*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948131 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4802 στις: Μάρτιος 22, 2021, 10:08:22 πμ »
Αυτο το πνευμα σου, πως το διαχεεις μεσω webex; Δεν βρισκει τοιχο;
Και αυτοι οι μαθητες, πως φανταζεσαι οτι διεγειρεται το πνευμα τους; Μεσω οθονων και παγωμενης φωνης;
Αφηστε τους βερμπαλισμους.
Το σχολειο ειναι κλειστο. Εδω και καιρο.
Εσυ, εγω, ο αλλος, εχουμε ΑΝΟΙΞΕΙ τις οθονες μας και απλα επικοινωνουμε.
Ναι, εγω το ειπα! Αξιολογησε με αρνητικα, καλε στρατιωτη. Εγω το ειπα για τις καταληψεις.
Φετος εγιναν καταληψεις λογω ελλειψης καθηγητων. Μπηκε στο πνευμα σου; Το αντιλαμβανεσαι;
Δεν ειναι δικαιο το αιτημα των μαθητων;
Η αξιολογηση, αν γινει σωστα, θα σου εδειχνε το σκληρο της προσωπο...

*Περι καταληψεων... δεν απαντησα σε εσενα,ΤίpTop. Aλλα ειναι δυνατο το πνευμα σου, οπότε λογικο να το παρεις προσωπικα.
Τίποτα δεν δικαιώνει μια κατάληψη. Επαίσχυντος τρόπος εκδήλωσης δυσαρέσκειας άκρως αναποτελεσματικός που δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα υποτίθεται ότι προσπαθεί να λύσει. Αν έφερναν αποτέλεσμα, θα είχαμε τέλειο σχολείο και ακόμη πιο ιδανικά πανεπιστήμια. Νιώθω σαν να απευθύνομαι όμως σε μαθητή και όχι σε μορφωμένο και επιστημονικά καταρτισμένο ενήλικα. Ή τρολάρεις ή κάτι δεν πηγαίνει καλά!

Όσοι είχαν τοίχο μπροστά τους στα διά ζώσης τοίχο έχουν και στην τηλεκπαίδευση. Επειδή σας κοιτούν στα μάτια οι μαθητές δεν σημαίνει ότι σας ακούνε. Στην τηλεκπαίδευση φαίνεται ποιος έχει πειστεί για την αξία της μόρφωσής του, αφού το να καταφέρεις να συγκεντρωθείς με τόσα αποπροσανατολιστικά γύρω σου φανερώνει ώριμο μαθητή! Και μπράβο στα παιδιά μας! Μπράβο και σε όσους από εμάς αγωνιζόμαστε να κρατήσουμε ζωντανή τη μάθηση με το πνεύμα μας! Δεν το εμποδίζει το μέσο. Μην ανησυχείς! Μπορείς να ζητήσεις επανάληψη της χρονιάς. Ζήτα το για αρχή από την ολμε. Να το προωθήσει το αίτημα στο υπουργείο. Ή γίνεται ή δεν γίνεται μάθημα. Αποφασίστε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4803 στις: Μάρτιος 22, 2021, 10:43:11 πμ »
Δεν ξέρω ούτε μία περίπτωση παιδιού που δεν έχει πρόσβαση στην τηλεκπαίδευση!
Ακριβώς, απόλυτη επίγνωση της πραγματικότητας. Ψεύδεται όποιος πει το αντίθετο!

Τίποτα δεν δικαιώνει μια κατάληψη. Επαίσχυντος τρόπος εκδήλωσης δυσαρέσκειας άκρως αναποτελεσματικός που δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα υποτίθεται ότι προσπαθεί να λύσει.

