*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3556 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 08:39:46 μμ »
Έχεις υπολογίσει το κόστος; Γυρνάμε γύρω από τις ίδιες σκέψεις!
Αν εννοείτε το ψυχικό κόστος, προσωπικά για εμένα είναι ανυπολόγιστο... από πλευράς φιλότιμων μαθητών ακόμη μεγαλύτερο...Το μόνον που προσπαθώ είναι να το παραμερίζω και να κάνω το μάθημα ευχάριστο με τους μαθητές μου. Το οικονομικό δεν είναι τίποτε μπροστά σε όλο αυτό (προκειμένου να αγοράσω πίνακα και αναλώσιμα και να βάλω στραμμένη κάμερα προς αυτόν-όλα με προσωπικά μου έξοδα)... Όσον αφορά το κόστος από πλευράς πολιτείας για να εργαστώ; Μηδέν... Όσον αφορά το πολιτικό κόστος για όλο αυτό που περνάω σε καθημερινή βάση ας μην αναφερθώ γιατί δεν έχει νόημα επί της παρούσης και δεν με απασχολεί άλλωστε μιας και είμαι εκπαιδευτικός-παιδαγωγός και όχι πολιτικός παράγοντας...  Απλά είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω τόσο δύσκολες και ιδιαίτερες συνθήκες διδασκαλίας και να μην εισπράττω καμία διευκόλυνση ψυχική και ηθική  ούτε από την πολιτεία, ούτε από την διεύθυνση του σχολείου και πολύ περισσότερο από την πολιτική μου ηγεσία, εκεί στο Υπουργείο μιας και διδάσκω σε λύκειο σε δημόσιο σχολείο... Να θυμίσω σε πόσο δύσκολη θέση έχουμε έρθει προκειμένου να αξιολογήσουμε μαθητές με αξ αποστάσεως διαγωνίσματα μέσω του eclass από το "ασκήσεις" και το "εργασίες" το οποίο θέλει πολλές ώρες για να το πειραματιστείς, χωρίς επιμόρφωση (η οποία έρχεται σε λάθος χρόνο)... τι άλλο και πόσα άλλα να παραθέσω... ο καθένας ξέρει... απλά έχουμε κουραστεί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:15 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3557 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 09:29:28 μμ »
Νομίζω ότι χάνουμε το νόημα. Το σχολείο χάνει την παιδαγωγική του δυναμική. Καλούμαστε να επιτελεσουμε στείρα διδασκαλία με το ρολόι και εμείς ανταγωνιζομαστε ποιος θα το κάνει καλύτερα. Και ταυτόχρονα χάνουν και οι γονείς από την δική τους δύναμη να προστατεύουν τα παιδιά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2021, 09:45:39 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3558 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 09:37:05 μμ »
Νομίζω ότι χάνουμε το νόημα. Το σχολείο χάνει την παιδαγωγική του δυναμική. Καλούμαστε να επιτελεσουμε στείρα διδασκαλία με το ρολόι και εμείς ανταγωνιζομαστε ποιος θα το κάνει καλύτερα. Και ταυτόχρονα χάνουν και οι γονείς από την δική τους δύναμη να προστατεύουν τα παιδιά τους. Αποφασίζουν ξένοι, αόρατοι για αυτά για το καλό τους.
Ας διαμαρτυρηθούν λοιπόν οι γονείς των παιδιών... οι εν δυνάμει ψηφοφόροι... Παιδεία ή οικονομία; Ο Εξαδάκτυλος της επιτροπής είπε "να φέρουν οι γονείς εισόδημα στο σπίτι"... Οι γονείς τι προτιμούν; Το πρωϊ ο μαθητής τηλεκπαίδευση και το απόγευμα βόλτα για ψώνια στην Ερμού(γιατί προσωπικά εισοδηματικά προβλήματα δεν βλέπω-μια χαρά ξεχυθήκανε για ψώνια σήμερα); Αν τους ικανοποιεί; οκ! No Problem... αρκεί να μας ξεκαθαρίσουν τις προτεραιότητες τους ο καθένας... από γονείς μέχρι πολιτικούς και μέλη της επιτροπής...
Υ.Γ... Δεν τίθεται θέμα ποιος ή με με ποιόν τρόπο το κάνει καλύτερα... προσωπικά το μόνον που θέλω είναι να κυλάει η δουλειά μου με τους μαθητές μου ευχάριστά και όσο το δυνατόν γίνεται σε δια ζώσης καταστάσεις... τίποτε περισσότερο... δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού... απλά το ζητούμενο είναι να εργάζεσαι και να περνάς καλά στην παρούσα φάση, όσο μπορείς και εσύ και οι μαθητές σου... δεν είμαστε υπάλληλοι στα ZARA...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2021, 09:42:03 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3559 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 09:45:48 μμ »
αν θελουμε να συζητησουμε σοβαρα για την απωλεια ωρων λογω κακοκαιρίας, ας σκεφτουμε αν τα σχολεια εχουν επαρκή θέρμανση κ γεννήτριες ρευματος κ ασφαλεις χωρους για να μην
γινει ατύχημα λογω ολισθηρότητας. αν θα βρεθουν παιδια χωριών αποκλεισμένα γιατι εκλεισε το κοντινό σχολείο κ πανε στην πρωτεύοντα. αν ειναι το οδικό δικτυο καταλληλο για τετοιες καιρικές συνθηκες κ αν εμπιστευομαστε τα ΚΤΕΛ να οδηγήσουν σε παγωμένο δρομο. Αφου τα λύσουμε αυτα, ας κατσουμε να σκεφτουμε ποσο σημαντικο ειναι να μην χαθει λεπτο μαθηματος, γιατι η δουλεια προεχει της διασκέδασης. Για το τελευταιο, παραθέτω απλως τον Καζαντζακη: "σώπα, δάσκαλε,  ν ακουσουμε το πουλί".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:15 »

