*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 952913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3304 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:00:41 μμ »
Εγώ λυπάμαι ακόμη πιο πολύ τους ξενόγλωσσους, πληροφορικής, μουσικής, κτλ που πάνε σε 3,4 και 5 σχολεία και μπαίνουν σε όλες τις τάξεις... :-[ :-[ :-[

Cringe!

Επειδή διατίθεμαι σε πέντε σχολεία θα σου έλεγα να μην λυπάσαι καθέναν, αλλά να τηρείς τα μέτρα ασφαλείας και να δείχνεις την απαιτούμενη κατανόηση και προσοχή τόσο σε αυτή την κατηγορία των συνάδελφων όσο και στους υπολοίπους, γιατί διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος να λυπηθούμε κυριολεκτικά.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:47 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3305 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:08:51 μμ »
Είμαι μια από αυτούς που περιγράφεις. Είμαι σε πάνω από ένα σχολεία, κάνω μάθημα σε όλες σχεδόν τις τάξεις. Έρχομαι σε επαφή με μπόλικο κόσμο, παράπονο δεν έχω.
Τέσσερα σχολεία, εννέα τμήματα ξένης γλώσσας (έως 28 μαθητές που μαζεύονται από δυο-3 διαφορετικά τμήματα του κάθε σχολείου)και δυο τμήματα α και β τάξης για ευέλικτη, 250 μαθητές στο σύνολο, πόσο να προφυλαχτείς;
Το πιο ενδιαφέρον για μένα είναι το πως θα πετύχουν να φτιάξουν το πρόγραμμα με διαφορετικές ώρες άφιξης τμημάτων για τις ειδικότητες που μπαίνουν σε διάφορες τάξεις ή που πήγαιναν την ίδια μέρα σε δυο σχολεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2021, 11:13:05 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3306 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:13:34 μμ »
Η Πορτογαλία έχει 10,000 κρούσματα σήμερα :'( κ είναι χώρα με παρόμοια χαρακτηριστικά με εμάς.  Ο,τι ανοίγει έχει ένα κόστος σε κρούσματα και κρεβάτια ΜΕΘ κ η κάθε κυβέρνηση διαλέγει τι ανοίγει κ τι κλείνει ανάλογα με τα στατιστικά-οκ.

Η διασπορά στον ιδιωτικό τομέα, από εργοστάσια μέχρι οικοδομή μέχρι τα νύχια στο σπίτι ΔΕΝ μπορεί να ελεγχθεί-'οτι και να λέμε- Με το εμβόλιο προ των πυλών δεν νομίζω ότι αξίζει να ρισκάρει να του ξεφύγει η κατάσταση ούτε καν για το σχολείο και δεν πιστευα ποτέ ότι θα τα έλεγα εγώ αυτά  :-X.  Επίσης, δεν ξέρω στα ΧΑΛΙΑ που έχει ο ιδιωτικός τομέας αν η ψυχολογία του παιδιού της 6ης Δημοτικού με γονείς που έχουν ή δουλεύουν σε μαγαζί που έστω ΚΑΤΙ πουλάει με click away είναι καλύτερη σήμερα που ξέρει ότι αυτό θα πάει στο σχολείο τη Δευτέρα αλλά οι γονείς δεν θα έχουν δουλειά να πάνε γιατί σήμερα άκουγα ότι  δεν θα τα ανοίξουν μαζί με τα δημοτικά γιατί είναι ρίσκο.


https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-portugal/update-1-portugals-covid-19-cases-hit-record-emergency-to-be-extended-idUSL1N2JH122