Γενικά όλα αυτά, απεργίες και καταλήψεις είναι μάλλον ιδεοληψίες του παρελθόντος. Νομίζω κι εγώ ότι όλα τα δικαιώματα που έχουν κερδηθεί προέρχονται από την καλοσύνη των κυβερνόντων κάθε φόρα. Ίσως μια ορθότερη αντίδραση θα ήταν να κουνάμε μια άσπρη πετσέτα όπως στα γήπεδα της Ισπανίας, αν δεν θεωρείται πολύ προκλητικό.
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ TimPap και θα το γράφω με κεφαλαία αυτό, έχεις την πιο ορθή σκέψη εδώ μέσα, απαγκιστρωμένη από συμφέροντα και ελιτίστικες ιδεολογίες. Συνέχισε να μας καθοδηγείς για να έρθουμε όλοι στην πνευματική ελίτ που πρεσβεύεις.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4804 στις: Μάρτιος 22, 2021, 12:16:51 μμ »
Μάθημα δεν γίνεται λοιπόν;;; Να κλείσουμε, να μην παιδευόμαστε τόσους μήνες, βρε αδέλφια!!! Να επαναληφθεί η χρονιά, αυτή η ανύπαρκτη. Ο μόνος που είναι συνεπής με τις απόψεις του εδώ μέσα είναι ο math22, που ζητά από τον πρώτο μήνα επανάληψη της χρονιάς, γιατί μάθημα δεν γίνεται (διαφωνώ, αλλά σέβομαι τη συνέπεια),  o timpap φαίνεται λίγο ιδεαλιστής, αλλά, ναι ,έχει δίκιο.  Πότε θα καταλάβετε ότι το να βάφετε τις απόψεις των άλλων με κομματικά χρώματα ΔΕΝ βοηθά στον διάλογο!!! Πείτε την άποψή σας, εκφραστείτε ελεύθερα, αλλά να δέχεστε και τις απόψεις των άλλων...δηλαδή όλοι εσείς που θέλετε ανοιχτά σχολεία με 5 παιδιά στην τάξη, προσλήψεις καθηγητών για τα ολιγομελή τμήματα, την κοινωνία ανοιχτή ή κλειστή (;;;, μεγάλη απορία, ούτε κι εσείς δεν ξέρετε τι θέλετε!!!!), να θεωρήσω ότι είστε Σύριζα, Ανταρσύα, Μέρα 25, ΚΚΕ κάτι σε φούξια, ροζ, κόκκινο;;;; Να σταματήσει πια αυτή η συκοφαντία...για όποια άποψη δεν σας ταιριάζει, ρίχνετε ένα "ελίτ", "νεοφιλελεύθερος", "κομματικό στέλεχος" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...οι συντονιστές δεν τα βλέπουν αυτά;;;

Απεργία εξισώνεται με την κατάληψη στο κεφαλάκι σου ΘΑΝΟ, παιδί μου, φίλε μου;;;; Αλήθεια τώραα;;; Έχει άδικο δηλαδή ο TimPap που αναρωτιέται για τη μορφωτική σας συγκρότηση; Ένα ιστορικό ή κοινωνιολογικό βιβλίο θα βοηθούσε, νομίζω!!! Οι αγώνες δηλαδή του 19ου αιώνα και του 20ου, στο μυαλό σου έχουν καταγραφεί ως καταλήψεις;;; Το να παίρνω μια αλυσίδα και να κλείνω απέξω τους εργαζομένους σε αυτό, είναι πράξη αντίστασης;;; Ηρωικός αγώνας;;; Από πότε;;; Βρες μου μία περίπτωση τέτοιου αγώνα, που η ιστορία να τον δικαίωσε...Τα βιβλία είναι για να τα διαβάζουμε...ούτε ο ίδιος ο Μαρξ δεν θα ανεχόταν τέτοια μορφή αγώνα...το να καταλαμβάνω κτήρια, δημόσια ή ιδιωτικά, σπουδαίας ιστορικής και συμβολικής αξίας, αξιοποιήσιμα για το κοινωνικό σύνολο, είναι ιδεατή πράξη αγωνιζόμενου ανθρώπου...!!!

Αρκετά ακούσαμε και σήμερα....είμαι εκτός νήματος και θα κοπεί το μήνυμά μου, γιατί εγώ εδώ και καιρό φιμώνομαι, ενώ εσείς οι άλλοι αραδιάζετε κατηγορίες ανεμπόδιστοι.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4805 στις: Μάρτιος 22, 2021, 12:26:22 μμ »
Δεν ξέρω ούτε μία περίπτωση παιδιού που δεν έχει πρόσβαση στην τηλεκπαίδευση!