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3560 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 09:05:25 πμ »
Θέλω να ρωτήσω αν οι δικές σας ΕΛΜΕ εστειλαν κάποια ανακοίνωση σχετικά με την βαθμολογία α΄ τετραμήνου. Σε μας έστειλαν υπόδειγμα πρακτικού για την μη κατάθεση βαθμολογίας.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3561 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 09:56:06 πμ »
Προς το παρόν όχι. Δεν έστειλαν κάτι.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3562 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 10:32:28 πμ »
Βορίδης: Πιθανό νέο lockdown εάν χρειαστεί
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/boridis-pithano-neo-lockdown-ean-hreiastei

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3563 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 04:29:33 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/71163/yperdiplasiastike-o-arithmos-ton-sholeion-i-tmimaton-sta-opoia-tethike-apagoreysi

Δεν νομίζω να παραμείνουν για πολύ ανοιχτά! Όσο για τους βαθμούς τετραμήνου, καμία ελμε δεν έχει δικαιοδοσία επί αυτών των θεμάτων. Μπορείτε να τους καταγγείλετε!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3564 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 04:35:26 μμ »
Ποσα χρόνια ελευθερίας έχει κάποιος στη ζωή του να χαρεί το χιόνι ανέμελος; απ όταν πιάσει δουλειά, με κρύο ζέστη, χιόνι, λιακάδα, θα είναι υποχρεωμένος να κάνει τη δουλειά του. Δηλαδή ποσο τραγικό είναι να χαθεί μια μέρα μάθημα κ να παίξει στο χιόνι ένα παιδί κι ένας έφηβος; πραγματικά, σου πάει η καρδιά σου να πεις «όχι παιδιά, μην κοιτάτε το χιόνι απ έξω, θα το δείτε στις 2, γιατί εμείς ξέρουμε το καλό σας που είναι να λύσετε το ολοκλήρωμα κ την εγκλιτική αντικατάσταση». Εκείνη τη στιγμή ποια υπηρεσία προσφέρεις στα παιδιά;
Αερολογίες, συναδέλφισσα. Παραφιλολογίες. Όλα στο παιχνίδι, αλλά δεν μπορείς να διεκδικείς κλειστό σχολείο. Και αναρωτιόμαστε ποιοι βοηθούν τα παιδιά να κλείνουν το σχολείο. Είναι εργαλείο καλό η τηλεκπαίδευση και εντός της ώρας σου ας κοιτάτε το χιόνι, τη βροχή ή ό,τι άλλο. Είναι μέρος του μαθήματός μου, οπότε μην ανησυχείς παρατηρούμε συχνά έξω από το παραθύρι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3565 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 04:47:45 μμ »
Αερολογίες, συναδέλφισσα. Παραφιλολογίες. Όλα στο παιχνίδι, αλλά δεν μπορείς να διεκδικείς κλειστό σχολείο. Και αναρωτιόμαστε ποιοι βοηθούν τα παιδιά να κλείνουν το σχολείο. Είναι εργαλείο καλό η τηλεκπαίδευση και εντός της ώρας σου ας κοιτάτε το χιόνι, τη βροχή ή ό,τι άλλο. Είναι μέρος του μαθήματός μου, οπότε μην ανησυχείς παρατηρούμε συχνά έξω από το παραθύρι.

