*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947925 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4970 στις: Μάρτιος 26, 2021, 11:20:31 μμ »
Δηλώσεις του 2 μήνες πριν:
https://www.google.com/amp/s/www.cnn.gr/ellada/story/252652/sarigiannis-perimeno-trito-kyma-ton-aprilio-900-kroysmata-mono-stin-attiki/amp

Το τρίτο κύμα συναδελφε κοντεύει να κλείσει μήνα. Ομοίως και τα 900 κρούσματα στην Αττική. Κι όχι τον Απρίλιο που έλεγαν τα μοντέλα του.
Τώρα άμα δε θέλετε να το καταλάβετε ότι κάνει λάθη, πάω πάσο.

Κοίτα, αν δε μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά του 3ου κύματος από την ΚΟΡΥΦΩΣΗ του 3ου κύματος, ας μείνουμε στα διαγράμματα του Μαγιορκίνη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:44 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4971 στις: Μάρτιος 26, 2021, 11:24:37 μμ »
Κοίτα, αν δε μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά του 3ου κύματος από την ΚΟΡΥΦΩΣΗ του 3ου κύματος, ας μείνουμε στα διαγράμματα του Μαγιορκίνη...
OK.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4972 στις: Μάρτιος 26, 2021, 11:34:35 μμ »
OK.

Μάλλον ήμουν λίγο απότομος. Ζητώ συγνώμη. Φαίνεται πως με όλα αυτά είμαι λίγο παραπάνω τσιτωμένος από όσο πρέπει.
Κατά τα άλλα,  όπως φαίνεται η μεγαλύτερη πίεση στο ΕΣΥ θα είναι τις επόμενες βδομάδες, που θα είμαστε στον Απρίλη. Δε νομίζω να έπεσε και πολύ έξω σε όσα είπε λοιπόν.

Το τραγικό είναι πως καλούμαστε να ρισκάρουμε τις υγείες μας, ενώ θεωρώ πως θα έπρεπε να έχουμε προτεραιότητα στον εμβολιασμό. Αυτή είναι η πηγή του κακού και μαλώνουμε τώρα μεταξύ μας

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4973 στις: Μάρτιος 26, 2021, 11:52:57 μμ »
Μάλλον ήμουν λίγο απότομος. Ζητώ συγνώμη. Φαίνεται πως με όλα αυτά είμαι λίγο παραπάνω τσιτωμένος από όσο πρέπει.
Κατά τα άλλα,  όπως φαίνεται η μεγαλύτερη πίεση στο ΕΣΥ θα είναι τις επόμενες βδομάδες, που θα είμαστε στον Απρίλη. Δε νομίζω να έπεσε και πολύ έξω σε όσα είπε λοιπόν.

Το τραγικό είναι πως καλούμαστε να ρισκάρουμε τις υγείες μας, ενώ θεωρώ πως θα έπρεπε να έχουμε προτεραιότητα στον εμβολιασμό. Αυτή είναι η πηγή του κακού και μαλώνουμε τώρα μεταξύ μας
Κανένα πρόβλημα συνάδελφε και καμιά παρεξήγηση..
Στην τσίτα είμαστε όλοι. Απάντησα μ ένα σκέτο οκ, γιατί κατάλαβα ότι δε μπορώ να σας πείσω. Δεν νομίζω να λέει για κορύφωση πάντως, αλλά αόριστα για κύμα..
Θα περίμενα απο έναν καθηγητή που μελετά μοντέλα, λίγο καλύτερη προσέγγιση.  Έχω ανεβάσει κι άλλες προβλέψεις του. Σε λίγες ήταν μέσα. Δεν έχω κάψα για κανέναν. Αλλά δυστυχώς οι μελέτες τους επηρεάζουν τη ζωή μας.