Ή έχεις πλήρη άγνοια, ή αναπαράγεις ενσυνείδητα το success story της Κεραμέως και της κυβέρνησης εν γένει, ως γνήσιος τρολ/γκεμπελίσκος.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: ’ντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4806 στις: Μάρτιος 22, 2021, 01:19:57 μμ »
Εγώ συμφωνώ με TimPap. Πολλοί εμφορούμενοι από ύποπτες διαβρωτικές συνειδήσεων ιδεολογίες, ίσως κι ενεργούμενα σκοτεινών κέντρων, θέλουν να προκαλέσουν αστάθεια σε μια ισορροπημένη πανθομολογουμένως κατάσταση που κατόρθωσε με κόπους πολλούς να διατηρήσει το υπουργείο. Ας είμαστε όλοι προσεκτικοί. Δε γνωρίζετε την ταυτότητα του συνομιλητή και τι σκοπούς εξυπηρετεί διαβάλλοντας την κυβέρνηση.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4807 στις: Μάρτιος 22, 2021, 01:58:39 μμ »
O τρόπος που γίνεται η τηλεκπαίδευση πλεον δημιουργεί αντίστροφα αποτελέσματα από τα πλεονεκτήματα που έχει η ηλεκτρονική μάθηση. Πριν ένα χρόνο έγραφα και ήμουν (εξακολουθώ να είμαι) υπέρ της τηλεκπαίδευσης. Πληροφορικός είμαι. Και ξεκίνησα από πέρυσι την Webex αμέσως μετά από το Πάσχα. Αλλά η τηλεκπαίδευση και γενικότερα η ηλεκτρονική μάθηση αποτελεί συμπληρωματική-παράλληλη διαδικασία στην διά ζώσης. Αυτό που κάνουμε εμείς εδώ είναι να προσομοιώνουμε την διά ζώσης με την τηλεκπαίδευση.  Αναπαράγουμε το μοντέλο της φυσικής τάξης στη Webex. ΔΟΜΙΚΟ ΛΑΘΟΣ. ’λλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο. Συγκεκριμένα εκπαιδευτικά και χαρακτηριστικά και μαθησιακά αποτελέσματα το ένα, διαφορετικά το άλλο. Απλά εδώ για να δοθεί η αίσθηση της κανονικότητας και για να πληρώνονται τα ιδιωτικά σχολεία έχουμε βάλει τους μαθητές και τις μαθήτριες να ακολουθούν το ωρολόγιο. Εδώ υπάρχουν παιδικοί σταθμοί που για να πληρωθούν κάνουν τηλεδιάσκεψη. Παιδικοί σταθμοί, το καταλαβαίνετε;
Όλοι έχουν κουραστεί από τη τηλεδιάσκεψη φέτος. Έχει κρατήσει υπερβολικά πολύ. Τώρα στο ερώτημα τι να κάνουμε, αυτό έχουμε η απάντηση είναι πως αυτό έχουμε γιατί δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4808 στις: Μάρτιος 22, 2021, 02:33:40 μμ »
O τρόπος που γίνεται η τηλεκπαίδευση πλεον δημιουργεί αντίστροφα αποτελέσματα από τα πλεονεκτήματα που έχει η ηλεκτρονική μάθηση. Πριν ένα χρόνο έγραφα και ήμουν (εξακολουθώ να είμαι) υπέρ της τηλεκπαίδευσης. Πληροφορικός είμαι. Και ξεκίνησα από πέρυσι την Webex αμέσως μετά από το Πάσχα. Αλλά η τηλεκπαίδευση και γενικότερα η ηλεκτρονική μάθηση αποτελεί συμπληρωματική-παράλληλη διαδικασία στην διά ζώσης. Αυτό που κάνουμε εμείς εδώ είναι να προσομοιώνουμε την διά ζώσης με την τηλεκπαίδευση.  Αναπαράγουμε το μοντέλο της φυσικής τάξης στη Webex. ΔΟΜΙΚΟ ΛΑΘΟΣ. ’λλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο. Συγκεκριμένα εκπαιδευτικά και χαρακτηριστικά και μαθησιακά αποτελέσματα το ένα, διαφορετικά το άλλο. Απλά εδώ για να δοθεί η αίσθηση της κανονικότητας και για να πληρώνονται τα ιδιωτικά σχολεία έχουμε βάλει τους μαθητές και τις μαθήτριες να ακολουθούν το ωρολόγιο. Εδώ υπάρχουν παιδικοί σταθμοί που για να πληρωθούν κάνουν τηλεδιάσκεψη. Παιδικοί σταθμοί, το καταλαβαίνετε;
Όλοι έχουν κουραστεί από τη τηλεδιάσκεψη φέτος. Έχει κρατήσει υπερβολικά πολύ. Τώρα στο ερώτημα τι να κάνουμε, αυτό έχουμε η απάντηση είναι πως αυτό έχουμε γιατί δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο.