Νομιζω χάνεις την ουσία. Εγω προσωπικά όπως ξαναγράψει, καταψηφίζω τους μίσους περιπάτους γιατί η ημερομηνία μου χαλάει τον προγραμματισμό. Αυτό όμως αναγνωρίζω ότι είναι διαστροφή και δεν θεωρώ ότι με καθιστά ανώτερη των συναδέλφων. Μάλλον γελοία και γραφική με κάνει. Αν κλείναμε λόγω καιρού, που μας έχει συμβεί, σίγουρα θα εκνευριζόμουν γιατί στο 4ωρο μου τουλάχιστον 1 ή 2 ώρες θα μου δημιουργούσε πρόβλημα να τις χάσω. Όμως έχω αρκετό κοινό νου να αντιληφθώ, ότι αυτό είναι μια προσωπική μου επιθυμία να είμαι ενταξει με αυτά που θεωρώ ότι πρέπει να διδάξω μέσα στη χρονιά, γιατί θεωρώ ότι είναι χρήσιμα, χρήσιμα μεν αλλά όχι και θέμα ζωής και θανάτου που να πιστέψω ότι αν τη συγκεκριμένη μέρα τελικά χαθούν οι ώρες, αυτό θα συνιστά υποβάθμιση της εκπαίδευσης που παρέχει το σχολείο.

Υποβάθμιση είναι ότι -σε μέρος με συχνές διακοπές ρεύματος- το σχολείο δεν έχει γεννήτρια κ όντως τότε πρέπει να κλείσουμε. Υποβάθμιση είναι ότι έχει τύχει τα παιδθα των χωριών (το μισό νησί) να χασουν μάθημα γιατί το λεωφορείο δεν μπορούσε να έρθει λόγω ολισθηρότητας οδοστρώματος. Αυτά είναι σοβαρές απώλειες. Το αν θα κάνουμε ή όχι webex μια μέρα που χιονίζει, δεν είναι υποβάθμιση. Είναι ένα ευχάριστο απρόοπτο διάλειμμα από τη ρουτίνα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3566 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 04:51:19 μμ »
Κρούσματα σε σχολεία: Κύρια αιτία οι μετακινήσεις εκπαιδευτικών  Η εκτίμηση του Νίκου Σύψα για τα κρούσματα κορονοϊού στα δημοτικά σχολεία - Ελλιπέστατη η επιδημιολογική επιτήρηση στις σχολικές μονάδες, σημειώνει ο Κωνσταντίνος Νταλούκας
Αγγίζουν τα 50 τα τμήματα δημοτικών σχολείων που έχουν τεθεί σε αναστολή λειτουργίας, μετά από μόλις μια εβδομάδα λειτουργίας, δημιουργώντας προβληματισμό για τη συνέχεια.

Παράλληλα, υπό εξέταση τίθεται και η απόφαση για άνοιγμα των σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με την 1η Φεβρουαρίου να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες. https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/341852_kroysmata-se-sholeia-kyria-aitia-oi-metakiniseis-ekpaideytikon

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3567 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 04:58:39 μμ »
Κρούσματα σε σχολεία: Κύρια αιτία οι μετακινήσεις εκπαιδευτικών  Η εκτίμηση του Νίκου Σύψα για τα κρούσματα κορονοϊού στα δημοτικά σχολεία - Ελλιπέστατη η επιδημιολογική επιτήρηση στις σχολικές μονάδες, σημειώνει ο Κωνσταντίνος Νταλούκας
Αγγίζουν τα 50 τα τμήματα δημοτικών σχολείων που έχουν τεθεί σε αναστολή λειτουργίας, μετά από μόλις μια εβδομάδα λειτουργίας, δημιουργώντας προβληματισμό για τη συνέχεια.

