αυτά τα χάλια της παιδείας? Το ότι τα μισά παιδιά γ λυκείου δεν ξέρουν να κάνουν πράξεις κλασματων και να συνταξουν μια πρόταση).
1.Ασε τις πλάτες για τους γυμνασμένους. Σιγά μην σε κεράσουνε και γλυκάκι που κάνεις το αυτονόητο.Τι κάνεις? Μάθημα χαμηλότερου επιπέδου(οπως όλοι μας) με υπολογιστή.Σιγα τα αυγά.Εκτος αν κάνεις 5 ώρες και εσύ προετοιμασία. Ούτε έρευνα να έκανες.
2.Εκπαίδευση δεν είναι μόνο τα τραγουδάκια στο δημοτικο. Είναι και η γ λυκείου. Όπου εκεί έχει πανελλήνιες. Αυτά που λες λοιπόν να τα πεις στα παιδιά που προσπαθούν με τηλεκπαιδευση και το ίντερνετ πέφτει. Ή όπου καθηγητές απλά διαβάζουν το βιβλίο και αυτό το λένε τηλεκπαιδευση.
3.Εχω αναφέρει τι προτείνω. Αλλά τώρα χωρίς την βάση του 10 και με είσοδο όλων των μαθητών στα πανεπιστήμια λυθκε το πρόβλημα της τηλεκπαίδευσης. Όλα βαίνουν καλώς. Και τηλεκπαιδευση κάναμε και είχε επιτυχία αφού όλοι αριστευσαν και μπήκαν πανεπιστήμιο. Και ζησαν αυτοί καλά και εμείς καλυτερα
Ως φιλόλογος έχω κάνει τρεις και πέντε ώρες προετοιμασία καθημερινά και εκτός τηλεκπαίδευσης. 12 αντικείμενα δεν τα λες και λίγα. Σ'αυτό που ήθελα να εστιάσω είναι πως γίνεται μια σημαντική προσπάθεια και όλοι έχουμε βάλει πλάτη. Τέλεια δεν ήταν και δε θα είναι ποτέ, με ή χωρίς τηλεκπαίδευση. Η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη αλλά θα κρατήσει ένα, δύο, τρεις μήνες. Αυτό που με νοιάζει είναι με το που επανέλθουμε στην κανονικότητα να είμαστε όλοι εκεί. Δε θέλω να δω σε μια οικογένεια από 5 να γίνονται 4, σε μια τάξη από 25 24. Δε θέλω να ανοίξουμε και να "λείπει" συνάδελφος. Ας μάθουν και λιγότερα. Με πέντε γράμματα πάνω πέντε γράμματα κάτω δε χάθηκε κανείς. Θα χαθεί, όμως, αν κλείσει το σπίτι του. Δε θα κρατήσει για πάντα. Ας ηρεμήσουμε λίγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2510 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:03:19 πμ »
Πότε πιστεύετε ότι θα ανοίξουμε τελικά; Προφανώς το 1 Δεκεμβρίου πήγε περίπατο... Διαρρεόυν 2 σενάρια:
α. Άνοιγμα όλων των βαθμίδων στις 7 Δεκεμβρίου
β. Άνοιγμα πρωτοβάθμιας στις 7 Δεκεμβρίου και δευτεροβάθμιας στις 14.
(Η Παγώνη βέβαι, πρότεινε άνοιγμα μετά τα Χριστούγεννα, αλλά δεν το θεωρώ πιθανό, αν και ίσως πιο ασφαλές.)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2511 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:36:36 πμ »
Πότε πιστεύετε ότι θα ανοίξουμε τελικά; Προφανώς το 1 Δεκεμβρίου πήγε περίπατο... Διαρρεόυν 2 σενάρια:
α. Άνοιγμα όλων των βαθμίδων στις 7 Δεκεμβρίου
β. Άνοιγμα πρωτοβάθμιας στις 7 Δεκεμβρίου και δευτεροβάθμιας στις 14.
(Η Παγώνη βέβαι, πρότεινε άνοιγμα μετά τα Χριστούγεννα, αλλά δεν το θεωρώ πιθανό, αν και ίσως πιο ασφαλές.)
Εγώ πιστεύω το πρώτο σενάριο. Για δυο βδομάδες πριν τις γιορτές θ' ανοίξομε και για δυο βδομάδες μετά. Και θα ξανακλείσομε για κάνα μήνα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2512 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:37:19 πμ »
Θα το μάθουμε την Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2513 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:49:39 πμ »
Γιατί τι θα συζητηθεί την Παρασκευή και από ποιους;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2514 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 11:03:11 πμ »
Γιατί τι θα συζητηθεί την Παρασκευή και από ποιους;
Είχαν πει για διάγγελμα την Παρασκευή, ανακοίνωση παράτασης λοκνταουν κ σχεδίου για άνοιγμα αγοράς κ σχολείων.

Φοβάμαι κατάργηση διακοπών φέτος. Το in.γρ ελεγε ότι τα σχολεία θα ανοίξουν μέχρι την ημερομηνία που κλείνουν για διακοπές που δεν έχει ανακοινωθεί. Προφανώς δεν θα εννοούν να κάνουμε μάθημα κ στις 24 αλλά φοβάμαι άνοιγμα μεταξύ πρωτοχρονιάς κ φώτων.