Σωστά. ’λλη η δουλειά του ναύτη κι άλλη του καντηλανάφτη.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: ’ντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4809 στις: Μάρτιος 22, 2021, 02:36:01 μμ »
Δείτε τον διαδραστικό χάρτη της UNESCO με τα κλειστά σχολεία από 16/2/2020 μέχρι σήμερα

https://fr.unesco.org/covid19/educationresponse
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4810 στις: Μάρτιος 22, 2021, 02:47:17 μμ »
Ευχαριστούμε για το link.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4811 στις: Μάρτιος 22, 2021, 02:50:31 μμ »
O τρόπος που γίνεται η τηλεκπαίδευση πλεον δημιουργεί αντίστροφα αποτελέσματα από τα πλεονεκτήματα που έχει η ηλεκτρονική μάθηση. Πριν ένα χρόνο έγραφα και ήμουν (εξακολουθώ να είμαι) υπέρ της τηλεκπαίδευσης. Πληροφορικός είμαι. Και ξεκίνησα από πέρυσι την Webex αμέσως μετά από το Πάσχα. Αλλά η τηλεκπαίδευση και γενικότερα η ηλεκτρονική μάθηση αποτελεί συμπληρωματική-παράλληλη διαδικασία στην διά ζώσης. Αυτό που κάνουμε εμείς εδώ είναι να προσομοιώνουμε την διά ζώσης με την τηλεκπαίδευση.  Αναπαράγουμε το μοντέλο της φυσικής τάξης στη Webex. ΔΟΜΙΚΟ ΛΑΘΟΣ. ’λλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο. Συγκεκριμένα εκπαιδευτικά και χαρακτηριστικά και μαθησιακά αποτελέσματα το ένα, διαφορετικά το άλλο. Απλά εδώ για να δοθεί η αίσθηση της κανονικότητας και για να πληρώνονται τα ιδιωτικά σχολεία έχουμε βάλει τους μαθητές και τις μαθήτριες να ακολουθούν το ωρολόγιο. Εδώ υπάρχουν παιδικοί σταθμοί που για να πληρωθούν κάνουν τηλεδιάσκεψη. Παιδικοί σταθμοί, το καταλαβαίνετε;
Όλοι έχουν κουραστεί από τη τηλεδιάσκεψη φέτος. Έχει κρατήσει υπερβολικά πολύ. Τώρα στο ερώτημα τι να κάνουμε, αυτό έχουμε η απάντηση είναι πως αυτό έχουμε γιατί δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο.
Σωστά...και για να πληρωνόμαστε εμείς να προσθέσω!!!!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4812 στις: Μάρτιος 22, 2021, 02:57:23 μμ »
@ JURE

Παρέλειψες το πλέον σημαντικό. Με ποιον εξοπλισμό και με ποια σύνδεση στο διαδίκτυο γίνεται τηλεκπαίδευση; Με του δημοσίου;
Εσύ, φίλε, που σε εκτιμώ δεόντως, θεωρείς δυνατό να εφοδιαστούν τόσες εκατοντάδες χιλιάδες εκπαιδευτικοί με εξοπλισμό; Μπράβο μας, σηκώσαμε ένα βάρος, αλλά απαλλαχθήκαμε από πολλά άλλα...αν βάλεις τα έξοδα για τη βενζίνη που οι περισσότεροι γλιτώσαμε, θα εξοπλιζόμασταν με dell, macbook όλο αυτό το διάστημα κι όχι μόνο με τη γραφίδα που ένα μέλος μας έπρηξε ένα χρόνο τώρα!!!