Παράλληλα, υπό εξέταση τίθεται και η απόφαση για άνοιγμα των σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με την 1η Φεβρουαρίου να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες. https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/341852_kroysmata-se-sholeia-kyria-aitia-oi-metakiniseis-ekpaideytikon

Να σημειώσουμε πάντως ότι με τη μια βδομάδα μόνο, τα κρούσματα προφανώς είχαν κολλήσει από αλλού. Άρα αυτό το νούμερο δεν λέει κάτι, μόνο για την κοινότητα μας δείχνει εικόνα. Πληροφορίες για την ενδοσχολική μετάδοση απλώς δεν θα έχουμε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3568 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 05:14:06 μμ »
Με τον αερισμό των τάξεων τι κάνετε συνάδελφοι; Άλλος παίρνει και διαμαρτύρεται επειδή τα παράθυρα είναι ανοιχτά άλλος επειδή δεν είναι ανοιχτά αρκετά!  Τι θα γίνει με αυτή την υπόθεση;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3569 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 05:44:08 μμ »
https://www.ethnos.gr/ellada/141300_proedros-paidiatron-sto-ethnosgr-kindynos-exarsis-ioseon-na-min-anoixoyn-ta-sholeia
Πρόεδρος Παιδιάτρων στο ethnos.gr: Κίνδυνος έξαρσης ιώσεων - Να μην ανοίξουν τα σχολείαΕΛΛΑΔΑ

Ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ελευθέρων Επαγγελματιών Παιδιάτρων υποστηρίζει ότι το άνοιγμα των σχολείων γίνεται σε μία περίοδο που υπάρχει έξαρση ιώσεων και κρούει τον κώδωνα κινδύνου Ως ιδιαίτερα επικίνδυνη απόφαση για όσα παιδιά μένουν στο ίδιο σπίτι με ηλικιωμένους και άτομα ευπαθών ομάδων χαρακτηρίζει το άνοιγμα των σχολείων μιλώντας στο ethnos.gr ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ελεύθερων Επαγγελματιών Παιδιάτρων, Κώστας Νταλούκας. Όπως επισημαίνει ότι το άνοιγμα σχολείων δεν συνοδεύεται από την τήρηση όλων των μέτρων προστασίας που συστήνουν διεθνείς οργανισμοί,

Όπως σημειώνει ο Κώστας Νταλούκας, η απόφαση για το άνοιγμα των σχολείων, ιδίως αυτή την εποχή, κινείται παντελώς προς λάθος κατεύθυνση, αφού τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο οι διάφορες ιώσεις του αναπνευστικού βρίσκονται «στο pick» και θεωρείται πολύ πιθανή μία έξαρσή τους από το συγχρωτισμό των παιδιών στο σχολείο. Το αποτέλεσμα, εξηγεί ο ίδιος, θα είναι να οδηγούνται οι μαθητές στα παιδιατρικά ιατρεία αλλά και στα νοσοκομεία, καθώς πολλά παιδιά που παρουσιάσουν πυρετό, βήχα, διάρροια ή άλλα συμπτώματα ιώσεων. Και φυσικά στη συνέχεια θα πρέπει να κάνουν το τεστ, ώστε να διαπιστωθεί, αν πάσχουν από κορονοϊό. «Αν κάποιο παιδί παρουσιάσει πυρετό, βήχα, διάρροια ή άλλα συμπτώματα ίωσης, οι γονείς ή θα το φέρουν σε εμάς, για να το εξετάσουμε ή θα ζητήσουν από εμάς πληροφορίες μέσω τηλεφώνου. Εμείς, αναγκαστικά θα τους συστήσουμε να κάνει το παιδί τεστ για κορονοϊό σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, ώστε να μην πληρώσουν χρήματα. Το αποτέλεσμα θα είναι στα νοσοκομεία να γίνει "χαμός", αλλά και να κινδυνεύσουν οι συνάδελφοι παιδίατροι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι οποίοι, παρά τις συνεχείς εκκλήσεις μας, είναι ανεμβολίαστοι», τονίζει στο ethnos.gr ο κ. Νταλούκας.

Ανέφικτο το μάθημα με κουβέρτες και ανοιχτά παράθυρα
Ο πρόεδρος των παιδιάτρων θεωρεί ως ανέφικτη τη διενέργεια μαθήματος με ανοιχτά παράθυρα και κουβέρτες, όπως αναφέρει η σχετική εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας και θεωρεί ως πιθανό στην καρδιά του χειμώνα το συγκεκριμένο μέτρο να συμβάλει περαιτέρω στην έξαρση των ιώσεων. Την κατάσταση κάνει ακόμα περισσότερο επικίνδυνη το γεγονός ότι για τις επόμενες ημέρες οι μετεωρολόγοι περιμένουν ραγδαία επιδείνωση του καιρού, με τις θερμοκρασίες στη Βόρεια Ελλάδα να πέφτουν αρκετούς βαθμούς κάτω από το μηδέν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.