Μην αρχίσουν κάποιοι ότι το λέω για τεμπελιά. Δεν θεωρώ παράλογο να κερδηθεί δια ζώσης διδακτικός χρόνος, αρκεί να ανακοινωθεί ένα πλάνο κ να αναδιαμορφώνει η εξαποστασεως. Γιατί αν τώρα τα παιδιά πρέπει να κάνουν 7ωρα για να δικαιολογείται ο μισθός της κάθε ειδικότητας, δεν μπορούν να έρθουν μετά κ να πουν να δουλέψουμε κ στις διακοπές.


Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2515 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 11:33:31 πμ »
Είχαν πει για διάγγελμα την Παρασκευή, ανακοίνωση παράτασης λοκνταουν κ σχεδίου για άνοιγμα αγοράς κ σχολείων.

Φοβάμαι κατάργηση διακοπών φέτος. Το in.γρ ελεγε ότι τα σχολεία θα ανοίξουν μέχρι την ημερομηνία που κλείνουν για διακοπές που δεν έχει ανακοινωθεί. Προφανώς δεν θα εννοούν να κάνουμε μάθημα κ στις 24 αλλά φοβάμαι άνοιγμα μεταξύ πρωτοχρονιάς κ φώτων.

Μην αρχίσουν κάποιοι ότι το λέω για τεμπελιά. Δεν θεωρώ παράλογο να κερδηθεί δια ζώσης διδακτικός χρόνος, αρκεί να ανακοινωθεί ένα πλάνο κ να αναδιαμορφώνει η εξαποστασεως. Γιατί αν τώρα τα παιδιά πρέπει να κάνουν 7ωρα για να δικαιολογείται ο μισθός της κάθε ειδικότητας, δεν μπορούν να έρθουν μετά κ να πουν να δουλέψουμε κ στις διακοπές.
Το διάγγελμα, από βδομάδα.
Μάλλον, θα ανοίξουν τα νηπιαγωγεία & τα Δημοτικά στις 7/12, θα κάνουν τεστ σε δασκάλους και παιδιά κι αναλόγως, τα Γυμνάσια και τα Λύκεια για τις 14.
Τα σχολεία κλείνουν για Χριστούγεννα στις 22/12. Είναι γνωστό...
Μάθημα στο ενδιάμεσο; Αν είναι δυνατό! Μα κάνουμε τώρα κανονικό μάθημα, προχωρά η ύλη... Ποιος μαθητής θα κάνει τηλεμάθημα στο ενδιάμεσο; Ήδη βαριούνται και αρκετοί κάνουν απουσίες... Ε, όχι κι έτσι...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2516 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 12:19:53 μμ »
Είχαν πει για διάγγελμα την Παρασκευή, ανακοίνωση παράτασης λοκνταουν κ σχεδίου για άνοιγμα αγοράς κ σχολείων.

Φοβάμαι κατάργηση διακοπών φέτος. Το in.γρ ελεγε ότι τα σχολεία θα ανοίξουν μέχρι την ημερομηνία που κλείνουν για διακοπές που δεν έχει ανακοινωθεί. Προφανώς δεν θα εννοούν να κάνουμε μάθημα κ στις 24 αλλά φοβάμαι άνοιγμα μεταξύ πρωτοχρονιάς κ φώτων.

Μην αρχίσουν κάποιοι ότι το λέω για τεμπελιά. Δεν θεωρώ παράλογο να κερδηθεί δια ζώσης διδακτικός χρόνος, αρκεί να ανακοινωθεί ένα πλάνο κ να αναδιαμορφώνει η εξαποστασεως. Γιατί αν τώρα τα παιδιά πρέπει να κάνουν 7ωρα για να δικαιολογείται ο μισθός της κάθε ειδικότητας, δεν μπορούν να έρθουν μετά κ να πουν να δουλέψουμε κ στις διακοπές.
Μα γιατί να κάνουμε μάθημα στην περίοδο των διακοπών; Και τώρα κανονικά μαθήματα κάνουμε με εργασίες και όλα τα συναφή! Νομίζω ότι είναι κατοχυρωμένες οι διακοπές όχι μόνο των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών! Μάλλον έχετε μπερδευτεί! Εξάλλου οι πρώτοι που θα αντιδράσουν είναι οι μαθητές!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2517 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 12:38:17 μμ »
Μα γιατί να κάνουμε μάθημα στην περίοδο των διακοπών; Και τώρα κανονικά μαθήματα κάνουμε με εργασίες και όλα τα συναφή! Νομίζω ότι είναι κατοχυρωμένες οι διακοπές όχι μόνο των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών! Μάλλον έχετε μπερδευτεί! Εξάλλου οι πρώτοι που θα αντιδράσουν είναι οι μαθητές!

Με προβλημάτισε αυτή η ασάφεια στο ρεπορτάζ Επίσης ξέρω ότι πολλοί γονείς θα το ήθελαν.....

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2518 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 12:45:59 μμ »
Γιατί να μην κάνομε webex teleducation και στο ρεβεγιόν παραμονή Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς; Ωλλ τουγκέδερ στην οθόνη. Μαθητές γονείς εμείς. Έτσι κι αλλιώς φέτος δεν έχει παραλιακή Ποσειδώνος. Σαλονάτα θα τη βγάλομε. Δε σας καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2519 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 01:01:35 μμ »
Πρώτον, διάγγελμα κάνει μόνο ο πρόεδρος της δημοκρατίας. Ο πρωθυπουργός θα κάνει ομιλία/ανακοίνωση κλπ (θα.. απευθυνθεί στο λαό...).
Δεύτερον, μην παραπληροφορείτε με τα περί μαθημάτων στις διακοπές χριστουγέννων κλπ.. διακοπές κανονικά. Για αυτό γίνεται τώρα η τηλεκπαίδευση.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.