Για το τελευταίο συμφωνούμε απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:44 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4974 στις: Μάρτιος 27, 2021, 08:18:56 πμ »
Η πολιτική ηγεσία επιθυμεί σφόδρα το άνοιγμα των σχολείων για 3 εβδομάδες, πιστεύω. Με το σκεπτικό ότι όσα κρούσματα και να εκδηλωθούν δεν θα είναι τόσα ώστε και να φανούν στην κοινή γνώμη.
Τώρα, σχετικά με τις εξετάσεις, είναι λάθος. Στο σχολείο που είμαι φέτος, τα παιδιά λόγω αδειών ειδικού σκοπού δεν έχουν διδαχτεί επαρκώς βασικά εξεταζόμενα μαθήματα, όπως ιστορία, βιολογία, μαθηματικά. Αυτό δείχνει ότι οι εξετάσεις θα αποτελούσαν παρωδία...
Επίσης, σχετικά με τα σελφ τεστ, πιστεύετε ότι θα δηλώνονται τα θετικά κρούσματα; Αν κρίνω από τον Νεοέλληνα που εγώ ξέρω, όχι.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4975 στις: Μάρτιος 27, 2021, 08:41:48 πμ »
Δεν πιστεύω ότι θα δηλώνονται τα κρούσματα. Βασικά δεν πιστεύω ότι ένας έφηβος που έχει αγανακτήσει τόσους μήνες περιορισμένος, θα δέχεται να κάνει τεστ με ρίσκο να βγει θετικό κ να μπει σε καραντίνα. Και πώς θα αποδεικνύεται το αρνητικό τεστ; θα μας τα φέρνουν στο σχολείο να τα βλέπουμε; Αυτά πρέπει να γίνονται από μια ανεξάρτητη αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4976 στις: Μάρτιος 27, 2021, 09:08:28 πμ »
Αντε να ανοίξουν τα σχολεία να αυξηθούν πάλι τα κρούσματα...Οπως αποδείχθηκε, τα σχολεία είναι εστία υπερμεταδοσης του κορονοιου..Με το που κλείνουν μετά από 10 μέρες έχουμε μειωση των κρουσματων.. Με το που ανοίγουν μετά από 1 εβδομαδα έχουμε απότομη αύξηση των κρουσμάτων...Και οι λόγοι είναι προφανείς.. Τα παιδιά ούτε θέλουν, ούτε μπορούν να τηρήσουν τα μέτρα προστασίας.. Κολλάνε μεταξύ τους, και μετά πάνε σπίτι και κολλάνε και τις οικογένειες τους...

Θα μου πει κάποιος που δεν πιστευει:"Μα είναι κάθε μέρα έξω τα απογεύματα στις πλατείες"...Στις πλατείες δε κολλάει όμως φίλτατε.. Κολλάει στους διαδρόμους του σχολείου, κολλάει μέσα στην τάξη που στοιβάζονται 25 και 30 μαθητές, κολλάει στην ουρά του κυλικείου που συνωστιζονται 100 άτομα, κολλάει στις εκδηλώσεις του σχολείου όπου οι Διευθυντές δεν τους ενδιαφέρει ο συνωστισμός... Και αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος...

Όσο για αυτούς που δεν πιστεύουν ότι κολλάει ο ιός από τα σχολεία, ας κοιτάξουν τα στατιστικά...Αν δεν καταλαβαίνουν από στατιστικά, αυτό δεν είναι πρόβλημα μου, μάλλον ήταν σκραπες στα μαθηματικά...

Τελος αυτό με τα self test είναι μια μεγαλειώδη Ανοησια.... Εργαζομαι σε  ειδικο σχολειο και ήδη έχουν κολλυσει οι μισοι.. Αν νομίζετε ότι θα σας σώσουν τα self test, είστε γελασμένοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2021, 09:25:06 πμ από kapoios_300 »

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4977 στις: Μάρτιος 27, 2021, 09:54:04 πμ »
Mην επικαλείσαι τα μαθηματικά ως συμπαραστάτη....σε διαψεύδουν τα μαθηματικά (σου).
Ας πάρουμε το τρανταχτό παράδειγμα της Αττικής.