Η σύνδεση είναι δωρεάν. Οι μισοί πάντως δικοί μου συνάδελφοι από το σχολείο κάνουν μάθημα. Για να ξεσκάνε λένε, διότι στο σπίτι είναι και τα παιδιά. Ανθρώπινο...

Έπρεπε να ήμαστε στις ΗΠΑ όπου πληρώνει ο καθηγητάκος όλον τον εξοπλισμό από την τσέπη του, χειμώνα καλοκαίρι!!! Στα όπα όπα είμαστε, αλλά δεν το εκτιμάτε!!!! Οι συνδικαλιστικές μπαρούφες μας έχουν οδηγήσει σε τέλμα, αλλά δεν τολμάτε να το παραδεχτείτε!!! Για να προσλαμβάνονται στρατοί εκπαιδευτικών, σε ειδικότητες άσχετες με την εκπαίδευση - παραβάλετέ τες με εκείνες που δουλεύουν σε σχολεία στο εξωτερικό - πιέζεται το σύνολο του κλάδου. Ομάδες και ομαδούλες όχι στο ένα όχι στο άλλο μάς έχουν εξαντλήσει.

Είναι ανάγκη, αν δεν μπορούσαμε δεν θα την κάναμε. Δεν θα πληρωνόμασταν και τέλος!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: ’ντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4813 στις: Μάρτιος 22, 2021, 03:13:46 μμ »
@ JURE

Πρώτον δεν απαριθμώ συνδικαλιστικές μπαρούφες , όπως απρεπώς  ισχυρίζεσαι. Εχω προσωπική άποψη. Στο σχολείο που ενώ οργανική ζήτησα να κάνω την εξ αποσπάσεως από τον χώρο του. Η απάντηση ήταν αρνητική επειδή μπορούσε να υποστηρίξει μόνο πέντε συνδέσεις, όπως και τα περισσότερα της περιοχής.
Ζήτησα  να με εφοδιάσει με υπολογιστή κλπ; Από που τεκμέρεται; Είναι διαχρονική  υποχρέωση της πολιτείας όμως να εξοπλίσει τα σχολεία.
Τα επιχειρήματα περί βενζίνης κλπ τα θεωρώ έωλα.
Δεν είπα όχι στο ένα ή στο άλλο μια συγκεκριμένη ερώτηση έκανα...και όχι πολιτική διάλεξη.

Παράθεση
Είναι ανάγκη, αν δεν μπορούσαμε δεν θα την κάναμε. Δεν θα πληρωνόμασταν και τέλος!

Διάβασε εδώ τις υποχρεώσεις του εργοδότη, εν προκειμένω του Υπουργείου Παιδείας.

Τηλεργασία: Αυτοί είναι οι δέκα κανόνες - Το σχέδιο του υπουργείου Εργασίας
12.07.2020

Νέο θεσ΅ικό πλαίσιο για τα δικαιώ΅ατα και τις υποχρεώσεις στην τηλεργασία - Πότε θα επιβάλλεται ΅ονο΅ερώς - Τι προβλέπεται για το ωράριο και την τηλε-ετοι΅ότητα

https://www.ethnos.gr/oikonomia/115017_tilergasia-aytoi-einai-oi-deka-kanones-shedio-toy-ypoyrgeioy-ergasias



https://www.gsee.gr/wp-content/uploads/2014/06/egsse2006-2007.pdf

ΠΡΟΣΑΡΤΗΜΑ Β ΣΤΗΝ ΕΓΣΣΕ 2006 - 2007
Το παρόν προσαρτάται στην Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2006–2007 και αποτελεί αναπόσπαστο τ΅ή΅α της.
ΣYΜΦΩΝΙΑ – ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΡΓΑΣΙΑ

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 06:00:56 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4814 στις: Μάρτιος 22, 2021, 03:18:03 μμ »
Εσύ, φίλε, που σε εκτιμώ δεόντως, θεωρείς δυνατό να εφοδιαστούν τόσες εκατοντάδες χιλιάδες εκπαιδευτικοί με εξοπλισμό; Μπράβο μας, σηκώσαμε ένα βάρος, αλλά απαλλαχθήκαμε από πολλά άλλα...αν βάλεις τα έξοδα για τη βενζίνη που οι περισσότεροι γλιτώσαμε, θα εξοπλιζόμασταν με dell, macbook όλο αυτό το διάστημα κι όχι μόνο με τη γραφίδα που ένα μέλος μας έπρηξε ένα χρόνο τώρα!!!