Αυτό έγραψε σήμερα ένας γνωστός παιδίατρος. προς τιμήν τιυ επειδή οι παιδίατροι είναι πολύ αντιδραστικοί κ εμμονικοι με την ψυχολογία των παιδιών κλπ. Κι έγραψε ο άνθρωπος ότι προέχει η οικονομία γιατί ακριβώς κάποιες οικογένειες κυριολεκτικά πεινάνε πλέον, πολύ σοβαρότερη ζημια από την τηλεκπαίδευση. Κ εδώ που τα λέμε, είναι κάπως άσχημα τα ανοιχτά μαγαζιά με κλειστά σχολεία αλλά το λιανεμπόριο γενικα δεν είναι τραγικά επικίνδυνο, αν μείνουν κλειστά τουλ τα εμπορικα κέντρα. πας, ψωνίζεις, σε δεκάλεπτα φεύγεις. από το χάλι με τα κούριερ κ τις αποθήκες των eshop, ασφαλέστερο ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3307 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:20:09 μμ »
Αυτό έγραψε σήμερα ένας γνωστός παιδίατρος. προς τιμήν τιυ επειδή οι παιδίατροι είναι πολύ αντιδραστικοί κ εμμονικοι με την ψυχολογία των παιδιών κλπ. Κι έγραψε ο άνθρωπος ότι προέχει η οικονομία γιατί ακριβώς κάποιες οικογένειες κυριολεκτικά πεινάνε πλέον, πολύ σοβαρότερη ζημια από την τηλεκπαίδευση. Κ εδώ που τα λέμε, είναι κάπως άσχημα τα ανοιχτά μαγαζιά με κλειστά σχολεία αλλά το λιανεμπόριο γενικα δεν είναι τραγικά επικίνδυνο, αν μείνουν κλειστά τουλ τα εμπορικα κέντρα. πας, ψωνίζεις, σε δεκάλεπτα φεύγεις. από το χάλι με τα κούριερ κ τις αποθήκες των eshop, ασφαλέστερο ακούγεται.
Έτσι είναι... Και φυσικά δεν το λέω επειδή προτιμώ να κάτσω σπίτι με το WebEx όπως κάποιοι θα πουν. Κάθε άλλο! Προτιμώ να είμαι στην τάξη. Αλλά ξέρω οικογένειες που από πέρσι περνάνε πραγματικά δύσκολα οικονομικά και το δίλημμα τηλεκπαίδευση ή δια ζώσης διδασκαλία δεν τους απασχολεί τόσο. Όταν δεν έχει κάποιος δουλειά και δεν μπορεί καν να ψάξει αφού όλα είναι κλειστά, αυτό είναι το πρωταρχικό του πρόβλημα μαζί φυσικά με τη διαφύλαξη της υγείας του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:47 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3308 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:43:29 μμ »
;D έχεις τα δίκια σου κ εσύ  ;D πριν τα χριστούγεννα τον βρίζανε που άνοιξε τα μαγαζιά κ είχε κλειστά σχολεία , τώρα γιατί κλείνει τα μαγαζιά κ γιατί ανοίγει τα σχολεία   :P μάλλον μετά τον κοβιντ θα γίνουν φίρμες άλλες ειδικότητες ιατρών  στην τι βι  ::)

Εμείς φταίμε που δεν κάνει τίποτα σωστά; Εγώ για παράδειγμα έβριζα τα Χριστούγεννα γιατί άνοιξε τα νυχάδικα κια τα βιβλιοπωλεία που είναι πολύ πιο επικίνδυνα να κολλήσεις τον ιο και λιγότερο αναγκαία στην κοινωνία. Οπότε μπορούσε κάποιος να κάτσει 3 ώρες στο κομμωτήριο και το νυχάδικο για να κάνει ροζ ανταύγειες στα μαλλιά και αγιοβασιλάκια στα νύχια, να κάθεται μέσα στο βιβλιοπωλείο για να διαβάσει το Πόλεμος και Ειρήνη αλλά δεν μπορούσε να μπει σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά να αγοράσει μία λάμπα.
Και τώρα με τα σχολεία, ποιος είπε ότι δεν θέλουμε να ανοίξουν τα σχολεία; Μέτρα ζητάμε. ΜΕΤΡΑ! ΜΕΤΡΑ!
Μέτρα που θα διασφαλίζουν την υγεία τη δική μας και τον παιδιών μας.
Άχρηστοι και επικίνδυνοι...

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3309 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 08:58:16 πμ »
μόλις άκουσα μία γυνή επιστήμονα (μόνο 1-2 λένε τα φαιδρά, κανένας άντρας επιστήμονας ! ) που επιμένει για το άνοιγμα να λέει (έτσι παίρνονται οι αποφάσεις , για να καταλάβουμε) : έχω φίλους με μικρά παιδιά που μου λένε ότι είναι κολλημένα στον υπολογιστή και δεν θέλουν να βγουν από το σπίτι (υποψιάζομαι υψηλής κοινωνίας) ! ανίκανοι γονείς να πάνε μια βόλτα με τα παιδια με τα πόδια , θέλουν τον μπαμπούλα-σχολείο για να δραστηριοποιηθούν τα παιδιά ! και δεν είχαμε κρούσματα στα σχολεία ! στα μικρά οκ ,ίσως λίγα , στα λύκεια δεν είχαμε; ξεφτίλα ! (τώρα ο Δημόπουλος αναφέρει έρευνα από τη σουηδία για μειωμένα κρούσματα στα σχολεία μαθητων μέχρι 16 ετών. ας ανοίξουν όλα ! )

και τώρα λένε ότι παίζει να μην ανοίξουν τη δευτέρα ! χαχαχαχ, λόγω θεοφανίων ! που ό,τι κρούσματα βγουν θα έρθουν από τραπεζώματα προηγούμενα... πάλι καλά που το ψιλοψελλίζουν κάποιοι στο τελεβίζιον. αφού δεν κατέστη σαφές ότι αυτό το κλείσιμο μιας βδομάδας που πολιτικά γελοιωδώς αποφασίστηκε ΔΕΝ έχει καμία επίπτωση στη δευτέρα 11/1. αρχίζει πια ο παραλογισμός... εγώ θέλω να ανοίξουν όλα και να κλείσουν οι εκκλησίες τότε.