Τα σχολεία στην Αττική έκλεισαν στις 9 Φεβρουαρίου (ημέρα Τριτη) με 1526 εντοπισμένα κρουσματα στην Ελλάδα και περίπου 800+ στην Αττική.

Τώρα, στις 27 Μαρτιου και μετά από 2 μήνες (περίπου) τα κρουσματα είναι σαφώς υψηλότερα και τα σχολεία είναι κλειστά....

Ο δαίμονας των κακών σχολείων λείπει, προφανώς από την εξίσωση...

Αλλού είναι οι εστίες υπερμετάδοσης.
Σαφώς επηρεάζουν και τα σχολεία. Ολα παιζουν τον ρόλο τους. Το θέμα είναι τι διαλέγεις να ανοίξεις...
Γιατι κάτι πρέπει να ανοίξει σ'αυτόν τον τόπο...
Εγω διαλέγω τα σχολεία. Η εκπαιδευση και η μορφωση δεν παρέχονται με τον ενδεδειγμενο τροπο.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4978 στις: Μάρτιος 27, 2021, 10:02:23 πμ »
Ναι, αλλά παρέχονται. Ο μικροεπιχειρηματίας δεν παρέχει και δεν τρέφεται. Εκ περιτροπής τα δημοτικά ίσως να μπορούσαν να ανοίξουν από τις 5 Απριλίου. Για τη Γ λυκείου κανένα παιδί δεν καίγεται. Θα πάνε για τον χαβαλέ μια εβδομάδα και μετά θα κλειστούν σπίτι για μελέτη. Σε αυτή την τάξη το σχολείο δεν έχει κάτι άλλο να σου προσφέρει. Και εγώ που δεν παρακολουθούσα έξτρα μαθήματα στο σχολείο δεν πήγαινα τους τελευταίους μήνες. Να πάρω καμιά άσκηση, να δείξω μια άλλη και κυρίως για να δω κόσμο πήγαινα μια βόλτα από το σχολείο. Δεν το έχεις ανάγκη το σχολείο όταν έχεις ολοκληρώσει 12 έτη σχολικής ζωής! Το χρειάζεσαι πολύ τα πρώτα 10 χρόνια. Μετά ανταπεξέρχεσαι μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4979 στις: Μάρτιος 27, 2021, 10:08:51 πμ »
Κάνεις (εσκεμμένα θέλω να φαντάζομαι) χρήση υπερβολών στον λόγο σου, με την ελπίδα να ενισχύσεις την αποψή σου.
Αν είναι εσκεμμένο, το δέχομαι.
Αν δεν είναι όμως, υπάρχει ζήτημα.
Μιλάμε για 6 μήνες τηλεμαθημάτων (ειδικά στην Αττική) με ουσιαστική αποχή απο την ομαλή εκπαιδευτική διαδικασία.
Δεν είμαστε στα παλιά χρόνια, που σαφώς οι μαθητές της Γ Λυκείου απείχαν για να προετοιμαστούν...
Τώρα, απέχουν ΟΛΟΙ! Και της Γ Λυκείου, και της Β' Λυκειου κ.ο.κ

Μην τα βάζουμε όλα σ'εναν κουβά.
Το σχολείο, για μένα, είναι απαραίτητο μέχρι το τέλος. Αλλιώς, έχω πρόταση...Δεν ξερω αν θα αρέσει όμως...

Στο σπίτι είναι κλεισμένα τα παιδιά. Πάλι στο σπίτι θα πάνε, ενταξει. Μην ξεφτιλίζουμε την έννοια του σχολείου.

Και οι επιχειρήσεις ενισχύονται οικονομικά, απ'όσο ξερω. Αν αυτό επαρκει, σαφώς όχι. Απλα, επειδή το ανέφερες.
Φυσικά, ο καθενας έχει τη γνώμη του. Ας γινει (το επαναλαμβανω) το καλύτερο για τα παιδιά. Διοτι εμεις δεν είμαστε έμποροι, ούτε εστιάτορες. Εκπαιδευτικοί (.....) είμαστε....