Η σύνδεση είναι δωρεάν. Οι μισοί πάντως δικοί μου συνάδελφοι από το σχολείο κάνουν μάθημα. Για να ξεσκάνε λένε, διότι στο σπίτι είναι και τα παιδιά. Ανθρώπινο...

Έπρεπε να ήμαστε στις ΗΠΑ όπου πληρώνει ο καθηγητάκος όλον τον εξοπλισμό από την τσέπη του, χειμώνα καλοκαίρι!!! Στα όπα όπα είμαστε, αλλά δεν το εκτιμάτε!!!! Οι συνδικαλιστικές μπαρούφες μας έχουν οδηγήσει σε τέλμα, αλλά δεν τολμάτε να το παραδεχτείτε!!! Για να προσλαμβάνονται στρατοί εκπαιδευτικών, σε ειδικότητες άσχετες με την εκπαίδευση - παραβάλετέ τες με εκείνες που δουλεύουν σε σχολεία στο εξωτερικό - πιέζεται το σύνολο του κλάδου. Ομάδες και ομαδούλες όχι στο ένα όχι στο άλλο μάς έχουν εξαντλήσει.

Είναι ανάγκη, αν δεν μπορούσαμε δεν θα την κάναμε. Δεν θα πληρωνόμασταν και τέλος!

Συνάδελφε δεν έχεις άδικο αλλά είναι η μισή αλήθεια. Στις ΗΠΑ που λές ξέρεις πόσος είναι ο μισθός ενός καθηγητή γυμνασίου; Έχω φίλη που παντρεύτηκε και πήγε αμερική στην Καλιφόρνια με πρώτο μισθό σε σχολείο 70000$ καθαρά, δηλαδή 60000 ευρώ περίπου. Τώρα με την προυπηρεσία που έχει φτάνει τα 70000+ ευρώ (με κοστος ζωής 1.5 φορά πάνω ). Παίρνει λοιπόν 6000 ευρώ καθαρά το μήνα με κόστος ζωής 1.5 φορά πάνω. Αναλογικά είναι σαν να έπαιρνε εδώ ένας καθηγητής 4000 ευρώ. Ας παίρναμε τόσα και μετά ας συζητούσαμε για δικό μας εξοπλισμό και οτιδήποτε άλλο. (ενδεικτικό το κόστος για γραμμή 1Gbps στην καλιφόρνια είναι κάτω των 10 ευρώ).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 03:41:12 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4815 στις: Μάρτιος 22, 2021, 03:35:51 μμ »
Μην τα λέτε αυτά τα παραδείγματα από ΗΠΑ κλπ, γιατί χαλάτε το αφήγημα επιτυχίας. Είμαστε στη χώρα της απευθείας ανάθεσης και της εγκατάλειψης κάθε κοινωνικού αγαθού. Κοτζαμπασισμός μόνο και μια ιδεατή φούσκα αριστείας και εγωιστικού ελιτισμού κατ'αποκλειστικότητα. Ο άλλος δεν έχει δει μαθητή χωρίς μέσα για τηλεκπαίδευση και ο άλλος μας είπε ότι η μαθητική κατάληψη δεν είναι μορφή απεργίας ή αντίδρασης.  ;D Ή ό,τι νομίζει αυτός, αν κατάλαβε κι ο ίδιος τι έγραψε σε μια ολόκληρη παράγραφο άνευ περιεχομένου.
ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΣΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αλλά αυτά τολμάτε να τα πείτε σε σύλλογο ή δημόσια; Χειροκροτηθείτε μεταξύ σας, όπως κάνουν και κάποιοι κατά φαντασίαν άριστοι που κυβερνάνε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.