τα εύσημα σε όποιον παιδίατρο είπε - ποιος ; - ότι τα ψυχολογικά  θα προκύψουν από τα οικονομικά . είμαστε αλλού, άκρη δεν θα βγει. καλή τύχη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2021, 09:17:15 πμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3310 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 10:42:48 πμ »
Κορονοϊός – Δερμιτζάκης: Φοβάμαι μην γίνει Θεσσαλονίκη όλη η χώρα μετά τα Θεοφάνεια https://www.newsit.gr/ellada/koronoios-dermitzakis-fovamai-min-ginei-thessaloniki-oli-i-xora-meta-ta-theofaneia/3196003/

https://www.newsit.gr/ellada/poso-moiraies-tha-apovoun-oi-eikones-synostismou-ton-theofaneion-o-prytanis-tou-ekpa-sto-newsit-gr/3195600/
https://www.newsit.gr/ellada/kapravelos-erxetai-to-3o-kyma-koronoiou-kai-tha-thrinisoume-polla-thymata/3196005/
Δε φοβάμαι ότι θα ζήσουμε αντίστοιχα περιστατικά, είμαι σίγουρος. Χειρότερα πολύ χειρότερα, με αυτά τα μυαλά δε θα μιλάμε μόνο για τραγωδία της Θεσσαλονίκης και της Βορείου Ελλάδος αλλά της χώρας… Να είσαστε σίγουροι ότι έχουμε τρίτο κύμα μπροστά, και θα θρηνήσουμε πολλά θύματα» ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Καπραβέλος.

Εξήγησε επίσης ότι η διαφορά μεταξύ Νοεμβρίου και Φεβρουαρίου είναι ότι το ΕΣΥ είναι πολύ πιο πιεσμένο χωρίς διαθέσιμες ΜΕΘ. «Έχω χάσει τα λόγια μου, πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να προσθέσω για να βοηθήσω τους πολίτες και την πολιτεία να αποφύγουμε την τραγωδία η οποία συνεχίζεται και βλέπουμε μπροστά μας» τόνισε ο κ. Καπραβέλος.

https://www.newsit.gr/ellada/tountas-lathos-to-anoigma-ton-sxoleion-me-lockdown-20-imeron-tha-eixame-kalytera-apotelesmata-vid/3196052/ Τούντας: Λάθος το άνοιγμα των σχολείων – Με lockdown 20 ημερών θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα (vid)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2021, 10:48:45 πμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3311 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 10:57:20 πμ »
Απορία. Τι προσπαθείς να πετύχεις ανεβάζοντας τις δηλώσεις της επιτροπής? Ξέρουμε την κατάσταση τηλεόραση βλεπουμε

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3312 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 11:04:28 πμ »
Απορία. Τι προσπαθείς να πετύχεις ανεβάζοντας τις δηλώσεις της επιτροπής? Ξέρουμε την κατάσταση τηλεόραση βλεπουμε
γιατι να θες να προσπαθώ  κάτι να πετύχω με το ανέβασμα των δηλώσεων της επιτροπής;

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3313 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 11:25:52 πμ »
Εγώ που δεν βλέπω τηλεόραση, μια χαρά βρίσκω το ανέβασμα των δηλώσεων μελών της επιτροπής. Αφήστε που μερικές από αυτές δεν παίζονται καν στην τηλεόραση αν δεν συνάδουν με το κυβερνητικό αφήγημα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3314 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 11:50:09 πμ »
Βάλε και της πελωνη

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3315 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 12:05:23 μμ »
Τα χθεσινά συμβάντα και οι δηλώσεις Πελώνη δείχνουν ολοφάνερα πως "έχει χαθεί η μπάλα".

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3316 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 12:15:02 μμ »
Για μένα είναι λόγος να πέσει η κυβέρνηση ή για παραιτήσεις υπουργών. Δεν μπορεί να βγαίνει το πρωί η μάκρη να λέει ανοίγουν κανονικά και μετά από μια ώρα να έρχεται η πελωνη. Δεν μπορεί να βγαίνει ο πετσας να λέει ανοίγουμε και μετά από δύο μέρες να λένε μόνο δημοτικα

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3317 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 12:29:41 μμ »
Ποια είναι η Πελώνη, πρώτη φορά την ακούω...
Googlarω και τι να δω, την πιο ξεκαρδιστική δήλωση της νέας δεκαετίας.
"Μπορεί και να μην ανοίξουν... την τελική εισήγηση θα την κάνουν οι επιστήμονες"
ΧαχαχαχαχαχαχαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΧΧ!!!!!!!1111
Ότι τι, μας τρόλλαραν νωρίτερα; Μήπως είχαμε Πρωταπριλιά και όχι Πρωτοχρονιά;
Όλη αυτή η απόλυτη γελοιότητα ενδεδυμένη με όλη αυτή τη σοβαροφάνεια, τα κοστούμια, τα ταγιέρ, τις συνεντεύξεις στα κανάλια από ειδικούς, κ.λπ.... Ούτε σε επιθεώρηση του Σεφερλή να βρισκόμασταν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.