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4980 στις: Μάρτιος 27, 2021, 10:50:06 πμ »
Τα σχολεία ειναι κλειστά 2 μήνες Αθήνα και τα κρούσματα είναι στον Θεό. Λίγο να σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε αλλιώς χάνεται το οποιο δίκιο και δεν κάνουμε σοβαρή κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4981 στις: Μάρτιος 27, 2021, 11:20:42 πμ »
TimPap, συμφωνώ μαζί σου για την Γ΄ Λυκείου. Ποιος μαθητής θα παρακολουθήσει ανελλιπώς τα μαθήματα από τον Απρίλιο και μετά; Μπορεί να κάνει όλες τις επιτρεπόμενες απουσίες και θα το εκμεταλλευτεί πλήρως.
Και κάτι άλλο, kindergarten. Στην Γ΄ Λυκείου δεν υπάρχει ομαλή εκπαιδευτική διαδικασία, έτσι κι αλλιώς. Άλλο είναι εάν πέρυσι και ειδικά φέτος το σχολείο μετετράπη σε θέατρο του παραλόγου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2021, 11:22:32 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4982 στις: Μάρτιος 27, 2021, 12:30:00 μμ »
Εξαδάκτυλος: Παράτολμο να ανοίξουν μαζί λιανεμπόριο και σχολεία Για την πορεία της πανδημίας, τα self test κορονοϊού και το αν θα μπορούσαν να ανοίξουν ταυτόχρονα σχολεία και λιανεμπόριο, μίλησε το πρωί του Σαββάτου (27/3) στον ΣΚΑΪ ο πρόεδρος του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου (ΠΙΣ) και μέλος της επιτροπής των Ειδικών, Αθανάσιος Εξαδάκτυλος. Ο κ. Εξαδάκτυλος χαρακτήρισε παράτολμο το ταυτόχρονο άνοιγμα σχολείων και λιανεμπορίου, εκτιμώντας ότι το λιανεμπόριο δείχνει να μην είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικός παράγοντας. Σημείωσε δε, ότι ουσιαστικά δεν έχει και μεγάλη διαφορά από τα ψώνια σε καταστήματα τροφίμων.

Επιπλέον ανέφερε ότι σε καταστήματα λιανεμπορίου μπορεί να υπάρχει μικρότερος συνωστισμός. Σημείωσε όμως ότι – όταν λειτουργεί το λιανεμπόριο – ο συνωστισμός παρατηρείται στους εμπορικούς δρόμους. https://www.newsit.gr/ellada/eksadaktylos-paratolmo-na-anoiksoun-mazi-lianemporio-kai-sxoleia/3249741/

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4983 στις: Μάρτιος 27, 2021, 01:16:02 μμ »
Πώς το φαντάζομαι....

- Καλημέρα παιδιά, παίρνουμε παρουσίες και ξεκινάμε σε λίγο το μάθημα.
- Παπαδόπουλος Ιωάννης!
- Παρών!
- Τι δηλώνεις για το τεστ που έκανες σπίτι σου;
- Αρνητικό.
Ωραία, μπες μέσα.
- Γιαδικιάρογλου Αθανασία;
- Παρούσα!
- Τι δηλώνεις για το τεστ που έκανες σπίτι σου;
- Αρνητικό.
Ωραία, μπες μέσα κι εσύ.

Κάπως έτσι θα λειτουργήσουν τα σχολεία με όλα τα απαραίτητα πρωτόκολλα προστασίας και θα είναι απολύτως ασφαλή για τα παιδιά μας, πάντα σύμφωνα με τις εισηγήσεις των ειδικών της επιτροπής, και η βρόχα έπεφτε ράι θρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158555
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.